В майбутнє при свічках, або Топ-6 дивних комун сучасності

Одні весь час переміщаються для щастя, інші сіють світло на дебаркадері під Москвою, треті справді побудували комунізм

Одні весь час переміщаються для щастя, інші сіють світло на дебаркадері під Москвою, треті справді побудували комунізм. Самі незвичайні сучасні спільноти - в матеріалі «Моїй Планети».

Вони збираються разом, живуть за своїми правилами і будують ідеальне суспільство ось уже більше 2000 років. Як живеться в комунах сьогодні і чи є у них майбутнє?

Зі століття в століття: гуттеріти, Канада

Принципи. Головний релігійний постулат гуттерітов - хрещення у свідомому віці, а базовий принцип життя - комунальне існування і загальне майно.

Реалізація. Гуттеріти живуть в громадах більше трьох століть. Це відгалуження анабаптизму - протестантського руху, що виник в епоху Реформації. У кожній комуні - близько 80 чоловік, кожна сім'я живе в окремому будинку, але харчуються все в загальній їдальні. Господарство, доходи і банківський рахунок теж спільні. Вони не розлучаються, фотографуються і не служать в армії - останнім призвело до того, що під час Першої світової гуттерітам, який не бажав воювати, довелося переселитися з США в Канаду. Чоловік може одружитися тільки після хрещення і з дозволу старійшин. Одружені чоловіки носять бороди, жінки - хустку на голові незалежно від статусу і віку, а одяг гуттерітов більше схожа на уніформу. Це закрите співтовариство зі строгими правилами: дітей виховують так, що вони з раннього віку вчаться думати спочатку про інтереси громади і тільки потім - про свої. А висока народжуваність дозволила послідовникам Якоба Гуттерів стати найчисельнішою громадою в Північній Америці: зараз в США і Канаді живуть 45 000 гуттерітов.

Життя на колесах: вагенбург, Німеччина

Принципи. Свобода пересування і спільне життя з однодумцями. Жителі вагенбург (дерев'яних будинків на колесах) дотримуються лівих поглядів, називають себе автономами і прагнуть до самостійності і незалежності у всьому.

Реалізація. Послідовники течії переміщаються по країні в дерев'яних вагончиках - вагенбург. Пересувні будинки утеплюють і перебудовують, і в них є все необхідне, крім електрики - з екологічних міркувань в вагенбург воліють жити при свічках. Осівши на одному місці, вони живуть своїм комуною. Всього в Німеччині близько ста вагонних містечок, і тільки в берлінських живуть понад 800 осіб. Тут все спільне: побут, дозвілля, бюджет. Кожен робить свій внесок в загальну касу, тобто просто кладе гроші в банку на кухонному столі. Все тримається на свідомості - ніхто ні за ким не стежить, а суму внеску визначають спільно. Жителі вагенбург допомагають один одному в пошуку нових місць і облаштування, обмінюються досвідом та ідеями. Щомісяця в одному з вагенбург проходить «день міста», на який з'їжджаються «сусіди».

Просвітництво на воді: дебаркадер, Московська область

Принципи. Історія спільноти почалася з приватної школи в Москві: її відкрили випускники педагогічних вузів, які «захотіли жити по-іншому».

Реалізація. Згодом учням стало тісно в старому приміщенні, з житлом в країні було в принципі важко, і в кризу 1998 року команда від освіти за 2000 у. е. придбала списаний дебаркадер. Стару посудину відремонтували і перетворили на справжній будинок з окремими кімнатами для житла і загальними - для роботи і прийому їжі. Будинок автономний: опалюється соляркою, забезпечується електрикою від дизельних генераторів, водою - з заповнених на суші баків. Якийсь час плавучий будинок був ще й школою для старшокласників. Втім, на вимогу влади освітню діяльність довелося припинити, що, втім, не виключило методичну. Зараз на дебаркадері живуть десять чоловік. Вони розробляють освітні проекти і програми для вузів і проводять семінари. Якщо хтось із комунарів змінює роботу, то залишає суспільство.


Яка комуна була першою, чи можна вважати об'єднання вдів і православних комунами і куди йти, якщо ви хочете стати хіпі, але просто трошки пізно народилися, - в статті «Моїй Планети» «Комуни: історія раю» .

Комунізм: місто Марінелада, Іспанія

Принципи. Тут немає багатих і бідних, приватної власності та іпотеки, гроші ділять на всіх, а єдиний чиновник - мер.

Реалізація. Ще в 80-х роках XX століття жителі заштатного андалузького містечка Марінелада вирішили змінити світ навколо себе і захопили землі і будинки місцевих аристократів. Багаторічна класова боротьба завершилася перемогою комунарів - влада виділила 1250 га землі громаді, яка оформилася в кооператив. Основний дохід приносить сільське господарство: кожен отримує € 47 за шість годин роботи в полі, а виручка від реалізації продукції надходить до загального бюджету, який розподіляється на соціальні потреби, допомогу і благоустрій. Втім, гроші тут не головне: ціни в місцевих магазинах невисокі, а за житло члени громади платять кооперативу всього € 15 на місяць. Рішення місцевого рівня приймаються на загальних зборах, а ось відносини Марінелади з державою досить складні: комуна підпорядковується виборним законам країни, вступає в торговельні відносини і визнає приватну власність за межами міста, але не пускає на свою територію поліцію.

В гармонії з природою: село Кристал-Уотерс, Австралія

Принципи. «Турбота про землю, турбота про людину, роздача того, що перевищує наші потреби». Саме тут зародилося поняття «пермакультура» - ведення сільського господарства без шкоди для природи і з мінімальними витратами сил.

Реалізація. Першопрохідці перетворили посушливу австралійську землю в квітучий оазис, створивши мережу гребель і каналів, а для пиття збираючи дощову воду. Жителі екодеревні Кристал-Уотерс вирощують органічну продукцію не тільки для себе, але і на продаж, земля і гроші - загальні. У вільний час тут займаються айкідо і медитацією, варять домашнє пиво, а по неділях збираються на ранкові чаювання. Комунарів об'єднують не тільки спільні ідеї, а й цінності: толерантність і взаємоповага. Незважаючи на фінансові труднощі, село існує більше 30 років і служить моделлю для інших екопоселень.

Вільні художники: село Арден, США

Принципи. «Ні капіталізму!» - вирішили творчі люди і втілили в життя унікальний арт-проект.

Реалізація. На початку XX століття скульптор і архітектор орендували землю в штаті Делавер і заснували село Арден. Нове суспільство було влаштовано просто і зрозуміло: безтурботна сільське життя, незалежний працю і за все один «єдиний податок на землю». Ці ідеї залучили в Арден чимало художників, письменників, музикантів. Виникла автономна комуна зі своєю економікою, заснованої на продажу ремісничих виробів. Село стала одним з найбільш вдалих прикладів в історії комун, благополучно дожила до наших днів і зараз налічує близько 400 жителів.

В продовження теми читайте про місто майбутнього Ауровіль, місті, де не можна вмирати, і місті під одним дахом в нашому матеріалі «Самі незвичайні міста світу» .

Як живеться в комунах сьогодні і чи є у них майбутнє?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация