Вакансія на посаду Несвижського привиди. Частина 2

Експедиція в Несвижский замок 21-22 квітня 2012 року і передбачувані нічні чергування в ньому знову оживили інтерес до його легендарної мешканки - привиду Чорної дами (Чорної панни). Поставивши собі за мету влаштувати нічні чування в замку, для нас актуальним виявилося питання вибору певного місця для «засідки» так як адміністрація могла пустити групу в строго певний, вказане нами місце і потрібно було вибрати тільки те, яке користувалося б незмінною популярністю у нічний візитерші. Де встановлювати прилади для пошуку можливих відхилень в загальновизнаних фізичних величинах? У склепі, підземеллях або фамільної картинної галереї, а можливо на мосту через річку, де сторож в 2002 році бачив силует в «гофрованої спідниці»? Перші міркування про слабкі місця загальнопоширеною міської легенди з'явилися ще в 2008 році, зараз же були знайдені додаткові аргументи, які вибивають з під ніг у астральної сутності її п'єдестал [ 1 , 2 ].

Абстрагуємося на мить від красивої історії, яка лягла основу романів і театральних постановок, стала «хлібом» для екскурсоводів і своєрідним брендом Несвижського замку - перш, ніж один раз «відрізати», слід ще раз все перевірити ще раз, знімаючи шар за шаром нашарування, залишені часом .

Дореволюційні згадки про привида

Здавалося б, билічка про появу привидів повинна губитися в століттях, викликаючи непідробний інтерес у всіх мандрівників, художників і письменників, які відвідали Несвіж. Демонічні експерименти алхіміків, який вдихнув нове життя в померлу жінку або ж нові подробиці в в'яне легенду, напевно нікого не залишили б байдужим. Однак в літературі 18-19 ст. ми поки не виявили згадок про появу привидів в Несвіжський замку. Наприклад, В. Сиракомля (він же Людвік Кондратович (1823-1862) в книзі «Вандроўкі па маіх колишніх ваколіцах: успаміни, даследаванні гісториі и звичаяў» (1853) ретельно описує деякі перекази роду Радзивіллів, зазначає культові об'єкти і згадує про сучасний фольклорі замку [ 3 ]. Книга є благодатним грунтом для зростання усілякого роду легенд, які автор живо підхоплює і описує у своїй розповіді. Наприклад, він розповідає про ікону, яку так добре оновив один реставратор, що її вважали чудодійною і про багато іншого. Але ось легенди про «Чорної дамі» або про якому б то ні було привида, не стосується. У Несвіжі В. Сиракомля навчався, в Несвіжі до одруження служив в управлінні Радзивиловской маєтками і як краєзнавець міг би зробити акцент на згаданій історії, якби про неї було хоч слово. У своєму іншому історичній праці, опублікованому в книзі М. Балінського «Давня Польща» (1846), В. Сиракомля також не торкається розглянуту нами легенду [ 4 ].

Свою лепту в історичний шар внесли і картини, наприклад полотно Войцеха Герсона «Пан Твардовський викликає дух Варвари Радзівіловни» (1886 р Народний музей, Познань). Спочатку ніхто не збирався прив'язувати цю подію до Несвіж, так як воно відбувалося на території Польщі, але згодом, коли потрібно було заповнювати порожнє місце в путівниках для туристів, історію пристосували для господарських потреб.

Експедиція в Несвижский замок 21-22 квітня 2012 року і передбачувані нічні чергування в ньому знову оживили інтерес до його легендарної мешканки - привиду Чорної дами (Чорної панни)

«Пан Твардовський викликає дух Варвари Радзівіловни» (1886 р Народний музей, Познань)

радянські часи

У виданнях радянського часу, присвячених Несвіж і його відомої в СРСР оздоровниці, нам також не вдалося виявити про привида майже ніяких даних, що особливо й не дивно за часів тотальної цензури. Легенди ці книги також обходять стороною. Одне з нечисленних непрямих свідчень про «Чорної дамі» спливає в книзі А.В. Косача «Несвіж: короткий нарис» (1962): «У старому парку увагу перехожих привертає високий гранітний обеліск« Чорної дами ». Про «Чорної дамі» до наших днів дійшло багато всіляких переказів »[ 5 ]. Приблизно тими ж 1969-1970 роками датовані і спогади Ю. Вiцьбiча, видані у вигляді книги «Наша спадчина прамаўляе», в якій він пише наступне: «І, нарешті, не можна повністю зрозуміти Несвіж, не згадавши високий, чорний гранітний обеліск Чорний дами в красивому старому парку, який взятий зараз під державну охорону як пам'ятка природи. Обеліск присвячений княжні Марії (Радзивілл), про яку народ створив безліч переказів. Вона, дочка магната, полюбила простого хлопця, тутешнього конюха. Хлопця вбили за це, а княжна незабаром вбила себе, викинувшись з вікна на бруківку. Але не заспокоїлася убита горем Марія і в сімейному склепі в ФАРН костелі. Час від часу, коли куранти на замковій вежі проб'є північ, жінка в жалобній чорному одязі ходить по вулицях Несвіжа. Навіть смерть не перемогла її любов. До сих пір нудьгує Марія і шукає свого коханого [ 13 ]. Таким чином в цей час блукаючу ночами панну намагаються зіставити з образом якоїсь Марії Радзивілл, яка закохалася в конюха і через нерозділене кохання викинулася з вікна і розбилася. В іншій інтерпретації Марія «в знак протесту проти своїх батьків» пішла морозної ночі в парк і замерзла там ». Останнє дає прив'язку до «горбатому саркофагу», в якому нібито лежить жінка, скорчені від холоду. У книзі А.В. Косача читаємо: «в підвалі склепу знаходиться оцинкований труну Чорної дами». І далі: «Насправді ж в саркофазі покоїться жінка середніх років, одягнена в чорне плаття, в головах його варто металева ваза з квітами, зроблена з тонкої жерсті». Невідомо було плаття дійсно чорне або це написано, щоб хоч якось прив'язати «даму» до легенди, але факт залишається фактом - про Барбара Радзивілл немає жодної згадки!

У путівниках по паркових комплексів, а також матеріалах про архітектурні пам'ятники Несвіжа знаходиться згадка про те, що містичним флером парки наповнювалися з легкої руки Марії де Кастелян Радзивілл (? -1915), починаючи з кінця XIX в [ 6 ]. Так, заснований в 1898 р новий парковий комплекс отримав назву Марисін (Marysin). Існуючі народні перекази полуоокультного характеру про якоїсь Марії знайшли відображення в різноманітних скульптурах - це і джерело «Сльози Марії», камінь з отвором «Кільце Марії» і ін. [ 7 ]. Далі є невеликі різночитання в проаналізованої літературі. Як вже було зазначено раніше, у А.В. Косача згадується «гранітний обеліск Чорної дами» - подібні гранітні обеліски в парку є, наприклад на одному з них є напис «Marysin тисяча вісімсот дев'яносто-вісім». Якщо його з натяжкою можна ототожнити з легендою про Марію, то асоціації з Чорної дамою на перший погляд не простежується. Інші джерела ототожнюють пам'ятник неупокоенний панні зі скульптурною композицією, яка зображує біжить кудись молоду дівчину і, хоча, саме він найбільше підходить для втілення легенди про Чорної дами, його зведення відноситься тільки до початку 90-х років XX ст., Коли зусиллями архітекторів жлоби і Геращенко почалося встановлення нових пам'ятників і реконструкція парку [ 8 ].

, Коли зусиллями архітекторів жлоби і Геращенко почалося встановлення нових пам'ятників і реконструкція парку [   8   ]

Один з встановлених в 1898 р обелісків і новозбудований пам'ятник «Чорної дамі»

Зібрані дані дозволяють говорити про те, що як мінімум до 1962 року, легенда про Чорної дами ніяк не асоціювався із чином Барбари Радзивілл, а була прив'язана до «горбатому саркофагу» і нікому пам'ятника. Перші зачатки легенди пов'язані з появою парку, пов'язаного з таємничою Марисею, якій довелося віддуватися майже за все аномальні прояви замку та прилеглих до нього околиць. Тяга до таємниць культивувалася завдяки наявності в крипті ФАРН костелу дивної форми труни, яка випускає як з ящика Пандори одну фантастичну історію за одною. Нова вакансія на посаду Несвижського привиди була відкрита, цілком ймовірно, разом з масовим розкриттям трун в крипті, датованим тисяча дев'ятсот п'ятьдесят три роком [ 9 ]. Якщо паростки легенди і пробивалися далі крізь «радянський матеріалізм», то після огляду забальзамованих тел, на роботу в якості штатного привиди потрібна була зовсім інша дама ... Втім, конкретна прив'язка навряд чи додала б для дослідника тузів в рукав - якихось специфічних способів «полювання на привидів» все одно не з'явилося б. Головне, що дає розбір існуючих уявлень по кісточках - це встановлення достовірності всієї історії і спроба розібратися: перекваліфікуватися аномальщікам в звичайних туристів або ж калібрувати нові прилади?

Згадки про те, що за радянських часів в санаторії відпочиваючих хвилювало не тільки натиск води під час прийому душу-Шарко, а й стогони примари, іноді зустрічаються, але достовірних свідчень не наводиться в жодному джерелі. Знову нам доведеться перекваліфікуватися в аномальних фольклористів і збирати по крупицях розповіді очевидців. Непрямим свідченням появи привидів в роки радянської влади служить твір такого собі «А.М.», неясно більше художнього або документального характеру [ 10 ]. У цій неопублікованої історії згадується жіночий плач, що лунав у існуючому тут санаторії, а також зустріч з таємничою жінкою, яка змальована в такий спосіб: «Біля дверей стояла жіноча фігура. Волосся привиди були розпущені, кроки нерішучі. Жінка як би роздумувала, затриматися тут, або зробити кілька кроків вперед. «Чорна дама!» - блискавкою промайнула думка в голові Юри. Та Чорна дама, про яку розповів йому Олександр Петрович ».

Залишається неясним рік в якому сталася описана зустріч, але достеменно відомо, що раніше 1996 р та й вичавлювати всі соки правдоподібності з анонімного оповідання, є моветоном в дослідницькій середовищі, можна лише констатувати наявність таких історій. Залишається тільки гадати, пролонгували договір з привидом власники санаторію або воно підробляв в нічну зміну в якості хобі?

Залишається тільки гадати, пролонгували договір з привидом власники санаторію або воно підробляв в нічну зміну в якості хобі

Візуалізація появи привиди, виконана в ході поїздки 21-22 квітня 2012 року і нічних зйомок в Несвіжський замку

перебудовні свідоцтва

Фольклор нового часу розцвів на сторінках путівників, а також газетних публікацій і відвів для проживання Чорної дами підземелля і фамільну картинну галерею. Завдяки випущеної театральній постановці А. Дударєва «Чорна дама Несвіжа» (написана в 1998, вперше поставлена ​​в 2000), книгах Ю. Татаринова «Серце панни Марії» (1997) і ін. Творів, а також розвитку інтернету, еволюція уявлень про приведення в перше десятиліття XXI ст. відбувалася з небувалою швидкістю [ 11 , 12 ]. Передання були забуті, і ніхто вже не пам'ятав початкової генеалогічної гілки примари, захопившись міфотворчістю сучасників.

Закінчуючи наш огляд, ми змушені констатувати, що легенда про Чорної дами виникла шляхом контамінації кількох сюжетів народної фольклористики. Початкова міфологема виявилася розколотою на ряд відособлених мотивів і потім з'єднана в нову, що істотно ускладнює її цілісне розуміння. Можливо, знову отримані свідчення очевидців допоможуть дати відповіді на численні питання, що залишилися і наступного разу, відправившись в Несвіж, ми з'ясуємо, чия гофрована спідниця миготить в темряві Несвижский алей.

література:

  1. Бутов І.С. Чорно-білі дами [Електронний ресурс] // Код доступу: http://www.ufo-com.net/publications/art-3981-cherno-belie-dami.html / УФОК. 07.12.08.
  2. Гайдучик В. Вакансія на посаду Несвижського привиди. Частина 1. [Електронний ресурс] // Код доступу: http://www.ufo-com.net/publications/art-5603-prividenie-chernoj-damy.html / УФОК. 29.04.12.
  3. Сиракомля У. Вандроўкі па маіх колишніх ваколіцах: успаміни, даследаванні гісториі и звичаяў. - Мінск: Полум'я, 1992. - 157 с.
  4. Balinski M. Starozytna Polska pod wzgledem historycznym, jeograficznym i statystycznym opisana. T. 3. Warszawa, 1846. 866 s.
  5. Косач А.В. Несвіж: короткий нарис. - Мн .: Госиздат БССР, 1962. - 64 с.
  6. Шишигіна-Потоцький К.Я. Нясвіж и Радзівіли. Мн .: Полум'я, 2001. 240 с.
  7. Несвижського замкові парки [Електронний ресурс] // Код доступу: http://www.radziwill.by/index.php?option=com_content&view=article&id=140:2011-06-01-12-11-41&catid=8:1- & Itemid = 7 / Сайт, присвячений історії роду князів Радзивіллів. Дата доступу 9.05.12.
  8. Золотов С. [Електронний ресурс] // Код доступу: http://www.nestor.minsk.by/sn/2000/46/sn04603.html Об'єкти і їх автори // Будівництво і нерухомість. Дата доступу 9.05.12.
  9. Nieswiez: wedrowka po legendarnym miescie / Гліб Лабадзенка. - Мінск: РИФТУР, 2010. - 31 с.
  10. Думки липневого вечора і несподівана рукопис. [Електронний ресурс] // Код доступу: http://www.radziwill.by/index.php?option=com_content&view=article&id=15:2010-05-23-15-51-41&catid= 8: 1 & Itemid = 7 / Сайт, присвячений історії роду князів Радзивіллів. Дата доступу 9.05.12.
  11. Татаринов Ю. Серце панни Марії: Версія однієї легенди / Юрій Татарінов. - Мн .: ДП «Мінсктіппроект», 1997. - 182 с.
  12. Нясвіж Nyasvizh. Фотаальбом / Уклад. М. Дзелянкоўскі; Слайди и фота В. Ждановіча; Аўт. тексту В. Дранчук. - Мн. : Білорусь, 2000. - 126 с.
  13. Вiцьбiч Ю. Наша спадчина прамаўляе / Ю. Вiцьбiч. Мiнск: Харвест, 2015. 272 ​​с.

Ілля Бутов •

Якщо у вас є додаткова інформація по цій публікації, пишіть нам на [email protected] Підписуйтесь на наш телеграм або вайбер канали, щоб завжди бути в курсі подій.

Де встановлювати прилади для пошуку можливих відхилень в загальновизнаних фізичних величинах?
У склепі, підземеллях або фамільної картинної галереї, а можливо на мосту через річку, де сторож в 2002 році бачив силует в «гофрованої спідниці»?
Залишається тільки гадати, пролонгували договір з привидом власники санаторію або воно підробляв в нічну зміну в якості хобі?
Php?
Php?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация