Узбекистан: Полігамія як нова реальність

За шаріатом кожен мусульманин може взяти собі чотири дружини. В Узбекистані більшість населення сповідує іслам, але світським законодавством багатоженство заборонено. Однак багато чоловіків, прикриваючись релігійними канонами, прагнуть завести коханку, а ці коханки - отримати статус другої дружини. Економічна ситуація в країні, що не дозволяє людям, а тим більше жінкам, чесно заробити гроші, яких вистачило б на гідне утримання сім'ї, перетворює цей процес в щось закономірне і буденне ...

Лариса (тут і далі всі імена змінені) - друга дружина Махмуда. Лариса - російська, Махмуд - узбек. Зійшлися дванадцять років тому, народили хлопчика, якому вже десять. Лариса всім каже, що зможемо, просто живе в цивільному шлюбі, а чоловік дуже зайнятий на роботі. З'являється той у Лариси рази два-три в тиждень. Пару раз забігає «пообідати», один раз залишається ночувати. Як отвірается будинку за цю ночівлю, Лариса не знає. Але точно знає, що першу дружину Махмуда нічого невідомо про його другій родині.

Бути другою дружиною - щастя невелике

Як розповідає Лариса, зважилася вона на другу дитину і на роль другої дружини від фінансової безвиході. На роботі платили копійки, перспектив ніяких, відповідних женихів, щоб стати у них першою дружиною, теж не спостерігалося. А Махмуд, хоча з «першої» дружиною, з якою у них двоє дітей, розлучатися не збирався, обіцяв Ларисі золоті гори. І дитини забезпечити, щоб ні в чому не потребував, і саму Ларису завалити з ніг до голови подарунками і грошима.

Але з бізнесом у Махмуда нічого не вийшло, працює простим роботягою на будівництві. Другий сім'ї, зрозуміло, допомагає. Але далеко не так, як розраховувала Лариса. І за великим рахунком, вона з сином як і раніше живе все на ті ж копійки, які отримує на своїй роботі. Не стільки через сексуальний голоду, скільки в помсту за нездійснені обіцянки тихенько погулює «наліво». Цивільний чоловік про це здогадується, але зловити за руку другу дружину не може. В результаті його приїзди на «обід» часто закінчуються скандалом.

Втім, Ларисі ще пощастило: Махмуд з нею розлучатися не збирається, а навпаки, планує провести в мечеті Нікохім - релігійний обряд, який хоча б на небесах якось узаконить їхній шлюб. Значить, і далі буде в міру сил утримувати свою дитину. Сама Лариса гідно зробити це не в змозі. Вона працює в продуктовому магазині, де їй платять лише 300-400 тисяч сумів в місяць. Навіть за найскромнішими підрахунками незалежних економістів, це - мінімальна сума на одну людину, щоб він не помер з голоду ...

Економіка проти моралі

Таких жінок, як Лариса, в Узбекистані стає все більше. І засудити її дуже важко. Невідповідність зарплат реальним потребам населення змушує людей пристосовуватися.

Якщо проаналізувати соціально-економічний стан суспільства Узбекистану, то з'ясується, що дуже добре тут живуть тільки чиновники і великі підприємці. Підприємці подрібніше, до яких можна віднести і фермерів, коли живуть добре, коли зводять кінці з кінцями. Пенсіонери існують на гроші, що їм надсилають діти з-за кордону. Решта змушені викручуватися. Викручуються, як правило, найпростішим способом: чоловіки їдуть на заробітки за кордон, а жінки шукають заможних коханців або, що їм більше до вподоби, стають «другими» дружинами.

Втім, офіційно другою дружиною в Узбекистані стати не можна. Законодавство Узбекистану надійно охороняє шлюб, особливо від багатоженства. У Кримінальному кодексі республіки цьому явищу присвячено окрему статтю 126, яка говорить:

«Багатоженство, тобто співжиття з двома або більше жінками на основі загального господарства, - карається штрафом від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами до трьох років або позбавленням волі до трьох років».

«Де обговорення в Олій Мажлісе»?

Більшість «друге» дружин мириться з цивільним шлюбом, але цей варіант співжиття має свій недолік. Якщо, наприклад, з їх цивільним чоловіком щось трапиться, то ні на яку, навіть найменшу частку спадщини від його майна друга дружина не може розраховувати.

У зв'язку з цим зараз в Узбекистані з'явилося чимало людей, які хотіли б узаконити інститут багатоженства.

- Якось чув по радіо виступ жінок з Бухари, які хотіли винести таку пропозицію на обговорення в Олій Мажлісе (парламенті) республіки, - каже правозахисник Шухрат Рустамов. - Правда, не чув, щоб депутати обговорювали таке питання.

На думку Рустамова, кожен «багатій» давно має по кілька дружин. При цьому вони всіх своїх дружин вважають законними, тому що з ними в мечеті укладений релігійний обряд одруження - Нікохім. Правда, служителям релігії категорично заборонено читати Нікохім, якщо у молодят немає свідоцтва про шлюб. Але, як стверджує правозахисник, «проблему легко можуть вирішити півтори пачки грошей. Чи не в цій мечеті, так в сусідній ».

- А ось офіційна реєстрація шлюбу з другою дружиною могла б соціально захистити цю жінку і її дітей, - вважає Рустамов.

У перспективі - чвари між спадкоємцями

Багато прихильників узаконення багатоженства тлумачать про сенс дозволу шаріатом кожному чоловікові мати по чотири дружини. Мовляв, беручи за дружину дівчину, чоловік в старі часи мав заплатити калим - викуп за наречену. А значить, чотирьох дружин могли мати тільки дуже заможні люди. Чотири дружини народжували з десяток-другий дітей, між якими після смерті батька і поділялося його багатство. В результаті утворювався «середній» клас, і в суспільстві зберігався баланс між бідними і багатими.

Що ж стосується бідних, то тим треба було попрацювати, щоб накопичити на калим, а ледарям і зовсім доводилося обходитися без дружини і дітей.

На думку прихильників багатоженства, за нинішньої соціально-економічної ситуації в республіці, яка розділила суспільство на дуже багатих і дуже бідних, те ж саме треба зробити і зараз, щоб «не плодити злидні».

- Кілька мільйонів чоловіків, багато з яких ще не одружені, перебувають на заробітках за кордоном, це залишило жінок без чоловіків і без грошей, - говорить юрист Турсунов Пулатова.

Але сама вона категорично проти інституту багатоженства, так як вважає, що це в майбутньому обов'язково призведе до розбратів між спадкоємцями, і ці чвари аж ніяк не сприятимуть зміцненню сім'ї, як осередку суспільства.

А багато жінок і зовсім зустрічають в штики саму ідею багатоженства.

- Немає нічого аморального, коли чоловік має зв'язок відразу з двома жінками, - вважає відома правозахисниця Узбекистану Олена Урлаева. На її думку, держава повинна рішуче боротися з цим «аморальним явищем». При цьому, як вважає правозахисниця, марно уявляти собі жінок Узбекистану «якимсь затирканним стадом овець, які будуть робити все, що їм скажуть».

«Є баби в узбецьких селищах»

Так, зберігаючи розмір вірша, можна перефразувати рядок з поеми Некрасова. В узбецьких селищах, так і в містах теж досить жінок, які і коня на скаку зупинять, і в палаючу хату увійдуть, і чоловіка, якщо щось не так, огреют сковорідкою проміж очей. При цьому так огреют, що мало не здасться. Гуляти від таких жінок, а тим більше заводити другу сім'ю вкрай ризиковано.

Ось один з яскравих прикладів. Еркін і Мухаббат одружилися, коли їм було по двадцять. Обидва - діти впливових і заможних батьків, дуже талановиті люди, рідкісні красені, хоч зараз на обкладинку якого-небудь глянцевого журналу. Зайнялися бізнесом, таланти дозволить не красти, а чесно стати дуже багатими людьми. Але коли їм стало під сорок, а діти вже виросли, Еркін загорівся пристрастю до своєї молодої двадцятирічної співробітниці. Невідомо, чи хотів він розлучитися з першою дружиною і одружитися зі співробітницею, як належить за законом, або зробити її другою дружиною. Відомо тільки, що перша дружина Мухаббат якимось чином дізналася про тенденції, що намітилася інтрижку свого чоловіка. Наслідки виявилися вельми трагічними і показовими.

Мухаббат прийшла до організації, де компанія її чоловіка орендувала офіс, і попросила у вахтера «молоток важчі». Коли така красуня щось просить у старенького, давно вийшов у жінок в тираж вахтера, він не питає «навіщо», він думає «як». Вахтер, вивернувшись навиворіт, знайшов необхідний молоток

А Мухаббат підійшла до новенької, сяючою фарбою «Нексія» - свого подарунку Еркін, і почала без істерики, методично розбивати цим молотком скло, фари, двері та інші легко виводяться з ладу автомобільні атрибути. Навколо зібрався натовп, в тому числі і невірний чоловік, і всі, роззявивши рот, дивилися на цю розправу. А ображена красуня, закінчивши розправу, ввічливо повернула вахтера молоток, повернулася додому, викинула за ворота дрібнички чоловіка, подала на розлучення і більше Еркіна на поріг не пускає.

Яка жінка погодиться з другою дружиною?

Якщо Мухаббат порахувала нижче своєї гідності навіть зійти до якогось розмови зі своєю суперницею, то далеко не всі законні дружини надходять таким чином. При цьому наслідки для другої дружини можуть бути не дуже приємними.

Матері трьох дітей Наргизе подружка якось сказала про свої підозри: у твого чоловіка Хаміда є інша жінка, він частенько затримується на роботі. Наргиза вирішила перевірити, простежила за чоловіком і зловила його з молоденькою дамочки. Під час скандалу з'ясувалося - з цією жінкою Хамід живе вже років п'ять, і це вже і не дамочка зовсім, а його друга дружина, у якої підростає його син.

Ситуація «розрулювати» на раді родичів, де аж ніяк не останнє слово було за Наргіз. Рада постановила дитини від другої дружини не кидати і посильно йому допомагати. Але всю цю допомогу здійснює тепер виключно бабуся - мати Наргіз. Хамід же бачиться з сином і другою дружиною тільки зрідка і під пильним наглядом своєї законної дружини.

Причому, обидві ці історії можна віднести до аристократичних розправ над чоловіками, які вирішили завести другу дружину. «Народні» розправи носять більш примітивний і хворобливий характер. Якщо у самій обдуреної дружини немає силоньок гарненько піддашшя чоловікові, то в справу можуть бути введені її численні брати і інші родичі.

При цьому тут грає роль не тільки природна ревнощі жінки, яка не хоче ні з ким ділити свого чоловіка і болісно реагує на зради. Поява у чоловіка другої дружини означає відтік грошей з дому. Так би додому приніс, а так тягне на сторону. А де ви бачили жінку, навіть найбагатшу, яка б сказала, що у неї вдома завалялися зайві гроші?

Далеко не всі законні дружини надходять настільки благородно, як Наргиза. Та й їхні діти, ставши дорослими, нерідко запекло судяться зі своїми зведеними братами і сестрами, яким батько «незаконно» залишив будинок або машину.

Тому чоловіки, як би вони не приндилися перед друзями, насправді, як правило, приховують від своїх законних дружин наявність «другої дружини» на стороні. Як то кажуть, від гріха подалі. І навряд чи насправді захочуть узаконення багатоженства. По крайней мере, до тих пір, поки всі жінки в Узбекистані не стануть покірні і безсловесні. Але це навряд чи коли-небудь станеться.

Соб.інф.

Міжнародне інформаційне агентство «Фергана»

«Де обговорення в Олій Мажлісе»?
Яка жінка погодиться з другою дружиною?
А де ви бачили жінку, навіть найбагатшу, яка б сказала, що у неї вдома завалялися зайві гроші?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация