Уже в 20-х були знижки на 8 березня, а в 50-х розігрували подарунки

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

5 березня 2011, 8:39 Переглядів:

На слово довше. День був міжнародний і комуністичний.

Цей березня видався ювілейним: вперше "день боротьби за права жінок", від якого пішов свято 8 Березня, проходив 100 років тому - 19 березень 1911 г. А "призначили" його 27 серпня 1910 року на Другій Міжнародній соціалістичній жіночій конференції з подачі відомої соціалістки Клари Цеткін - звідси і починається "офіційна" історія жіночого свята. Після 1911 року "день боротьби" проводили в різних країнах в різний час. У 1914 році його в декількох країнах провели 8 березня, можливо, з тієї простої причини, це число припало на вихідний день - неділя.

А 8 березня (23 лютого за старим стилем) 1917 р в Петербурзі відбулася жіноча демонстрація проти війни. Вона спровокувала ряд мітингів з подальшими сутичками з поліцією, в наступні два дні місто охопив загальний страйк, що переросла в повстання. І через кілька днів Микола II, що втратив контроль над ситуацією, був змушений відректися від престолу.

Про ці події згадали в 1921 р на 2-й Комуністичної жіночої конференції. Тоді і вирішили святкувати Міжнародний жіночий день 8 березня в пам'ять про ту демонстрації жінок.

Сьогодні ми вирішили звернутися до минулого і згадати, як виглядав цей свято десятиліття назад.

20-30-Е: КУРС НА ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД "кухонні РАБСТВА"


Пропаганда. Її головною мішенню були домогосподарки

Ніжний і романтичний жіноче свято якось слабо асоціюється з суворими роками сталінської індустріалізації. А між тим, в номері "Правди" - головного рупора радянського офіціозу - за 8 березня 1937 року через шести смуг рівно половина - повні три смуги - була присвячена цьому святу як такого і радянської жінці в цілому. Сказати, що половина "Правди" - це багато, - нічого не сказати. Рідко яка тема удостоювалася в цій газеті такої уваги, навіть якщо взяти всю її історію радянського періоду. Більше місця відводилося хіба що подіям такого масштабу, як, наприклад, з'їзд партії, а також військово-патріотичної тематики під час війни.

Так чому ж весняне свято в ті роки опинився такий дорогий Комуністичної партії? А тому, що не був він ні ніжним, ні романтичним. І якщо і була в ньому якась романтика, то романтика перемог під прапором комунізму - у праці і бою.

До СТАНКУ і кулеметів! У передвоєнні і воєнні роки назва весняного свята було на одне слово довше: Міжнародний комуністичний жіночий день 8 Березня. І очевидною метою його було побалувати представниць прекрасної статі, а мобілізувати багатомільйонні жіночі маси на трудовий подвиг. Одних чоловіків для вирішення всіх поставлених перед партією завдань не вистачало. У дореволюційній Росії абсолютна більшість жінок ніякої активності в суспільному житті не виявляли, і біля верстата їх стояло відносно небагато - основна маса була "при чоловікові", займалася сім'єю і особистим господарством. А вже про те, щоб масово освоювати військову справу, і мови бути не могло. Радянська влада рішуче взяла курс на "звільнення жінок від кухонного рабства".

Але залученість жінок в суспільні процеси все одно залишалася недостатньою. Далеко не всі вони до кінця 30-х встигли поміняти фартух домогосподарки на спецівку токаря або комбінезон тракториста. "Не можу стверджувати, як було в інших місцях, - згадує 86-річна Клара Василівна Сокирко з Донецької області, - але у нас жінки не працювали, сиділи вдома. Заробляли тільки чоловіки". Тому завдання пропаганди залучення жінки в процес соціалістичного будівництва залишалася актуальною. І не тільки на трудовий подвиг піднімалися жіночі маси - в згаданому номері "Правди" вистачає і матеріалів, що пропагують освоєння жінками військової справи. Таке вже було час: СРСР займався "мирним будівництвом", тому в тому ж березні 1937 року який номер газети ні відкрий - скрізь кілька фотографій доблесної Червоної Армії і її могутньої техніки, кілька статей на військову тематику, інтерв'ю з воєначальниками і т. Д.


Хобі. У моді були кулеметні змагання. Газета "Правда", 8 березня 1937 р

ЗІ СВЯТОМ, ТОВАРИШ! Відповідно, і ставлення чоловіків до цього свята було не таким, як зараз. Якщо чоловіки і вітали, щось не представниць слабкої статі, а рівних собі товаришів по героїчній праці і боротьбі за світле майбутнє всього людства. Та й жінки часто відзначали його самі, як свій "внутрішній" свято, без чоловіків. "Ми організовували все самі, без чоловіків, - згадує Клара Василівна. - Чоловіки приходили і просто на словах вітали. Це зараз, знаєте, подарунки, квіти. Тоді якось не так було".

Схоже, що і звичної нам традиції, коли 8 Марта хлопчики в школі вітають дівчаток, в довоєнні і воєнні роки так само не було. "У школі нас ніхто не вітав", - згадує 78-річна Галина Іллівна Романенко. "Новий рік - так, пам'ятаю, в школі відзначали, а 8 Березня - немає", - підтверджує Клара Василівна.

ЗНИЖКИ НА калоші. Якщо сам свято в 20-30-ті роки відзначався слабенько, то торговці вже в довоєнні часи влаштовували святкові розпродажі. В одній з газет за 1925 рік опубліковано оголошення про те, що в магазин надійшли калоші всіх розмірів і, в честь свята, в дні з 6 по 8 березня жінкам надається знижка ...

"Обкомам, крайкомів і ЦК нацпартій провести Міжнародний комуністичний жіночий день як масову політичну кампанію під гаслом подальшого залучення жінок Радянського Союзу в соціалістичне будівництво, підйому соціалістичного змагання і стахановського руху робітниць, інтелігенток і колгоспниць, мобілізуючи їх на успішне виконання і перевиконання планів останнього року другий п'ятирічки ".

ВІЙНА: МОБІЛІЗАЦІЯ СИЛ


"Жінці є що захищати"

У той страшний час, коли, здавалося, було не до свят, увагу радянської влади до жіночого дня не слабшав. Наприклад, в 1943 році серію публікацій, присвячених 8 Березня, "Правда" почала вже 5 березня - з постанови ЦК ВКП (б) "Про Міжнародний комуністичному жіночий день - 8 Березня". Публікації тривали в кожному номері аж до 8 березня. Місця під них відводили менше, ніж в довоєнні роки - все-таки основною темою залишалися бойові дії, але більше, ніж в багато післявоєнні. Всі матеріали були об'єднані ідеєю "Радянської жінці є що захищати!".


Газети. Закликали жінок до військового подвигу. "Правда", 8 березня 1943 р

Зрозуміло, що в екстремальних умовах військового часу мобілізаційне напрямок публікацій до 8 березня тільки посилилося. По всій країні проходили збори, де жінки обіцяли докласти ще більше зусиль для перемоги над ворогом. Особливо відзначалися трудові звершення і військові подвиги радянських жінок. Але традиції масового нагородження "до дати", схоже, тоді ще не було.

"ЦК ВКП (б) вітає працівниць, колгоспниць, жінок інтелігентного праці, санітарок, медсестер, лікарів, зв'язківців, славних партизанок, всіх трудящих жінок Радянського Союзу в Міжнародний комуністичний жіночий день і висловлює тверду впевненість в тому, що радянські жінки в вирішальний момент вітчизняної війни віддадуть всі сили на справу повного розгрому німецьких загарбників ", -" Правда ", 8 березня 1943 р

50-Е: ВЖЕ НЕ КОМУНІСТИЧНИЙ


Нова пропаганда. Тепер любов до праці виховують не у жінок, а у їхніх дітей

Після Перемоги мобілізаційний напруження з газетних публікацій до 8 Березня зник. Пропало і слово "комуністичний" в назві свята. Країна лежала в руїнах, плани перемоги комунізму у світовому масштабі стали неактуальні. Люди втомилися від наднапруження останніх років. Це мала бути свято для душі. З листівок зникли полум'яні пропагандистські промови, які закликали до праці і оборони жінок. Правда, елемент пропаганди залишився: до праці закликали дітей. Їх зображували старанно виконують домашню роботу практично на всіх Восьмиберезневий листівках 50-х. Тоді ж стала затверджуватися і традиція привітання дівчаток в школі. "Коли я була ще маленькою - це близько 1946 р - 8 марта однокласники почали нас вітати", - розповідає Валерія Геннадіївна Вороніна. У той час не вистачало найнеобхіднішого, тому про серйозні подарунки мова йти не могла. "Своїми руками щось робили. Наприклад, зшивали нитками скриньки з листівок і дарували один одному", - згадує Катерина Яківна Тохтамірова.

Саме в 50-х почали проводити обов'язкові урочисті збори до дня 8 Березня. "Нас всіх збирали у великій залі, виголошували промови про героїнь праці", - згадує Валерія Геннадіївна Вороніна. На всі наступні "радянські" десятиліття незмінним атрибутом 8 Марта стали вечора з виступом художньої самодіяльності.

Життя потроху налагоджувалося, і до середини 50-х ритуали святкування 8 Березня за місцем роботи ставали "багатшими". "Чоловіки скидалися і купували всім однакові сувенірчики. Або різні, а потім розігрували, кому що дістанеться. А жінки накривали стіл, готували пиріг або щось таке, робили чай, пригощали чоловіків", - розповідає Галина Іллівна. Молодь на 8 Березня збиралася і крім роботи. У березні 1953 року група студентів попалася на "сабантуйчик" під час трауру по Сталіну, - це їм обійшлося "вильотом" з комсомолу і інституту.

"ЦК ВКП (б) висловлює тверду впевненість в тому, що радянські жінки будуть і надалі в передових рядах борців за високі темпи розвитку соціалістичного господарства, за якнайшвидше подолання післявоєнних труднощів, за виконання і перевиконання нового п'ятирічного плану, за подальше підвищення матеріального добробуту і культури радянського народу і віддадуть свою енергію і творчі сили на справу подальшого процвітання радянського Вітчизни ". "Правда", 8 березня 1947 р

60-80-Е: 8 БЕРЕЗНЯ СТАВ ВИХІДНІ І МІЖНАРОДНИМ СВЯТОМ


За дружбу народів. На всіх листівках - жінки всіх кольорів шкіри

До 60-м починався розвал колоніальної системи і з'явилася спокуса посприяти йому і зміцнити на цьому свої позиції. Свято 8 Березня і тут став у нагоді. Уже в 1958 р ЦК КПРС привітав прекрасну стать з Днем солідарності трудящих жінок всього світу. Надалі "міжнародна" спрямованість посилювалася. На цьому наголошувалося у всьому, навіть у вітальних листівках, які в 60-е рясніють зображеннями жінок всіх кольорів шкіри. Навіть в "горбачовському" 1986-му жінок вітали з Днем інтернаціональної солідарності.


З помпою. Урочисте засідання з нагоди 8 Березня. "Правда", 8 березня 1975 р

У 60-і роки відбулося важливіше для радянських жінок подія: з 1966 року Указом Президії Верховної Ради СРСР від 8 травня 1965 року Міжнародний жіночий день став неробочим - на честь 20-річчя Великої Перемоги та відзначення ролі в ній радянських жінок. З тих пір 8 Марта став тим святом, яке пам'ятають усі, хто застав Радянський Союз. Утвердилася традиція "рясного" відзначення його напередодні - часто прямо на робочому місці. Клара Василівна в 60-е працювала закрійником в Будинку побуту: "Добре відзначали день 8 Березня. І танці були, і стіл багатий був накритий". А ось що про середині 70-х згадує Ірина Жеваго : "Збиралися великими колективами. Пити на роботі не дозволяли, але все одно все випивали". Ідеологічна складова свята слабшала навіть на офіційному рівні - що помітно хоча б по переважанню "безідейних" тим в вітальних листівках. На них тепер - герої мультфільмів, білочки, зайчики та інша живність.


З 70-х. ніяких агітацій

А статус міжнародного свята 8 Марта отримав в 70-х. Оскільки 1975 рік був оголошений ООН "Міжнародним роком жінки», то і 8 Березня з подачі делегації СРСР отримав офіційний статус Міжнародного жіночого дня. 1976-1985 роки були визнані Міжнародним десятиріччям жінок. І під цю справу в 1977 році Генеральна Асамблея ООН запропонувала державам оголосити, відповідно до їх традиціями і звичаями, будь-який день цього року Днем боротьби за права жінок і міжнародний мир Організації Об'єднаних Націй.

"З Міжнародним жіночим днем ​​8 Березня - днем ​​інтернаціональної солідарності трудящих жінок всіх країн в боротьбі за рівноправність, за мир, свободу і національну незалежність народів, демократію і соціалізм". "Правда", 8 березня 1968 р

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Уже в 20-х були знижки на 8 березня, а в 50-х розігрували подарунки". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Ряполов Костянтин

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Так чому ж весняне свято в ті роки опинився такий дорогий Комуністичної партії?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация