В'ячеслав Кириленко: Діяльність «Нашої України» мене хвилює мало

В'ячеслав Кириленко - нетиповий персонаж української політики В'ячеслав Кириленко - нетиповий персонаж української політики.

Він, будучи лідером "Нашої України", на парламентських виборах 2007 року поступився першим номер партійного списку Юрію Луценку, а пізніше, після виборів, безкровно віддав місце спікера парламенту Арсенію Яценюку. Аби не допустити піднімати конфлікти в демократичному таборі через невиконані перед ним обіцянок, він просто потиснув Арсенієві руку. Він промовчав, коли Віктор Ющенко в 2008-му передумав бути почесним лідером "Нашої України" і чомусь очолив партію, фактично відсунувши його від керівництва. Він "не зірвався" і тоді, коли в 2009 році фракцію НУ-НС після переговорів з Ющенком очолив Микола Мартиненко.

Можна було б все це списати на слабкість або нерішучість, але задаєшся питанням: чому серед тих депутатів, кому реально ламали ребра і щелепи під час ратифікації Харківських угод, були практично лише члени кіріленковской групи "За Україну"? Чому серед членів акцій протесту, яких затримували беркутівці під час партійних форумів Партії регіонів за участю Януковича, були також лише активісти групи "За Україну"?

Про нинішній і майбутнє українських націонал-демократів УНІАН розпитав В'ячеслава Кириленка.

В'ячеслав Анатолійович, сьогодні у вітчизняній націонал-демократії ситуації близька до похоронної. Чи відчуваєте ви свою відповідальність за те, що переживають демократичні сили України?

Свою частку відповідальності, звичайно, відчуваю. Лише маю бажання, щоб інші, особливо дійсно причетні до кризи в націонал-демократичному русі, також цю відповідальність відчували.

Зараз засідання фракції НУ-НС, кажуть, відбувається так. Сидять двоє: Роман Зварич, який доповідає порядок денний голові фракції Миколі Мартиненку. Ви туди, як колишній лідер не заглядаєте?

Депутати групи "За Україну" більше двох років збираються окремо. І ми окремо розглядаємо порядок денний, приймаємо рішення, голосуємо. А такі засідання фракції, на жаль, - це реалії НУ-НС, з цим нічого не поробиш.

Років зо три тому, коли ви ще були з Ющенком, ми робили з вами інтерв'ю (воно так і не вийшло, тому що ви його відкликали), де я провокувала вас на публічне з'ясування стосунків з "батьком". Ви не жалкуєте, що так довго не закривали за собою двері "Нашої України"? Може тоді все могло бути інакше?

Могло бути інакше. Але в 2004 році вперше з 1991 року Україна обрала справді українського президента і моїм завданням було рятувати ситуацію настільки, наскільки це було можливим. Робити хоч щось позитивне на тлі цієї абсолютно абсурдної війни всіх проти всіх, лідерами якої були колишній президент і колишній прем'єр-міністр. Ця війна і призвела до кризи національної демократії, про який ви запитали.

Коли ви зрозуміли, що Президент - вже не той Ющенко, за якого ви стояли на Майдані?

Це питання суб'єктивних оцінок. Чи не це головне в даний час. І я не буду його критикувати з етичних міркувань. Так, головний наш програш - 2005 рік, коли на хвилі безпрецедентного довіри не було розпочато реформи. Але зараз головне - зробити висновки з помилок, загальних і індивідуальних і пропонувати нові рецепти. Національна демократія потребує відродження і об'єднання в одну силу. Вона має стабільне число прихильників, від 10% активних виборців, які нікуди не поділися. Рано чи пізно буде і політична сила, яку ці виборці будуть підтримувати.

Кажуть, що один з фінансистів "Нашої України" - Дмитро Фірташ. Яким ви бачите цю співпрацю в перспективі: Фірташ перетворить партію в позбавлений національних рис бізнес-проект або партія українізує Фірташа?

Це питання до "Нашої України". Я давно не належу до цієї партії. І її діяльність мене хвилює найменше. Нехай вони самі впораються зі своїми внутрішніми проблемами.

Нехай вони самі впораються зі своїми внутрішніми проблемами

Нещодавно була новина про об'єднання політичних сил. Ваші переговори з Яценюком і Гриценком щодо об'єднання тривають? Чи вийдуть вони за рамки консультацій?

Якщо буде такий процес, то це буде рівноправний, об'єднавчий процес на об'єднавчому з'їзді з урахуванням всіх наших світоглядних принципів. Хто буде на цьому з'їзді - питання, скоріше, відкритий. Але з усього конгломерату тих, хто проводить переговори, я маю регулярні консультації лише з Арсенієм Яценюком. Принципово у мене є один висновок. Потрібно освіту більш широкого політичного об'єднання, яке зможе пропонувати реальну альтернативу з тих питань, де можна дискутувати з владою і забезпечувати опір, і за тими, де влада глуха і німа. Наприклад, як в питанні з дискримінацією УПЦ КП. Для цього необхідна потужна об'єднана сила.

Анатолій Гриценко заявляв, що він в цьому об'єднавчому процесі готовий поступитися і назвою своєї партії, і навіть першим номером. А ви на чому будете, а на чому не будете наполягати?

При будь-яких обставинах я буду наполягати на збереженні всіх наших ідеологічних постулатів.

Це само собою...

Ні, це не само собою, на цьому слід наполягати. А щодо назви будемо дискутувати. Є багато варіантів. Що стосується першого номера. Так це питання багаторівневості управління. Буде вирішено так, що всі номери будуть першими.

Ваші друзі кажуть, що ви не солідаризувалися з Тимошенко, тому що боїтеся зникнути з інформполя через її пасіонарності. Прокоментуйте це.

Будь-яка публічна діяльність позбавлена ​​сенсу, якщо відбувається зрада власним принципам. Так, можливі компроміси по дрібних питань. Але в принципових потрібно бути наполегливим. Особистих претензій до Тимошенко я не маю, ми не родичі, під вінець не збираємося (сміється). Так у нас були ускладнення в політичних відносинах. І серйозні розбіжності виникли при оцінці російської агресії щодо суверенної Грузії. Оскільки ми були демократичною коаліцією, я не бачив ніяких підстав, щоб ми не дали чіткої оцінки російської агресії. Таку оцінку почали давати всі сили в світі, які вважають себе правими, демократичними, консервативними. Коаліція на таку оцінку, на жаль, не спромоглася, що призвело до ускладнень всередині неї. А потім була низка інших кроків тодішнього прем'єр-міністра, які були далекі від демократії. Я не хочу їх перераховувати.

Я не хочу їх перераховувати

Тому що зараз Тимошенко, Луценко та багато - політично переслідувані. І я з ними солідарний, і вважаю, що не на часі з'ясовувати стосунки, які залишилися в минулому. Люди цим відносинам дали оцінку. І Тимошенко, і Ющенко програли вибори, а національна демократія, представником якої я себе вважаю, м'яко кажучи, не в найкращому стані. Тому наше завдання піднятися з цього політичного попелу і захищати українські інтереси.

Що стосується інформаційного поля. Друзі та недруги неодноразово говорили, що тепер ти точно зникнеш з інформаційного поля. Чи не зникав. І сподіваюся, що не зникну, бо маю постійні політичні погляди. І це реалізується і в житті, і в парламентській позиції, і у позапарламентської діяльності. Тому нашу активність можна висвітлювати більше чи менше, але неможливо забрати зовсім. Партія "За Україну" об'єднує ідейних людей. Ми ніколи не сидимо склавши руки, коли відбувається знищення всього українського. А є питання, по яких ми реагуємо одні, а всі інші мовчать.

Наприклад, безліч разів ставите на порядок денний в парламенті відставку Табачника, хоча точно знаєте, що його відставка неможлива?

Табачника ми рано чи пізно знімемо Табачника ми рано чи пізно знімемо. І я думаю, що кожен день нашої боротьби з цим українофобським курсом чиновника наближає відставку цього, з дозволу сказати, міністра. Більш того, в цю боротьбу залучені величезні шари простих українців. Дехто з них має безпосереднє відношення до освіти, а деякі не мають ніякого відношення. Але це мільйони людей, які незадоволені його діяльністю. Ми розкрили людям очі і на його незграбну діяльність в дошкільній освіті, на знищення їм середньої освіти, розкрили очі на спробу знищити, як конкурентну галузь вищу освіту взагалі і окремі університети. Ми питання загострюємо, як тільки ці питання з'являються, а іноді, коли вони ще не з'явилися. Тут навіть питання не в тому, що Табачник не любить Галичину, а це 5 мільйонів українців, що він засвідчив у своїх писаннях. Питання в тому, що він остаточно розкрився, перебуваючи більше року на посаді. Розкрився, як людина, завдання якого - не паплюжити Галичину, а знищити українську освіту, а отже українське майбутнє. І це головний висновок, який зробили мільйони людей. Нас спочатку запитували: що ви його звільняєте, він же ще нічого не зробив. А тепер вважають, що ми робили правильно.

питання про скасування музичних квот . Його ініціатор нардеп Олена Бондаренко у чомусь має рацію, коли говорить, що квоти на українську музику не виконувалися. Як вирішити питання перебування нашого музичного продукту в ефірі?

Це дуже багаторівнева проблема. Але квоти - один із способів вирішення, коли просування українського музичного продукту перебуває в кризі. Щонайменше - не можна знищувати те, що хоч трохи тримає наших музикантів на плаву. По-перше, я не згоден, що квоти ніхто не виконував. Виконували. Що давало підстави триматися нашим студіям звукозапису, українським виконавцям, українським продюсерам. Тепер вони скасовуються взагалі, квоти не виконуватимуться ні в світле, ні в темний час доби, і всі гроші, які будуть зароблятися в Україні через наші національні частоти, надані українською державою за допомогою наших українських слухачів, - всі ці гроші підуть в братську Російську Федерацію. Таким чином, наших виконавців позбавляють будь-якої підтримки взагалі. Їх не будуть брати в ротацію, вони не будуть мати можливості записувати нові треки, наймати собі команди. У зв'язку з тим у них не буде можливості займатися гастрольною діяльністю. Україна і так заполонили іноземці, це буде доведено до абсолюту. З економічної точки зору (про світогляд і ідеології я не кажу) галузь, яка має всі підстави розвиватися добре, нищиться взагалі.

Більшість радіостанцій перебувають у власності негромадян України. І їм глибоко начхати, буде там хтось із українців крутитися чи ні. А для нас це черговий етап самоприниження. Коли український парламент у цьому випадку без будь-якого тиску ззовні пропонує такі новації. Якщо хтось такими пропозиціями виконує лобістські завдання, то це теж дуже швидко стане ясно.

Я ще згоден, що у нас не багато газу і нафти, тому ми залежні від ресурсів. Але коли хтось говорить, що в Україні немає музики, свого мелосу, талантів і виконавців в цій сфері, то я просто сміюся. Але я вніс поправки, які скасовують цей законопроект колеги Бондаренко. Можливо, ще в другому читанні відбудеться дискусія, яка поверне до здорового глузду регіоналів та литвинівців.

Партія Регіонів почала пенсійну реформу, яку дуже критикують, в тому числі і опозиція. Чому ви цим не займалися, коли були віце-прем'єром?

Я цим займався Я цим займався. Я займався тоді питаннями пенсіонерів-льотчиків, пенсіонерів-ліквідаторів, інших категорій, вносив необхідні постанови і вони приймалися.

Я уважно ознайомився з законопроектом, який вніс уряд щодо законодавчого забезпечення пенсійної реформи. Я співчуваю уряду, бо довести необхідність саме такого законопроекту практично неможливо. Запропоновано ним кроки не додають грошей в дефіцитний Пенсійний фонд - раз. Це не додає уряду суспільної довіри - два. Це не покращує самопочуття українських людей і передпенсійного і пенсійного віку - три. І це не збільшує в рази фінансову допомогу МВФ, чотири. Тобто, жодне із завдань не виконується. Подолати загальнодержавний дефіцит через зраду українським пенсіонерам уряду не вдасться. Пенсійна реформа - це лише попередній етап бюджетної, податкової, дерегуляційні реформ. Ну яке реформування пенсійної системи, введення накопичувального рівня, реанімація недержавних пенсійних фондів, коли економіка, фондовий ринок, зовнішні і внутрішні економічні індекси та рейтинги України не витримують ніякої критики. Цей другий рівень не запрацює. А пенсійний вік почнуть піднімати.

Потім накопичувальний рівень так і не введуть, а збільшений пенсійний вік залишиться. Ось і вся реформа, якщо вона, звичайно, в такому вигляді буде проголосована.

Яка ваша точки зору на ситуацію з закриттям української бібліотеки в Москві?

Наш МЗС, який ганебно мовчав, почав нарешті коригувати позицію. У Бібліотеці української літератури стало тихо. Але здається, що МЗС не прийняв остаточного рішення, відстоювати чи бібліотеку. Напевно, чекають, коли патріоти замовкнуть, щоб дати справі стихнути.

Знаєте, колись один з відомих вчених передбачав, що в Україні відбудеться тимчасова реінтеграція з Росією. І це слід пережити. Скільки треба чекати і коли тоді жити?

Президенту Януковичу слід визначитися, чи відчуває себе він Президентом України або бачить себе лише керівником провінційного додатку до Російської Федерації, якою правлять авторитарні люди, які знають лише свій кремлівський інтерес. Будь-який Президент України, який веде себе як Президент неминуче зіткнеться з ускладненнями на російському напрямку. Якщо ж він буде вести себе як керівник провінції, то він неминуче опиниться перед зростаючим опором українського народу. Тому тут вибір за самою владою. Моє ж завдання, як представника української націонал-демократичної опозиції, зробити все заради того, щоб здачі національних інтересів не відбулося. Чи зростатиме це опір через тиск, через нерозуміння російських і українських олігархів, які є біля Януковича, або з інших причин, це - деталі. Головне результат, який поведе Україну від того сценарію, що написаний для неї у Кремлі. Переконаний, що це неодмінно станеться!

Лана Самохвалова

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Чому серед членів акцій протесту, яких затримували беркутівці під час партійних форумів Партії регіонів за участю Януковича, були також лише активісти групи "За Україну"?
Чи відчуваєте ви свою відповідальність за те, що переживають демократичні сили України?
Ви туди, як колишній лідер не заглядаєте?
Ви не жалкуєте, що так довго не закривали за собою двері "Нашої України"?
Може тоді все могло бути інакше?
Коли ви зрозуміли, що Президент - вже не той Ющенко, за якого ви стояли на Майдані?
Яким ви бачите цю співпрацю в перспективі: Фірташ перетворить партію в позбавлений національних рис бізнес-проект або партія українізує Фірташа?
Ваші переговори з Яценюком і Гриценком щодо об'єднання тривають?
Чи вийдуть вони за рамки консультацій?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация