Успенський собор відзначає 150-річчя - історія багатонаціонального храму налічує багато драматичних моментів

  1. Про історію собору
  2. драматичні повороти
  3. Новий час
  4. Наші дні
  5. святковий тиждень

П'яту частину столичного православного приходу складають російськомовні. Фото: Paavo Häikiö / Yle

Перебуваючи в Гельсінкі, важко не помітити величний храм з червоної цегли, прикрашений тринадцятьма куполами, що символізують Христа і 12 апостолів. Успенський собор - це головний храм Гельсінкської православної єпархії, який в цьому році відзначає своє 150-річчя.

Гельсінський прихід є найбільшим православним приходом в країні - в нього входять близько 20 000 чоловік, з яких п'яту частину складають російськомовні. Прихід є по-справжньому мультикультурним і багатонаціональним: фінський тут - це мова спілкування і спільного богослужіння для людей, які говорять більш ніж на п'ятдесяти мовах.

- У нас багато прихожан з Греції, з Румунії, з Росії, України та інших країн колишнього СРСР, а також з Ефіопії та інших екзотичних країн, - розповідає священик В'ячеслав Скопец. - Ми намагаємося не тільки включати елементи на різних мовах в наші служби, а й у побуті говорити з віруючими на їх мові.

Архітектор собору так і не побачив своє творіння. Фото: Helsingin ortodoksinen seurakunta

Про історію собору

Успенський кафедральний собор - це найбільший православний храм Північної Європи. Зведення храму стало можливим завдяки імператорським указом від 1859 року, а архітектором проекту став А.М. Горностаєв. Храм будувався на гроші приходу і за рахунок приватних пожертвувань.

В якості місця для будівництва було обрано висока скеля в районі Катаянокка. Що примітно, спочатку ця скеля була відведена для зведення Імператорського (нині Президентського) палацу, але в підсумку на узвишші вирішили побудувати саме храм. Вибір місця був не випадковий. Багато хто вважає, що Успенський собор був зведений саме в Катаянокка, щоб очистити репутацію портового району, де розташовувалися солдатські казарми і численні борделі, однак насправді місце було вибрано на підставі виду: високе розташування гарантувало, що головний православний храм країни не залишиться непоміченим ні з суші, ні з моря.

Собор був закінчений в 1868 році, але головний архітектор так ніколи і не побачив готове творіння своїх рук: Горностаєв помер в 1862 році у віці 54 років, і його роботу завершив учень Іван Варнек.

В цілому розробка проекту та будівництво храму тривали 11 років, а будівельний матеріал, червона цегла, був доставлений в фінську столицю з Аландських островів - це були руїни розгромленої під час Кримської війни фортеці Бомарсунд. У 1868 році храм, тоді ще оточений в основному одноповерховими дерев'яними будинками, на тлі яких він виділявся своєю величністю і розмірами, був освячений в ім'я Успіння пресвятої Богородиці.

Іконостас Успенського собору був розписаний художником Павлом Шільцовим, академіком Імператорської Академії Мистецтв. Академічна манера письма і явне захоплення Шільцова художниками епохи Відродження привели до того, що іконостас більш нагадує портрети часів Ренесансу, ніж традиційні ікони, виконані у візантійській манері. Що цікаво, іконостас роботи Шільцова - єдиний повністю зберігся до наших днів. Незважаючи на те, що свого часу Шильцов був досить популярний і розписав кілька церков в Росії, решта його іконостаси не збереглися або були розібрані на окремі ікони.

Незважаючи на те, що свого часу Шильцов був досить популярний і розписав кілька церков в Росії, решта його іконостаси не збереглися або були розібрані на окремі ікони

Іконостас, розписаний Павлом Шільцовим Фото: Paavo Häikiö / Yle

драматичні повороти

В Успенському соборі знаходиться одна з найбільш значущих духовних цінностей Фінляндської православної церкви - це Козельщанская ікона Божої матері. Ікона потрапила в Гельсінкі з України через Виборг під час Другої світової війни, а створена вона була ще в 19-му столітті в Полтаві.

Ікона вважається чудотворною, і її оклад був багато прикрашений коштовностями, які в дар Божої матері приносили люди, які отримали розраду в своєму горі або немочі. На жаль, багатство золотий ризи не тільки радувало прихожан, але і привернуло увагу грабіжників - в 2010 році Козельщанська Божу матір викрали, і вона провела цілий рік під землею, закопана в схованці неподалік від Кафедрального собору в Турку. У підсумку в злочинця заговорила совість, і він вказав поліції її місцезнаходження. Ікона повернулася в храм, але перлова риза і прикрашали оклад коштовності зникли безповоротно. Перебуваючи в землі, ікона постраждала від вогкості, і реставраторам, незважаючи на всі старання, не вдалося повернути її первісний вигляд.

Божа матір Козельщанская в ризах Фото: Helsingin poliisi

Це був не перший раз, коли зловмисники зазіхнули на цінні ікони, що знаходилися в Успенському храмі. Так, в серпні 2007 року був вкрадений образ святого Миколая Чудотворця, а з ікони Святої Варвари була викрадена прикрашена перлами корона.

Новий час

До кінця сімдесятих років минулого століття прихід став швидко розвиватися. Були побудовані нові храми в містах Ярвенпяя (1980), Порвоо (1989), Вантаа, район Тіккуріла (1997) і Еспоо, район Тапіола (1998). У храмах, раніше переважно російськомовних, став переважати фінську мову і богослужіння стали відбуватися в основному на фінському. Якщо раніше основний контингент прихожан становили «старі російські», століттями проживали в Фінляндії або виїхали з Росії після революції 1917 року, то їх нащадки асимілювалися і виросли вже фінами, тому виникла потреба замість церковнослов'янської вести богослужіння на фінською мовою. Успенський собор став фінноязичного в 1990 році. Слов'янські служби в столиці перенесли в Свято-Троїцький храм, а в Успенському соборі почали здійснювати служби на фінському. Проте, в храмі на постійній основі проводяться також богослужіння на інших мовах - наприклад, грецькому та румунською.

Успенський собор - не просто перлина архітектури або пам'ятник зодчества. Це справжня народна церква, куди люди приходять і в горі, і в радості.

- За рішенням церковної ради цей собор є головним храмом всієї Фінляндської православної церкви. Правлячий архієрей, архієпископ Лев, також служить тут і є покровителем і молитовником цього храму, - коментує В'ячеслав Скопец.

Наші дні

Півроку тому в Успенському соборі почався масштабний реставраційний проект - іконостас та інші золочені деталі храму потребують оновлення. Над реставрацією працює ціла команда фінських майстрів-позолотників, а весь проект, за попередніми оцінками, займе не мало не багато, а цілих сім років. Харрі Віртанен, керівний підрядом майстрів-позолотників, вважає вкрай важливим те, що ця робота дісталася саме фінським ремісникам: завдяки подібним замовленнями в Фінляндії зберігається рідкісна професія реставратора по золоту.

святковий тиждень

Святкування 150-річчя Успенського собору почалося в цьому році у Вербну неділю 25 березня, коли церковний хор спільно з камерним хором Addiction представили «Страсну седмицю» М. Штейнберга. Концерт церковнослов'янською мовою віддав данину церковним музичним традиціям.

Кульмінацією ювілейного року стане тиждень з 13 по 19 серпня . У ці дні в соборі щодня проходять концерти, лекції, служби і екскурсії. Завершиться тиждень святковим богослужінням на честь покровителя парафії Святого Олександра Хотовицкого. Хотовицький був настоятелем Успенського собору і Свято-Троїцької церкви з 1914 по 1917 роки, пізніше в 1937 він був розстріляний більшовиками і згодом канонізований.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация