Узаконене шахрайство. Вибори вже сфальсифіковані

26 серпня 2012 року Центральна виборча комісія (ЦВК) шляхом проведення жеребкування сформувала окружні виборчі комісії (ОВК). Результат жеребкування і персональний склад ОВК наводять на певні роздуми. Але, перш ніж перейти до аналізу, подивимося, як розвивалася ситуація навколо парламентських виборів протягом кількох попередніх місяців.

Задовго до початку передвиборної гонки стали відбуватися події, за якими явно проглядався адмінресурс влади. До вирішення проблемних питань на користь партії влади були підключені найвищі органи, аж до Центральної виборчої комісії (ЦВК) і Конституційного суду. Масштабні «бойові» дії розгорталися за кількома напрямками.

Так, ЦВК в результаті різних бюрократичних і законодавчих зусиль «полічив» кількість ділянок і округів, «Розібрався» з зарубіжними ділянками , В результаті чого партія влади отримала більшу кількість «адміністративних одиниць» на територіях, які вона контролює. Потім ЦВК здійснив територіальну «нарізку» округів , Причому деякі округу, наприклад, в Донецькій області химерним чином включили в себе адміністративні одиниці, які раніше ніколи не «погоджувалися» в рамках одного округу, а самі округу дивно точно збіглися з тими межами, в яких задовго до рішення ЦВК вже позиціонувалися майбутні « мажоритарники »від партії влади. Треба думати, що деякі округи в Донецькій області формувалися, так би мовити, за залишковою ознакою. Спочатку розподілили то, що потрібно певним особам, а решта округу «зліпили з того, що було».

Наприклад, округ 52 включає в себе Дзержинськ і Калінінський район м Горлівки. При цьому порушені всі принципи і правила логістики, абсолютно не враховано, що з Дзержинському сусідить Микитівський район м Горлівки, а щоб дістатися з Дзержинська в Калінінський район, потрібно проїхати через дві адміністративні одиниці - Микитівський і Центрально-Міський райони.

Або подивимося на округ № 53 - в ньому Єнакієве пов'язане з Торезом, хоча між ними, знову таки, лежать два населених пункти, виділених в інший округ.

Таким же чином зведені в один округ зовсім сусідні Артемівськ і Красний Лиман. Ці приклади можна порівняти з належить Америці Аляскою, між якими розташовується Канада, або з Калінінградською областю, яку від решти Росії відокремлюють країни Прибалтики.

Апофеозом «нововведень» стала нова редакція закону про вибори народних депутатів. Тут маса новацій, покликаних максимально утруднити ведення передвиборної кампанії опозиційними партіями. Про багатьох з них вже писали, в в тому числі і «ОстроВ» , Тому зупинимося лише на одному прикладі, що залишився без уваги.

Якщо раніше списки кандидатур на включення до складу дільничних комісій могли підписувати і самостійно здавати в ОВК уповноважені особи партій на підставі наявних у них посвідчень, то нині чинний закон встановлює, що списки кандидатур до складу дільничних виборчих комісій по всіх виборчих дільницях зобов'язаний підписати особисто глава партії , а для їх здачі в окружні комісії необхідно видати відповідне доручення. Тепер уявіть - тільки в Донецькій області майже 2,5 тисячі ділянок, а в цілому по всій Україні їх налічується близько 33 тисяч, і по кожному керівник партії повинен підписати відповідний список. Плюс до того глава партії повинен видати 225 доручень. Положення, явно розраховано на те, що якась із менш сильних партій не зможе організувати процес і створить нішу для заповнення її «правильними» представниками.

Більш того, «мажоритарники» Донецької області від опозиції приводили такі приклади. Для формування дільничних комісій вони вирішили по простоті душевній звернутися за інформацією до місцевих голів (селищним, сільським). А ті також по простоті душевній порадили не витрачати даремно час, оскільки склад всіх дільничних комісій вже сформований, і вони вже знають, хто буде головою комісії, хто секретарем і все таке. Зауважте, розмова відбувалася в серпні, остаточний термін подачі документів на формування дільничних комісій по закону - 18 вересень 2012 року, а саме формування дільничних комісій повинно бути закінчено 26 вересня 2012 года!

Витончений законодавчий цинізм, більше схожий на змову влади з ЦВК і судовою системою, особливо проявився на етапі формування окружних комісій. Експерт з виборчого права Олександр Барабаш охарактеризував цей процес як дотриманий за формою, але є знущанням по суті . Дійсно, зміни в законодавство про вибори пролобійовані партією влади настільки спотворили саму суть чесних виборів, що не потрібно особливо викручуватись в пошуку способів їх фальсифікації.

У попередній публікації під рубрикою «Будні виборчого штабу» «ОстроВ» відзначав , Що більше 60 партій висунули від 1 до 20 кандидатів, але не реєстрували партійний список, а всього стали учасниками виборчого процесу 87 партій, з яких більшість саме «одномандатних».

Згідно із законом 5 партій, що мають діючі парламентські фракції, апріорі отримують право мати своїх представників в окружних комісіях, а решта можуть делегувати своїх людей тільки через жеребкування, яку ЦВК вирішив проводити за методом «сліпої долі», а саме - жеребкування проводиться не окремо по кожному округу, а відразу по всіх округах, а тому партія, назва якої присутній в конверті, вийнятому з барабана, отримує право мати своїх представників у всіх 225 окружних комісіях.

Мабуть, передчуваючи результати жеребкування, партія УДАР Віталія Кличка оскаржила в судовому порядку такий порядок проведення жеребкування, але суд став на сторону ЦВК. Рішення, треба сказати, сумнівне з точки зору верховенства права. У нашому законодавстві передбачена норма, що справи повинні вирішуватися не тільки на основі формальних положень нормативних актів, а й на основі принципів справедливості, добросовісності та розумності. Давайте розглянемо ситуацію на основі цих принципів.

Отже, одна партія висунула тільки одного (навіть якщо 10 або 20, це не змінює суті справи) кандидата-мажоритарника по одному з 225 округів, і не реєструвала партійний список. Інша партія висунула «мажорів» за всіма 225 округах і до того ж зареєструвала список з 225 кандидатів. Виходячи із зазначених вище принципів, розумно і справедливо було б провести жеребкування по кожному округу окремо і допускати до жеребкування по всіх округах тільки ті партії, які реєстрували список, а тих, хто зареєстрував «мажорів» тільки по окремих округах, допускати до жеребкування саме по цих округах.

Навіщо партії, яка висунула кандидата тільки в одному окрузі, мати своїх представників у всіх округах? Хіба не зрозуміло, що це будуть за представники? Пам'ятається, на останніх президентських виборах був такий собі кандидат в президенти, який просто продав всі свої місця в комісіях, компенсувавши витрати на кампанію і навіть отримавши певний прибуток, а потім на додачу в подяку за допомогу отримав ще й посаду.

Так ось, 24 серпня ЦВК провела жеребкування для формування складу окружних виборчих комісій. З 81 партії, що подала списки на включення кандидатів в ОВК, лише 18 отримали право мати «своїх» членів окружних комісій. Серед них «Молодь до влади», «Україна - Русь єдина», «Народно-трудовий союз України», «Русское единство», «Союз анархістів України» тощо. Вам щось говорять наведені назви? Представники від «УДАРу», який подав кандидатури своїх представників з усіх 225 округах, не отримали жодного місця в ОВК ...

Практично відразу ж після жеребкування ЦВК прийняла дві постанови про заміну членів окружних комісій за поданням партій, які отримали своїх представників. Як ви думаєте, до чого б це? Справа в тому, що багато членів окружних комісій від «одномадатних» партій були просто «лівими» або «мертвими душами», покликаними «застовпити» місце в комісії. Наприклад, згідно із законом перше засідання окружної комісії повинен скликати і вести її голова, оскільки саме на першому засіданні приймається і підписується присяга членів комісії. Так ось, в Донецькій області на третині округів голів комісії знайти не змогли, на більшості були відсутні заступники голови або секретарі, а в цілому з 18 членів комісії на перше засідання вдалося зібрати максимум 10 - 12 чоловік!

Аналіз персонального складу окружних комісій Донецької області та проведених в них замін, а також зіставлення складу комісій з даними попередніх виборів приніс очікувані, але, в той же час, цікаві результати. Справа в тому, що на попередніх президентських виборах у другому турі була застосована одна особливість - склад окружних комісій, які проводили перший тур, був розпущений, і на другий тур були сформовані комісії, що складалися виключно з представників двох кандидатів - Януковича і Тимошенко. Здається, не потрібно доводити, що тоді в комісії, особливо на другий тур, відбиралися тільки перевірені і віддані люди. Так ось, ті, хто представляв Януковича в окружних комісіях на другому турі на виборах 2010 року, виявилися «висунутими» від фракцій Народної Партії (партія В.Литвина), Компартії, а також від «однокандідатних» партій. Наведемо лише деякі назви таких партій: «Русь єдина», «Русское Единство», «Русский Блок», «Братство», «Народно-трудовий союз України», «Зелена планета», Ліберальна партія. Якщо до цього списку додати Партію регіонів і партію Наталії Королевської, то неважко порахувати, що партія влади «контролює» більше половини складу окружних комісій.

У центрі Донецька навпаки драмтеатру встановлений монумент, який деякі називають «рукою загребущі», а деякі вважають, що цей монумент увічнив пам'ять про шулерів-катали, оскільки він представляє з себе підняту вгору руку, в якій між великим і вказівним пальцями затиснутий кульку (пам'ятаєте знамениті три стаканчика і кулька, і потрібно було вгадати, під яким стаканчиком кульку знаходиться? А він опинявся завжди в руці «катали», тому що грав був завжди в програші).

А він опинявся завжди в руці «катали», тому що грав був завжди в програші)

Мабуть, жеребкування ЦВК продемонструвала всім формулу теорії ймовірності по-донецьки: все мають рівні шанси, але у донецьких завжди 50% плюс одна акція.

Створюється враження, що влада, яка запевняє всіх у своїй любові до народу, цей самий народ хоче знову «наварити». Щоб не звинуватили в голослівності, можете ознайомитися самі з установкою Партії регіонів своїм штабістам - «Не бійтеся обіцяти» . Але як стверджує Жванецький М.М. :

«Не можна сьогодні говорити про секс, а завтра про любов одного й того ж людині.

Не можна сьогодні говорити: «Не захищайте демократію. Сидіть вдома », а завтра викривати корупцію.

Людина в прямому зв'язку з добром і злом.

І хоч це все перетікає одне в одного, але ми всі відчуваємо в який момент, що з них бере верх.

І тоді з кожної родини йдуть кращі. Як би це не називалося: боротьба за свободу, за справедливість, за територію ...

Це боротьба між тими, хто каже: «жити повинні всі», і тими, хто каже: «жити повинні не всі» (кінець цитати - автор).

Багато хто сходиться на думці, що саме Донецька область стане центром фальсифікацій в Україні на прийдешніх виборах. Але не Донецькому єдиним живе влада. Наприклад, вирішили встановити на виборчих дільницях відеокамери , Щоб показати відкритість влади і чистоту помислів. Різні думки висловлюються з цього приводу. Дозвольте висловити ще одне.

Виходячи з досвіду проведення попередніх виборів, можна з упевненістю сказати, що відеокамери будуть використані як раз для боротьби з тими, хто буде намагатися боротися з фальсифікаціями (хай вибачать автора читачі за тавтологію).

Спробуємо довести справедливість цього твердження на прикладі того, як раніше діяла команда «регіоналів», коли їх хапали за руку, свідком чого неодноразово бував автор цих рядків. «Регіонали» завжди переходили в атаку і починали стверджувати, що схопили «фальсифікатора» за руку перешкоджають проведенню виборів і реалізації повноважень членам комісій, що борці з фальсифікаціями хочуть зірвати вибори тощо. Ні більше, ні менше. А тепер спробуйте уявити ситуацію. Картинка з відеокамери спостереження йде без звуку. І ось перед вашими очима проходить така сценка. Хтось із знаходяться в приміщенні виборчої дільниці підбігає до члена комісії, хапає його за руку, вириває якісь папери, щось кричить. Його починають відштовхувати, намагаються забрати документи. Загальна бійка. Спробуйте довести на прикладі цього сюжету, що описані дії не є втручанням в роботу комісії, і спрямовані на фіксацію наявності сфальсифікованих бюлетенів або інших дій по фальсифікації виборів. А доводити доведеться в нашому, найсправедливішому і безкорисливому суді ...

Якщо говорити про відкритість, то чому б замість того, щоб переймати досвід «російських» відеокамер, який зажадав мільярдних вкладень бюджетних коштів, взяти за основу європейський досвід, який не потребує ніяких додаткових фінансових витрат? Наприклад, у багатьох країнах будь-який виборець має право зайти на виборчу дільницю під час відкриття урн і перерахунку бюлетенів. Влаштуйте відкритий перерахунок голосів, якщо хочете відкритості! До речі, в деяких країнах (наприклад, в Англії) на ділянках тільки голосують. Після закінчення голосування урни доставляються до центрів підрахунку голосів та там вже інші люди розкривають урни і визначають результат голосування. І робиться це відкрито для виборців. Хочете чистих і чесних виборів, зробіть дійсно відкритими ділянки і комісії. Кого боїмося? Самих себе, виборців? Значить, є причина боятися, закриватися і ховатися.

Часом у виборчому штабі можна почути думку про те, що неважливо, хто переможе, аби вибори були чесними. Чесні вибори, звичайно, важливі, але для країни в цілому не менш важливо, хто саме виграє вибори, хто пройде в законодавчий орган. З іншого боку, якщо не віриш у свою перемогу або не розраховувати на перемогу, то навіщо вплутуватися? Треба віддати належне «регіоналам», вони це розуміють чітко. Не менш чітко вони також розуміють, що їхня перемога в нинішній ситуації не може бути чесною, чистою, без приписок, вкидань і інших хитрувань. Адже не дарма заключний етап виборчої кампанії в партії влади планується провести під девізом «Результати гідні довіри» . Знає кішка, чиє м'ясо з'їла.

Віктор Катин спеціально для «Острова»


Навіщо партії, яка висунула кандидата тільки в одному окрузі, мати своїх представників у всіх округах?
Хіба не зрозуміло, що це будуть за представники?
Вам щось говорять наведені назви?
Як ви думаєте, до чого б це?
Пам'ятаєте знамениті три стаканчика і кулька, і потрібно було вгадати, під яким стаканчиком кульку знаходиться?
Кого боїмося?
Самих себе, виборців?
З іншого боку, якщо не віриш у свою перемогу або не розраховувати на перемогу, то навіщо вплутуватися?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация