В рамках співпраці кафедри вітчизняної історії АлтГПУ та Інституту археології та етнографії НАН РА відбулася наукова відрядження завідувача кафедрою Т.К. Щеглової до Вірменії »АлтГПУ

25-26 жовтня в Єревані в конференц-залі Національної академії наук Республіки Вірменія пройшла міжнародна конференція «Політичні репресії на Південному Кавказі від радянізації до 1950-х рр .: історія, повсякденність, пам'ять» за участю вірменського центру етнологічних досліджень «Азарашен». Конференція була присвячена 80-річчю «Великого терору» політичних репресій СРСР - 1937р. Робочими мовами були вірменський і російський. Керівником сесій другого дня була завідувач кафедрою, д.і.н., проф. Т.К. Щеглова, яка виступила також з доповіддю «Репресії і депортації на Алтаї: регіональні моделі пострадянської меморіалізації і особливості відображення історичної пам'яті в пам'ятниках і пам'ятних знаках». Конференція працювала в робочому режимі повні два дні з заходом на вечірні сесії. В її роботі взяли участь не тільки провідні фахівці Вірменії - директор Ін-ту археології та етнографії НАН РА, член-кореспондент НАН РА Павло Аветисян, директор Національного архіву Республіки Вірменія, д.і.н. Аматуни Вірабян (Вірменія), провідні фахівці ІАЕ НАН РА к.і.н. Грануш Харатян і к.і.н Гаяне Шагоян (Вірменія), д.і.н. Ельза-Баїр Гучінова, а також інші Єреванські дослідники, в т.ч. з Єреванського державного університету, Національного Інституту Освіти Міністерства Освіти і Науки РА, Вірмено-російського університету, Інституту Кавказу, а також інших вірменських наукових центрів, таких як, Центр арменологіческіх досліджень Ширака (м Гюмрі), Історико-культурний музей-заповідник «Кумайрі »(м Гюмрі) та ін.

з Єреванського державного університету, Національного Інституту Освіти Міністерства Освіти і Науки РА, Вірмено-російського університету, Інституту Кавказу, а також інших вірменських наукових центрів, таких як, Центр арменологіческіх досліджень Ширака (м Гюмрі), Історико-культурний музей-заповідник «Кумайрі »(м Гюмрі) та ін

Глибоке наукове обговорення історичної проблеми було підтримано провідними зарубіжними фахівцями з радянської історії 1920-1930-х р, серед яких відомий німецький історик, д.і.н. Марк Юнге (Русский університет м Бохум, Інститут історії, Німеччина), д.г.н. Павло Полян (Фрайбургський університет, Німеччина), Давид Джишкаріані (Тбіліський державний університет ім. Івана Джавахішвілі, Грузія). Росію також представляли Наталія Потапова (НГУ), д.і.н. Наталя Аблажей (ІІ СО РАН, НГУ), д.і.н. Т.К.Щеглова (АлтГПУ). Програма конференції та запис виступів її учасників виставлені в інтернеті.

Конференція не є початковим або завершальною ланкою в ланцюзі заходів наукового співробітництва АлтГПУ і ІАЕ НАН. У вересні 2016 р вірменська делегація працювала в Барнаулі, була проведена наукова експедиція в села Залесовского і Заринского районів Алтайського краю, 11 вересня на базі НГУ та Інституту історії СО РАН відбувся російсько-вірменський семінар «Вірменська депортаційні кампанія 1949 року і її відображення в історичній пам'яті ».

Наступна проміжна робоча зустріч відбулася на проведеної Т.К. Щеглової з 2001 р в рамках Міжнародного Конгресу антропологів і етнографів Росії секції «Усна історія як джерело і метод етнографічних досліджень» ». У 2017 році XII Каер проходив в Іжевську столиці Республіки Удмуртія (Російська Федерація). В її роботі поряд з відомими в області соціальної та культурної антропології та усної історії дослідниками з Росії, Молдови, Казахстану, України, Узбекистану взяли участь співробітники ІАЕ НАН Вірменії к.і.н. Грануш Харатян з доповіддю «Політика підкорення пам'яті або« наказано забути »: перетворення пам'яті в соціальну і сімейну« таємницю »(на прикладі вірменського геноциду)» і к.і.н Гаяне Шагоян з доповіддю «Відеозапис усної історії як джерело і метод дослідження сталінських репресій в Вірменії ».

н Гаяне Шагоян з доповіддю «Відеозапис усної історії як джерело і метод дослідження сталінських репресій в Вірменії »

Частиною програми наукового відрядження до Вірменії в наступні дні було участь Т.К.Щегловой в кінопрем'єру фільму документаліста Тиграна Паскевічяна «Правила біографії», створеного студією «Версус» в 2016-17гг. в рамках проекту «Повертаючись на круги своя» про репатріацію вірмен в СРСР в 1946-49гг. У 1949 році з Арм.ССР в Алтайський край на вічне поселення були заслані близько 13000 вірмен, в тому числі 1578 новоприбулих репатріантів. Депортаційні хвиля вірмен, як однієї з цільових груп «ворогів народу» в період масових репресій - «вірмен-дашнаков», була розселені на території 37 районів Алтайського краю. Знімальна група працювала в Заринск і Залесовском районах Алтайського краю. Головними героями прем'єрного фільму були старожили алтайських сіл, а джерелом - їх історична пам'ять.

В архіві Центру усної історії та етнографії АлтГПУ також зберігаються десятки матеріалів інтерв'ю про етнічні депортантах і етнокультурному взаємодії приймає і депортованого населення. В історичній колективної і сучасної пам'яті вірмен Алтай займає особливе місце. Незважаючи на травматичність ситуації, у вірмен існує подяку жителям алтайської села і захоплення Алтаем.

Одним із заходів стала участь у відкритті відомої виставки Герда Кёнена «Комунізм і його епоха», присвяченій 100-річної річниці Жовтневої революції, яка ретроспективно зображує підйом і падіння комунізму, а також в лекторії відомого фахівця східноєвропейської історії Йорга Баберовскі - керівника відділення Східної Європи Інституту історії Гумбольдського університету Берліна.

Одним із заходів стала участь у відкритті відомої виставки Герда Кёнена «Комунізм і його епоха», присвяченій 100-річної річниці Жовтневої революції, яка ретроспективно зображує підйом і падіння комунізму, а також в лекторії відомого фахівця східноєвропейської історії Йорга Баберовскі - керівника відділення Східної Європи Інституту історії Гумбольдського університету Берліна

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм іменем.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация