ÚSTR: У Празі вручили медалі за мужню громадянську позицію

Олександр Подрабінек, фото: ЧТК / Міхал Крумпганзл   Радянський дисидент, а нині російський правозахисник, Подрабінек в 70-і роки минулого століття почав відкрито вказувати на випадки політичного зловживання психіатрією і написав на цю тему книгу «Каральна медицина» Олександр Подрабінек, фото: ЧТК / Міхал Крумпганзл Радянський дисидент, а нині російський правозахисник, Подрабінек в 70-і роки минулого століття почав відкрито вказувати на випадки політичного зловживання психіатрією і написав на цю тему книгу «Каральна медицина». Відмовившись в примусовому порядку емігрувати з СРСР, був за свою діяльність двічі засуджений до позбавлення волі: 5 років він провів у засланні в Північно-Східному Сибіру, ​​а 3,5 роки у виправно-трудовій колонії. У 1989 став ініціатором створення і одним із співзасновників Незалежної психіатричної асоціації Росії.

Олександр Подрабінек під час отримання медалі в Празі висловив побоювання «в зв'язку з поверненням до тоталітаризму в сучасній Росії». «Як проти цього боротися, ніхто толком не знає. Побоююся, що бійці проти тоталітаризму найближчим часом без роботи не залишаться. Цю чуму сучасності потрібно викорінювати », - заявив Подрабінек в залі Валленштейнского палацу.

Пам'ятну медаль отримали також болгари Олександр Димитров, Едуард Генов та Валентин Радев. Студенти софійського університету в 1968 році відкрито протестували проти окупації Чехословаччини військами Варшавського договору, за що були засуджені до позбавлення волі строком від двох до п'яти років.

Даня Горакова, фото: ЧТК / Міхал Крумпганзл   «Ми спрямовуємо наші зусилля на те, щоб ці люди не залишалися безіменними Даня Горакова, фото: ЧТК / Міхал Крумпганзл «Ми спрямовуємо наші зусилля на те, щоб ці люди не залишалися безіменними. Це не тільки випадок болгарських студентів. Наш Інститут в останні роки нагадав про протести в Польщі, Україні, Білорусі та інших державах. Те, що відомо історикам, малознайомі широкому загалу », - пояснив« Чеському Радіо »директор Інституту з вивчення тоталітарних режимів Зденек Газдра.

Крім зарубіжних лауреатів премії отримали також чехи. Наприклад, Гелена Стеблова, яка під час Другої світової війни за допомогу, надану партизанам, розплатилася свободою і була відправлена ​​в концтабір Равенсбрюк. За станом здоров'я на церемонії був відсутній 98-річний Бернард Папанек, ветеран боїв в Тобруке і Дюнкерку.

За мужню громадянську позицію була медаль вручена Зденеку Мандрголецу, який був звинувачений в зраді батьківщині і засуджений до 6,5 років примусових робіт у уранових рудниках в Яхімове. «Чекай гарне, але будь готовий до поганого», - поділився Мандрголец допомогою онука своїм життєвим кредо.

Премії була удостоєна також підписант «Хартії 77» Даня Горакова, за мужню громадянську позицію як під час нацистської окупації, так і комунізму. Горакова в 70-і роки минулого століття разом з Вацлавом Гавелом організувала самвидав.

Зденек Прохазка, фото: ЧТК / Міхал Крумпганзл   «Важко собі уявити всю ситуацію тим, хто в ній не перебував Зденек Прохазка, фото: ЧТК / Міхал Крумпганзл «Важко собі уявити всю ситуацію тим, хто в ній не перебував. Під час обшуків наших квартир у нас забирали друкарські машинки, а без них ми не могли працювати. Потрібно було знайти жінок, які готові були на свій страх і ризик передруковувати у себе вдома тексти заборонених авторів. Це було дуже не просто, але це було того варте », - розповіла редактору« Чеського Радіо »Даня Горакова.

Посмертно отримав медаль також Іван Кожішек, один з найяскравіших представників антикомуністичного протистояння в північній Чехії.

За «особливий внесок в відображення новітньої історії» були в цьому році нагороджені засновник товариства «Пам'ять» Мирослав Касачек, документаліст Христина Влахова, а також Зденек Прохазка, що займається темою зниклих сіл в чеських прикордонних регіонах.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация