В Азербайджані підручник історії допускає появу людини з глини і вчить казкам про «Великої Вірменії» - ФОТО

Азербайджанські підручники - це тема, яка ніколи себе не вичерпає.

Незважаючи на зусилля Міністерства освіти, яке робить воістину колосальну роботу, реформуючи сферу освіти, проблеми з підручниками не закінчуються.

ЗМІ неодноразово писали про численні помилки і ляпи в підручниках, завдяки чому відповідні відомства міносвіти отримували інформацію до дії і оперативно усували недоліки.

Сьогоднішній матеріал присвячений черговому ляпу.

Хоча назвати «ляпом» цей шедевр язик не повернеться, тому що в даному випадку мова не про банальну друкарську помилку. Йдеться про прагнення авторів т.зв. «Підручника» - заведомом або неусвідомленому - укоренити в формується мозку підлітків безпросвітне мракобісся.

Отже, давайте помилуємося, про що «просвічує» останнє видання підручника «Загальна історія» для 10 класу, націленого на закріплення знань з історії, починаючи з первіснообщинного періоду до 18 століття.

Даною фотографією поділився на своїй сторінці в «Фейсбук» історик Вагіф Аббасов, який висловив обурення подібним контекстом азербайджанських підручників і викликав обговорення в мережі.

Як ми бачимо, дітям, які перебувають практично на порозі вступу до вузів, наводиться безліч «цікавих теорій» про походження першої людини. Згідно з різними версіями (яку представляють як рівносильних, які мають право на життя), його предками могли бути ... вовки, ведмеді і навіть змії, він міг бути створеним Богом з глини, спуститися з небес або ж прибути на Землю з інших планет.

В даному списку миготить також всім відома теорія еволюції, яка була поставлена ​​на один щабель з іншими версіями, заснованими на уяві. Однак кульмінацією теми стало те, що автори підручника, кандидати наук і експерти в галузі освіти, запропонували школярам вибрати, який теорії вони віддали б перевагу.

Зрозуміло, кожна з цих версій допускалася на певних етапах розвитку людства, і для людей, які розводили вогонь в печері і використовували шкури вбитих тварин для прикриття наготи, звернення до «легендарної» теорії цілком виправдано (опустимо той факт, що сама фраза «легендарна теорія »звучить дещо дивно). Але наскільки доречно в 21 столітті, коли «хомо сапієнс» давно переступив рубіж невідання завдяки науковим дослідженням, пропонувати дітям подібний «вибір»?

З методичної точки зору дана інформація не була правильно піднесена, впевнений голова Ради по утворенню, експерт в сфері освіти Аждар Агаєв.

«Помилка полягає в тому, що не можна спірний момент підносити для роздумів учня. Дитині треба надати для вибору такий варіант, який науково обгрунтований, є фактом, що засновується на науці », - зазначив він в бесіді з 1 news. az.

А.Агаев вказав, що необхідно визначити, хто автор книги і ким вона була видана.

«Шкільні підручники видає Міносвіти і безкоштовно роздає учням, щодо вступних іспитів з окремих предметів - Державний екзаменаційний центр. Крім того, є підприємці, які видають додаткові посібники для підготовки до іспитів. Потрібно дізнатися, хто написав і видав цю книгу, і звернутися до них зі скаргою », - сказав він.

Також експерт нагадав випадок, що стався кілька років тому, коли в книзі були відзначені вуличні жаргони.

«Все це відбувається від незнання методики та освітньої науки. Батьки правильно роблять, що висловлюють свій протест », - сказав А.Агаев.

У свою чергу, ми звернулися до Міністерства освіти, де нам порадили зв'язатися з видавництвом «Şərq-Qərb». Саме вони випустили той самий гучний підручник «Загальна історія» для 10 класу.

Як зазначив заступник директора видавничого дому «Şə rq - Q ə rb» Рафіг Кязимов в бесіді з 1 news. az, однією з вимог сучасної освіти є залучення учнів до самостійного пошуку і дослідженню. Автори підручника, показуючи паралельно теорії появи людини, намагалися втілити саме цей стандарт.

«Сучасні школярі живуть не в тоталітарному суспільстві радянського періоду, де панувала єдина ідеологія, невід'ємною частиною якої була еволюційна теорія Дарвіна, а в суверенній азербайджанському державі, що відрізняється толерантністю і створив можливості для поширення різних ідеологічних напрямків.

З цієї точки зору, знайомство учнів з різними науковими, релігійними, міфологічними теоріями походження людства і першої людини не тільки не є ганебним, а навпаки робить позитивний вплив на формування їх світогляду та загальнолюдських цінностей », - каже Р.Кязімов.

За його словами, автори підручника, включаючи в нього різні теорії, ні в якому разі не намагалися пропагувати релігійні погляди. Вони лише констатували наявність різних теорій, що пояснюють походження життя і людини.

«До речі, описуючи теорію еволюції, автори підкреслюють, що ця теорія спирається на науку. У той час як в укладеному в рамку тексті на полях тієї ж сторінки приведена думка про те, що знайшли відображення в Торі і Корані релігійні уявлення про створення людини з глини і води з'явилися під впливом легенд Межиріччя.

Те, що в абзаці, присвяченому еволюційної теорії, вказується, що серед виявлених останків кількох типів первісних людей поки що не знайдені докази зв'язку і перетворення одного типу первісної людини в інший, аж ніяк не виключає можливості знаходження доказів наявності зв'язку з цим в майбутньому », - говорить Р.Кязімов.

Наостанок він резюмував, що видавництво вважає позицію авторів досить об'єктивною, нейтральною і відповідає вимогам державних стандартів середньої освіти.

А як вважаєте ви?

PS: Поки готувався цей матеріал, стало відомо про ще одну кричущу помилку, допущену авторами даного «підручника».

Як виявилося, на одній зі сторінок цього видання наводиться карта Південного Кавказу, на якій вказується стародавня держава Вірменія, що охоплює території від Чорного моря до Каспійського. При цьому, на карті немає жодної згадки про давніх азербайджанських державах, що існували в той час. Навпаки, вказується, що Вірменія, що охоплює території сучасного Азербайджану, межувала безпосередньо з Месопотамією, Кападокії і Ассирією.

У коментарі журналістам представники Міносвіти назвали даний факт технічною помилкою і повідомили, що даний підручник вилучено з обігу.

Один з авторів книги - Камран Асадов, назвав обговорення навколо даної карти балаканиною непрофесіоналів. За його словами, мова йде про територію, яка перебувала під владою древніх римлян, а не про сучасну Вірменію.

При цьому він не уточнив, грунтуючись на яких саме джерелах визначалася територія, об'єднана авторами під назвою Вірменія, і куди поділися древні азербайджанські держави.

Такий ось підручник ...

Лейла Мамедова, Ельшан Рустамов

Читайте по темі:

НАШІ ПІДРУЧНИКИ: «Ala dibilsən? Evdə məni nadayet eliyiblər. Lap adamı təkərə salıblar »... Чи допустимі такі експерименти? - ФОТО - ДУМКИ

Чергова загадка в азербайджанському підручнику: «Gedirəm, necə deyir? - Baydom. - Bəs itə? - Sabaka ... »- ФОТО

Черговий «ляп» в підручнику: Азербайджан є членом НАТО ... - ФОТО

Але наскільки доречно в 21 столітті, коли «хомо сапієнс» давно переступив рубіж невідання завдяки науковим дослідженням, пропонувати дітям подібний «вибір»?
А як вважаєте ви?
Чи допустимі такі експерименти?
Bəs itə?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация