В Ізраїлі і за його межами продовжують активно обговорювати наслідки "угоди Шаліта"

Хоча питання про ціну угоди по звільненню Гілада Шаліта активно обговорювалося в ЗМІ ще до її укладення, ізраїльтяни в більшості своїй сприйняли новину про повернення бранця з великим піднесенням. Така реакція з боку преси і громадської думки цілком з'ясовна. Повернення Гілада Шаліта з арабського полону живим і неушкодженим шість років після його викрадення саме по собі (до останнього моменту) уявлялося неймовірною подією. Хоча питання про ціну угоди по звільненню Гілада Шаліта активно обговорювалося в ЗМІ ще до її укладення, ізраїльтяни в більшості своїй сприйняли новину про повернення бранця з великим піднесенням

Нагадаємо, що в червні 2006 року після раптового нападу терористів на ізраїльський танк у КПП "Керем Шалом" почався новий виток палестино-ізраїльського протистояння. Лівий уряд Ехуда Ольмерта і Армія оборони Ізраїлю обіцяв зробити все можливе для звільнення Шаліта. У ті дні центральні ізраїльські газети багато писали про трагедію, що сталася і про можливий початок вторгнення ЦАХАЛа в Газу.

Єдиний дивом врятований танкіст дав інтерв'ю газеті "Едіот Ахронот", яке помістили на першу смугу. "За день до того нам повідомили про те, що надійшли дані розвідки про можливий напад бойовиків. Було наказано підвищити пильність" - розповів Рої Амітай, який чергував в ту ніч з Гіладом.

За його словами, після першого вибуху командир віддав наказ залишити танк, але слідом за ним пролунав другий. Після цього він втратив свідомість. Розслідування інциденту показало, що ЦАХАЛ допустив ряд помилок як під час інциденту, так і пізніше. Переслідування бойовиків вдалося організувати тільки через 2 години - дорогоцінний час виявилося упущено.

Незабаром палестинцям був пред'явлений ультиматум: якщо через три доби полоненого не повернуть, буде розпочато масштабну воєнну операцію в Секторі газу. І дійсно, ЦАХАЛ незабаром спробував силою звільнити викраденого капрала. На ділі операція "Литий свинець" була спрямована головним чином на руйнування інфраструктури терору.

Через рік вже мало хто вірив в можливість звільнення Гілада Шаліта за допомогою регулярної армії або спецназу. Незабаром почалися переговори з екстремістами (головним посередником виступав Єгипет). Ціна обміну полоненими, заявлена ​​ХАМАС, не влаштовувала Ізраїль, тому переговори затягнулися.

Читайте також: ХАМАС поставив Ізраїль на коліна

Тим часом, поки Шаліт перебував в полоні в Ізраїлі, відбулися значні політичні зміни. Коли закінчилася Ліванська війна 2006 року, проти лівого уряду було ініційовано розслідування з метою перевірити результати бойових операцій проти "Хезболли". В цілому кампанія була визнана невдалою. Уряд Ольмерта пішло у відставку. Йому на зміну прийшов кабінет Нетаньяху, який довгий час знаходився в опозиції. Здавалося, про будь-які переговори з терористами можна було забути.

Однак на початку 2011 року в пресі несподівано з'явилася інформація про прогрес в переговорах про звільнення ізраїльського капрала, який перебував в руках ХАМАС. 11 жовтня була досягнута, нарешті, угоду про обмін ізраїльського військовослужбовця на тисячу палестинських ув'язнених.

Після того, як офіційні джерела підтвердили факт звільнення Шаліта, журналісти буквально взяли в облогу його будинок. Багато ізраїльтян вийшли на вулиці, щоб відсвяткувати радісну подію: за останній час хороших новин, в дійсності, було не так багато. 24 жовтня до повернувся з полону кілька днів тому Гілада приїхав президент Ізраїлю Шимон Перес. Після його візиту члени сім'ї попросили журналістів найближчим часом їх не турбувати.

Разом з тим, оцінка ізраїльськими ЗМІ операції з обміну полоненими виявилася не такою однозначною. Газета "Хааретц" розкритикувала Біньяміна Нетаньяху за його прагнення представити звільнення Гілада Шаліта як своє особисте досягнення. Ейфорію навколо угоди з терористами не підтримує і "Маарів". "Хоча перспективи виглядають не настільки вже радісними, ізраїльські засоби масової інформації докладають великих зусиль, щоб вселити нам думку про беззастережне національний консенсус навколо обмінної операції", - зазначає видання.

Читайте також: Війна в Лівані очима ізраїльського солдата

"ЗМІ накинулися на історію визволення Шаліта не тільки тому, що це дійсно важливе і хвилююча подія. ЗМІ шукали інформаційний привід з метою нав'язати нам нову політичну і соціальну порядку денного, далеку від реальності", - вважає оглядач газети Міхаль Ааароні.

"Чи може солдат, який здався в полон, символізувати Ізраїль?" - під таким заголовком виходить на сайті 7 каналу ІТВ стаття Іди Нудель очолює фонд допомоги репатріантам. "Якби представники владних кіл, які розкручують сьогодні версію геройства солдата Шаліта, задумалися на хвилинку про те, як буде жити ця молода людина, після того як заспокоїться, наш" спільний син ", як називали його зовсім недавно засоби інформації, і який повірить в їх красиві слова! - журиться правозахисниця і в'язень Сіону Іда Нудель.

Разом з тим, реакція світової спільноти на обмін полоненими між Ізраїлем і Палестиною виявилася позитивною. Варто відзначити, що більшість європейських дипломатів на офіційному рівні вітали угоду. Її розглядають як хороший сигнал для продовження мирних переговорів між ізраїльтянами і палестинцями.

Свою позицію з цього питання озвучив генеральний секретар ООН Пан Гі Мун. "Ця угода внесе позитивний внесок в зупиненому мирному процесі на Близькому Сході. Я натхнений обміном, здійсненим після багатьох-багатьох років переговорів. ООН закликала звільнити Гілада і всіх палестинців, чиї цивільні права весь час зневажалися", - цитує слова генсека ООН Zman.com . Таким чином, Ізраїлю вдалося підвищити свій авторитет в очах світової спільноти. Інше питання - як угода позначиться на безпеці країни в майбутньому.

Читайте також: Ізраїльський капрал не варто тисячі бойовиків

Небезпека буде традиційно виходити не тільки з Сектора Газа, але і з Півночі. Після завершення обміну полоненими "Хезболла" вже святкує перемогу "своїх колег". На думку ліванських терористів, настільки успішне завершення акції викрадення, заслуга якого належить керівництву ХАМАС, є наочним підтвердженням правильності обраного ними шляху в боротьбі з "ізраїльською окупацією" - збройного опору і терору, - повідомляють ізраїльські ЗМІ з посиланням на підконтрольний "Хезболли" телеканал Аль -Манар.

У нинішніх умовах, коли територіальна суперечка між ворогуючими сторонами не вирішено, обмін полоненими може виявитися тільки тимчасовим приводом для збереження перемир'я з палестинцями. ХАМАС і Ісламський Джихад завдяки безперервної контрабанді зброї з Єгипту і Сирії тільки посилилися. Крім того, екстремісти не раз заявляли, що мають намір і надалі продовжити здійснювати вилазки з метою викрадення ізраїльських громадян.

Читайте найцікавіше в рубриці "Світ"

Чи може солдат, який здався в полон, символізувати Ізраїль?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация