Юсуповський палац в Санкт-Петербурзі. Архітектура і дизайн інтер'єру. частина 3

  1. XIX СТОЛІТТЯ

У 1789 році, у віці 45 років, помирає граф А. П. Шувалов. Незабаром, його спадкоємці продають будинок на Мойці в казну. У 1795 році, долею палацу розпоряджається Катерина II. Вона дарує його графині Олександрі Браницької «у вічне і спадкове володіння, наказуючи той будинок віддати їй з усіма уборами». Тоді ж, з кабінету Її Імператорської Величності відпускається сума в 13500 рублів «на виправлення будинку графині Браницької». Судячи по рахунках і кошторисами, проведені роботи стосувалися тільки декоративного оформлення всередині будівлі (дизайну інтер'єру): оббивка стін і меблів шовковими тканинами «білими, жовтими, з букетами», обрамлення золоченими багетами стінних панелей і дзеркал, підновлення фарбування стін і стель. У 1789 році, у віці 45 років, помирає граф А

Юсуповський палац в Петербурзі. Парадний двір і колонада. Художник А. Редковскій 1860-і рр.

Олександра Василівна Браницька, уроджена Енгельгардт, була близькою подругою, повірницею і улюбленої статс-дамою імператриці. Вона припадала племінницею світлого князя Г. А. Потьомкіну-Таврійському-людині, що зіграв особливу роль в долі російської держави і російської государині. Одружившись з коронним гетьманом Польщі Ксаверій Браніцьким, графиня Олександра більшу частину року жила в резиденції чоловіка під Києвом. У власному петербурзькому будинку на Мойці вона зупинялася, переважно, під час столичних візитів. Ніяких нововведень в архітектурі подарованого імператрицею палацу, графиня не справляла за все 35 років свого володіння.

Серед приватних будівель єкатерининського класицизму, які прикрасили вулиці і набережні міста до кінця XVIII століття, вирізнявся палац у Обухова моста на Фонтанці, створений Д. Кваренги для князя Миколи Борисовича Юсупова та його молодої дружини Тетяни Василівни, уродженої Енгельгардт (молодшої сестри А. В. Браницької ). Історія цієї будівлі залишається за рамками даного історичного оповідання, а ось доля сім'ї Юсупових в XIX - початку XX століття буде невід'ємно пов'язана з його головним об'єктом - старовинним будинком на Мойці.

XIX СТОЛІТТЯ

На початку ХIХ століття стиль, що переважав в петербурзькій архітектурі, одержав назву «олександрівського класицизму» - по імені імператора Олександра I (1801-1825). Головною особливістю стилю стали строгість і аскетизм фасадів і дизайну інтер'єру, а також наступність духу катерининської епохи. Государ добре розбирався в архітектурі і, як і його велика бабка, був одержимий пристрастю до будівництва. Палац на Мойці відповідав смакам імператора. Зображення фасаду будинку Браницької було опубліковано в альбомі «Збори фасадів і планів примітних будівель Санкт-Петербурга», підготовленому до видання в ці роки.

У 1830 році, 80-річна обер-гофмейстеріна графиня Олександра Браницька вирішує поступитися свій будинок в Петербурзі молодшій сестрі, княгині Тетяні Юсупової. До цього часу, палац Юсупових на Фонтанці був давно проданий. Подружжя жило нарізно, хоча і без розлучення (князь Микола Борисович - в підмосковному маєтку Архангельське, княгиня Тетяна Василівна, разом з сім'єю сина Бориса Юсупова - в Петербурзі, в будинку на Англійській набережній). 5 березня 1830 року купча на 250000 карбованців асигнаціями (вельми значна на той час сума) скріпила споріднену угоду. Таким чином, будинок і садиба на Мойці були оформлені на ім'я князя Бориса Миколайовича Юсупова.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация