В'ятрович закликав скасувати 8 березня, В'ятрович скасування вихідних - Не життя, а свято: Скільки днів на рік відпочиває середньостатистичний українець - 112 Україна

Календар Фото з відкритих джерел

Директор інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович закликав до "реформи свят", в результаті якої кількість державних вихідних в Україні може скоротитися з 11 до 9 днів. Ми порахували, скільки днів в році відпочиває середній українець, щоб з'ясувати, чи так багато ми працюємо і наскільки сильно вдарять по нашим співвітчизникам можливі зміни

Дискусії навколо державних свят і вихідних в Україні проходять часто, але кожен раз - як в перший. Найчастіше говорять про необхідність відмовитися від 8 березня і 1-2 травня, а 9 травня - трансформувати. З прийняттям законів про декомунізацію відмова від "радянських" свят перейшов із площини розмов до конкретних дій: в Україні вже позбулися від 23 лютого, встановивши йому на заміну День захисника України 14 жовтня. Минулого тижня директор Інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович запропонував свій варіант зміни святкового календаря, і це знову породило активні суперечки.

Скільки свят в Україні

Згідно з трудовим кодексом, в Україні офіційно затверджено 11 днів державних свят, які обов'язково повинні бути вихідними.

Взимку українці відпочивають на Новий рік (1 січня) і Різдво Христове (7 січня).

8 березня святкують Міжнародний жіночий день. Він з'явився в 1910 році як пролетарський феміністський свято жінок-робітниць з ініціативи Клари Цеткін, але з часом перетворився просто в жіноче свято. Вихідним в СРСР, а з ним і в Україні, 8 березня стало в 1965 р

Наступним весняним вихідним для українців є Великдень. Вона відзначається в неділю, і наступний за ним понеділок стає вихідним.

1 і 2 травня відзначається День міжнародної солідарності трудящих. Першотравень в сучасному вигляді виник в кінці XIX століття в робітничому русі, яке висунуло в якості одного з основних вимог введення восьмигодинного робочого дня замість 15-годинного. В СРСР Першотравень довгі роки був основним державним святом з гаслом "Мир, труд, май". У 1992 р Міжнародний день солідарності трудящих був перейменований в Свято весни і праці. В Україні, яка стала незалежною в той момент, свято зберіг свою колишню назву, а 1 і 2 травня, згідно з Кодексом законів про працю, - вихідні дні.

9 травня в Україні відзначається День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Назва свята було змінено в рамках законів про декомунізацію в 2015 р (раніше він називався просто День Перемоги). У новому святі акцент перенесли з історії військових дій на історії конкретних людей, а також не на святкування, а на шанування і пам'ять.

Також в 2015 р було введено День пам'яті і примирення в честь всіх жертв Другої світової війни 1939-1945 рр. - 8 травня. Саме в цей день більшість європейських країн відзначають день капітуляції Німеччини і, відповідно, завершення Другої світової війни в Європі.

Влітку в українців три вихідних: День Конституції, Трійця і День незалежності України.

День Конституції святкується щорічно 28 червня на честь прийняття Основного закону України в цей день в 1996 р Це єдиний державний свято, закріплений в самій Конституції.

Трійця відзначається на 50-й день після Пасхи в честь зішестя Святого Духа на апостолів. Наступний за цим днем ​​понеділок стає вихідним.

День незалежності України щороку відзначається 24 серпня з 1992 р Ця дата була обрана, тому що 24 серпня 1991 Верховна Рада Української РСР прийняла Акт проголошення незалежності України, який 1 грудня 1991 р підтвердив народ на Всеукраїнському референдумі.

Наймолодшим державним святом і неробочим днем є День захисника України, що відзначається 14 жовтня. Свято встановлене 14 жовтня 2014 указом президента України Петра Порошенка "з метою вшанування мужності і героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і перемог українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві і в підтримку ініціативи громадськості". Було скасовано указ президента Кучми від 1999 року, яким встановлювався свято День захисника Вітчизни 23 лютого.

"Бонусні" вихідні

Українці дуже педантично ставляться до свят, болісно реагуючи на кожну спробу позбавити їх додаткового вихідного. Однак, по суті, часу для того, щоб перевести дух, у нас цілком достатньо.

Так, в 2017 р 5 разів державні свята будуть збігатися з вихідними, а значить, українці отримають додатковий вихідний постфактум. Ми вже відгуляли 2 січня (перенесення через те, що 1 січня доводилося на неділю) і 9 січня (Різдво також було в неділю). 17 квітня українці отримають вихідний після Пасхи, а 5 червня - після Трійці. День захисника України припадає на суботу, а це значить, що 16 жовтня теж буде вихідним.

Таким чином, з урахуванням щотижневих вихідних в 2017 р українці отримають в цілому 116 вихідних. Плюс до всього КЗпП гарантує кожному як мінімум 24 дня відпустки, що в підсумку дає нам 140 днів відпочинку в році. Доволі непогано.

Що може змінитися

Директор Інституту Національної пам'яті Володимир В'ятрович запропонував скоротити кількість вихідних і поміняти певні дати святкування.

В'ятрович пропонує скасувати святкування і вихідний 8 березня і 1-2 травня, а також скасувати практику перенесення вихідного на понеділок, якщо свято випадає на суботу-неділю (крім Нового року, Різдва та Великодня).

Замість 9 травня В'ятрович пропонує відзначати 8 травня, яке і зробити вихідним. Також українці зможуть відпочиватимуть 9 березня (день народження Тараса Шевченка) і в День сім'ї (друга п'ятниця вересня).

За словами В'ятровича, проект закону про перенесення свят пройде громадське обговорення, його розглянуть і підправлять в Кабміні, а після цього внесуть до Верховної Ради. В'ятрович переконаний, що підтримка в парламенті буде.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация