Валюта Ізраїлю - банкноти, монети, де обміняти

  1. Як Юда Христа за 30 шекелів продав
  2. Сучасні гроші Ізраїлю
  3. Новий старий шекель
  4. монети Ізраїлю
  5. Курс шекеля до рубля, долара і євро, де міняти валюту
  6. Кредитні карти - вигідно чи ні?

Оновлене 03/07/2019

Під час подорожей я люблю знайомитися з грошима країн, які відвідую. Причому не просто потримати в руках всі номінали банкнот і монет, а й дізнатися історію національної валюти, її особливості, якісь незвичайні факти. Долари укупі з євро вже порядком набили оскому і інтересу в цьому плані не представляють. А ось всі інші валюти привертають мою найпильнішу увагу = 0). Героєм сьогоднішнього поста стане одна з наймолодших валют світу, про що говорить навіть її назва. Знайомтеся, новий ізраїльський шекель.

Незважаючи на те, що у мене вдома зібрана вже солідна колекція банкнот і монет з різних країн, на блозі я лише одного разу торкався грошову тематику, розповівши про угорський форинт . Тепер дійшла черга до валюти Ізраїлю. Офіційно вона називається новий ізраїльський шекель, хоча в 99% випадків називають її просто шекелем. Щоб дізнатися, чому насправді два цих назви позначають різні гроші нам потрібно ненадовго поринути у вир історії.

Як Юда Христа за 30 шекелів продав

Отже, багато століть назад шекелем називалася міра маси золота і срібла. Правда, в російськомовних джерелах частіше зустрічається слово «сикль», яке багатьом напевно знайоме. Згадка про шекель як мірі ваги історики знаходили в свідченнях, що відносяться до другого тисячоліття до нашої ери. Пам'ятайте, як в Євангелії говориться, що Юда зрадив Ісуса Христа за 30 срібників? Так ось за свою зраду апостол насправді отримав 30 Тирських шекелів.

На початку нашої ери шекелями стали називати монети, які карбували повстанці під час Першої юдейської війни. Так назвалося повстання, яке тривало близько п'яти років, яке було жорстоко придушене римлянами. Під час заколоту було випущено кілька варіантів монет. Зараз вони цінуються дуже високо. Наприклад, в 2012 році срібний шекель, який був викарбуваний в перший рік повстання, купили на аукціоні за 1,1 млн доларів.

Майже через дві тисячі років шекелем назвуть офіційну валюту молодої держави Ізраїль. Тільки ось пробуде він нею недовго - з 1980-го по 1985-й рр. Причиною появи нової національної валюти стала мегамощная інфляція в країні, в ході боротьби з якої було вирішено почати друк нових грошей. Так на світ з'явився новий ізраїльський шекель. Він знаходиться в обігу з 4 вересня 1985 року, що робить його однією з наймолодших валют світу. У 2015 році новий шекель святкуватиме 30-річний ювілей))).

Сучасні гроші Ізраїлю

В даний час в Ізраїлі ходіння мають всього чотири види банкнот - номіналом 20, 50, 100 і 200 шекелів. Тільки уявіть, що до 1985 року в країні друкувалися банкноти номіналом 10 000 шекелів - така була страшна інфляція.

Примітно, що новий ізраїльський шекель за свою немноголетнюю історію встиг пережити три випуски. Банкноти першого випуску зараз вже вийшли з обігу і в ходу тільки купюри другого і третього випусків. Спочатку поговоримо про другий. На кожній з чотирьох купюр зображений портрет історичного діяча, який зіграв помітну роль у формуванні сучасного Ізраїлю.

20 нових ізраїльських шекелів - на купюрі зображено Моше Шарет - перший в історії Ізраїлю глава МЗС і другий прем'єр-міністр країни.

50 нових ізраїльських шекелів - на купюрі зображений Шмуель Агнон - лауреат Нобелівської премії з літератури, письменник, який творив на івриті і на ідиш.

100 нових ізраїльських шекелів - на купюрі зображений Іцхак Бен-Цві - другий президент Ізраїлю.

100 нових ізраїльських шекелів - на купюрі зображений Іцхак Бен-Цві - другий президент Ізраїлю

200 нових ізраїльських шекелів - на купюрі зображений Залман Шазар - третій президент Ізраїлю.

Портрети всіх цих діячів на купюрах виконані з багаторазово повторюваних двох букв єврейського алфавіту, які є їх ініціалами. Всі чотири купюри з'явилися в обігу в 1999-му році.

Через свого розміру і забарвлення мені нові гроші Ізраїлю нагадують цукеркові фантики і навівають спогади про відпочинок в таборі. Ті, хто відпочивав в дитячих таборах влітку, мене відразу зрозуміють. Ми всю зміну збирали фантики з-під цукерок, робили з них гірлянди, а в королівську ніч (остання ніч зміни) урочистого спалювали їх на багатті, навколо якого збирався весь табір.

Через цю асоціації у мене до ізраїльських шекелів сформувалося якесь невизначене ставлення, втім як і до всієї країни цілком. Хоча варто відзначити, що ця валюта набагато міцніше того ж рубля. Але про курс трохи нижче.

Новий старий шекель

Міцніше або не міцніші, але в 2000-х роках Центробанк Ізраїлю став все частіше фіксувати випадки підробки банкнот. Шекелі підробляли не тільки фальшивомонетники, але і ісламські терористичні організації, які тим самим сподівалися підірвати фінансову систему країни. Було вирішено випустити нову серію шекелів з сучасними засобами захисту від підробок, яка стала третьою за рахунком.

Підготовка до випуску нової серії почалася в 2007 році. Планувалося, що в 2011-му році нові гроші надійдуть в обіг. Але все вийшло трохи інакше. Довго не могли визначитися з історичними персонажами, портрети яких розмістять на купюрах нової серії. Назвалися імена різних політиків і громадських діячів, а також спортсменів і артистів. В результаті лише в 2011 році був оголошений конкурс на розробку дизайну нових банкнот, хоча список відзначених честі бути увічненими на купюрах складений так і не був. Висувалося навіть пропозиція не розміщувати зображення видатних особистостей, замінивши їх видами ізраїльських міст (види міст, зокрема зображені на російських рублях).

Висувалося навіть пропозиція не розміщувати зображення видатних особистостей, замінивши їх видами ізраїльських міст (види міст, зокрема зображені на російських рублях)

Після довгих і численних обговорень було вирішено провести «деполітизацію» валюти і не розміщувати на нових банкнотах портрети державних діячів. Їх місце віддали поетам, які надали впливом геть розвиток сучасної ізраїльської культури.

На купюру номіналом 20 шекелів вирішили помістити портрет поетеси Рахелі Блувштейн, на 50-шекелевую банкноту портрет Шауля Черніховскій, на 100-шекелевую портрет Леї Гольдберг, а на 200-шекелевую лик Натана Альтермана.

Розповідати про цих видатних ізраїльських поетів зараз не буду, якщо вам цікаво, знайдіть інформацію про них в інтернеті. Зазначу лише один цікавий факт - все четверо народилися і виросли на території Російської імперії або в межах виник на її руїнах СРСР.

Першою Центробанк Ізраїлю надрукував купюру вартістю в 50 шекелів. Це сталося у вересні 2014 року. Крайній раз я був в Ізраїлі в кінці жовтня, але побачити нову купюру мені не довелося. Випуск банкнот номіналом 20, 100 і 200 шекелів планується в найближчому майбутньому.

Якщо ви хочете детальніше дізнатися про третій випуск банкнот нового ізраїльського шекеля, то раджу зайти на сайт newbanknotes.org.il, який був спеціально запущений Банком Ізраїлю. Є версія російською мовою.

монети Ізраїлю

монети Ізраїлю

Дрібна монета в Ізраїлі називається агора (агор або агорот), тобто це ті ж самі російські копійки, тільки коштують дорожче. У 1985 році в обіг було запущено чотири номіналу монет - 1 агора, 5 агор, 10 агор і ½ нового шекеля (50 агор). Згодом монети номіналом в 1 і 5 агори були вилучені з обігу, хоча при безготівковому розрахунку їх номінал зберігається до цих пір. Разом з тим були введені чотири нові монети - номіналом 1, 2, 5 і 10 нових шекелів.

Незвичайна назва для монети, яке стало вперше використовуватися в 60-х роках XX століття, було запозичене з Тори, де вживається вираз «Агората Кесеф». На думку деяких істориків, назва агора використовувалося ще древніми євреями і частіше її називали герой - це розмінна монета, рівна 1/20 стародавнього шекеля.

В монетах приїжджому розібратися буде нескладно, оскільки їх не так багато. Єдиний момент - не переплутати 10 агор з 10 шекелями. Якщо вас все ж обдурять, то різниця вийде досить відчутною. Так, 10 шекелів коштують близько 165 рублів, а 10 агор - приблизно 1,65 дерев'яних. Раз вже заговорили про курс, то детальніше розповім про нього.

Раз вже заговорили про курс, то детальніше розповім про нього

Курс шекеля до рубля, долара і євро, де міняти валюту

Ізраїльський новий шекель входить в число 17 вільно конвертованих валют. У всьому світі загальноприйнята англійська абревіатура ізраїльських грошей - NIS, що розшифровується як New Israeli Sheqel. Однак також можна зустріти абревіатуру ILS - це міжнародний код шекеля відповідно до ISO.

Різке зростання курсів долара і євро по відношенню до рубля, що почався в листопаді 2014 року, природно, позначилося на всіх інших валютах. Я днями повернувся з Угорщини і відчув відчутну різницю - раніше 100 форинтів коштували близько 15 рублів, а після стрибка курсів стали коштувати близько 24. Тобто мої доходи не збільшилися, а платити, наприклад, за проїзд в громадському транспорті Будапешта припадає 82 рублів (з розрахунку разова поїздка - 350 форинтів) замість 52.

Ось і шекель буквально в кінці жовтня 2014 року коштував близько 10 рублів, а зараз вартість одного нового шекеля наближається до 17 рублям. Якщо чесно, то кожен раз гіркоту бере, коли беруся робити подібні підрахунки. Але треба бути оптимістом і де, врешті-решт, наша не пропадала = 0).

Що стосується курсу шекеля до долара і євро, то він становить 3,9 і 4,5 відповідно. Тобто можна приблизно розрахувати, що за 100 доларів ви отримаєте 390 шекелів, а за 100 євро - близько 450. Втім, я привів офіційний курс, встановлений Банком Ізраїлю і в різних фінансових установах, що займаються обміном валюти, він може варіюватися.

Восени 2013 року за 100 доларів я отримував в різних місцях (дивно фраза звучить = 0)) від 350 до 360 шекелів. Через рік за ті ж 100 доларів різні банки давали від 370 до 380 шекелів. Станом на січень 2015 роки за 100 доларів в обмінниках Тель-Авіва можна отримати 380-390 шекелів. Але тут потрібно врахувати, що при обміні валюти, якщо вас привабив вигідний курс, може стягуватися комісія, про що, наприклад, буде написано на івриті або не написано зовсім. Тому рекомендую перед обміном уточнити цей момент.

Мій головний рада. Не міняйте долари і євро в аеропорту. Перш за все, мова йде про Бен-Гуріоні. Тут завжди занижений курс, а також існує комісія, яка може досягати 15% від суми. Часто занижений курс і комісія бувають в готелях і торгових центрах, тому це теж не найкраще місце.

Як правило, курс обміну основних валют в містах-курортах (Нетанія, Мертве море, Ейлат) завжди нижче, ніж в Тель-Авіві та Єрусалимі. Тому якщо вам має бути поїздка в один з цих курортів, обміняйте валюту на шекелі заздалегідь.

У багатьох ізраїльських містах можна наштовхнутися на автомати з обміну валюти. В одному з таких я міняв 100 доларів в жовтні 2014 року і курс був найвигіднішим, що я бачив. Так що розгляньте і такий варіант обміну. Не забувайте про шабат, в який більшість обмінників закрито.

Орієнтуватися раджу на курс Поштового банку, який зазвичай є найвигіднішим. До того ж у відділеннях цього банку точно немає комісійних, а при купівлі валюти на суму понад 800 доларів і євро шекелі продають по ще більш вигідним курсом.

Кредитні карти - вигідно чи ні?

Багато мандрівники під час тріп вважають за краще не возити багато валюти і використовують кредитні карти, або знімають гроші з банківських карт вже в шекелях по прибуттю через банкомати. В цьому плані Ізраїль одна з ідеальних країн, оскільки розплатитися кредиткою можна практично скрізь. Але якщо раніше розплачуватися всюди де тільки можна картою було вигідніше, ніж міняти у себе вдома рублі на долари (євро), везти їх до Ізраїлю і міняти тут на шекелі, то після стрибка курсів краще їхати з американської або єдиної європейської валютах на руках. Справа в тому, що після початку різкого ослаблення рубля більшість російських банків встановили невигідні і часом просто грабіжницькі курси при конвертації валют.

Справа в тому, що після початку різкого ослаблення рубля більшість російських банків встановили невигідні і часом просто грабіжницькі курси при конвертації валют

Моя перша знахідка на пляжі Ейлата - нікому не потрібні наші дерев'яні))

Наприклад, один знайомий розповів, що у нього за кордоном з карти списали рублі з розрахунку 72 рубля за долар, хоча курс ЦБ на той момент складав близько 65 рублів. І хоча ізраїльський шекель вважається конвертованою валютою, при оплаті картою банк, швидше за все, буде проводити подвійну конвертацію: з шекелі в долари, а потім з доларів на рублі, що також збільшувати загальний чек. Підсумовуючи вищесказане, раджу ознайомитися з внутрішнім курсом вашого банку, курсом продажу валют і вже потім вирішувати як вам вигідніше їхати до Ізраїлю - з готівкою або кредитною карткою.

Мабуть, пора закруглятися, і так вже 12 000 знаків наваял = 0). Будуть питання про шекелі або їх вигідний обмін, задавайте в коментарях. Всім сонця!

Завжди Ваш, Данило Привольнов .

Оформіть картку Tinkoff ALL Airlines і візьміть участь у розіграші навколосвітньої подорожі. 3000 рублів в милях в подарунок кожному! Подивитися умови .

Шукайте готель або апартаменти? Тисячі варіантів на RoomGuru . Багато готелів дешевше, ніж на Booking

Канал сайту в телеграм. Приєднуйся!

Пам'ятайте, як в Євангелії говориться, що Юда зрадив Ісуса Христа за 30 срібників?
Кредитні карти - вигідно чи ні?
Шукайте готель або апартаменти?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация