Уругвай прийняв закон про легалізацію продажу марихуани

У вівторок Уругвай привернув до себе загальну увагу прийняттям закону, що регулює виробництво, розповсюдження і продаж марихуани. Це безпрецедентний і єдиний в світі закон, що викликає неоднозначну реакцію. Після затвердження Сенатом тексту закону ця країна з 3,3 мільйона жителів стає першою, хто в законодавчому порядку дозволив торгівлю марихуаною в той самий момент, коли пропонуються нові методи боротьби з наркоторгівлею в Латинській Америці.
Законопроект, схвалений Палатою представників 31-го липня з деякими поправками, було прийнято Сенатом в остаточному читанні 16 голосами «за» (всі сенатори представляють проурядовий «Широкий фронт») і 13 «проти». Після тривали 13 годин обговорень прийняття закону було зустрінуте оплесками в залі і захопленою реакцією активістів, які очікували результату голосування зовні.
Закон дозволяє особам старше 18 років вирощувати в домашніх умовах до шести кущів конопель, а вага виробленої марихуани не повинен перевищувати 480 грамів на рік. Крім того, дозволено вирощування конопель в садівничих товариствах (максимум 99 кущів), що складаються з 15 - 45 членів, а також продаж марихуани в спеціальних аптеках в кількості не більше 40 грамів на місяць на покупця, який попередньо повинен в обов'язковому порядку зареєструватися.
Легалізація марихуани в Уругваї йде в одному руслі з цілою низкою ліберальних законів, прийнятих за останній рік в цій країні, зокрема дозволяють одностатеві шлюби і скасовують кримінальне переслідування за аборти.
Представники провладної «Широкого фронту» заявили у верхній палаті парламенту, що закон в першу чергу має на меті «звести до мінімуму ризики і шкоду від вживання марихуани». На неї припадає 80% загальної кількості вживаних в Уругваї наркотиків. Згідно з оцінками влади, кількість людей, що вживають марихуану в цій країні, досягає 120 тисяч, хоча громадські організації вважають, що воно досягає 200 тисяч.
В ході засідання, за яким стежили десятки журналістів з усього світу, представник «Широкого фронту» сенатор Роберто Конде (Roberto Conde) виправдав Вдатися до таких заходів тим, що «проблеми, породжувані наркоторгівлею в Уругваї, не можуть чекати узгодженого рішення багатосторонніх організацій», а неефективність кримінального переслідування за вживання марихуани змусили уряд Хосе Мухікі (José Mujica) шукати інші способи вирішення цього питання.
Законодавець заявив, що закон спрямований на досягнення балансу між особистою свободою і здоров'ям людини, а також на усунення існуючого «юридичного невідповідності». В Уругваї було дозволено вживання марихуани, але не її виробництво і продаж, що, на думку прихильників прийняття закону, змушувало споживачів купувати її на чорному ринку. «Мова йде не про створення ринку марихуани, а про регламентацію того ринку, який зараз знаходиться в руках наркоторговців».
Законопроект, схвалений Палатою представників 31 липня за деякими поправками, як і раніше здається опозиції непереконливим, оскільки занижує небезпеку марихуани і незворотні наслідки її вживання в довгостроковій перспективі, зокрема негативний вплив на навчання, заявив лікар і колишній міністр охорони здоров'я Альфредо Соларі (Alfredo Solari) , сенатор від Партії Колорадо. Як заявив Національна рада з наркотичних речовин, 80% молодих людей, які визнали факт вживання ними наркотиків, пішли на це з цікавості.
Опозиція назвала законопроект недопрацьованим і напророкувала його провал, який може привести до некерованості, а зовсім не до контролю над ринком. Опозиційні партії також висловлюють заклопотаність тим, як буде здійснюватися контроль за продажем марихуани, щоб не допустити зловживань в цій галузі. Хоча для придбання марихуани необхідно буде пройти процедуру офіційної реєстрації, і в Уругваї НЕ буде кофешопов (coffee shops) за зразком Амстердама, оскільки антитютюновий закон забороняє куріння в закритих громадських місцях, сенатор від Національної партії Хорхе Ларраньяга (Jorge Larrañaga) поставив питання про те, що буде з надлишками марихуани, які утворюються у споживачів, і які заходи мають намір вжити влади, щоб не допустити неконтрольованого ринку «офіційної марихуани».


Суперечки велися також з приводу того, що в своїх заявах для ЗМІ президент Мухіка назвав цей закон «експериментом», визнавши, що влада не готова повною мірою до його виконання. Крім того, глава держави звернувся до міжнародного співтовариства з проханням про сприяння ефективності закону, висловивши одночасно готовність скасувати документ, якщо він не принесе очікуваних результатів. Сенатор від Партії Колорадо Педро Бордаберрі (Pedro Bordaberry) відповів на це, що «уругвайци не піддослідні кролики».
У відповідь на аргумент про боротьбу з наркоторгівлею Соларі заявив, що «Монтевідео - це не Тіхуана, а Уругвай - це не Парагвай. Ми не перебуваємо в епіцентрі боротьби з наркоторгівлею або чогось подібного ». Колишній міністр охорони здоров'я попередив, що Уругвай може перетворитися в «центр міжнародного поширення наркотиків, як того побоюються сусідні країни». З огляду на підвищеної уваги, яку привернув даний крок в світі, сенатор звернувся до країн, вітають прийняття закону: «Якщо його наслідки виявляться негативними, будьте готові до того, щоб спільними зусиллями їх усувати і відшкодовувати ті втрати, які можуть виявитися необоротними».
Ще належить вирішити питання про те, які кущі можна буде вирощувати, про реєстрацію споживачів (що викликало серед них певне невдоволення) і про кінцеву ціну. Уряд прагне запропонувати більш дешеву марихуану і кращої якості, ніж та, яку можна купити на чорному ринку. Національна рада Уругваю з наркотичних речовин попередив, що для конкурентоспроможності продукту його ціна на ринку повинна складати один долар за грам.
Після того, як закон буде схвалений, уряд в 120-денний термін має розробити регламент, який дасть остаточну відповідь на ці питання. Якщо все терміни будуть дотримані, перші ліцензії на виробництво марихуани будуть видані в другій половині 2014 року, і тоді ж з'являться перші легальні плантації конопель. Щодо участі держави у виробництві марихуани представник президента Дієго Канепа повідомив журналістам в кулуарах, що «держава може взяти на себе частину виробництва, хоча краща форма - це видача ліцензій під суворим державним контролем». Планується, що цей контроль буде здійснювати Інститут з контролю за коноплями, який створюється спеціально для цієї мети. Саме цей організм буде видавати ліцензії на виробництво і реалізацію марихуани. «Все це буде зафіксовано в регламенті», - повідомив Канепа.
Прихильники закону в піднесеному настрої зібралися перед парламентом під великим зеленим плакатом з написом: «вирощуючи свободу, Уругвай зростає». «Сьогодні у нас є привід радіти, цей день увійде в історію як останній день глобального заборони. Вперше забобонам і умовностей кинутий прямий виклик на користь розвитку ринкових відносин », - заявив нашому кореспондентові Мартін Кольядо, прес-секретар неурядової організації« За відповідальний ринок », яка зіграла ключову роль в кампанії з легалізації марихуани, що тривала півтора року.
Втім, після півтора років запеклих суперечок громадяни Уругваю не одностайні у своєму ставленні до «експерименту». Хоча 74% уругвайців висловлюються за використання марихуани в медичних цілях, згідно з опитуваннями соціологічної служби Equipos Mori, 61% населення не підтримують новий закон. Ці результати опитування громадської думки, опубліковані агентством CIFRA у вересні, не надто відрізняються від минулорічних за липень 2012 року, коли проти легалізації наркотику висловилися 66% жителів країни. Фармацевти Уругваю також рішуче проти того, щоб марихуана продавалася в аптеках у вільному доступі.
Ласкаво просимо до клубу
Голландія. Голландське законодавство щодо марихуани - це винятковий випадок в Європі. Амстердам вважається в Старому Світі раєм для курців косяків з усього світу, яким дозволяється вільно віддаватися своїй пристрасті в спеціальних кофешопах, закладах, що мають дозвіл на публічний продаж конопель і продуктів з неї. Попередній уряд прийняв в 2012 році закон, що зобов'язує відвідувачів кофешопов мати членський квиток і обмежує їх контингент громадянами, які постійно проживають в країні. Це остання вимога підтримало і нинішнє лівоцентристський уряд. Але мерія Амстердама знайшла лазівку в законі, щоб дозволити іноземцям відвідувати кофешопи: з 7 мільйонів приїжджають до Голландії туристів півтора мільйона з задоволенням цим користуються.
Німеччина. Буквально пару тижнів тому влада одного з берлінських районів підтримали ініціативу дозволити продаж і споживання марихуани в спеціальних закладах на манер голландських кофешопів. Чиновники розраховують, що цей захід, якій ще тільки належить пройти необхідні процедури узгодження, допоможе поліпшити криміногенну ситуацію в районі, пов'язану в першу чергу з незаконною торгівлею наркотиків на вулицях.
Іспанія. В Іспанії кофешопи заборонені, але - особливо у великих містах - існують приватні клуби, які нелегально вирощують марихуану і гашиш і продають їх в своїх закладах тільки для членів клубу, вказуючи в установчих документах, що це робиться в терапевтичних цілях. Влада Барселони заявили, що мають намір покласти край подібній практиці і посилили перевірки таких асоціацій. Пропуск в законі щодо їх діяльності став очевидним на початку 2012 року, коли мерія селища Раскера (Таррагона) здало в оренду подібного клубу сільськогосподарські землі під плантації конопель. Суд анулював договір оренди, але селищна влада оскаржили рішення. Це викликало бурхливу полеміку в іспанському суспільстві, а парламент Країни Басків, автономної області Іспанії, ухвалив закон, який регулює клубне споживання марихуани.
Мексика. Мексиканська Партія демократичної революції внесла пропозиції скасувати кримінальне покарання за споживання марихуани в терапевтичних цілях на території столиці. Ця ініціатива викликала великий суспільний резонанс. Тепер прогресисти хочуть підняти питання про часткову легалізацію наркотику на території всієї країни.
Тисячі уругвайців святкують прийняття закону
У святковій атмосфері прихильники легалізації марихуани в Уругваї відзначили прийняття нового закону на площі перед парламентом країни, першої в світі повністю легалізувала виробництво, продаж і споживання марихуани.
Під барабанний бій і розриви петард тисячі людей стікалися під великий зелений плакат: «вирощуючи свободу, Уругвай зростає».
«Я прийшла сюди, тому що просто не можу повірити в це. Я виросла в страху і все життя сама боялася за своїх дітей. Це дуже важливий крок вперед для Уругваю. Я щаслива », - говорить 57-річна Сесілія Лопес, яка разом з іншими тримає плакат.
У неї двоє синів - 21 і 25 років, - і її порада всім батькам: «Не бійтеся розмовляти зі своїми дітьми». Сесілія впевнена, що новий закон є не стільки загрозу наркотрафіку, скільки визнання «індивідуальної свободи». «Я сподіваюся, що досвід Уругваю буде позитивним, і його візьмуть на озброєння інші країни світу».
Закон дозволяє повнолітнім уругвайцями влаштовувати власні міні-плантацію конопель (не більше шести кущів на рік), а також, зареєструвавшись в єдиному державному реєстрі споживачів марихуани, купувати по 40 грамів речовини на місяць в спеціальних клубах або аптеках, які мають відповідні дозволи.
Куріння марихуани, як і куріння тютюну, заборонено в закритих громадських місцях. Те ж саме стосується реклами марихуани. Всі ліцензії на виробництво і продаж марихуани будуть видаватися державними органами.
Маріана, 21 рік, і Гастон, 19 років, теж прийшли на площу, щоб приєднатися до демонстрантів. «Ми стежили за полемікою, за опитуваннями громадської думки. Нам цей закон здається правильним », - кажуть молоді люди. Гастон додає: «Ми нікому не заважаємо. Хто не хоче, нехай не курить. Але ми все тепер стали вільніше ».

Коментарі читачів

Daniel Santos Santos

Я хотів лише привітати уряд і народ Уругваю з тим, що вони зважилися на легалізацію продажу марихуани, на відміну від лицемірною позиції США. Я бажаю, щоб легалізація виробництва, продажу споживання марихуани пішли Уругваю на користь, оскільки, якщо цей захід принесе позитивні результати, їй наслідують інші держави регіону, які страждають від насильства, пов'язаного з незаконною торгівлею наркотиками. Марихуана найменш шкідливий з наркотиків. Крок, зроблений Уругваєм, має величезне значення.

Magdalena de Pedro Sanjuán De Pedro

Повністю підтримую Вдатися до таких заходів. Але врахуйте, далеко не всім вона сподобається. Тут переплітається дуже багато інтересів. Головне, щоб здійснювався контроль за якістю, не було можливості шантажувати споживача. А якщо ввести невеликі податки, які можна буде направити на благі цілі, то ще краще. Я високо ціную сміливий крок президента. У будь-якому випадку, цей наркотик найбільш нешкідливий, з іншими, напевно, виникнуть проблеми. Це все ж хоч якась віддушина для споживачів.

Francisco Sanchez

Тоді треба припинити кримінальне переслідування у всіх країнах, ввести міжнародну норму аналогічного контролю, подібно до того, як контролюється якість медикаментів, що відпускаються за рецептом лікаря. Чи є алкоголізм соціальної виразкою і серйозною проблемою для здоров'я? Так! Чи є куріння соціальною виразкою і проблемою для здоров'я? Так! Чи є наркоманія найгіршою з соціальних виразок і проблем для здоров'я з усіх існуючих на сьогоднішній день? Однозначно - так. Якщо перед нами стоять ці три соціальні проблеми, то чому ми з таким завзяттям прагнемо отримати четверту, найгострішу і кровоточить з усіх: наркоторговців? Давайте ж позбудемося наркоторговців, позбавивши їх товару. Давайте врятуємо життя, гроші і кошти. І зосередимося на вихованні людей і допомоги тим, хто хоче вилікуватися. Є відома істина: простіше контролювати те, що легалізовано, ніж те, чим керує лише організована злочинність.

nasikomaie

Будемо сподіватися, що через 10 років багато інших латиноамериканські країни послідують цьому прикладу. Це буде хорошою новиною для демократії. В іншому випадку наркоторговці будуть і далі руйнувати ці держави. Ми вже бачили, до чого призводять заборони (Мексика, Сальвадор, Колумбія загрузли в корупції і насильстві). Насталовремяпопробоватьальтернатівниепуті. Не можна вічно жити, як в Чикаго 20-х років минулого століття.

Матеріали ИноСМИ містять оцінки виключно зарубіжних ЗМІ і не відображають позицію редакції ИноСМИ.

Чи є алкоголізм соціальної виразкою і серйозною проблемою для здоров'я?
Чи є куріння соціальною виразкою і проблемою для здоров'я?
Чи є наркоманія найгіршою з соціальних виразок і проблем для здоров'я з усіх існуючих на сьогоднішній день?
Якщо перед нами стоять ці три соціальні проблеми, то чому ми з таким завзяттям прагнемо отримати четверту, найгострішу і кровоточить з усіх: наркоторговців?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация