В Азербайджані відзначається 1700-річчя прийняття християнства Кавказької Албанією

04 08 2013, 18:40

Переглядів: 6913

Коментарі: 10

розділ: дайджест , Аналітика

Довідка ЛезгіЯр:

Населення Кавказької Албанії - албани (не мають відношення до балканських албанцям і представникам казахського роду Албан) - спочатку являло собою союз 26 племен, які говорили на різних мовах лезгинської гілки нахско-дагестанської сім'ї. До них ставилися албани, гаргареи (рутульці), утіі (удіни), Гели (агуле), чілбі, легованої (лезгини), Сільвія, лпіни. Стародавня батьківщина лезгин Кавказька Албанія займала частину території сучасного Азербайджану, Грузії і Дагестану.

У селищі Нідж Кабалінского району Азербайджану в суботу проходить святковий захід «Десята річниця відродження», присвячене десятирічної річниці відродження албано-Удінський церкви і 1700-річчя офіційного прийняття християнства Кавказької Албанією в якості державної релігії. Захід організовано Державним комітетом по роботі з релігійними структурами спільно з албано-Удінський християнською спільнотою Азербайджану.

Голова албано-Удінський християнської громади Роберт Мобілі, виступаючи на заході, що проходить в церкві Джотарі Святого Єлисея в селищі Нідж, зазначив, що 170 років тому Албанська церква була передана вірменської григоріанської церкви, однак удіни для збереження своєї мови, культури і вірності Албанської церкви відмовилися відвідувати григорианскую церква і стали молитися вдома. У радянський період проведення богослужінь під тиском держави практично призупинилося. А після здобуття Азербайджаном незалежності удіни змогли досягти певного відродження в цьому напрямку, зазначив Мобілі.

Коли Азербайджан здобув незалежність, албано-Удінський християнська громада в першу чергу пройшла державну реєстрацію в 2003 році. Потім почалися роботи по відновленню церков і проведення богослужінь. В рамках цих робіт в 2003 році була відновлена ​​одна з найдавніших церков Кавказу - храм Кіш в Шекинских районі, а в 2006 році був відновлений один з трьох християнських храмів в селищі Нідж - церква Джотарі Святого Єлисея.

«Історичною батьківщиною Удін є Азербайджан. Удіни - один з перших етносів, які прийняли християнство на Кавказі. Албанська цар в 313 році оголосив християнство офіційною державною релігією. Після чого на території Азербайджану почало формуватися християнство. Після здобуття незалежності Азербайджаном історична справедливість восторжествувала, і албано-Удінський церква була відновлена. Сьогодні удіни вважаються наступниками багатого релігійно-культурної спадщини Албанської апостольської автокефальної церкви. Однак для відродження цієї церкви в майбутньому в Азербайджані необхідна додаткова підтримка », - сказав Мобілі.

Голова громади додав, що зараз в селищі Нідж, де компактно проживають удіни, ведуться роботи з благоустрою. За останні 10 років Президент Азербайджану Ільхам Алієв двічі відвідав це село, що є наочним прикладом уваги і турботи, що надається державою.

Архієпископ Бакинський і Азербайджанський батько Олександр у своєму виступі зазначив, що в Азербайджані приділяють серйозну увагу збереженню національних духовних цінностей.

«Багатонаціональність - наше надбання. В Азербайджані на державному рівні приділяють особливу увагу і піклуються про збереження цієї різноманітності. Відновлення албано-Удінський церкви є наочним прикладом цього уваги, тому що даний храм - один з носіїв цієї історії », - сказав отець Олександр.

Присутні на заході Архієпископ Бакинський і Азербайджанський єпархії Російської православної церкви отець Олександр, голова громади Удін Волгограда, професор Річард Данакарі, голова громади Удін, компактно проживають у Кварельського районі Грузії, Мамулі Нешумашвілі, представник Римо-Католицької Церкви в Азербайджані Володимир Фекете, голова релігійної громади гірських євреїв Азербайджану Міліх Евдаев, регіональний представник Управління мусульман Кавказу, а також представники дипломатичних корпус в в Азербайджані і інші гості оцінили відновлення і початок роботи албано-Удінський церкви як важлива подія.

В рамках заходу також була організована фотовиставка «Десята річниця відродження». Крім цього, гостям були представлені різні видання, присвячені історії албано-Удінський церкви. Святкування продовжилося культурною програмою. Увечері в рамках заходу у дворі церкви Джотарі для мусульманської громади буде організований іфтар.

Відзначимо, що в селищі Нідж, крім церкви Чатарі, також знаходяться церкви Гёй і Булун.

Лезгинський Національний Портал Lezgi Yar

дайджест

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация