В'ячеслав Ніконов: Путін і Медведєв піддалися "розводці": Аналітика Накануне.RU

В'ячеслав Ніконов: Путін і Медведєв піддалися "розводці"

Засумніватися в реальності тандему продовжують позбавлятися постів. Спочатку втратили посади Затулін, Чадаєв та Павловський, на черзі - фігура на політичній сцені більш вагома і помітна. Ще в березні "есери" відкрито пов'язали модернізацію з другим терміном Медведєва, а Миронов заявив, що партія не підтримає кандидатуру президента, висунуту "ЕР". Досить швидко Миронов позбувся спочатку партійного поста, а тепер його відкликають з Радфеда. Хвилі "істерії" трапилися в акурат після візиту Джо Байдена в Москву, мабуть, отримав "мовчазне" згоду Росії на бомбардування Лівії. Пізніше Путін говорив, що не буде сильної країна, в яку постійно хтось "приїжджає і радить". Втім, як вважає відомий політолог, керівник фонду "Політика" В'ячеслав Ніконов, кар'єрні втрати серед тих, хто буде "бігти попереду паровоза", продовжать відбуватися, але Миронову в цей раз вдасться всидіти в кріслі спікера. Про це та багато іншого експерт розповів в інтерв'ю Накануне.RU.

В'ячеслав Ніконов напередодні побував з візитом в Єкатеринбурзі. За його словами, Свердловська область є одним з проблемних регіонів для партії влади в плані виборів - як з точки зору керівництва "ЕР", так і з точки зору Кремля. До слова, нещодавно Владислав Сурков проводив обговорення нової стратегії партії на виборах, про що ми також розпитали голову фонду "Політика".

Питання: В'ячеслав Олексійович, розкажіть про цілі візиту в Єкатеринбург? Кажуть, що Ви вже зустрічалися з губернатором Олександром Мішарін? Що обговорювали?

В'ячеслав Ніконов: Хочу сказати, що в останній раз був в Єкатеринбурзі, коли відбувалося історична подія - створення БРІК, і на полях візиту Дмитра Медведєва тоді проходила міжнародна конференція В'ячеслав Ніконов: Хочу сказати, що в останній раз був в Єкатеринбурзі, коли відбувалося історична подія - створення БРІК, і на "полях" візиту Дмитра Медведєва тоді проходила міжнародна конференція. Єкатеринбург явно з тих пір змінився, змінився в кращу сторону. Рішення приїхати в Єкатеринбург зріло давно, але народилося недавно. Напередодні Великодня в той момент, коли, абсолютно не змовляючись, ми зіткнулися з Олександром Сергійовичем Мішарін, абсолютно несподівано, в храмі Гробу Господнього в Єрусалимі в момент поблажливості благодатного вогню. І я зрозумів, що момент для поїздки в Єкатеринбург явно дозрів, оскільки знак понад був очевидний. Тим більше, що зараз тут йде цікавий політичний сезон, пов'язаний і з першими півтора роками діяльності губернатора, з яким ми знайомі давно. Гряде новий виборчий цикл, зберігається інтрига з приводу наступності російської влади, і питання про те, хто буде президентом, відкритий і навряд чи найближчим часом ми отримаємо на нього відповідь.

Для мене було дуже важливо побачити політичну, соціальну ситуацію в Єкатеринбурзі. Що стосується моєї зустрічі з губернатором, то вона стосувалася широкого кола питань, пов'язаного і з економічною політикою, і з загальнофедеральних тенденціями, і навіть з деякими міжнародними сюжетами, які безпосередньо зачіпають інвестиційний клімат в Свердловській області. Я вважаю, що вам пощастило з губернатором - він дуже компетентна людина, яка має комплексний погляд на те, що відбувається, бачить взаємозв'язку речей, це людина, яка прийшла всерйоз і надовго.

Питання: Ви згадали, що Єкатеринбург з 2008 року сильно змінився, але змінився регіон, дійсно, і політично. Як Ви оцінюєте ці дві епохи - епоху Росселя і епоху Мішаріна? І що стосується виборчого циклу. Кажуть, минулого Питання: Ви згадали, що Єкатеринбург з 2008 року сильно змінився, але змінився регіон, дійсно, і політично тижні Владислав Сурков проводив обговорення нової передвиборної стратегії "ЕР". Йшлося про приблизно 40 регіонах, проблемних для партії. Десь губернатор слабкий, десь - рейтинги "єдиноросів" дуже низькі. На Ваш погляд, Свердловська область відноситься до таких проблемних регіонах?

В'ячеслав Ніконов: Якщо говорити про порівняння епох Росселя і Мішаріна, то поки можна говорити про те, що епоха Росселя була набагато більш тривалою. Це, дійсно, ціла епоха в житті області. Едуард Россель був однією з найбільших регіональних фігур, причому, виступав він в самих різних іпостасях. Я пам'ятаю історію зі створенням Уральської республіки, він виступав одним з лідерів суверенних прав Уралу, виступав в якості об'єднувача багатьох областей регіону. Він став однією з великих фігур федерального масштабу, і в цілому вніс дуже позитивний внесок в розвиток області, невипадково досі у нього досить хороша репутація - як у Москві, так і тут. Ера Мішаріна набагато коротша. Може бути, йому в чомусь пощастило, але цей висхідний тренд у розвитку економіки області, безумовно, не була упущений нинішньої обласною адміністрацією, яка змогла забезпечити темпи економічного зростання вище, ніж в цілому по країні. Тут є ряд проектів, і я вважаю, що є всі передумови до того, що ера Мішаріна буде ще більш успішною, ніж ера Росселя. Чи буде вона більш тривалої - сказати складно, але я думаю, що вона буде досить тривалою, тим більше, що зараз з'явилася нова серйозна задача - підготовка до ЧС-2018, і я думаю, Олександре Сергійовичу мріє вдарити по м'ячу на одному з матчів відкриття цього ЧС.

Що стосується виборів - ви знаєте, що навесні минулого року тут проходили вибори в заксобраніе, і вони дали тоді найгірший результат для "ЕР" по всій країні, якщо брати ті регіони, де проводилося голосування. Тому так, Свердловська область відноситься до проблемних регіонів з точки зору керівництва "ЕР", з точки зору Кремля. Тому, звичайно, тут будуть прикладатися певні зусилля, не тільки пропагандистські, але і реальні, пов'язані з підтримкою пілотних проектів. Сьогодні, за опитуваннями, рейтинг "ЕР" в регіоні складає близько 42-44%, але це явно більше, ніж у будь-якій іншій політичній партії. Багато в чому причина цього в періоді міжвладдя, який був в регіоні. Завжди в такі періоди менше уваги приділяється партійним проблемам. Але зараз у "ЕР" є досить непогані передумови, щоб зміцнити позиції, всередині регіону я пов'язую це з досить високим потенціалом губернатора. Крім того, в майбутній виборчій кампанії (в грудні 2011 року, - прим. Накануне.RU) велику роль буде грати прем'єр-міністр Володимир Путін, і це серйозний ресурс.

Питання: А чи можете Ви погодитися з тим, що в стані "єдиноросів" почався "розбрід", відправною точкою якого стали розбіжності в тандемі з лівійського питання? Позбувся посади в комітеті Держдуми Затулін, потім звільнився функціонер з ЦВК Чадаєв. Вони відзначилися категоричними висловлюваннями щодо тандему. Що буде партія робити з цим, як кажуть самі "єдинороси", "лукавством"?

В'ячеслав Ніконов: Я не думаю, що в партії є якесь лукавство. Зараз в партії відбуваються деякі процеси, пов'язані з невизначеністю в наступності влади. Деякі з політиків "ЕР", які хочуть бігти попереду паровоза, виявляються в неприємному становищі, в той час, як і Путін, і Медведєв говорять представникам еліти не поспішати. Але вони поспішають і починають робити ставки на користь або одного, або іншого. Тим самим, багато хто намагається здійснити те, що в простонародному мові називається "розводкою". Ці спроби "розвести" Путіна і Медведєва погано закінчується для тих, хто ці спроби здійснює. Ви назвали Затуліна, назвали Чадаєва, можна назвати і Гліба Павловського, який теж потрапив "під роздачу". Це прагнення бігти попереду паровоза - вельми непродуктивна політична стратегія, яка може обернутися кар'єрними втратами для окремих політиків, але не свідчить про те, що всередині "ЕР" є серйозний розбрат. На вибори в Держдуму "ЕР" піде, як єдина партія і не буде дерти між протиріччями по лівійському або будь-якому іншому питанню.

Питання: Ми говоримо про Єдину Росію, але зараз досить серйозні наміри депутатів пітерського заксобрания відправити у відставку з поста спікера Ради Федерації лідера есерів Сергія Миронова Питання: Ми говоримо про "Єдину Росію", але зараз досить серйозні наміри депутатів пітерського заксобрания відправити у відставку з поста спікера Ради Федерації лідера "есерів" Сергія Миронова. Ваш прогноз - чи відбудеться відставка в цей раз?

В'ячеслав Ніконов: Мені здається, в цій ситуації Миронов встоїть. Це, скоріше, попередження йому, щоб він не заходив надто далеко. Претензії пітерських законодавців пов'язані з тим, що під час першотравневих демонстрацій Миронов заявив, що буде підтримувати відставку губернатора Санкт-Петербурга Валентини Матвієнко. Визнали, що це занадто для представника Санкт-Петербурга в Совфед. Буде обговорення, і навряд чи справа дійде до того, щоб Миронова зняли. Це буде залежати і від того, яку позицію займуть президент і прем'єр.

Питання: Чи згодні Ви з тим, що в Росії набирають популярність націоналістичні рухи? Наприклад, є думка, що ДПНІ заборонили тільки тому, що вона може стати вагомою політичною силою.

В'ячеслав Ніконов: Націоналізм грає зростаючу роль всюди в світі. Багато в чому, цьому сприяв економічну кризу. Люди почали боротися за робочі місця і бачити головну загрозу цьому з боку приїжджих. Націоналізм ми побачили в Бельгії, Голландії, у Франції, в Німеччині. Націоналізм зростає в Китаї, Японії. Не оминула ця хвиля і Росію, тобто, я вважаю це частиною глобальної тенденцією. Ми є свідками феномену відродження російської національної свідомості. Раніше національні почуття перебували на периферії, але націоналізм для Росії крайней небезпечний. Коли починають говорити, що Росія - для росіян, то наступний крок - коли почнуть говорити, що Татарстан - для татар, Ханти-Мансійський округ - для Хант і мансі. Що тоді залишиться від Росії? Вона тоді буде схожа на клаптикову ковдру. Напевно національні устремління знайдуть вираження в програмі тих чи інших партій, на цьому може зіграти і Жириновський. Що стосується можливості серйозного руху, яке може виступити на виборах - то для цього воно ще має зареєструватися.

Питання: Але не випадково, напевно, ходять чутки про повернення з Брюсселя Дмитра Рогозіна, як такого собі захисника російських по всіх усюдах, на пост голови "СР"? Крім того, в зв'язку з підсумками останнього перепису навіть з'явилися думки про те, що найбільш небезпечний зараз сепаратизм сибірський і далекосхідний, а навіть не северокавказский. Саме на Далекому Сході вже говорять: "А у вас там, в Росії".

В'ячеслав Ніконов: Рогозін займає важливу посаду постпреда Росії при НАТО. Зараз у Росії і НАТО знову "цікавий" період відносин, коли НАТО веде операцію в Лівії, а нам не все подобається, що там відбувається. Я майже впевнений, що Рогозін залишиться в Брюсселі, він не буде десантований в російську політичну життя, хоча я думаю, що йому на російській політичній сцені веселіше, ніж в Брюсселі. Запевняю вас, штаб-квартира НАТО - не саме захоплююче установа, в якому можна перебувати. А діалог з натовцями - річ досить важка.

Що стосується питання про сепаратистські настрої, то взагалі, якщо брати РФ, то сепаратистських настроїв ми практично ніде не фіксуємо. Навіть на Північному Кавказі, де є маса незадоволених, де є тероризм, там практично немає сепаратизму. Там є велике розуміння того, що вони залежать від Росії, від федерального центру. Якщо говорити про Сибір, Далекий Схід, то багатьом нашим недругам хотілося б, щоб ці регіони виявилися за межами Росії. Так, люди можуть бурчати, але коли всерйоз заходить питання про їх ідентичності, про те, чому вони належать, то почуття приналежності до Росії і навіть до Європи у Владивостоці і в Хабаровську сильніше, ніж в Москві. Вони є форпостом Росії в азіатському світі, для них ця причетність з Батьківщиною і з європейською культурою сильніше, ніж у жителів Центральної Росії.

Російська нація спочатку складалася, як багатонаціональна. Ми краще пристосовані до того, щоб "перетравлювати" національні проблеми, ніж, наприклад, європейці, які стикаються з такими масштабними національними проблемами. До того ж, у нас є якесь відмінність і перевага. До нас приїжджають, наприклад, молдавани, українці, киргизи, таджики. Вони так-сяк говорять по-російськи, вони так-сяк виховувалися в радянських школах, або їх батьки вчилися там. Так чи інакше, ми є представниками близьких культур. І подивіться, хто приїжджає в Німеччину, у Францію. Приїжджають турки, алжирці, зараз величезний потік людей з Північної Африки, які взагалі не говорять ні на якому з європейських мов.

Питання: В'ячеслав Олексійович, а хіба не про це ж говорив звільнений прес-секретар ФМС? Тобто, нам пощастило, що до нас не їдуть з Африки?

В'ячеслав Ніконов: Ні, ну, по-перше, я не прес-секретар ФМС (сміється). По-друге, він все-таки допустив висловлювання, яке було, в общем-то, расистським, чого я собі не дозволю. Я говорю про те, що іммігранти, які приїжджають в нашу країну, вони для нас більш культурно близькі, ніж ті, що приїжджають зараз в західноєвропейські країни.

Питання: Це Питання: Це

Кажуть, що Ви вже зустрічалися з губернатором Олександром Мішарін?
Що обговорювали?
Як Ви оцінюєте ці дві епохи - епоху Росселя і епоху Мішаріна?
На Ваш погляд, Свердловська область відноситься до таких проблемних регіонах?
Що буде партія робити з цим, як кажуть самі "єдинороси", "лукавством"?
Ваш прогноз - чи відбудеться відставка в цей раз?
Що тоді залишиться від Росії?
Тобто, нам пощастило, що до нас не їдуть з Африки?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация