В'ятрович оприлюднив розсекречені документи про Чорнобиль з архіву КДБ

Чорнобильська катастрофа стала переломною в радянській історії і запустила відлік часу до кінця Радянського Союзу Чорнобильська катастрофа стала переломною в радянській історії і запустила відлік часу до кінця Радянського Союзу   Фото з відкритих джерел   Чорнобильська катастрофа стала переломною в радянській історії і запустила відлік часу до кінця Радянського Союзу

Фото з відкритих джерел

Чорнобильська катастрофа стала переломною в радянській історії і запустила відлік часу до кінця Радянського Союзу. Про це в своєму блозі на "Грани.Ру" пише український історик, публіцист, голова Інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович .

Він опублікував розсекречені документи КДБ , Які дозволяють відтворити і передумови аварії.

"Спорудження Чорнобильської АЕС супроводжувалося постійними проблемами, і про це доповідали в повідомленнях КДБ керівництву партії. Але, як завжди в Радянському Союзі, побудувати хотілося швидше, ніж було заплановано. Кожен хотів вислужитися перед вищим начальником, і тому весь час прискорювалися темпи будівництва. Доповідні КДБ, які супроводжували будівництво, просто рясніють відомостями про те, що використовуються неякісні матеріали, про крадіжки апаратури, про те, що замість потрібних труб або цегли даються інші, і так далі. І все це тільки для того, щоб встигнути до чергової річниці ", - пише В'ятрович.

Відразу після запуску першого енергоблоку почалися проблеми з його роботою. В'ятрович у своєму розпорядженні документи про те, що ще до 1986 р на ЧАЕС сталося кілька серйозних аварій, про які не знав майже ніхто. Перша подія трапилася в 1978 р Більш серйозна аварія сталася у вересні 1982 р Були аварії і в 1983-му, і в 1984-му.

"У розсекречених документах КДБ чітко видно, які цілі ставила перед собою влада в перші години, перші дні і перші тижні після аварії. Так ось, першим завданням було не порятунок людей. Головним своєю справою радянська влада вважала припинити поширення інформації, не допустити, щоб про трагедію стало відомо в Україні, в Союзі і тим більше за кордоном. Саме тому відкладалася евакуація населення (вона почалася тільки через 36 годин). Саме тому в перші години після аварії не були зроблені дуже важливі кроки, які могли б полегшити наслідки. Все робилося для того, щоб, як казали тодішні керівники УРСР, не сіяти паніку ", - зазначив історик.

В одній з перших доповідних записок КДБ на ім'я першого секретаря ЦК КПУ Володимира Щербицького повідомляється, що о 01:25 сталася аварія на 4-му енергоблоці ЧАЕС, в результаті чого почалася пожежа, і наведені дані про рівень радіації. Резолюція Щербицького на цьому документі: "Що це означає?".

Грани.Ру

Також наведено графік, за яким видно, що радіаційний пік в Києві припав на 11: 00-12: 00 1 травня - якраз на той момент, коли на Хрещатику проходила святкова демонстрація.

Грани.Ру

Є документи, що показують, як КДБ намагався перешкоджати поширенню інформації, як супроводжували іноземних журналістів, в тому числі кореспондентів CNN і ABC, як підсаджували їм свою агентуру, яка повинна була розповідати, що в країні все спокійно, що влада піклується про здоров'я людей і побоюватися нічого.

Грани.Ру

Історик зазначає, що катастрофа і її наслідки відіграли неабияку роль в розвалі Радянського Союзу. Аварія показала, що держава, яке підтверджувало, що здатне виграти в ядерному протистоянні, не може впоратися з мирним атомом і наслідками техногенної катастрофи. Також катастрофа підточила влада Щербицького, і в Україні демократизація пішла набагато навіть швидше.

"Не випадково повідомлення КДБ про зародження нових протестних рухів в УРСР припадають саме на 1986 рік. Уже влітку цього року з'являються сигнали про поширення листівок антирадянського змісту. У 1987 р, до першої річниці трагедії, готувалися масові акції протесту проти приховування владою правди про аварію. влада, звичайно, перешкоджала цим рухам чекістськими методами. у 1988 р в Україні почався потужний національно-демократичний рух. Воно складалося з різних течій. хтось боровся за права української мови і культури, хтось за легалізацію Української Греко-Католицької церкви, хтось ставив перед собою політичну мету створення незалежної України. Але особливо сильним було екологічне спрямування - рух тих, хто вимагав правди про чорнобильську аварію та її наслідки ", - зазначив В'ятрович.

Резолюція Щербицького на цьому документі: "Що це означає?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация