Вадим Спиридонов (1944 - 1989), радянський кіноактор ...

14 жовтня народився Вадим Спиридонов (1944 - 1989), радянський кіноактор, кінорежисер, заслужений артист РРФСР, лауреат Державної премії СРСР (1979, за роль в серіалі «Вічний поклик»)   Народився в Москві в родині інженера

14 жовтня народився Вадим Спиридонов (1944 - 1989), радянський кіноактор, кінорежисер, заслужений артист РРФСР, лауреат Державної премії СРСР (1979, за роль в серіалі «Вічний поклик»)

Народився в Москві в родині інженера. Навчаючись у школі, почав відвідувати драмгурток при будинку культури заводу «Салют». Захоплювався боксом. Після школи вступив до Школи-студії МХАТ, але провчився там лише півроку. Так сталося, що йому довелося брати участь разом з однокурсниками в бійці. Після цього всіх викликали на педрада і почали соромити, мовляв, як могли собі це дозволити радянські студенти! Хтось каявся, а Спиридонов не стерпів, розлютився і кинув навчання ... Через два роки ректор Веніамін Радомисленскій погодився прийняти Спиридонова назад, але тільки на перший курс. Вадима це не влаштовувало - його друзі вчилися вже на третьому. І він відправився надходити заново - в Щукінське училище і до ВДІКу. Набравши прохідний бал в обох вузах, Вадим Спиридонов зупинив свій вибір на ВГІКе.Сніматься в кіно Вадим Спиридонов почав ще студентом. Його перша роль - Костянтин Коновалов в картині Сергія Герасимова «Біля озера» (1969). У 1971 році Вадим Спиридонов закінчив ВДІК і став актором Театру-студії кіноактора, продовживши активно зніматися в кіно.

Уже перші кіноперсонажі Вадима Спиридонова відрізнялися великою душевною силою. Остаточно сформувала образ людини- «кременю», наділеного непохитною волею і негативною чарівністю, військова драма «Гарячий сніг» (за романом Юрія Бондарєва), в якій Спиридонову дісталася роль комдива Дєєва. Разом з Борисом Токарева, (лейтенант Микола Кузнєцов), Миколою Єременко (лейтенант Дроздовський), Юрієм Назаровим (старший сержант Уханов) вони створили яскраві типажі героїв війни: безстрашних і мужніх, але при цьому настільки різних, несхожих. Більш точного екранного відтворення роману Бондарева навіть важко було уявити. Величезну популярність Спиридонову принесли дві його ключові ролі в кіно. Перша - Федір Макашін в дилогії режисера Євгена Матвєєва «Любов земна» (1974) і «Доля» (1977). Драматичне дарування актора, його могутній темперамент і майстерність перевтілення дозволили Вадиму Спиридонову створити незабутній образ колишнього кулака, який став в роки війни начальником поліції, прислужником фашистів. Образ Федора Макашіна був настільки достовірним, що глядачі довгий час не відокремлювали його від особистості самого актора. Спиридонов згодом з гіркотою згадував, що після виходу картини він здобув загальну ненависть, як серед покоління фронтовиків, так і у молоді. Його неодноразово дізнавалися на вулицях, в спину нерідко лунало «Іуда!», А часом навіть намагалися побити, настільки ненависний був всім зрадник Макашін.

Роль Федора Макашіна стала своєрідним прологом до іншої головної ролі - Федора Савельєва в легендарному радянському телесеріалі «Вічний поклик». Перша частина серіалу вийшла на екрани країни в 1976 року і миттєво здобула величезну любов у глядачів. У 1979 році вийшло продовження, і, нарешті, в 1983 році - заключна третина. Цей довгограючий проект охоплював великий період в історії країни, а в основі його лежала доля трьох братів Савельевих.Роль середнього брата - Федора Сілантьевіча - зіграв Вадим Спиридонов. Його персонаж, людина складної долі, в результаті, також як і Макашін, що переходить на бік фашистів. Варто зауважити, що в книзі Анатолія Іванова «Вічний поклик» Федір не був таким яскравим лиходієм, багато в образ привніс сам Спиридонов, зробивши його більш реалістичним, переконливим. Переконливим настільки, що глядачі готові були своїми руками задушити ненависного «Федька», після чергової підлості, зробленої ним на екрані. У 1979 році за роль в серіалі «Вічний поклик» Спиридонов був удостоєний Державної премії СРСР. Це був один з тих рідкісних випадків, коли актор був нагороджений за виконання не просто негативну роль, а ролі зрадника, зрадника Батьківщини.

Ролі Федора Макашіна і Федора Савельєва визначили подальше амплуа Вадима Спиридонова як негативного героя. Скільки їх він переграв! І це дійсно були лиходії, так лиходії! Досить згадати його запеклого бандита на прізвисько «Соболь» в гостросюжетному фільмі «Прощальна гастроль« Артиста ». Але в активі актора чимало і позитивних образів, не менше яскравих. Так, в гостросюжетному фільмі «Хід у відповідь», Спиридонов зіграв капітана морської піхоти Євгенія Швеця. Разом з ним в тій, що стала справді культовою, картині знялися Борис Галкін і Міхай Волонтир. Взагалі, треба відзначити, що Спиридонов немов був створений для військових ролей. Його жорсткі, рішучі, непохитні герої магічно притягали до себе. У легендарній картині «Батальйони просять вогню» героєм актора став полковник, командир дивізії Иверзев, а в фільмах «Перша Кінна» і «оголошенню не підлягає» Спиридонову довелося зіграти знаменитого командарма Будьонного.
А ще Вадим Спиридонов багато працював на дубляжі. Його неповторним голосом говорили герої: Жерара Депардьє в «Татусі» і «невдачливі», Жана Вальмона в комедії «Четверо проти кардинала», Вольфа Рота в німецькій стрічці «Таємниця мотелю« Медовий місяць », Тімоті Боттомс в голлівудському« Урагані ». Дублював Спиридонов і акторів союзних республік: Ромуальдаса Анцанс в «Ідеальному злочині», Паула Буткевича в детективі «Помилка Тоні Вендіс» і багатьох інших.

Особистість Вадима Спиридонова завжди супроводжували міфи. Було це і при його житті, і вже після смерті. Як уже зазначалося, ходили чутки про його нібито робітничо-селянське походження, важке дитинство. Місце його народження, за аналогією з його знаменитими екранними персонажами, людський поголос носила з благополучної Москви в далекий Сибір. А ще говорили про тернистий шлях актора до популярності і слави, про його незатребуваність. Насправді ж ніякої незатребуваності не було - в кіношної середовищі Спиридонова поважали і любили. Нерідко згадувалося про його нелагідності, що теж не зовсім відповідало дійсності. Так, людиною він був не простим, принциповим. Від своїх принципів ніколи не відступав і якщо вважав себе правим, вступав у суперечку з режисерами. А режисерам, як відомо, далеко не завжди подобаються норовливі актори ... Самим же головним міфом - було його пристрасть до алкоголю, нібито згубила завчасно. «Знаючі» люди розповідали, що Спиридонов міг протягом тижня-півтора не виходити з піке, та й взагалі фактично був запійним. Насправді ж алкоголем він не зловживав. Бувало випивав, але не більше ніж звичайна людина. Найцікавіше, що Вадим Спиридонов часом сам підігравав чуткам про своє пияцтво. Режисери нерідко приставали до нього з такими сценаріями, які він не міг прийняти в силу їх наївності і слабкості. «За роль буду відповідати я. І мені буде соромно », - говорив актор. Спиридонов намагався відбитися, а коли не виходило, нібито «йшов в черговий запій», таким чином позбуваючись від докучливих ходоків.

Вадим Спиридонов зі своєю дружиною

У побуті Вадим Спиридонов був людиною невибагливою і скромним. Разом з дружиною він жив на південній околиці Москви, в звичайній типовій квартирці, в той час як його колеги займали апартаменти на Ленінському, Кутузовському, Тверській. Крім того, він дуже не любив інтерв'ю, щиро не розуміючи, що такого в ньому шукають журналісти, адже він такий же як всі звичайні люди. Він дуже любив читати, віддаючи перевагу історичній літературі, питань психології та медицини. Вадим Семенович навіть виписав собі Велику медичну енциклопедію, яка стала його настільною книгою. Настала перебудову Вадим Спиридонов не прийняв, дуже критично ставився до особистості Горбачова. У кіно актор продовжував зніматися за його власним твердженням, тільки для того, щоб прогодувати сім'ю. Серед його робіт в ті роки: Микола Батигін в картині «Дні і роки Миколи Батигін», Лобанов в гостросюжетної стрічці «Кримінальний квартет» і остання роль в кіно - Євгене Івановичу Огородник, шофер з сувенірною фабрики в детективі «Сувенір для прокурора». У 1989 році Вадиму Семеновичу запропонували зняти власний фільм на Експериментальному творчому об'єднанні «Мосфільму». Він загорівся цією ідеєю, плануючи поставити історичну картину, але виявилося, що ця тема не хвилює керівництво. Тоді Спиридонов задумав щось на зразок вітчизняних «Зоряних воєн». Уже домовився про місце зйомок, але здійснити задумане не встиг ...

У перебудовні роки Вадим Семенович захопився астрологією і нумерологією, познайомився з Джуно Давіташвілі, Павлом і Тамарою Глоба. Для себе він з'ясував «своє» число - 7. У Вадима Семеновича вже давно боліло серце, але по лікарях він категорично не ходив. Одного разу в розмові з дружиною він, чи то жартома, чи то всерйоз заявив: «Здохнути б скоріше від цього життя» і передбачив, що піде в інший світ 7 грудня. Як відомо, зі смертю не жартують. Чи було це фатальне збіг або внутрішня настройка ... В той день 7 грудня 1989 року Вадим Спиридонов повинен був летіти до Мінська на зйомки чергового фільму. Актор був бадьорий і веселий. За пару годин до виїзду в аеропорт він приліг, щоб відпочити. А коли через дві години Валентина доторкнулася до чоловіка, щоб розбудити, виявилося, що він не дихає. Вадим Спиридонов помер уві сні від нападу гострої серцевої недостатності. Йому було всього 45 років ...

http://www.rusactors.ru/s/spiridonov/

Вибране:

Доля (1977, фрагмент)
Вічний поклик (1973 -1983, фрагмент)
Трясовина (1977)
Батько і син (1979)
Юність Петра (1980)
Демидови (1983, фрагмент)
Перша Кінна (1984, фрагмент)
Батальйони просять вогню (1985)
Дні і роки Миколи Батигін (1987, фрагмент

Доля (1977, фрагмент)   Вічний поклик (1973 -1983, фрагмент)   Трясовина (1977)   Батько і син (1979)   Юність Петра (1980)   Демидови (1983, фрагмент)   Перша Кінна (1984, фрагмент)   Батальйони просять вогню (1985)   Дні і роки Миколи Батигін (1987, фрагмент

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация