Валерій Хорошковський: "Я піду, коли вирішить президент, а не інтернет-спільнота!" - Інтерв'ю зірок - Глава СБУ розповів про те, хто платить за його вечері, і про вертольоті Януковича | СЬОГОДНІ

  1. Валерій Хорошковський: "Я піду, коли вирішить президент, а не інтернет-спільнота!" 17 грудня 2010,...
  2. Орфографічна помилка в тексті:
  3. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  4. Валерій Хорошковський: "Я піду, коли вирішить президент, а не інтернет-спільнота!"
  5. Валерій Хорошковський: "Я піду, коли вирішить президент, а не інтернет-спільнота!"
  6. АВТОР:
  7. Орфографічна помилка в тексті:

Валерій Хорошковський: "Я піду, коли вирішить президент, а не інтернет-спільнота!"

17 грудня 2010, 7:22 Переглядів:

17 грудня 2010, 7:22 Переглядів:

Валерій Хорошковський очолює СБУ з 11 березня поточного року. За цей час у нас накопичилося до нього безліч питань. Зустрілися ми з Валерієм Івановичем в головній будівлі відомства на вулиці Володимирській в Києві. За словами самого Валерія Івановича, зайнявши кабінет голови Служби, після Валентина Наливайченка, він нічого тут не міняв. Тільки державний прапор і вазон з квіткою на інше місце переставив.

"До ОЛЕКСАНДРУ ТУРЧИНОВА У НАС ПИТАНЬ ПОКИ ЩО НЕМАЄ"

- Валерію Івановичу, свого часу ви заявляли про те, що існує загроза життю президента. Що конкретно ви мали на увазі?

- Відповісти конкретно неможливо за визначенням. Все, що стосується вищих посадових осіб держави, є закритою інформацією. Можу лише зазначити, що перша особа країни так чи інакше завжди знаходиться під загрозою.

Але є рівні ризику: звичайний або підвищений. З цього ми і виходимо. В даному випадку у нас були конкретні сигнали. Після їх аналізу нами були запропоновані посилені заходи щодо забезпечення охорони глави держави. Вважаю, що наші дії виправдали себе. Сьогодні ситуація під контролем.

- А польоти на вертольоті не несуть в собі небезпеку? Президент адже збирається добиратися на Банкову з Межигір'я повітрям ...

- Польоти по руслу Дніпра є безпечними і дозволеними. Питання стоїть тільки про те, літати чи над містом. Передбачена під посадку майданчик знаходиться недалеко від русла Дніпра, тому ми не бачимо проблем.

- За часів Ющенка СБУ активно займалася розсекречення архівних документів про Голодомор та УПА. Проводила виставки цих документів. Кажуть, що зараз ви припинили роботу в цьому напрямку.

- Це не правда. Не варто створювати ажіотаж навколо проблеми, якої не існує. Робота з розсекречення матеріалів не припинялася ні на один день. У поточному році було розсекречено понад 800 архівних справ, а це 1200 томів! Для того, щоб переконатися в цьому, кожен громадянин може прийти в наш інформаційно-довідковий зал відкритого електронного архіву. Туди навіть пропуск не потрібний. Такі ж зали працюють в регіональних управліннях СБУ. Інша справа, що в 2010 році їх відвідало всього 600 чоловік.

- Ще при вашому попереднику екс-голові СБУ Валентинові Наливайченку в російських ЗМІ висувалися припущення про те, що деякі з розсекречених документів про Голодомор були сфальсифіковані на догоду владі.

- Фальсифікаціями ніхто займатися не буде. Питання в тому, що погляд в історію завжди не однозначний. А це дозволяє трошки прикрасити або спотворити факти, подати їх, так би мовити, під певним кутом.

Я не буду стверджувати, що у мого попередника були в цьому сенсі якісь внутрішні мотивації, які і привели до цього. Зазначу лише, що робота з відновлення історичної правди, безумовно, є важливою частиною діяльності Служби. Але аж ніяк не основний. У нас є багато інших першорядних завдань.

- В інтерв'ю з вами журналіст Ольга Мусафірова припустила: ваші відносини з одним з лідерів БЮТ і екс-главою СБУ Олександром Турчиновим можна охарактеризувати як поєдинок двох керівників СБУ. А ви відповіли: поєдинку немає, а ситуація з Турчиновим буде розвиватися виключно у законний спосіб. Що конкретно ви мали на увазі? Можливо, проти Турчинова розслідується кримінальна справа СБУ?

- Тільки те, що я сказав. Якщо в рамках нашої роботи будуть виникати документи і факти про протиправну діяльність Олександра Турчинова, ми їх будемо розслідувати. На сьогоднішній день всі питання, які нас цікавили, ми йому вже поставили. Інших питань до нього у нас поки немає.

- КРУ виявила порушення у використанні бюджетних коштів Кабміном Юлії Тимошенко на 53 млрд гривень. Розслідує чи в зв'язку з цим СБУ кримінальні справи? Які саме?

- У діяльності Кабміну Юлії Тимошенко дійсно було зафіксовано велику кількість порушень, пов'язаних з перевищенням влади або зловживаннями. Це ж підтвердив і проведений міжнародний аудит. Але це питання знаходиться в площині Генпрокуратури. У нас є певні справи, в розслідуванні яких ми надаємо допомогу Генпрокуратурі з точки зору оперативно-розшукових заходів. Є також і ті, які ми самі ведемо.

"ДЕЛО АНАТОЛІЯ МАКАРЕНКО СКОРО ПІДЕ ДО СУДУ"

- Коли буде передано до суду кримінальну справу щодо екс-глави Держмитслужби Анатолія Макаренка?

- СБУ спільно з Генпрокуратурою вже відпрацювали всі матеріали, які стосуються даної кримінальної справи. На сьогоднішній день затримки за нами немає. Як тільки підслідні ознайомляться з багатотомні кримінальною справою, воно буде в суді.

- До речі, адвокат Анатолія Макаренка Юрій Сухов підозрює, що Служба безпеки України здійснює щодо нього заходи оперативного характеру. Зокрема, оперативно-розшукові або контррозвідувальні.

- Я можу оцінити цю заяву як самопіар адвоката.

- За словами Романа Зварича, який очолював тимчасову комісію ВР з розслідування позову "РосУкрЕнерго" в Стокгольмському арбітражному суді і арешту екс-голови Держмитниці Анатолія Макаренка, комісія не домоглася результатів, тому що СБУ засекретила "справу Макаренка". Коли, на ваш погляд, ці матеріали стануть доступними для суспільства?

- Наявність будь-якого секретного матеріалу в справі вимагає засекречування самої справи. Такий документ був. Тому виникли складнощі не тільки із запитами Р. Зварича, але навіть з отриманням допуску адвокатам до матеріалів цієї справи. Тому ми врахували той факт, що у нас зібрана достатня кількість доказів відкритого характеру, і вирішили, що при пред'явленні обвинувачення ми не станемо спиратися на цей секретний документ. Таким чином, дана справа на сьогодні не є секретним.

- СБУ порушила дев'ять кримінальних справ проти чиновників КМДА та Київської міської ради. Як щодо конкретних осіб, так і фактові. Прокоментуйте, будь ласка, хід розслідування цих справ.

- Згідно з доповіддю начальника нашого Головного слідчого управління, деякі з цих справ вимагають ще роботи по збору доказової бази. Деякі вже доведені. Я впевнений, що в кінці кінців всі звинувачення будуть пред'явлені, після чого справи будуть направлені до суду.

- Шевченківський райсуд Києва закрив провадження у справі екс-міністра регіонального розвитку Василя Куйбіди. Чи згодні ви з таким рішенням?

- Рішення суду про відсутність в діях колишнього чиновника ознак адміністративного порушення, м'яко кажучи, викликає подив. Тим більше, що постанову було винесено суддею одноособово за відсутності прокурора, самого Куйбіди або його представника. Зазначу, що оперативники СБУ склали протокол відносно екс-міністра в червні, а ще в травні цим же суддею Шевченківського райсуду було притягнуто до відповідальності за вчинення даного правопорушення підлеглий Куйбіди - керівника Державної архітектурно-будівельної інспекції України. Він повністю визнав свою провину і розповів про те, що чинив протиправні дії (а мова йде про призначення начальника територіального органу ДАБІ без проходження обов'язкової процедури конкурсного відбору та узгодження кандидатури з губернатором Рівненської області) за вказівкою тодішнього міністра Куйбіди. Тому ми, природно, будемо оскаржувати це рішення суду.

- Завершено чи розслідування кримінальної справи за фактом розголошення держтаємниці директором музею "Тюрма на Лонцького" Романом Забілим? Про що конкретно йдеться в справі? Чи понесе історик кримінальну відповідальність?

- Ми порушили кримінальну справу за замах на розголошення державної таємниці. Адже співробітник СБУ віз з Києва до Львів дискету з робочою інформацією. Простіше кажучи, Забілий порушив службові інструкції, а також, швидше за все, і закон України. Але точну відповідь на це питання повинна дати експертиза, на проведення якої потрібен час, оскільки фахівці повинні вивчити величезну кількість документів. Після чого ступінь провини Романа Забілого буде встановлювати слідство і, в разі необхідності, суд. Втім, можу відзначити, що, виходячи з уже досліджених на сьогодні первинних документів, можна стверджувати, що документи з грифом "секретно" на цій дискеті все-таки є.

- А куди і кому він віз ці документи?

- Відповідь на це питання дасть слідство.

"ВІД ЛЮДИНИ ЧИННИКА ніхто не застрахований"

- Сьогодні увага всього світу прикута до подій, які розгортаються навколо скандально відомого сайту "Вікілікс", що опублікував дипломатичне листування США, а також секретні документи про війну в Іраку і Афганістані. Наскільки захищені українські державні інформаційні ресурси?

- Для того, щоб відповідати на це питання, треба знати джерело витоку інформації. Якщо він той, про який нам говорять (нагадаємо, що мова йде про військовослужбовця, який викрав документи. - Авт.), Це говорить про людський фактор. А від цього ніхто не застрахований. Але, якщо б мене попросили дати оцінку рівня захисту даних нашої держави, я б сказав, що в цілому ми вище задовільного рівня. Навіть з огляду на той факт, що фінансового ресурсу, який ми направляємо на захист інформації, сьогодні явно не достатньо. Особливо по відношенню до тих грошей, які витрачаються на її отримання незаконним шляхом.

- А як ви оцінюєте інформацію "Вікілікс" про те, що глава "РосУкрЕнерго" Дмитро Фірташ спілкувався з Севой Могилевичем? Це може бути правдою?

- Здається, Дмитро Фірташ вже відповів на це питання.

- А ви не намагалися перевірити інформацію сайту?

- А що перевіряти? Ми працюємо тільки в правовому полі. У нас просто немає предмета для перевірки.

- Чи буде відновлено розслідування факту знищення 20-ти томів справи Сєви Могилевича в 2005 році при главі СБУ Турчинова?

- Наскільки я розумію, з цього приводу було свого часу порушено кримінальну справу, але суд її закрив. І сьогодні буде досить важко щось відновлювати, бо немає самих матеріалів справи.

- А які взагалі у вас стосунки з Дмитром Фірташем? Кажуть, ви друзі?

- Це особисте питання. Я не хочу давати оцінку нашим відносинам. Можу лише сказати, що у мене з ним гарні відносини.

- А з міністром палива та енергетики Юрієм Бойко і головою Адміністрації президента Сергієм Льовочкіним:

- А що це змінює? Ми в хороших, близьких відносинах. Але ми вміємо розділяти службові та особисті стосунки. Це аксіома. Так, хороші відносини дозволяють створити гарну робочу середу. Але в подальшому все оцінюється за професійними якостями. Можеш щось зробити - роби. Не можеш? Будемо дружити будинку.

- А кому все-таки належить контрольний пакет телеканалу "Інтер"? Ходять чутки, що в цьому бізнесі є також і гроші Дмитра Фірташа

- Я вже говорив, що у Дмитра Фірташа був опціон (право викупу акцій. - Авт.), Який повинен був бути виконаний до початку 2010 року. Він не виконаний. Відповідно, ми знаходимося в процесі переговорів. Але на сьогоднішній день Фірташ не є акціонером каналу.

- 10 грудня на допит в УСБУ м.Києва викликали заступника головного редактора інтернет-газети "Фраза" Кирила Баранова. Пізніше на вашому сайті з'явилася інформація про те, що він проходить як свідок у справі про організацію несанкціонованого втручання в роботу систем електрозв'язку операторів мобільного зв'язку України. Яким чином журналіст міг стати свідком у цій справі?

- Справа в тому, Кирило Баранов дружив з одним з правопорушників. Той навіть бував у журналіста будинку. Зараз приятель Баранова затриманий. А другий підозрюваний знаходиться в розшуку.

- І чим же займався цей правопорушник?

- За допомогою спеціального обладнання вони незаконно виготовляли і продавали іноземним студентам картки для дзвінків за кордон. Ці картки діють таким чином, що оператор бачить дзвінок як внутрішній. Відповідно, оплата - за найдешевшим тарифом. Збиток від дій підозрюваних оцінюється в мільйон гривень. Я не розумію, чому в ЗМІ піднімається такий ажіотаж, якщо повістку отримує журналіст. У мене є глибоке переконання, що журналісти такі ж громадяни, як і всі інші. А значить, зобов'язані відповідати, якщо у слідчого виникли до них питання. Коли я очолював Митний комітет, мене викликали до слідчого управління Генпрокуратури у справі про отруєння екс-президента Віктора Ющенка. Я провів на допиті 8 годин, і мені задавали питання, які, на мій погляд, не мали ніякого відношення до матеріалів справи, але слідчому видніше. Більш того, це відбувалося через п'ять років з моменту події! Але я виконав свій громадянський борг .

- Викликає подив, що журналіст мав відношення до злочинця. Представники ЗМІ зазвичай обережні в своїх зв'язках

- Це не правда. Журналіст завжди перебуває на передовій, на вістрі подій. А значить, у нього можливість стати свідком набагато вище, ніж у будь-якого іншого громадянина. Ваша професія не даремно вважається небезпечною.

"ЯКБИ МИ СТЕЖИЛИ ЗА УСІМА, У КОГО МАНІЯ ПЕРЕСЛІДУВАННЯ, У НАС ШТАТ БУВ БИ НАБАГАТО БІЛЬШЕ!"

- Журналісти ТВі, 5 каналу та СТБ заявляють про продовження тиску на ЗМІ і закликають владу звільнити голову СБУ Валерія Хорошковського. Про це йдеться в зверненні трьох телеканалів до президента, депутатів, Парламентської Асамблеї Ради Європи, депутатів Європарламенту. Крім того, представники ЗМІ вимагають вашого відходу з Вищої ради юстиції. А директор ТВі Микола Княжицький та головний редактор цього ж каналу Віталій Портников стверджують, що СБУ встановила за ними стеження. Що ви на це скажете?

- Скажу, що це суттєве перебільшення можливостей СБУ. Якби ми стежили за всіма, у кого манія переслідування, у нас штат був би рази в чотири більше! Упевнений, що своїми скандальними заявами їх ініціатори вимагають одного: привернути увагу до розгляду Верховним судом України питання про скасування результатів конкурсу Нацради з питань телебачення і радіомовлення за раніше виділеного частотного ресурсу.

- ЗМІ не раз дорікали вас у зайвій зацікавленості діяльністю деяких громадських організацій та журналістів. Наприклад, виконавчий директор Інституту масової інформації Вікторія Сюмар заявила, що до її конс'єржці приходили люди з посвідченням співробітників СБУ і розпитували про неї. А німецький журналіст Конрад Шулер - про те, що за ним стежили

- Те, що говорить Вікторія Сюмар, не відповідає дійсності. Від нас до конс'єржці ніхто не приходив. А щодо Шулера ми дійсно проводили перевірку, причому я звертав увагу, що розпочата вона була ще за попередньої влади. Тому що він не був акредитований в МЗС України, а це порушення закону. Я йому, коли він брав у мене інтерв'ю, все це пояснив. При цьому ніяких оперативних дій щодо цього журналіста ми не здійснювали.

- Чи правда, що ви проводите обіди для представників іноземних дипломатичних відомств і неурядових міжнародних організацій? Якщо так, то навіщо ви це робите?

- Я можу вам сказати, що обідаю один раз в день (сміється). А хто мої партнери? Буває по різному. За родом своєї діяльності я підтримую робочі відносини, в тому числі з офіційними представниками іноземних спецслужб, з представниками дипломатичних структур та неурядових організацій. А також іншими іноземними та вітчизняними організаціями, які беруть участь в політичному житті країни. Чому я це роблю? Тому що хочу, щоб вони розуміли наші мотиви та дії. Хочу пояснити їм, що СБУ - це не атавізм КДБ СРСР, а нова спецслужба молодої держави, у якій є свої цілі і завдання. Спецслужба, яка працює виключно в рамках законодавства і на благо українського народу.

"НА ДЕРЖСЛУЖБІ Я ЗА ВСЕ ПЛАЧУ САМ!"

- А хто все-таки заплатив за вечерю в Брюсселі з депутатами Європарламенту? У посольстві стверджують, що не платили.

- У мене є правило: на держслужбі ніколи не користуюся госпрівілегіямі. Я за все плачу сам. Завжди.

- І в яку суму "влетів" вам ця вечеря?

- Я вважаю, що недорого. Тому, що вечеря на чотирьох в хороших київських ресторанах обходиться дорожче. А в Брюсселі були присутні близько 20-ти чоловік. Цифру не називатиму.

- Тим не менш, в присвяченій нашій країні резолюції Європарламент висловив стурбованість збереженням свободи слова в Україні і втручанням СБУ в політичне життя.

- А ось це вже результат певних зусиль однієї української політичної сили.

- Ви хочете сказати, що вона заплатила за це рішення?

- Навіщо ж так спрощено. До речі, ця резолюція була набагато м'якше, ніж планувалося спочатку. У тому числі тому, що ми змогли пояснити, що відбувається насправді.

- А негативні публікації про вас в ЗМІ ви теж вважаєте результатом політичного замовлення?

- А Ви самі подумайте. Візьміть ситуацію навколо господаря і засновника "Вікілікс" (нагадаємо, австралійця Джуліана Ассанжа в Швеції підозрюють у домаганнях. - Авт.). Це, звичайно, винятковий випадок, але хіба у нас подібне зробили з кимось із представників ЗМІ? Ми що, втручаємося в редакційну політику? Щось забороняємо?

- Але наших журналістів не підозрюють в кримінальних злочинах ...

- Будь-який журналіст в Україні має право вільно писати і говорити. Щось комусь заборонялося? Або були дзвінки з погрозами і вимогами? Ні. Це абсурд! Мене інша обставина хвилює: чому наші журналісти іноді так безвідповідально пишуть? Чому звинувачують, не маючи доказів? Чому влаштовують цькування за гроші?

- У вас є факти, що хтось вас замовив?

- А я не про себе кажу. Ви хіба не знаєте про організовані публічних кампаніях образливого характеру? Я, наприклад, готовий відповідати на будь-які питання, але тільки в рамках питань, а не звинувачень. Особливо коли звинувачення безпідставні. В результаті недостовірні факти нашаровуються один на одного - і важко зрозуміти, де правда, а де брехня.

- Так є замовлення проти вас чи ні?

- Є замовлення. Хтось в цьому зацікавлений безпосередньо, а хтось просто з почуття журналістської солідарності підтримує цю кампанію. Цих обвинувачів чомусь не хвилює, що СБУ стала краще працювати! За якістю розкритих злочинів, по фігурам, які нами затримані, за кількістю подяк, які ми отримуємо від інших спецслужб в рамках проведених спільних заходів! Чому це не цікаво вашим колегам? Ось вам тільки один приклад. Нещодавно було розкрито кримінальну справу про крадіжку митної бази даних, в якій містилася інформація про всіх суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності нашої країни і торговельних операціях. Протягом 10 років ця інформація поставлялася на ринок. А зараз ми змогли затримати винних - НЕ розповсюджувачів, а організаторів.

- Подейкують, що співробітники СБУ вкрай незадоволені своїм окладом.

- Ми ж бюджетники! У поточному році збільшили трохи зарплати, в наступному трохи збільшимо. Але на гідний рівень зможемо вийти не раніше ніж через 5-7 років. Такі реалії.

"МОЯ ДРУЖИНА НЕ КЕРУЄ" ІНТЕРОМ "

- Кажуть, на Заході існує практика: коли успішний бізнесмен претендує на роль держчиновника, він заповнює декларацію про можливі конфлікти інтересів. Як ви думаєте, чи потрібно вводити її у нас? Можливо, якби ви спочатку заповнили таку декларацію, до вас би не висували претензії? Адже, в основному, говорять саме про ваших бізнес-інтересах!

- Подібна практика мені добре знайома. Тому я виключив всі моменти, які могли б привести до конфлікту інтересів. У тому числі передав управління своїми активами юридичної компанії. Багато ЗМІ хибно тлумачать, що я їх передав своїй дружині. Це не правда. Вона є директором власницької компанії. Але не займається управлінням. Таким чином, ні я, ні моя сім'я, сьогодні відносини до управління телевізійними активами не має. Як, втім, і будь-якими іншими.

- Хто, на ваш погляд, в ідеалі повинен бути у владі? Профі-чиновник або досвідчений, успішний бізнесмен?

- Тут немає єдиного підходу. Тому що кожен в цьому житті шукає спосіб самореалізації. Крім того, треба врахувати, що Україна - це молода держава без школи держуправління. І те, що бізнесмени приходять у владу, говорить лише про те, що в бізнес-середовищі виросли реальні управлінці, які можуть, розуміють і сприймають на дотик великі системи. Відповідно, в стані ними управляти. Звичайно, приходячи до влади, бізнесмен не повинен думати про збагачення. І в цьому питанні є два типи поведінки. Деякі підприємці витримують це випробування. Інші - немає.

- Ходять чутки, що вам скоро доведеться покинути пост глави СБУ. Вже і кандидатури називають.

- Звичайно, я піду, - сміється. - Але лише тоді, коли це рішення прийме президент, а не інтернет-спільнота.

ЩО ЗАГРОЖУЄ УКРАЇНІ

- Валерію Івановичу, що ж все-таки загрожує безпеці нашої країни?

- Нещодавно Рада нацбезпеки визначила основні вектори нашої діяльності на наступний рік. Перед нами стоять як старі завдання - контррозвідка, боротьба з організованою злочинністю, тероризмом і наркотрафіком, - так і нові. Зокрема, протидія кібертероризму. За силою впливу ця загроза може бути порівнянна з реальними військовими діями. Особливо якщо вона стосується руйнування інформаційних систем стратегічно важливих об'єктів. Наприклад, атомних станцій, металургійних і хімічних виробництв. Зараз ми вивчаємо досвід боротьби з цим явищем, який вже накопичено нашими колегами в інших країнах.

- А у співробітників СБУ є свій досвід боротьби з кіберзлочинністю?

- Нещодавно ми провели спільну операцію з ФБР. Знешкодили міжнародну злочинну групу хакерів (в неї входили і громадяни нашої країни), яка займалася вилученням коштів з американських банків і за досить короткий термін зняла з рахунків $ 200 мільйонів. Втім, це лише один приклад. Україна володіє сильним потенціалом програмістів, і, за великим рахунком, не їхня вина, що рівень оплати праці таких фахівців у нас не можна порівняти з оплатою хакерських послуг. У зв'язку з чим ми зараз думаємо про те, як нам зацікавити колір комп'ютерного середовища в створенні захисних технологій і тим самим не допустити їхньої участі у злочинній діяльності.

- Наскільки мені відомо, в СБУ навіть працює спеціальне управління по боротьбі з кіберзлочинністю ...

- Так. Але ми плануємо перетворити його в департамент і значно розширити.

- Напевно, це недешеве задоволення?

- Давайте порахуємо, що дешевше. Створити і обладнати робочі місця або розбиратися з наслідками кібератак?

- У правоохоронних органах ходить анекдот про те, що у нас в країні працює рівну кількість американських і російських шпигунів.

- Ну, це, як ви сказали, анекдот!

- А якщо серйозно, хто цікавиться таємницями нашої держави? Я чула, що є і поляки, і китайці

- Наша діяльність в даному напрямку є глибоко секретною. Але ясно, що Україна живе в НЕ безповітряному просторі. Ми постійно відчуваємо інтерес багатьох розвідок світу. Протидіяти їм (особливо з огляду на фінансово-економічні умови) не просто. Проте, за цей рік ми значно зміцнили свої контррозвідувальні можливості і змінили підхід до роботи. Зараз працюємо не тільки від сигналу, але і систематизуємо роботу по об'єктах, які вимагають захисту. І незважаючи на наявність або відсутність загрози, встановлюємо там контррозвідувальний режим. Це дозволяє нам працювати більш ефективно. В результаті ми заборонили в'їзд в Україну на п'ять років 34 іноземцям, які підозрюються в причетності до міжнародних терористичних організацій. Ініціювали дострокове відкликання 5-ти іноземних розвідників - 2-х дипломатів і 3-х співробітників іноземної спецслужби. Порушили кримінальні справи за статтею 114 КК України (шпигунство) щодо 4-х іноземців. І одну кримінальну справу стосовно 2-х громадян України за статтею 111 КК України (державна зрада).

"ВІД КОРУПЦІЇ ВРЯТУЄ АДМІНРЕФОРМА?"

- Ви не раз заявляли про те, що СБУ активно бореться з корупцією. Яких результатів вдалося досягти? Наприклад, з корупціонерами в судах?

- Ми оформили 1920 адмінпротоколів про корупцію (у тому числі 79 щодо корупціонерів, які займали високі державні посади). Розкрили тисячі чотиреста шістьдесят шість злочинів у сфері службової діяльності чиновників. Зокрема, держслужбовці та посадові особи місцевого самоврядування здійснили 473 злочини, судді - 46, митники - 56, міліціонери - 296. Але найстрашніше, на мій погляд, полягає не в тому, що хтось отримує відкати на якихось тендерах ( ми ці факти виявляємо і караємо винних). А в тому, що сьогодні ми стикаємося з системою хабарництва на всіх рівнях нашого життя. При цьому в системі тіньової економіки фіксована зарплата взагалі не є стимулом. Це вже не корупція, це спосіб життя! І силами одних правоохоронних органів її не подолати.

- І як же боротися з цим явищем?

- Започаткована президентом Адмінреформа - це перший суттєвий крок у даному напрямку. Можу пояснити, чому. Справа в тому, що мова не йде про формальне скорочення чиновницького люду (хоча саме по собі це позитивно - чим менше чиновників, тим менше хабарів), а про цілу низку заходів. Зокрема, скорочення кількості всіляких дозволів, встановлення прозорих (НЕ корупційних) відносин між бізнесом і владою, створення системи мотивації для держслужбовців. Не секрет, що в країнах Західної Європи зарплати чиновників нижче ринкових. Але у них є соціальні пільги і переваги, які вони бояться втратити. Тому в більшості випадків вони не ризикують брати хабарі. Так повинно бути і у нас.

- А скільки співробітників СБУ погоріли на корупції?

- Цього року ми передали в органи прокуратури матеріали на п'ятьох людей. Але на підставі внутрішніх розслідувань ми звільняємо набагато більше співробітників.

- Кажуть, деякі ваші підлеглі воюють з міліцією за право "кришувати" наркотрафік?

- У цьому твердженні немає ні слова правди. Так, є нечисті на руку співробітники СБУ, але ми їх виявляємо і швидко з ними прощаємося. Крім того, спільно з внутрішньою безпекою МВС розслідуємо ряд кримінальних справ проти співробітників міліції, які займалися "кришуванням" наркоторговців. Вилучаємо великі партії наркотиків. Наприклад, днями затримали 1 кг кокаїну в Криму.

ЯК ВІДПОЧИВАЄ ХОРОШКОВСЬКИЙ

- Мені властиво те ж, що і всім іншим людям, - каже Валерій Іванович. - З тією лише різницею, що я люблю активний відпочинок. В юності займався бойовими видами спорту.

- Я чула, що в Переяслав-Хмельницькому є елітний спорт-клуб, де ви часто буваєте?

- У цього клубу є слоган: "Два кроки назад". Простіше кажучи, два кроки від цивілізації до природи. Там широкий розлив Дніпра, і можна займатися Вейк (водна лижа). А також футболом, тенісом, волейболом. Але після призначення на посаду глави СБУ часу, на жаль, немає.

- Кажуть, у вас там є бунгало в 200 кв. метрів?

- Щось типу того.

- Там бувають і інші публічні люди?

- Бувають. Але називати їх прізвища не стану.

- Скільки особистих грошей ви витратили за час роботи в СБУ на представницькі цілі?

- Багато.

- Скільки конкретно?

- Достатньо багато!

ПОЧИНАВ Токар

Ім'я: Валерій Хорошковський

Народився: 01.01.1969 в Києві

Працював учнем токаря на "Арсеналі". В середині 1990-х зайнявся бізнесом, був президентом концерну "Меркс Інтернешнл". У 1997-1998 р - перший помічник прем'єр-міністра України В. Пустовойтенко. У 2001 році створив політпроект "Команду озимого покоління". Був міністром економіки в уряді Віктора Януковича в 2002-2004 роках, але пішов зі скандалом, посварившись з Миколою Азаровим. З 2007 по 2009 рік за квотою прем'єр-міністра Тимошенко - глава Держмитслужби. З 2009 року призначений першим заступником голови СБУ. З тих пір відносини з Тимошенко у нього сильно зіпсувалися (вона звинувачувала його в захисті "РосУкрЕнерго" і Дмитра Фірташа). Коментувати відносини з лідером БЮТ він відмовився. З березня 2010 року - голова СБУ. Є вихідцем з великого бізнесу і просто багатою людиною (співвласник телеканалу "Інтер").

Стан оцінюється в $ 804 млн.

Читайте найважлівіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Валерій Хорошковський:" Я піду, коли вирішить президент, а не інтернет-спільнота! "". інші інтерв'ю Дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Золотухіна Інна

Если ви нашли помилки в тексті, віділіть ее Ведмедики и натісніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати ПОВІДОМЛЕННЯ про помилки автора?

Віділіть некоректно текст ведмедика

Дякуємо! ПОВІДОМЛЕННЯ Відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Валерій Хорошковський: "Я піду, коли вирішить президент, а не інтернет-спільнота!"

17 грудня 2010, 7:22 Переглядів:

17 грудня 2010, 7:22 Переглядів:

Валерій Хорошковський очолює СБУ з 11 березня поточного року. За цей час у нас накопичилося до нього безліч питань. Зустрілися ми з Валерієм Івановичем в головній будівлі відомства на вулиці Володимирській в Києві. За словами самого Валерія Івановича, зайнявши кабінет голови Служби, після Валентина Наливайченка, він нічого тут не міняв. Тільки державний прапор і вазон з квіткою на інше місце переставив.

"До ОЛЕКСАНДРУ ТУРЧИНОВА У НАС ПИТАНЬ ПОКИ ЩО НЕМАЄ"

- Валерію Івановичу, свого часу ви заявляли про те, що існує загроза життю президента. Що конкретно ви мали на увазі?

- Відповісти конкретно неможливо за визначенням. Все, що стосується вищих посадових осіб держави, є закритою інформацією. Можу лише зазначити, що перша особа країни так чи інакше завжди знаходиться під загрозою.

Але є рівні ризику: звичайний або підвищений. З цього ми і виходимо. В даному випадку у нас були конкретні сигнали. Після їх аналізу нами були запропоновані посилені заходи щодо забезпечення охорони глави держави. Вважаю, що наші дії виправдали себе. Сьогодні ситуація під контролем.

- А польоти на вертольоті не несуть в собі небезпеку? Президент адже збирається добиратися на Банкову з Межигір'я повітрям ...

- Польоти по руслу Дніпра є безпечними і дозволеними. Питання стоїть тільки про те, літати чи над містом. Передбачена під посадку майданчик знаходиться недалеко від русла Дніпра, тому ми не бачимо проблем.

- За часів Ющенка СБУ активно займалася розсекречення архівних документів про Голодомор та УПА. Проводила виставки цих документів. Кажуть, що зараз ви припинили роботу в цьому напрямку.

- Це не правда. Не варто створювати ажіотаж навколо проблеми, якої не існує. Робота з розсекречення матеріалів не припинялася ні на один день. У поточному році було розсекречено понад 800 архівних справ, а це 1200 томів! Для того, щоб переконатися в цьому, кожен громадянин може прийти в наш інформаційно-довідковий зал відкритого електронного архіву. Туди навіть пропуск не потрібний. Такі ж зали працюють в регіональних управліннях СБУ. Інша справа, що в 2010 році їх відвідало всього 600 чоловік.

- Ще при вашому попереднику екс-голові СБУ Валентинові Наливайченку в російських ЗМІ висувалися припущення про те, що деякі з розсекречених документів про Голодомор були сфальсифіковані на догоду владі.

- Фальсифікаціями ніхто займатися не буде. Питання в тому, що погляд в історію завжди не однозначний. А це дозволяє трошки прикрасити або спотворити факти, подати їх, так би мовити, під певним кутом.

Я не буду стверджувати, що у мого попередника були в цьому сенсі якісь внутрішні мотивації, які і привели до цього. Зазначу лише, що робота з відновлення історичної правди, безумовно, є важливою частиною діяльності Служби. Але аж ніяк не основний. У нас є багато інших першорядних завдань.

- В інтерв'ю з вами журналіст Ольга Мусафірова припустила: ваші відносини з одним з лідерів БЮТ і екс-главою СБУ Олександром Турчиновим можна охарактеризувати як поєдинок двох керівників СБУ. А ви відповіли: поєдинку немає, а ситуація з Турчиновим буде розвиватися виключно у законний спосіб. Що конкретно ви мали на увазі? Можливо, проти Турчинова розслідується кримінальна справа СБУ?

- Тільки те, що я сказав. Якщо в рамках нашої роботи будуть виникати документи і факти про протиправну діяльність Олександра Турчинова, ми їх будемо розслідувати. На сьогоднішній день всі питання, які нас цікавили, ми йому вже поставили. Інших питань до нього у нас поки немає.

- КРУ виявила порушення у використанні бюджетних коштів Кабміном Юлії Тимошенко на 53 млрд гривень. Розслідує чи в зв'язку з цим СБУ кримінальні справи? Які саме?

- У діяльності Кабміну Юлії Тимошенко дійсно було зафіксовано велику кількість порушень, пов'язаних з перевищенням влади або зловживаннями. Це ж підтвердив і проведений міжнародний аудит. Але це питання знаходиться в площині Генпрокуратури. У нас є певні справи, в розслідуванні яких ми надаємо допомогу Генпрокуратурі з точки зору оперативно-розшукових заходів. Є також і ті, які ми самі ведемо.

"ДЕЛО АНАТОЛІЯ МАКАРЕНКО СКОРО ПІДЕ ДО СУДУ"

- Коли буде передано до суду кримінальну справу щодо екс-глави Держмитслужби Анатолія Макаренка?

- СБУ спільно з Генпрокуратурою вже відпрацювали всі матеріали, які стосуються даної кримінальної справи. На сьогоднішній день затримки за нами немає. Як тільки підслідні ознайомляться з багатотомні кримінальною справою, воно буде в суді.

- До речі, адвокат Анатолія Макаренка Юрій Сухов підозрює, що Служба безпеки України здійснює щодо нього заходи оперативного характеру. Зокрема, оперативно-розшукові або контррозвідувальні.

- Я можу оцінити цю заяву як самопіар адвоката.

- За словами Романа Зварича, який очолював тимчасову комісію ВР з розслідування позову "РосУкрЕнерго" в Стокгольмському арбітражному суді і арешту екс-голови Держмитниці Анатолія Макаренка, комісія не домоглася результатів, тому що СБУ засекретила "справу Макаренка". Коли, на ваш погляд, ці матеріали стануть доступними для суспільства?

- Наявність будь-якого секретного матеріалу в справі вимагає засекречування самої справи. Такий документ був. Тому виникли складнощі не тільки із запитами Р. Зварича, але навіть з отриманням допуску адвокатам до матеріалів цієї справи. Тому ми врахували той факт, що у нас зібрана достатня кількість доказів відкритого характеру, і вирішили, що при пред'явленні обвинувачення ми не станемо спиратися на цей секретний документ. Таким чином, дана справа на сьогодні не є секретним.

- СБУ порушила дев'ять кримінальних справ проти чиновників КМДА та Київської міської ради. Як щодо конкретних осіб, так і фактові. Прокоментуйте, будь ласка, хід розслідування цих справ.

- Згідно з доповіддю начальника нашого Головного слідчого управління, деякі з цих справ вимагають ще роботи по збору доказової бази. Деякі вже доведені. Я впевнений, що в кінці кінців всі звинувачення будуть пред'явлені, після чого справи будуть направлені до суду.

- Шевченківський райсуд Києва закрив провадження у справі екс-міністра регіонального розвитку Василя Куйбіди. Чи згодні ви з таким рішенням?

- Рішення суду про відсутність в діях колишнього чиновника ознак адміністративного порушення, м'яко кажучи, викликає подив. Тим більше, що постанову було винесено суддею одноособово за відсутності прокурора, самого Куйбіди або його представника. Зазначу, що оперативники СБУ склали протокол відносно екс-міністра в червні, а ще в травні цим же суддею Шевченківського райсуду було притягнуто до відповідальності за вчинення даного правопорушення підлеглий Куйбіди - керівника Державної архітектурно-будівельної інспекції України. Він повністю визнав свою провину і розповів про те, що чинив протиправні дії (а мова йде про призначення начальника територіального органу ДАБІ без проходження обов'язкової процедури конкурсного відбору та узгодження кандидатури з губернатором Рівненської області) за вказівкою тодішнього міністра Куйбіди. Тому ми, природно, будемо оскаржувати це рішення суду.

- Завершено чи розслідування кримінальної справи за фактом розголошення держтаємниці директором музею "Тюрма на Лонцького" Романом Забілим? Про що конкретно йдеться в справі? Чи понесе історик кримінальну відповідальність?

- Ми порушили кримінальну справу за замах на розголошення державної таємниці. Адже співробітник СБУ віз з Києва до Львів дискету з робочою інформацією. Простіше кажучи, Забілий порушив службові інструкції, а також, швидше за все, і закон України. Але точну відповідь на це питання повинна дати експертиза, на проведення якої потрібен час, оскільки фахівці повинні вивчити величезну кількість документів. Після чого ступінь провини Романа Забілого буде встановлювати слідство і, в разі необхідності, суд. Втім, можу відзначити, що, виходячи з уже досліджених на сьогодні первинних документів, можна стверджувати, що документи з грифом "секретно" на цій дискеті все-таки є.

- А куди і кому він віз ці документи?

- Відповідь на це питання дасть слідство.

"ВІД ЛЮДИНИ ЧИННИКА ніхто не застрахований"

- Сьогодні увага всього світу прикута до подій, які розгортаються навколо скандально відомого сайту "Вікілікс", що опублікував дипломатичне листування США, а також секретні документи про війну в Іраку і Афганістані. Наскільки захищені українські державні інформаційні ресурси?

- Для того, щоб відповідати на це питання, треба знати джерело витоку інформації. Якщо він той, про який нам говорять (нагадаємо, що мова йде про військовослужбовця, який викрав документи. - Авт.), Це говорить про людський фактор. А від цього ніхто не застрахований. Але, якщо б мене попросили дати оцінку рівня захисту даних нашої держави, я б сказав, що в цілому ми вище задовільного рівня. Навіть з огляду на той факт, що фінансового ресурсу, який ми направляємо на захист інформації, сьогодні явно не достатньо. Особливо по відношенню до тих грошей, які витрачаються на її отримання незаконним шляхом.

- А як ви оцінюєте інформацію "Вікілікс" про те, що глава "РосУкрЕнерго" Дмитро Фірташ спілкувався з Севой Могилевичем? Це може бути правдою?

- Здається, Дмитро Фірташ вже відповів на це питання.

- А ви не намагалися перевірити інформацію сайту?

- А що перевіряти? Ми працюємо тільки в правовому полі. У нас просто немає предмета для перевірки.

- Чи буде відновлено розслідування факту знищення 20-ти томів справи Сєви Могилевича в 2005 році при главі СБУ Турчинова?

- Наскільки я розумію, з цього приводу було свого часу порушено кримінальну справу, але суд її закрив. І сьогодні буде досить важко щось відновлювати, бо немає самих матеріалів справи.

- А які взагалі у вас стосунки з Дмитром Фірташем? Кажуть, ви друзі?

- Це особисте питання. Я не хочу давати оцінку нашим відносинам. Можу лише сказати, що у мене з ним гарні відносини.

- А з міністром палива та енергетики Юрієм Бойко і головою Адміністрації президента Сергієм Льовочкіним:

- А що це змінює? Ми в хороших, близьких відносинах. Але ми вміємо розділяти службові та особисті стосунки. Це аксіома. Так, хороші відносини дозволяють створити гарну робочу середу. Але в подальшому все оцінюється за професійними якостями. Можеш щось зробити - роби. Не можеш? Будемо дружити будинку.

- А кому все-таки належить контрольний пакет телеканалу "Інтер"? Ходять чутки, що в цьому бізнесі є також і гроші Дмитра Фірташа

- Я вже говорив, що у Дмитра Фірташа був опціон (право викупу акцій. - Авт.), Який повинен був бути виконаний до початку 2010 року. Він не виконаний. Відповідно, ми знаходимося в процесі переговорів. Але на сьогоднішній день Фірташ не є акціонером каналу.

- 10 грудня на допит в УСБУ м.Києва викликали заступника головного редактора інтернет-газети "Фраза" Кирила Баранова. Пізніше на вашому сайті з'явилася інформація про те, що він проходить як свідок у справі про організацію несанкціонованого втручання в роботу систем електрозв'язку операторів мобільного зв'язку України. Яким чином журналіст міг стати свідком у цій справі?

- Справа в тому, Кирило Баранов дружив з одним з правопорушників. Той навіть бував у журналіста будинку. Зараз приятель Баранова затриманий. А другий підозрюваний знаходиться в розшуку.

- І чим же займався цей правопорушник?

- За допомогою спеціального обладнання вони незаконно виготовляли і продавали іноземним студентам картки для дзвінків за кордон. Ці картки діють таким чином, що оператор бачить дзвінок як внутрішній. Відповідно, оплата - за найдешевшим тарифом. Збиток від дій підозрюваних оцінюється в мільйон гривень. Я не розумію, чому в ЗМІ піднімається такий ажіотаж, якщо повістку отримує журналіст. У мене є глибоке переконання, що журналісти такі ж громадяни, як і всі інші. А значить, зобов'язані відповідати, якщо у слідчого виникли до них питання. Коли я очолював Митний комітет, мене викликали до слідчого управління Генпрокуратури у справі про отруєння екс-президента Віктора Ющенка. Я провів на допиті 8 годин, і мені задавали питання, які, на мій погляд, не мали ніякого відношення до матеріалів справи, але слідчому видніше. Більш того, це відбувалося через п'ять років з моменту події! Але я виконав свій громадянський борг .

- Викликає подив, що журналіст мав відношення до злочинця. Представники ЗМІ зазвичай обережні в своїх зв'язках

- Це не правда. Журналіст завжди перебуває на передовій, на вістрі подій. А значить, у нього можливість стати свідком набагато вище, ніж у будь-якого іншого громадянина. Ваша професія не даремно вважається небезпечною.

"ЯКБИ МИ СТЕЖИЛИ ЗА УСІМА, У КОГО МАНІЯ ПЕРЕСЛІДУВАННЯ, У НАС ШТАТ БУВ БИ НАБАГАТО БІЛЬШЕ!"

- Журналісти ТВі, 5 каналу та СТБ заявляють про продовження тиску на ЗМІ і закликають владу звільнити голову СБУ Валерія Хорошковського. Про це йдеться в зверненні трьох телеканалів до президента, депутатів, Парламентської Асамблеї Ради Європи, депутатів Європарламенту. Крім того, представники ЗМІ вимагають вашого відходу з Вищої ради юстиції. А директор ТВі Микола Княжицький та головний редактор цього ж каналу Віталій Портников стверджують, що СБУ встановила за ними стеження. Що ви на це скажете?

- Скажу, що це суттєве перебільшення можливостей СБУ. Якби ми стежили за всіма, у кого манія переслідування, у нас штат був би рази в чотири більше! Упевнений, що своїми скандальними заявами їх ініціатори вимагають одного: привернути увагу до розгляду Верховним судом України питання про скасування результатів конкурсу Нацради з питань телебачення і радіомовлення за раніше виділеного частотного ресурсу.

- ЗМІ не раз дорікали вас у зайвій зацікавленості діяльністю деяких громадських організацій та журналістів. Наприклад, виконавчий директор Інституту масової інформації Вікторія Сюмар заявила, що до її конс'єржці приходили люди з посвідченням співробітників СБУ і розпитували про неї. А німецький журналіст Конрад Шулер - про те, що за ним стежили

- Те, що говорить Вікторія Сюмар, не відповідає дійсності. Від нас до конс'єржці ніхто не приходив. А щодо Шулера ми дійсно проводили перевірку, причому я звертав увагу, що розпочата вона була ще за попередньої влади. Тому що він не був акредитований в МЗС України, а це порушення закону. Я йому, коли він брав у мене інтерв'ю, все це пояснив. При цьому ніяких оперативних дій щодо цього журналіста ми не здійснювали.

- Чи правда, що ви проводите обіди для представників іноземних дипломатичних відомств і неурядових міжнародних організацій? Якщо так, то навіщо ви це робите?

- Я можу вам сказати, що обідаю один раз в день (сміється). А хто мої партнери? Буває по різному. За родом своєї діяльності я підтримую робочі відносини, в тому числі з офіційними представниками іноземних спецслужб, з представниками дипломатичних структур та неурядових організацій. А також іншими іноземними та вітчизняними організаціями, які беруть участь в політичному житті країни. Чому я це роблю? Тому що хочу, щоб вони розуміли наші мотиви та дії. Хочу пояснити їм, що СБУ - це не атавізм КДБ СРСР, а нова спецслужба молодої держави, у якій є свої цілі і завдання. Спецслужба, яка працює виключно в рамках законодавства і на благо українського народу.

"НА ДЕРЖСЛУЖБІ Я ЗА ВСЕ ПЛАЧУ САМ!"

- А хто все-таки заплатив за вечерю в Брюсселі з депутатами Європарламенту? У посольстві стверджують, що не платили.

- У мене є правило: на держслужбі ніколи не користуюся госпрівілегіямі. Я за все плачу сам. Завжди.

- І в яку суму "влетів" вам ця вечеря?

- Я вважаю, що недорого. Тому, що вечеря на чотирьох в хороших київських ресторанах обходиться дорожче. А в Брюсселі були присутні близько 20-ти чоловік. Цифру не називатиму.

- Тим не менш, в присвяченій нашій країні резолюції Європарламент висловив стурбованість збереженням свободи слова в Україні і втручанням СБУ в політичне життя.

- А ось це вже результат певних зусиль однієї української політичної сили.

- Ви хочете сказати, що вона заплатила за це рішення?

- Навіщо ж так спрощено. До речі, ця резолюція була набагато м'якше, ніж планувалося спочатку. У тому числі тому, що ми змогли пояснити, що відбувається насправді.

- А негативні публікації про вас в ЗМІ ви теж вважаєте результатом політичного замовлення?

Валерій Хорошковський: "Я піду, коли вирішить президент, а не інтернет-спільнота!"

17 грудня 2010, 7:22 Переглядів:

17 грудня 2010, 7:22 Переглядів:

Валерій Хорошковський очолює СБУ з 11 березня поточного року. За цей час у нас накопичилося до нього безліч питань. Зустрілися ми з Валерієм Івановичем в головній будівлі відомства на вулиці Володимирській в Києві. За словами самого Валерія Івановича, зайнявши кабінет голови Служби, після Валентина Наливайченка, він нічого тут не міняв. Тільки державний прапор і вазон з квіткою на інше місце переставив.

"До ОЛЕКСАНДРУ ТУРЧИНОВА У НАС ПИТАНЬ ПОКИ ЩО НЕМАЄ"

- Валерію Івановичу, свого часу ви заявляли про те, що існує загроза життю президента. Що конкретно ви мали на увазі?

- Відповісти конкретно неможливо за визначенням. Все, що стосується вищих посадових осіб держави, є закритою інформацією. Можу лише зазначити, що перша особа країни так чи інакше завжди знаходиться під загрозою.

Але є рівні ризику: звичайний або підвищений. З цього ми і виходимо. В даному випадку у нас були конкретні сигнали. Після їх аналізу нами були запропоновані посилені заходи щодо забезпечення охорони глави держави. Вважаю, що наші дії виправдали себе. Сьогодні ситуація під контролем.

- А польоти на вертольоті не несуть в собі небезпеку? Президент адже збирається добиратися на Банкову з Межигір'я повітрям ...

- Польоти по руслу Дніпра є безпечними і дозволеними. Питання стоїть тільки про те, літати чи над містом. Передбачена під посадку майданчик знаходиться недалеко від русла Дніпра, тому ми не бачимо проблем.

- За часів Ющенка СБУ активно займалася розсекречення архівних документів про Голодомор та УПА. Проводила виставки цих документів. Кажуть, що зараз ви припинили роботу в цьому напрямку.

- Це не правда. Не варто створювати ажіотаж навколо проблеми, якої не існує. Робота з розсекречення матеріалів не припинялася ні на один день. У поточному році було розсекречено понад 800 архівних справ, а це 1200 томів! Для того, щоб переконатися в цьому, кожен громадянин може прийти в наш інформаційно-довідковий зал відкритого електронного архіву. Туди навіть пропуск не потрібний. Такі ж зали працюють в регіональних управліннях СБУ. Інша справа, що в 2010 році їх відвідало всього 600 чоловік.

- Ще при вашому попереднику екс-голові СБУ Валентинові Наливайченку в російських ЗМІ висувалися припущення про те, що деякі з розсекречених документів про Голодомор були сфальсифіковані на догоду владі.

- Фальсифікаціями ніхто займатися не буде. Питання в тому, що погляд в історію завжди не однозначний. А це дозволяє трошки прикрасити або спотворити факти, подати їх, так би мовити, під певним кутом.

Я не буду стверджувати, що у мого попередника були в цьому сенсі якісь внутрішні мотивації, які і привели до цього. Зазначу лише, що робота з відновлення історичної правди, безумовно, є важливою частиною діяльності Служби. Але аж ніяк не основний. У нас є багато інших першорядних завдань.

- В інтерв'ю з вами журналіст Ольга Мусафірова припустила: ваші відносини з одним з лідерів БЮТ і екс-главою СБУ Олександром Турчиновим можна охарактеризувати як поєдинок двох керівників СБУ. А ви відповіли: поєдинку немає, а ситуація з Турчиновим буде розвиватися виключно у законний спосіб. Що конкретно ви мали на увазі? Можливо, проти Турчинова розслідується кримінальна справа СБУ?

- Тільки те, що я сказав. Якщо в рамках нашої роботи будуть виникати документи і факти про протиправну діяльність Олександра Турчинова, ми їх будемо розслідувати. На сьогоднішній день всі питання, які нас цікавили, ми йому вже поставили. Інших питань до нього у нас поки немає.

- КРУ виявила порушення у використанні бюджетних коштів Кабміном Юлії Тимошенко на 53 млрд гривень. Розслідує чи в зв'язку з цим СБУ кримінальні справи? Які саме?

- У діяльності Кабміну Юлії Тимошенко дійсно було зафіксовано велику кількість порушень, пов'язаних з перевищенням влади або зловживаннями. Це ж підтвердив і проведений міжнародний аудит. Але це питання знаходиться в площині Генпрокуратури. У нас є певні справи, в розслідуванні яких ми надаємо допомогу Генпрокуратурі з точки зору оперативно-розшукових заходів. Є також і ті, які ми самі ведемо.

"ДЕЛО АНАТОЛІЯ МАКАРЕНКО СКОРО ПІДЕ ДО СУДУ"

- Коли буде передано до суду кримінальну справу щодо екс-глави Держмитслужби Анатолія Макаренка?

- СБУ спільно з Генпрокуратурою вже відпрацювали всі матеріали, які стосуються даної кримінальної справи. На сьогоднішній день затримки за нами немає. Як тільки підслідні ознайомляться з багатотомні кримінальною справою, воно буде в суді.

- До речі, адвокат Анатолія Макаренка Юрій Сухов підозрює, що Служба безпеки України здійснює щодо нього заходи оперативного характеру. Зокрема, оперативно-розшукові або контррозвідувальні.

- Я можу оцінити цю заяву як самопіар адвоката.

- За словами Романа Зварича, який очолював тимчасову комісію ВР з розслідування позову "РосУкрЕнерго" в Стокгольмському арбітражному суді і арешту екс-голови Держмитниці Анатолія Макаренка, комісія не домоглася результатів, тому що СБУ засекретила "справу Макаренка". Коли, на ваш погляд, ці матеріали стануть доступними для суспільства?

- Наявність будь-якого секретного матеріалу в справі вимагає засекречування самої справи. Такий документ був. Тому виникли складнощі не тільки із запитами Р. Зварича, але навіть з отриманням допуску адвокатам до матеріалів цієї справи. Тому ми врахували той факт, що у нас зібрана достатня кількість доказів відкритого характеру, і вирішили, що при пред'явленні обвинувачення ми не станемо спиратися на цей секретний документ. Таким чином, дана справа на сьогодні не є секретним.

- СБУ порушила дев'ять кримінальних справ проти чиновників КМДА та Київської міської ради. Як щодо конкретних осіб, так і фактові. Прокоментуйте, будь ласка, хід розслідування цих справ.

- Згідно з доповіддю начальника нашого Головного слідчого управління, деякі з цих справ вимагають ще роботи по збору доказової бази. Деякі вже доведені. Я впевнений, що в кінці кінців всі звинувачення будуть пред'явлені, після чого справи будуть направлені до суду.

- Шевченківський райсуд Києва закрив провадження у справі екс-міністра регіонального розвитку Василя Куйбіди. Чи згодні ви з таким рішенням?

- Рішення суду про відсутність в діях колишнього чиновника ознак адміністративного порушення, м'яко кажучи, викликає подив. Тим більше, що постанову було винесено суддею одноособово за відсутності прокурора, самого Куйбіди або його представника. Зазначу, що оперативники СБУ склали протокол відносно екс-міністра в червні, а ще в травні цим же суддею Шевченківського райсуду було притягнуто до відповідальності за вчинення даного правопорушення підлеглий Куйбіди - керівника Державної архітектурно-будівельної інспекції України. Він повністю визнав свою провину і розповів про те, що чинив протиправні дії (а мова йде про призначення начальника територіального органу ДАБІ без проходження обов'язкової процедури конкурсного відбору та узгодження кандидатури з губернатором Рівненської області) за вказівкою тодішнього міністра Куйбіди. Тому ми, природно, будемо оскаржувати це рішення суду.

- Завершено чи розслідування кримінальної справи за фактом розголошення держтаємниці директором музею "Тюрма на Лонцького" Романом Забілим? Про що конкретно йдеться в справі? Чи понесе історик кримінальну відповідальність?

- Ми порушили кримінальну справу за замах на розголошення державної таємниці. Адже співробітник СБУ віз з Києва до Львів дискету з робочою інформацією. Простіше кажучи, Забілий порушив службові інструкції, а також, швидше за все, і закон України. Але точну відповідь на це питання повинна дати експертиза, на проведення якої потрібен час, оскільки фахівці повинні вивчити величезну кількість документів. Після чого ступінь провини Романа Забілого буде встановлювати слідство і, в разі необхідності, суд. Втім, можу відзначити, що, виходячи з уже досліджених на сьогодні первинних документів, можна стверджувати, що документи з грифом "секретно" на цій дискеті все-таки є.

- А куди і кому він віз ці документи?

- Відповідь на це питання дасть слідство.

"ВІД ЛЮДИНИ ЧИННИКА ніхто не застрахований"

- Сьогодні увага всього світу прикута до подій, які розгортаються навколо скандально відомого сайту "Вікілікс", що опублікував дипломатичне листування США, а також секретні документи про війну в Іраку і Афганістані. Наскільки захищені українські державні інформаційні ресурси?

- Для того, щоб відповідати на це питання, треба знати джерело витоку інформації. Якщо він той, про який нам говорять (нагадаємо, що мова йде про військовослужбовця, який викрав документи. - Авт.), Це говорить про людський фактор. А від цього ніхто не застрахований. Але, якщо б мене попросили дати оцінку рівня захисту даних нашої держави, я б сказав, що в цілому ми вище задовільного рівня. Навіть з огляду на той факт, що фінансового ресурсу, який ми направляємо на захист інформації, сьогодні явно не достатньо. Особливо по відношенню до тих грошей, які витрачаються на її отримання незаконним шляхом.

- А як ви оцінюєте інформацію "Вікілікс" про те, що глава "РосУкрЕнерго" Дмитро Фірташ спілкувався з Севой Могилевичем? Це може бути правдою?

- Здається, Дмитро Фірташ вже відповів на це питання.

- А ви не намагалися перевірити інформацію сайту?

- А що перевіряти? Ми працюємо тільки в правовому полі. У нас просто немає предмета для перевірки.

- Чи буде відновлено розслідування факту знищення 20-ти томів справи Сєви Могилевича в 2005 році при главі СБУ Турчинова?

- Наскільки я розумію, з цього приводу було свого часу порушено кримінальну справу, але суд її закрив. І сьогодні буде досить важко щось відновлювати, бо немає самих матеріалів справи.

- А які взагалі у вас стосунки з Дмитром Фірташем? Кажуть, ви друзі?

- Це особисте питання. Я не хочу давати оцінку нашим відносинам. Можу лише сказати, що у мене з ним гарні відносини.

- А з міністром палива та енергетики Юрієм Бойко і головою Адміністрації президента Сергієм Льовочкіним:

- А що це змінює? Ми в хороших, близьких відносинах. Але ми вміємо розділяти службові та особисті стосунки. Це аксіома. Так, хороші відносини дозволяють створити гарну робочу середу. Але в подальшому все оцінюється за професійними якостями. Можеш щось зробити - роби. Не можеш? Будемо дружити будинку.

- А кому все-таки належить контрольний пакет телеканалу "Інтер"? Ходять чутки, що в цьому бізнесі є також і гроші Дмитра Фірташа

- Я вже говорив, що у Дмитра Фірташа був опціон (право викупу акцій. - Авт.), Який повинен був бути виконаний до початку 2010 року. Він не виконаний. Відповідно, ми знаходимося в процесі переговорів. Але на сьогоднішній день Фірташ не є акціонером каналу.

- 10 грудня на допит в УСБУ м.Києва викликали заступника головного редактора інтернет-газети "Фраза" Кирила Баранова. Пізніше на вашому сайті з'явилася інформація про те, що він проходить як свідок у справі про організацію несанкціонованого втручання в роботу систем електрозв'язку операторів мобільного зв'язку України. Яким чином журналіст міг стати свідком у цій справі?

- Справа в тому, Кирило Баранов дружив з одним з правопорушників. Той навіть бував у журналіста будинку. Зараз приятель Баранова затриманий. А другий підозрюваний знаходиться в розшуку.

- І чим же займався цей правопорушник?

- За допомогою спеціального обладнання вони незаконно виготовляли і продавали іноземним студентам картки для дзвінків за кордон. Ці картки діють таким чином, що оператор бачить дзвінок як внутрішній. Відповідно, оплата - за найдешевшим тарифом. Збиток від дій підозрюваних оцінюється в мільйон гривень. Я не розумію, чому в ЗМІ піднімається такий ажіотаж, якщо повістку отримує журналіст. У мене є глибоке переконання, що журналісти такі ж громадяни, як і всі інші. А значить, зобов'язані відповідати, якщо у слідчого виникли до них питання. Коли я очолював Митний комітет, мене викликали до слідчого управління Генпрокуратури у справі про отруєння екс-президента Віктора Ющенка. Я провів на допиті 8 годин, і мені задавали питання, які, на мій погляд, не мали ніякого відношення до матеріалів справи, але слідчому видніше. Більш того, це відбувалося через п'ять років з моменту події! Але я виконав свій громадянський борг .

- Викликає подив, що журналіст мав відношення до злочинця. Представники ЗМІ зазвичай обережні в своїх зв'язках

- Це не правда. Журналіст завжди перебуває на передовій, на вістрі подій. А значить, у нього можливість стати свідком набагато вище, ніж у будь-якого іншого громадянина. Ваша професія не даремно вважається небезпечною.

"ЯКБИ МИ СТЕЖИЛИ ЗА УСІМА, У КОГО МАНІЯ ПЕРЕСЛІДУВАННЯ, У НАС ШТАТ БУВ БИ НАБАГАТО БІЛЬШЕ!"

- Журналісти ТВі, 5 каналу та СТБ заявляють про продовження тиску на ЗМІ і закликають владу звільнити голову СБУ Валерія Хорошковського. Про це йдеться в зверненні трьох телеканалів до президента, депутатів, Парламентської Асамблеї Ради Європи, депутатів Європарламенту. Крім того, представники ЗМІ вимагають вашого відходу з Вищої ради юстиції. А директор ТВі Микола Княжицький та головний редактор цього ж каналу Віталій Портников стверджують, що СБУ встановила за ними стеження. Що ви на це скажете?

- Скажу, що це суттєве перебільшення можливостей СБУ. Якби ми стежили за всіма, у кого манія переслідування, у нас штат був би рази в чотири більше! Упевнений, що своїми скандальними заявами їх ініціатори вимагають одного: привернути увагу до розгляду Верховним судом України питання про скасування результатів конкурсу Нацради з питань телебачення і радіомовлення за раніше виділеного частотного ресурсу.

- ЗМІ не раз дорікали вас у зайвій зацікавленості діяльністю деяких громадських організацій та журналістів. Наприклад, виконавчий директор Інституту масової інформації Вікторія Сюмар заявила, що до її конс'єржці приходили люди з посвідченням співробітників СБУ і розпитували про неї. А німецький журналіст Конрад Шулер - про те, що за ним стежили

- Те, що говорить Вікторія Сюмар, не відповідає дійсності. Від нас до конс'єржці ніхто не приходив. А щодо Шулера ми дійсно проводили перевірку, причому я звертав увагу, що розпочата вона була ще за попередньої влади. Тому що він не був акредитований в МЗС України, а це порушення закону. Я йому, коли він брав у мене інтерв'ю, все це пояснив. При цьому ніяких оперативних дій щодо цього журналіста ми не здійснювали.

- Чи правда, що ви проводите обіди для представників іноземних дипломатичних відомств і неурядових міжнародних організацій? Якщо так, то навіщо ви це робите?

- Я можу вам сказати, що обідаю один раз в день (сміється). А хто мої партнери? Буває по різному. За родом своєї діяльності я підтримую робочі відносини, в тому числі з офіційними представниками іноземних спецслужб, з представниками дипломатичних структур та неурядових організацій. А також іншими іноземними та вітчизняними організаціями, які беруть участь в політичному житті країни. Чому я це роблю? Тому що хочу, щоб вони розуміли наші мотиви та дії. Хочу пояснити їм, що СБУ - це не атавізм КДБ СРСР, а нова спецслужба молодої держави, у якій є свої цілі і завдання. Спецслужба, яка працює виключно в рамках законодавства і на благо українського народу.

"НА ДЕРЖСЛУЖБІ Я ЗА ВСЕ ПЛАЧУ САМ!"

- А хто все-таки заплатив за вечерю в Брюсселі з депутатами Європарламенту? У посольстві стверджують, що не платили.

- У мене є правило: на держслужбі ніколи не користуюся госпрівілегіямі. Я за все плачу сам. Завжди.

- І в яку суму "влетів" вам ця вечеря?

- Я вважаю, що недорого. Тому, що вечеря на чотирьох в хороших київських ресторанах обходиться дорожче. А в Брюсселі були присутні близько 20-ти чоловік. Цифру не називатиму.

- Тим не менш, в присвяченій нашій країні резолюції Європарламент висловив стурбованість збереженням свободи слова в Україні і втручанням СБУ в політичне життя.

- А ось це вже результат певних зусиль однієї української політичної сили.

- Ви хочете сказати, що вона заплатила за це рішення?

- Навіщо ж так спрощено. До речі, ця резолюція була набагато м'якше, ніж планувалося спочатку. У тому числі тому, що ми змогли пояснити, що відбувається насправді.

- А негативні публікації про вас в ЗМІ ви теж вважаєте результатом політичного замовлення?

Валерій Хорошковський: "Я піду, коли вирішить президент, а не інтернет-спільнота!"

17 грудня 2010, 7:22 Переглядів:

17 грудня 2010, 7:22 Переглядів:

Валерій Хорошковський очолює СБУ з 11 березня поточного року. За цей час у нас накопичилося до нього безліч питань. Зустрілися ми з Валерієм Івановичем в головній будівлі відомства на вулиці Володимирській в Києві. За словами самого Валерія Івановича, зайнявши кабінет голови Служби, після Валентина Наливайченка, він нічого тут не міняв. Тільки державний прапор і вазон з квіткою на інше місце переставив.

"До ОЛЕКСАНДРУ ТУРЧИНОВА У НАС ПИТАНЬ ПОКИ ЩО НЕМАЄ"

- Валерію Івановичу, свого часу ви заявляли про те, що існує загроза життю президента. Що конкретно ви мали на увазі?

- Відповісти конкретно неможливо за визначенням. Все, що стосується вищих посадових осіб держави, є закритою інформацією. Можу лише зазначити, що перша особа країни так чи інакше завжди знаходиться під загрозою.

Але є рівні ризику: звичайний або підвищений. З цього ми і виходимо. В даному випадку у нас були конкретні сигнали. Після їх аналізу нами були запропоновані посилені заходи щодо забезпечення охорони глави держави. Вважаю, що наші дії виправдали себе. Сьогодні ситуація під контролем.

- А польоти на вертольоті не несуть в собі небезпеку? Президент адже збирається добиратися на Банкову з Межигір'я повітрям ...

- Польоти по руслу Дніпра є безпечними і дозволеними. Питання стоїть тільки про те, літати чи над містом. Передбачена під посадку майданчик знаходиться недалеко від русла Дніпра, тому ми не бачимо проблем.

- За часів Ющенка СБУ активно займалася розсекречення архівних документів про Голодомор та УПА. Проводила виставки цих документів. Кажуть, що зараз ви припинили роботу в цьому напрямку.

- Це не правда. Не варто створювати ажіотаж навколо проблеми, якої не існує. Робота з розсекречення матеріалів не припинялася ні на один день. У поточному році було розсекречено понад 800 архівних справ, а це 1200 томів! Для того, щоб переконатися в цьому, кожен громадянин може прийти в наш інформаційно-довідковий зал відкритого електронного архіву. Туди навіть пропуск не потрібний. Такі ж зали працюють в регіональних управліннях СБУ. Інша справа, що в 2010 році їх відвідало всього 600 чоловік.

- Ще при вашому попереднику екс-голові СБУ Валентинові Наливайченку в російських ЗМІ висувалися припущення про те, що деякі з розсекречених документів про Голодомор були сфальсифіковані на догоду владі.

- Фальсифікаціями ніхто займатися не буде. Питання в тому, що погляд в історію завжди не однозначний. А це дозволяє трошки прикрасити або спотворити факти, подати їх, так би мовити, під певним кутом.

Я не буду стверджувати, що у мого попередника були в цьому сенсі якісь внутрішні мотивації, які і привели до цього. Зазначу лише, що робота з відновлення історичної правди, безумовно, є важливою частиною діяльності Служби. Але аж ніяк не основний. У нас є багато інших першорядних завдань.

- В інтерв'ю з вами журналіст Ольга Мусафірова припустила: ваші відносини з одним з лідерів БЮТ і екс-главою СБУ Олександром Турчиновим можна охарактеризувати як поєдинок двох керівників СБУ. А ви відповіли: поєдинку немає, а ситуація з Турчиновим буде розвиватися виключно у законний спосіб. Що конкретно ви мали на увазі? Можливо, проти Турчинова розслідується кримінальна справа СБУ?

- Тільки те, що я сказав. Якщо в рамках нашої роботи будуть виникати документи і факти про протиправну діяльність Олександра Турчинова, ми їх будемо розслідувати. На сьогоднішній день всі питання, які нас цікавили, ми йому вже поставили. Інших питань до нього у нас поки немає.

- КРУ виявила порушення у використанні бюджетних коштів Кабміном Юлії Тимошенко на 53 млрд гривень. Розслідує чи в зв'язку з цим СБУ кримінальні справи? Які саме?

- У діяльності Кабміну Юлії Тимошенко дійсно було зафіксовано велику кількість порушень, пов'язаних з перевищенням влади або зловживаннями. Це ж підтвердив і проведений міжнародний аудит. Але це питання знаходиться в площині Генпрокуратури. У нас є певні справи, в розслідуванні яких ми надаємо допомогу Генпрокуратурі з точки зору оперативно-розшукових заходів. Є також і ті, які ми самі ведемо.

"ДЕЛО АНАТОЛІЯ МАКАРЕНКО СКОРО ПІДЕ ДО СУДУ"

- Коли буде передано до суду кримінальну справу щодо екс-глави Держмитслужби Анатолія Макаренка?

- СБУ спільно з Генпрокуратурою вже відпрацювали всі матеріали, які стосуються даної кримінальної справи. На сьогоднішній день затримки за нами немає. Як тільки підслідні ознайомляться з багатотомні кримінальною справою, воно буде в суді.

- До речі, адвокат Анатолія Макаренка Юрій Сухов підозрює, що Служба безпеки України здійснює щодо нього заходи оперативного характеру. Зокрема, оперативно-розшукові або контррозвідувальні.

- Я можу оцінити цю заяву як самопіар адвоката.

- За словами Романа Зварича, який очолював тимчасову комісію ВР з розслідування позову "РосУкрЕнерго" в Стокгольмському арбітражному суді і арешту екс-голови Держмитниці Анатолія Макаренка, комісія не домоглася результатів, тому що СБУ засекретила "справу Макаренка". Коли, на ваш погляд, ці матеріали стануть доступними для суспільства?

- Наявність будь-якого секретного матеріалу в справі вимагає засекречування самої справи. Такий документ був. Тому виникли складнощі не тільки із запитами Р. Зварича, але навіть з отриманням допуску адвокатам до матеріалів цієї справи. Тому ми врахували той факт, що у нас зібрана достатня кількість доказів відкритого характеру, і вирішили, що при пред'явленні обвинувачення ми не станемо спиратися на цей секретний документ. Таким чином, дана справа на сьогодні не є секретним.

- СБУ порушила дев'ять кримінальних справ проти чиновників КМДА та Київської міської ради. Як щодо конкретних осіб, так і фактові. Прокоментуйте, будь ласка, хід розслідування цих справ.

- Згідно з доповіддю начальника нашого Головного слідчого управління, деякі з цих справ вимагають ще роботи по збору доказової бази. Деякі вже доведені. Я впевнений, що в кінці кінців всі звинувачення будуть пред'явлені, після чого справи будуть направлені до суду.

- Шевченківський райсуд Києва закрив провадження у справі екс-міністра регіонального розвитку Василя Куйбіди. Чи згодні ви з таким рішенням?

- Рішення суду про відсутність в діях колишнього чиновника ознак адміністративного порушення, м'яко кажучи, викликає подив. Тим більше, що постанову було винесено суддею одноособово за відсутності прокурора, самого Куйбіди або його представника. Зазначу, що оперативники СБУ склали протокол відносно екс-міністра в червні, а ще в травні цим же суддею Шевченківського райсуду було притягнуто до відповідальності за вчинення даного правопорушення підлеглий Куйбіди - керівника Державної архітектурно-будівельної інспекції України. Він повністю визнав свою провину і розповів про те, що чинив протиправні дії (а мова йде про призначення начальника територіального органу ДАБІ без проходження обов'язкової процедури конкурсного відбору та узгодження кандидатури з губернатором Рівненської області) за вказівкою тодішнього міністра Куйбіди. Тому ми, природно, будемо оскаржувати це рішення суду.

- Завершено чи розслідування кримінальної справи за фактом розголошення держтаємниці директором музею "Тюрма на Лонцького" Романом Забілим? Про що конкретно йдеться в справі? Чи понесе історик кримінальну відповідальність?

- Ми порушили кримінальну справу за замах на розголошення державної таємниці. Адже співробітник СБУ віз з Києва до Львів дискету з робочою інформацією. Простіше кажучи, Забілий порушив службові інструкції, а також, швидше за все, і закон України. Але точну відповідь на це питання повинна дати експертиза, на проведення якої потрібен час, оскільки фахівці повинні вивчити величезну кількість документів. Після чого ступінь провини Романа Забілого буде встановлювати слідство і, в разі необхідності, суд. Втім, можу відзначити, що, виходячи з уже досліджених на сьогодні первинних документів, можна стверджувати, що документи з грифом "секретно" на цій дискеті все-таки є.

- А куди і кому він віз ці документи?

- Відповідь на це питання дасть слідство.

"ВІД ЛЮДИНИ ЧИННИКА ніхто не застрахований"

- Сьогодні увага всього світу прикута до подій, які розгортаються навколо скандально відомого сайту "Вікілікс", що опублікував дипломатичне листування США, а також секретні документи про війну в Іраку і Афганістані. Наскільки захищені українські державні інформаційні ресурси?

- Для того, щоб відповідати на це питання, треба знати джерело витоку інформації. Якщо він той, про який нам говорять (нагадаємо, що мова йде про військовослужбовця, який викрав документи. - Авт.), Це говорить про людський фактор. А від цього ніхто не застрахований. Але, якщо б мене попросили дати оцінку рівня захисту даних нашої держави, я б сказав, що в цілому ми вище задовільного рівня. Навіть з огляду на той факт, що фінансового ресурсу, який ми направляємо на захист інформації, сьогодні явно не достатньо. Особливо по відношенню до тих грошей, які витрачаються на її отримання незаконним шляхом.

- А як ви оцінюєте інформацію "Вікілікс" про те, що глава "РосУкрЕнерго" Дмитро Фірташ спілкувався з Севой Могилевичем? Це може бути правдою?

- Здається, Дмитро Фірташ вже відповів на це питання.

- А ви не намагалися перевірити інформацію сайту?

- А що перевіряти? Ми працюємо тільки в правовому полі. У нас просто немає предмета для перевірки.

- Чи буде відновлено розслідування факту знищення 20-ти томів справи Сєви Могилевича в 2005 році при главі СБУ Турчинова?

- Наскільки я розумію, з цього приводу було свого часу порушено кримінальну справу, але суд її закрив. І сьогодні буде досить важко щось відновлювати, бо немає самих матеріалів справи.

- А які взагалі у вас стосунки з Дмитром Фірташем? Кажуть, ви друзі?

- Це особисте питання. Я не хочу давати оцінку нашим відносинам. Можу лише сказати, що у мене з ним гарні відносини.

- А з міністром палива та енергетики Юрієм Бойко і головою Адміністрації президента Сергієм Льовочкіним:

- А що це змінює? Ми в хороших, близьких відносинах. Але ми вміємо розділяти службові та особисті стосунки. Це аксіома. Так, хороші відносини дозволяють створити гарну робочу середу. Але в подальшому все оцінюється за професійними якостями. Можеш щось зробити - роби. Не можеш? Будемо дружити будинку.

- А кому все-таки належить контрольний пакет телеканалу "Інтер"? Ходять чутки, що в цьому бізнесі є також і гроші Дмитра Фірташа

- Я вже говорив, що у Дмитра Фірташа був опціон (право викупу акцій. - Авт.), Який повинен був бути виконаний до початку 2010 року. Він не виконаний. Відповідно, ми знаходимося в процесі переговорів. Але на сьогоднішній день Фірташ не є акціонером каналу.

- 10 грудня на допит в УСБУ м.Києва викликали заступника головного редактора інтернет-газети "Фраза" Кирила Баранова. Пізніше на вашому сайті з'явилася інформація про те, що він проходить як свідок у справі про організацію несанкціонованого втручання в роботу систем електрозв'язку операторів мобільного зв'язку України. Яким чином журналіст міг стати свідком у цій справі?

- Справа в тому, Кирило Баранов дружив з одним з правопорушників. Той навіть бував у журналіста будинку. Зараз приятель Баранова затриманий. А другий підозрюваний знаходиться в розшуку.

- І чим же займався цей правопорушник?

- За допомогою спеціального обладнання вони незаконно виготовляли і продавали іноземним студентам картки для дзвінків за кордон. Ці картки діють таким чином, що оператор бачить дзвінок як внутрішній. Відповідно, оплата - за найдешевшим тарифом. Збиток від дій підозрюваних оцінюється в мільйон гривень. Я не розумію, чому в ЗМІ піднімається такий ажіотаж, якщо повістку отримує журналіст. У мене є глибоке переконання, що журналісти такі ж громадяни, як і всі інші. А значить, зобов'язані відповідати, якщо у слідчого виникли до них питання. Коли я очолював Митний комітет, мене викликали до слідчого управління Генпрокуратури у справі про отруєння екс-президента Віктора Ющенка. Я провів на допиті 8 годин, і мені задавали питання, які, на мій погляд, не мали ніякого відношення до матеріалів справи, але слідчому видніше. Більш того, це відбувалося через п'ять років з моменту події! Але я виконав свій громадянський борг .

- Викликає подив, що журналіст мав відношення до злочинця. Представники ЗМІ зазвичай обережні в своїх зв'язках

- Це не правда. Журналіст завжди перебуває на передовій, на вістрі подій. А значить, у нього можливість стати свідком набагато вище, ніж у будь-якого іншого громадянина. Ваша професія не даремно вважається небезпечною.

"ЯКБИ МИ СТЕЖИЛИ ЗА УСІМА, У КОГО МАНІЯ ПЕРЕСЛІДУВАННЯ, У НАС ШТАТ БУВ БИ НАБАГАТО БІЛЬШЕ!"

- Журналісти ТВі, 5 каналу та СТБ заявляють про продовження тиску на ЗМІ і закликають владу звільнити голову СБУ Валерія Хорошковського. Про це йдеться в зверненні трьох телеканалів до президента, депутатів, Парламентської Асамблеї Ради Європи, депутатів Європарламенту. Крім того, представники ЗМІ вимагають вашого відходу з Вищої ради юстиції. А директор ТВі Микола Княжицький та головний редактор цього ж каналу Віталій Портников стверджують, що СБУ встановила за ними стеження. Що ви на це скажете?

- Скажу, що це суттєве перебільшення можливостей СБУ. Якби ми стежили за всіма, у кого манія переслідування, у нас штат був би рази в чотири більше! Упевнений, що своїми скандальними заявами їх ініціатори вимагають одного: привернути увагу до розгляду Верховним судом України питання про скасування результатів конкурсу Нацради з питань телебачення і радіомовлення за раніше виділеного частотного ресурсу.

- ЗМІ не раз дорікали вас у зайвій зацікавленості діяльністю деяких громадських організацій та журналістів. Наприклад, виконавчий директор Інституту масової інформації Вікторія Сюмар заявила, що до її конс'єржці приходили люди з посвідченням співробітників СБУ і розпитували про неї. А німецький журналіст Конрад Шулер - про те, що за ним стежили

- Те, що говорить Вікторія Сюмар, не відповідає дійсності. Від нас до конс'єржці ніхто не приходив. А щодо Шулера ми дійсно проводили перевірку, причому я звертав увагу, що розпочата вона була ще за попередньої влади. Тому що він не був акредитований в МЗС України, а це порушення закону. Я йому, коли він брав у мене інтерв'ю, все це пояснив. При цьому ніяких оперативних дій щодо цього журналіста ми не здійснювали.

- Чи правда, що ви проводите обіди для представників іноземних дипломатичних відомств і неурядових міжнародних організацій? Якщо так, то навіщо ви це робите?

- Я можу вам сказати, що обідаю один раз в день (сміється). А хто мої партнери? Буває по різному. За родом своєї діяльності я підтримую робочі відносини, в тому числі з офіційними представниками іноземних спецслужб, з представниками дипломатичних структур та неурядових організацій. А також іншими іноземними та вітчизняними організаціями, які беруть участь в політичному житті країни. Чому я це роблю? Тому що хочу, щоб вони розуміли наші мотиви та дії. Хочу пояснити їм, що СБУ - це не атавізм КДБ СРСР, а нова спецслужба молодої держави, у якій є свої цілі і завдання. Спецслужба, яка працює виключно в рамках законодавства і на благо українського народу.

"НА ДЕРЖСЛУЖБІ Я ЗА ВСЕ ПЛАЧУ САМ!"

- А хто все-таки заплатив за вечерю в Брюсселі з депутатами Європарламенту? У посольстві стверджують, що не платили.

- У мене є правило: на держслужбі ніколи не користуюся госпрівілегіямі. Я за все плачу сам. Завжди.

- І в яку суму "влетів" вам ця вечеря?

- Я вважаю, що недорого. Тому, що вечеря на чотирьох в хороших київських ресторанах обходиться дорожче. А в Брюсселі були присутні близько 20-ти чоловік. Цифру не називатиму.

- Тим не менш, в присвяченій нашій країні резолюції Європарламент висловив стурбованість збереженням свободи слова в Україні і втручанням СБУ в політичне життя.

- А ось це вже результат певних зусиль однієї української політичної сили.

- Ви хочете сказати, що вона заплатила за це рішення?

- Навіщо ж так спрощено. До речі, ця резолюція була набагато м'якше, ніж планувалося спочатку. У тому числі тому, що ми змогли пояснити, що відбувається насправді.

- А негативні публікації про вас в ЗМІ ви теж вважаєте результатом політичного замовлення?

- А ви самі подумайте. Візьміть ситуацію навколо господаря і засновника "Вікілікс" (нагадаємо, австралійця Джуліана Ассанжа в Швеції підозрюють у домаганнях. - Авт.). Це, звичайно, винятковий випадок, але хіба у нас подібне зробили з кимось із представників ЗМІ? Ми що, втручаємося в редакційну політику? Щось забороняємо?

- Але наших журналістів не підозрюють в кримінальних злочинах ...

- Будь-який журналіст в Україні має право вільно писати і говорити. Щось комусь заборонялося? Або були дзвінки з погрозами і вимогами? Ні. Це абсурд! Мене інша обставина хвилює: чому наші журналісти іноді так безвідповідально пишуть? Чому звинувачують, не маючи доказів? Чому влаштовують цькування за гроші?

- У вас є факти, що хтось вас замовив?

- А я не про себе кажу. Ви хіба не знаєте про організовані публічних кампаніях образливого характеру? Я, наприклад, готовий відповідати на будь-які питання, але тільки в рамках питань, а не звинувачень. Особливо коли звинувачення безпідставні. В результаті недостовірні факти нашаровуються один на одного - і важко зрозуміти, де правда, а де брехня.

- Так є замовлення проти вас чи ні?

- Є замовлення. Хтось в цьому зацікавлений безпосередньо, а хтось просто з почуття журналістської солідарності підтримує цю кампанію. Цих обвинувачів чомусь не хвилює, що СБУ стала краще працювати! За якістю розкритих злочинів, по фігурам, які нами затримані, за кількістю подяк, які ми отримуємо від інших спецслужб в рамках проведених спільних заходів! Чому це не цікаво вашим колегам? Ось вам тільки один приклад. Нещодавно було розкрито кримінальну справу про крадіжку митної бази даних, в якій містилася інформація про всіх суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності нашої країни і торговельних операціях. Протягом 10 років ця інформація поставлялася на ринок. А зараз ми змогли затримати винних - НЕ розповсюджувачів, а організаторів.

- Подейкують, що співробітники СБУ вкрай незадоволені своїм окладом.

- Ми ж бюджетники! У поточному році збільшили трохи зарплати, в наступному трохи збільшимо. Але на гідний рівень зможемо вийти не раніше ніж через 5-7 років. Такі реалії.

"МОЯ ДРУЖИНА НЕ КЕРУЄ" ІНТЕРОМ "

- Кажуть, на Заході існує практика: коли успішний бізнесмен претендує на роль держчиновника, він заповнює декларацію про можливі конфлікти інтересів. Як ви думаєте, чи потрібно вводити її у нас? Можливо, якби ви спочатку заповнили таку декларацію, до вас би не висували претензії? Адже, в основному, говорять саме про ваших бізнес-інтересах!

- Подібна практика мені добре знайома. Тому я виключив всі моменти, які могли б привести до конфлікту інтересів. У тому числі передав управління своїми активами юридичної компанії. Багато ЗМІ хибно тлумачать, що я їх передав своїй дружині. Це не правда. Вона є директором власницької компанії. Але не займається управлінням. Таким чином, ні я, ні моя сім'я, сьогодні відносини до управління телевізійними активами не має. Як, втім, і будь-якими іншими.

- Хто, на ваш погляд, в ідеалі повинен бути у владі? Профі-чиновник або досвідчений, успішний бізнесмен?

- Тут немає єдиного підходу. Тому що кожен в цьому житті шукає спосіб самореалізації. Крім того, треба врахувати, що Україна - це молода держава без школи держуправління. І те, що бізнесмени приходять у владу, говорить лише про те, що в бізнес-середовищі виросли реальні управлінці, які можуть, розуміють і сприймають на дотик великі системи. Відповідно, в стані ними управляти. Звичайно, приходячи до влади, бізнесмен не повинен думати про збагачення. І в цьому питанні є два типи поведінки. Деякі підприємці витримують це випробування. Інші - немає.

- Ходять чутки, що вам скоро доведеться покинути пост глави СБУ. Вже і кандидатури називають.

- Звичайно, я піду, - сміється. - Але лише тоді, коли це рішення прийме президент, а не інтернет-спільнота.

ЩО ЗАГРОЖУЄ УКРАЇНІ

- Валерію Івановичу, що ж все-таки загрожує безпеці нашої країни?

- Нещодавно Рада нацбезпеки визначила основні вектори нашої діяльності на наступний рік. Перед нами стоять як старі завдання - контррозвідка, боротьба з організованою злочинністю, тероризмом і наркотрафіком, - так і нові. Зокрема, протидія кібертероризму. За силою впливу ця загроза може бути порівнянна з реальними військовими діями. Особливо якщо вона стосується руйнування інформаційних систем стратегічно важливих об'єктів. Наприклад, атомних станцій, металургійних і хімічних виробництв. Зараз ми вивчаємо досвід боротьби з цим явищем, який вже накопичено нашими колегами в інших країнах.

- А у співробітників СБУ є свій досвід боротьби з кіберзлочинністю?

- Нещодавно ми провели спільну операцію з ФБР. Знешкодили міжнародну злочинну групу хакерів (в неї входили і громадяни нашої країни), яка займалася вилученням коштів з американських банків і за досить короткий термін зняла з рахунків $ 200 мільйонів. Втім, це лише один приклад. Україна володіє сильним потенціалом програмістів, і, за великим рахунком, не їхня вина, що рівень оплати праці таких фахівців у нас не можна порівняти з оплатою хакерських послуг. У зв'язку з чим ми зараз думаємо про те, як нам зацікавити колір комп'ютерного середовища в створенні захисних технологій і тим самим не допустити їхньої участі у злочинній діяльності.

- Наскільки мені відомо, в СБУ навіть працює спеціальне управління по боротьбі з кіберзлочинністю ...

- Так. Але ми плануємо перетворити його в департамент і значно розширити.

- Напевно, це недешеве задоволення?

- Давайте порахуємо, що дешевше. Створити і обладнати робочі місця або розбиратися з наслідками кібератак?

- У правоохоронних органах ходить анекдот про те, що у нас в країні працює рівну кількість американських і російських шпигунів.

- Ну, це, як ви сказали, анекдот!

- А якщо серйозно, хто цікавиться таємницями нашої держави? Я чула, що є і поляки, і китайці

- Наша діяльність в даному напрямку є глибоко секретною. Але ясно, що Україна живе в НЕ безповітряному просторі. Ми постійно відчуваємо інтерес багатьох розвідок світу. Протидіяти їм (особливо з огляду на фінансово-економічні умови) не просто. Проте, за цей рік ми значно зміцнили свої контррозвідувальні можливості і змінили підхід до роботи. Зараз працюємо не тільки від сигналу, але і систематизуємо роботу по об'єктах, які вимагають захисту. І незважаючи на наявність або відсутність загрози, встановлюємо там контррозвідувальний режим. Це дозволяє нам працювати більш ефективно. В результаті ми заборонили в'їзд в Україну на п'ять років 34 іноземцям, які підозрюються в причетності до міжнародних терористичних організацій. Ініціювали дострокове відкликання 5-ти іноземних розвідників - 2-х дипломатів і 3-х співробітників іноземної спецслужби. Порушили кримінальні справи за статтею 114 КК України (шпигунство) щодо 4-х іноземців. І одну кримінальну справу стосовно 2-х громадян України за статтею 111 КК України (державна зрада).

"ВІД КОРУПЦІЇ ВРЯТУЄ АДМІНРЕФОРМА?"

- Ви не раз заявляли про те, що СБУ активно бореться з корупцією. Яких результатів вдалося досягти? Наприклад, з корупціонерами в судах?

- Ми оформили 1920 адмінпротоколів про корупцію (у тому числі 79 щодо корупціонерів, які займали високі державні посади). Розкрили 1466 злочинів у сфері службової діяльності чиновників. Зокрема, держслужбовці та посадові особи місцевого самоврядування здійснили 473 злочини, судді - 46, митники - 56, міліціонери - 296. Але найстрашніше, на мій погляд, полягає не в тому, що хтось отримує відкати на якихось тендерах ( ми ці факти виявляємо і караємо винних). А в тому, що сьогодні ми стикаємося з системою хабарництва на всіх рівнях нашого життя. При цьому в системі тіньової економіки фіксована зарплата взагалі не є стимулом. Це вже не корупція, це спосіб життя! І силами одних правоохоронних органів її не подолати.

- І як же боротися з цим явищем?

- Започаткована президентом Адмінреформа - це перший суттєвий крок у даному напрямку. Можу пояснити, чому. Справа в тому, що мова не йде про формальне скорочення чиновницького люду (хоча саме по собі це позитивно - чим менше чиновників, тим менше хабарів), а про цілу низку заходів. Зокрема, скорочення кількості всіляких дозволів, встановлення прозорих (НЕ корупційних) відносин між бізнесом і владою, створення системи мотивації для держслужбовців. Не секрет, що в країнах Західної Європи зарплати чиновників нижче ринкових. Але у них є соціальні пільги і переваги, які вони бояться втратити. Тому в більшості випадків вони не ризикують брати хабарі. Так повинно бути і у нас.

- А скільки співробітників СБУ погоріли на корупції?

- Цього року ми передали в органи прокуратури матеріали на п'ятьох людей. Але на підставі внутрішніх розслідувань ми звільняємо набагато більше співробітників.

- Кажуть, деякі ваші підлеглі воюють з міліцією за право "кришувати" наркотрафік?

- У цьому твердженні немає ні слова правди. Так, є нечисті на руку співробітники СБУ, але ми їх виявляємо і швидко з ними прощаємося. Крім того, спільно з внутрішньою безпекою МВС розслідуємо ряд кримінальних справ проти співробітників міліції, які займалися "кришуванням" наркоторговців. Вилучаємо великі партії наркотиків. Наприклад, днями затримали 1 кг кокаїну в Криму.

ЯК ВІДПОЧИВАЄ ХОРОШКОВСЬКИЙ

- Мені властиво те ж, що і всім іншим людям, - каже Валерій Іванович. - З тією лише різницею, що я люблю активний відпочинок. В юності займався бойовими видами спорту.

- Я чула, що в Переяслав-Хмельницькому є елітний спорт-клуб, де ви часто буваєте?

- У цього клубу є слоган: "Два кроки назад". Простіше кажучи, два кроки від цивілізації до природи. Там широкий розлив Дніпра, і можна займатися Вейк (водна лижа). А також футболом, тенісом, волейболом. Але після призначення на посаду глави СБУ часу, на жаль, немає.

- Кажуть, у вас там є бунгало в 200 кв. метрів?

- Щось типу того.

- Там бувають і інші публічні люди?

- Бувають. Але називати їх прізвища не стану.

- Скільки особистих грошей ви витратили за час роботи в СБУ на представницькі цілі?

- Багато.

- Скільки конкретно?

- Достатньо багато!

ПОЧИНАВ Токар

Ім'я: Валерій Хорошковський

Народився: 01.01.1969 в Києві

Працював учнем токаря на "Арсеналі". В середині 1990-х зайнявся бізнесом, був президентом концерну "Меркс Інтернешнл". У 1997-1998 р - перший помічник прем'єр-міністра України В. Пустовойтенко. У 2001 році створив політпроект "Команду озимого покоління". Був міністром економіки в уряді Віктора Януковича в 2002-2004 роках, але пішов зі скандалом, посварившись з Миколою Азаровим. З 2007 по 2009 рік за квотою прем'єр-міністра Тимошенко - глава Держмитслужби. З 2009 року призначений першим заступником голови СБУ. З тих пір відносини з Тимошенко у нього сильно зіпсувалися (вона звинувачувала його в захисті "РосУкрЕнерго" і Дмитра Фірташа). Коментувати відносини з лідером БЮТ він відмовився. З березня 2010 року - голова СБУ. Є вихідцем з великого бізнесу і просто багатою людиною (співвласник телеканалу "Інтер").

Стан оцінюється в $ 804 млн.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Валерій Хорошковський:" Я піду, коли вирішить президент, а не інтернет-спільнота! "". інші інтерв'ю дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Золотухіна Інна

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Спасибі! Повідомлення надіслано.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Що конкретно ви мали на увазі?
А польоти на вертольоті не несуть в собі небезпеку?
Що конкретно ви мали на увазі?
Можливо, проти Турчинова розслідується кримінальна справа СБУ?
Розслідує чи в зв'язку з цим СБУ кримінальні справи?
Які саме?
Коли, на ваш погляд, ці матеріали стануть доступними для суспільства?
Чи згодні ви з таким рішенням?
Завершено чи розслідування кримінальної справи за фактом розголошення держтаємниці директором музею "Тюрма на Лонцького" Романом Забілим?
Про що конкретно йдеться в справі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация