В Україні з'явиться база компаній-неплатників по кредитах

  1. Орфографічна помилка в тексті:

5 травня 2015 року, 10:39 Переглядів: 5 травня 2015 року, 10:39 Переглядів:   У НБУ вже є база, яку потрібно лише доопрацювати, вважають фахівці

У НБУ вже є база, яку потрібно лише доопрацювати, вважають фахівці. Фото: Григорій Салай

Національний банк України (НБУ) оголосив про намір створити центральний кредитний реєстр. Цей реєстр, який від України вимагає і МВФ , І ЄС, повинен дозволити знизити частку проблемних кредитів. За словами експертів, для створення такої бази даних досить оновити вже існуючий в НБУ реєстр, щоб в нього потрапляли тільки неплатоспроможні компанії, а не всі позичальники з невеликою простроченням, пише FinMaidan .

Проблема неповернених кредитів є однією з найболючіших на ринку - частка проблемних позик досягає 17,2% портфеля банків. Намагатися боротися з поганими позичальниками НБУ почав в 2001 році, коли створив єдину інформаційну систему (ЄІС) "Реєстр позичальників". З тих пір в "добровільному" порядку він підключив до неї все банки . Вони повинні передавати в ЄІС інформацію про компанії, які мають прострочені кредити перед банками, в тому числі перед ліквідованим. У теорії, потрапляння юрособи в реєстр має позбавити його права отримати кредит в будь-якому банку.

На практиці дані, які потрапляють до реєстру, лежать в ньому мертвим вантажем, говорить керуючий партнер консалтингової компанії "Фінансова студія" Євген Невмержицький. "Банки не в повному обсязі подають в нього інформацію, а то, що подається, робиться на неймовірно низький рівень, - зазначає він. - Наприклад, нафтогазова компанія має мільярди заборгованості, так що, це поганий позичальник? Кожен банк мріє отримати такого клієнта! "

Тому, на думку експерта, необхідно переглянути систему параметрів, на підставі яких НБУ привласнює позичальникам статус проблемних, зробити зручний інтерфейс для роботи банків з реєстром, а також найняти в НБУ фахівців, які зможуть запустити роботу реєстру. "Що хоче від нас МВФ? Реєстр позичальників робиться для кредитної безпеки: по вивіреним параметрам від банків повинна передаватися інформація про поганих позичальників в НБУ. Це не можуть бути поодинокі параметри, це повинна бути їх сукупність. Не можна називати" проблемними "всіх позичальників, які не повернули банку, наприклад, понад 100 тис. грн. Це насправді нічого не говорить про платоспроможність позичальника. Потрібна нова методологія, яка визначить нову систему критеріїв ", - пояснює Невмержицький.

Банкіри майже не видають нові кредити, тому зацікавлені не в тому, щоб отримати зручний інструмент перевірки кредитної історії нових позичальників, а в тому, щоб стягнути гроші зі своїх нинішніх клієнтів. У цьому контексті вони найчастіше говорять про кредити, виданих в Криму і на Донбасі. "У нас в зоні бойових дій близько 80% корпоративного кредитного портфеля обслуговується і близько 80% роздрібного - не обслуговується. З клієнтами ми ведемо індивідуальну роботу, в основному надаємо кредитні канікули на обслуговування самого тіла кредиту або відсотків по ньому", - розповідає глава правління ПУМБ Сергій Черненко .

Другою важливою проблемою залишається питання валютних кредитів. "Варіанти виходу з ситуації з валютними кредитами повинні захистити банки від недобросовісних позичальників, які можуть повертати кредити, але не хочуть, чекаючи послаблень на законодавчому рівні", - відзначає заступник начальника управління організації кредитування фізичних осіб банку "Хрещатик" Андрій Осипов.

Але в майбутньому, коли банки повернуться до активного кредитування, реєстр проблемних позичальників буде необхідний. В ідеалі всі банки повинні мати прямий доступ до реєстру, при видачі кредитів керуватися його даними і не видавати свідомо неповернуті позики, говорить Невмержицький. "На ринку є профільні фахівці, але потрібна політична воля для змін", - відзначає експерт.

Як повідомлялося раніше, з початку року банки України втратили вже більше 80 млрд грн . "Всього з початку року банки Україна зазнали значних збитків (80,9 млрд грн), 80% з них були сформовані неплатоспроможними банками, в яких діють введені Фондом гарантування вкладів фізичних осіб тимчасові адміністрації ", - відзначили в НБУ.

Читайте також: НБУ встановив банкам "дедлайн" по розкриттю імен власників

За 2014 і січень-квітень 2015 Нацбанк визнав неплатоспроможними близько 50 банків, які в даний час виводить з ринку Фонд гарантування вкладів фізосіб.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "В Україні з'явиться база компаній-неплатників по кредитах". інші фінансові новини дивіться в блоці "Останні новини"

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Наприклад, нафтогазова компанія має мільярди заборгованості, так що, це поганий позичальник?
Що хоче від нас МВФ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация