varvar.ru: Олександр Невський

А , Б , В , Г , Д , Е , Е , Ж , З , І , Й , До , Л , М , Н , Про , П , Р , З , Т , У , Ф , Х , Ц , Ч , Ш , Щ , И , Е , Ю , Я .

Я

Юрій Пантюхин. Олександр Невський

ХРОНОЛОГІЯ ЖИТТЯ І ДІЯЛЬНОСТІ СВЯТОГО ОЛЕКСАНДРА НЕВСЬКОГО

1220, 30 травня - народився в м Переяславі-Заліському в родині переяславського князя Ярослава Всеволодовича , Сина великого князя Володимирського Всеволода III Велике Гніздо і княгині Ростислава-Феодосії, дочки новгородського князя Мстислава Мстиславича Удатного; Олександр - другий син в сім'ї, перший, Федір, народився 19 лютого 1219 року.
1222 - народився брат князя Олександра Андрій.
1223 - народився брат князя Олександра Костянтин.
+1223, 31 травня - 16 червня - перша битва руських з татаро-монголами на річці Калці (Калміус). Поразка об'єднаного війська чотирьох князів Мстиславів, в тому числі князя Мстислава Мстиславича Удатного.
Одна тисяча двісті двадцять чотири - захоплення Орденом мечоносців міста Юр'єва (Дерпта). Народився брат князя Олександра Ярослав-Афанасій.
1225, 30 травня - здійснення обряду княжого постригу над Олександром в Спасо-Преображенському соборі м Переяславля-Залеського єпископом Володимирським Симоном.
1225 - народився брат князя Олександра Данило.
1226 - народився брат князя Олександра Михайло Хоробрит.
1226, 25 грудня - приїзд князя Олександра з батьком і братом в Новгород Великий.
1227 - смерть засновника Монгольської імперії Чінгісхана. похід князя Ярослава на карелів.
1228 - похід князя Ярослава на чудь.
1228, кінець літа - князь Ярослав їде з Новгорода, залишивши своїх синів Олександра і Федора княжичами-намісниками. На допомогу їм залишені вихователі Федір Данилович і тіун Яким.
1228-1230- голод і народні хвилювання в Новгороді.
1 229, 20 лютого - від'їзд княжичів з Новгорода через боярського змови. Посаджені князя Олександра на коня в Переяславі.
1229, вересень - з'їзд руських князів в Суздалі.
1229 - курултай монгольської знаті в Каракорумі. З'їзд ухвалив перенести ставку Бату-хана, сина Джучі, онука Чингісхана, в землю Саксин, в пониззя Джаіка (Уралу) для того, щоб підготувати завойовницький похід на Захід, згідно Ясі (Заповіту) Чингісхана.
1230. 30 грудня - повернення князя Ярослава разом з синами з Переяславля до Новгорода.
1231. січень - князь Ярослав їде з Новгорода, залишивши намісниками своїх синів.
1231 - німецькі купці привозять борошно і хліб, щоб врятувати новгородців від голоду.
Тисяча двісті тридцять дві - князь Федір бере участь в поході руських князів на мордву.
1233, 10 червня - смерть в Новгороді князя Федора напередодні його весілля з княгинею Єфросинія.
1234. зима - участь юного Олександра в поході батька на Дерпт. Битва з ливонскими лицарями на льоду річки Амовжі (Емайигі).
+1235 - на курултаї в місті Каракорумі монгольська знати приймає рішення послати на Захід сильне військо, яке складалося з 14 туменов монгольських військ плюс допоміжні війська союзників на чолі з Бату-ханом для розширення території улусу Джучі на захід від річки Іртиша і далі «до останнього моря» .
1236 - битва литовців з німецькими лицарями Ордена мечоносців при Саулі (Шауляе). Перемога литовців на чолі з князем Викинта. Освіта Литовської держави на чолі з князем Миндовгом .
князь Ярослав вирушає до Києва добувати великокнязівський стіл, а в Новгороді залишає намісником князя Олександра. У тому ж році військо хана Батия приходить в землю Волзької Болгарії і бере їх столицю місто Великий Булгар.
1237 - відвідування Новгорода віце-магістром Ордену мечоносців Андреасом фон Фельвеномі зустріч останнього з князем Олександром
Тисяча двісті тридцять сім, весна - об'єднання Ордена мечоносців з Тевтонським орденом Св. Марії і утворення єдиного Лівонського ордену. Посилення німецького натиску на Схід.
1237, 9 грудня - булла римського папи Григорія IX, що закликає до хрестового походу на Русь.
1237. грудень - 1238, березень - татаро-монгольська навала на Північно-Східну Русь, спалення 30 міст.
1238. 4 березня - битва росіян з татарами на річці Сіті, притоці Мологи, і загибель великого князя Володимирського Юрія II Всеволодовича .
1238, весна - князь Ярослав стає великим князем Володимирським і відновлює країну після розорення. Князь Олександр призначається князем-намісником Новгородським, князем Дмитровським і Тверським.
1239 - одруження князя Олександра з княжною Олександрою, дочкою полоцького князя Брячислава, в місті Торопце, в храмі Св. Георгія. Продовження весільного бенкету в Новгороді.
1239, літо - литовці захоплюють Смоленськ, а Бату-хан - Переяславське Південне і Чернігівське князівства.
1239, осінь - князь Ярослав відвойовує Смоленськ у литовців.
1240, липень - хрестовий похід шведів, норвежців, суми і ємі на Новгород.
1240, 15 липня - битва князя Олександра зі шведами у впадання річки Іжори в Неву . Перемога Олександра, який отримав з того часу прізвиська «Хоробрий» і «Невський».
1240, серпень - хрестовий похід німецьких лицарів на чолі з віце-магістром Андреасом фон Фельвеном на Псков і Новгород. Поразка псковського війська під Ізборськ і взяття Ізборських німцями.
1240, 16 вересня - взяття Пскова німцями.
1240, листопад - сварка князя Олександра з новгородськими боярами і від'їзд в Переяславль. Народження первістка Василя.
1240, 6 грудня - взяття штурмом і спалення ханом Батиєм міста Києва.
1241 - народився брат князя Олександра Василь.
Один тисячу двісті сорок один, зима - посилення наступу ливонских німців на Новгородську землю. Взяття ними містечок Тесів, Шаблі, споруда фортеці Копор'є в Водской землі.
Один тисячу двісті сорок один, зима-весна - новгородці посилають за допомогою до Володимира до великого князя Ярославу Всеволодовичу . Останній відправляє в Новгород спочатку сина Андрія, князя Суздальського, з дружиною, а потім, після спеціальних переговорів в Переяславі з архієпископом новгородським Спиридоном, - і князя Олександра з дружиною.
Один тисячу двісті сорок один, весна смерть папи Григорія IX, організатора крестовбго походу на Русь; новим татом обраний єпископ-кардинал Сабіна, але на короткий термін; в розпал хрестоносної агресії і татаро-монгольської навали папський престол залишається вакантним.
Тисяча двісті сорок одна, осінь - 1242, весна - похід Бату-хана в Європу - на Польщу, Угорщину, Моравію, Сілезію, Словенію, Хорватію, Далмацію, Дакію і Болгарію .
Один тисячу двісті сорок один, осінь-зима - вигнання князем Олександром німецьких лицарів з Копорья і зриття фортеці.
Один тисячу двісті сорок один, грудень - вигнання німців з Пскова.
1242. 5 квітня - Льодове побоїще - битва князя Олександра з німецькими лицарями на льоду Чудського озера, у Вороняча каменю. Перемога і припинення німецького «Drang nach Osten». Народження дочки Євдокії.
1242, весна-літо - повернення хана Батия з Європи на Нижню Волгу і підстава ханом Орду-ІЧЕНЬ столиці держави Ак-Орда, або Велика Орда, - Сарая-Бату.
1 243 - перша поїздка князя Ярослава Всеволодовича в Орду, в Сарай-Бату, і отримання ним першого ярлика на велике княжіння Володимирське, на «старійшинство в Російському мовою».
1244, 5 травня - смерть матері Олександра Невського княгині Ростислава-Феодосії (в схимі Євфросинія). Похована в усипальниці Юр'єва монастиря поруч з тілом сина Федора.
1245 - набіги литовців на Смоленську, Вітебську, Новгородську, Тверську землі. Відображення цих набігів військом князя Олександра. Перемоги під Торжка, Торопца, Бежичи, Вітебськом , Усвята, поблизу озера Жізца. Переїзд малолітнього князя Василя разом з матір'ю з Вітебська в Новгород. Зустріч в Новгороді князя Олександра з великим Князем Галицько-Волинським Данилом.
1245-1246 - друга поїздка великого князя Ярослава Всеволодовича в Орду. Смерть в Каракорумі 30 вересня 1246 року.
1246, 20 вересня - мученицька смерть в Орді чернігівського князя Михайла Всеволодовича і боярина Феодора .
1247. квітень - участь князя Олександра в похоронах батька, великого князя Ярослава , У Володимирі.
1247, квітень-травень - з'їзд руських князів у Володимирі і вибори на великий стіл князя Святослава Всеволодовича, брата великого князя Ярослава . Від великого князя Святослава, свого дядька, князь Олександр отримує у володіння міста Переяславль, Зубців, Нерехте, Твер. Потім Олександр повертається в Новгород.
1247, червень - 1249, грудень - перша поїздка князів Олександра і Андрія в Сарай і Каракорум за викликом великої ханши Огуль-Гаміш. Князь Олександр отримує ярлик «на Київ і всю Руське землю» разом з Новгородом, а великим князем Володимирським оголошений князь Андрій Ярославович.
1248 - один з молодших братів князя Олександра, князь Михайло Хоробрит, зганяє Святослава з великого столу, але в березні 1248 року гине в битві з литовцями на річці Протве, в Підмосков'ї. В результаті великий стіл Володимирський стає вакантним.
1248, літо - за відсутності князя Олександра до Новгорода приїжджають два посла від римського папи Інокентія IV (править з 1243) з посланням тата і пропозицією союзного договору проти татаро-монголів. Новгородські бояри посилають папську грамоту навздогін князю Олександру в Сарай.
1249 - агресія шведських лицарів в Фінляндії і завоювання землі тавастов (ємі). Повернення князів Олександра і Андрія з Орди у Володимир.
1249, грудень - участь обох князів в похоронах родичів: угличского князя Володимира Костянтиновича та ярославського князя Володимира Всеволодовича.
1250 - прибуття до Володимира Кирила III, що став митрополитом Київським і всієї Русі ще в 1243 році. Кирило згодом стає другом і сподвижником Олександра Невського. У 1250 році Кирило III вінчає у Володимирі великого князя Володимирського Андрія Ярославовича з дочкою великого князя Данила Доброславом.
1250, березень - повернення князя Олександра до Новгорода і письмову відповідь римському папі Інокентію IV на його послання від 15 вересня 1248 року.
1250, осінь - князь Святослав Всеволодович їде до Бату-хану, в Сарай, за ярликом на велике княжіння Володимирське, але отримує відмову.
1257- посольство з Новгорода в Трондхейм (Норвегія) до короля Хакона IV з пропозицією світу і сватанням князя Василя Олександровича до дочки норвезького короля Христині.
У той же рік помирає дружина князя Олександра княгиня Олександра Брячіславна, князь Олександр важко захворює.
Тисячі двісті п'ятьдесят дві, зима - початок суперництва князів Андрія і Олександра за володіння великокнязівським столом.
Тисячі двісті п'ятьдесят дві, травень - друга поїздка князя Олександра в Орду зі скаргою на князя Андрія спадкоємцю Бату-хана калгу Сартаку. Побратимство з Сартаком. Повстання князів Андрія і Ярослава Ярославичів проти влади на Русі монгольських ханів Бату і Менгу.
Тисячі двісті п'ятьдесят дві, липень - татаро-монгольська навала царевича (або салтана) Невруя на Володимиро-Суздальської Русь. Потайний похід на місто Переяславль-Залеський і битва 24 липня росіян з татарами. Поразка Ярославичів і втеча князя Андрія до Швеції.
Тисячі двісті п'ятьдесят дві, серпень - повернення князя Олександра з Орди у Володимир з ярликом на велике княжіння Володимирське. Урочиста зустріч його біля Золотих воріт, організована митрополитом Кирилом.
Тисячі двісті п'ятьдесят дві, осінь - одруження великого князя Олександра з княжною Дарині Ізяславне, дочки князя Ізяслава Мстиславича. Відновлення Володимиро-Суздальській землі після Неврюева навали.
Посаджені князя Василя намісником на Новгородський стіл.
Прихід послів римського папи Інокентія IV у Володимир і остаточну відповідь на послання Папи.
Тисячі двісті п'ятьдесят дві - набіг німецьких лицарів на Псков і їх поразка. Переговори великого князя Олександра в Пскові і Новгороді з послами Лівонського ордену. Підтвердження мирного договору
1242 року. Набіг литовців на руські землі і їх поразки у Торопца. Народження від другого шлюбу сина Димитрія, майбутнього князя Переяславського, Новгородського і великого князя Володимирського.
+1254 - укладення мирного договору Новгорода з Норвегією - «Розмежувальна грамота». Смерть римського папи Інокентія IV (7 грудня) і обрання нового папи - Олександра IV (12 грудня).
1 255 - великий князь Раліцко-Волинський Данило Романович приймає від римського папи Олександра IV корону і корону в місті Дрогичині. Тоді ж, після смерті імператора Конрада IV (1254), припиняється династія Гогенштауфенів в Священної Римської імперії (Німеччини). Імперія по суті розпадається, а владу папи збільшується. У Європі панує Франція, а в Азії, як і раніше - Імперія монголів.
Народився син великого князя Олександра Андрій, майбутній князь Городецький і Нижегородський, родоначальник князів Шуйских. У Новгороді спалахує повстання проти князя-намісника Василя. Вигнання останнього в Торжок. Великий князь Олександр поспішає з військом на допомогу, придушує повстання, страчує призвідників. Князь Василь повертається на Новгородський стіл.
Повернення князя Андрія Яросдавіча зі Швеції на Русь і отримання їм назад Суздальського князівства.
1256 - шведський воєначальник Дітріх фон Ківель з військом приходить на річку Нарову і починає будувати там укріплені містечка. Великий князь Олександр виганяє шведів і зриває всі їх зміцнення.
Похід Олександра на тавастов (Сім) в південну Фінляндію. Залишаючи Новгород, великий князь -призначає, намісником свого сина Василя.
1257- третя поїздка великого князя Олександра в Орду разом з братами Андрієм і Ярославом з метою вшанувати нового хана Улагчі. У Великій Орді прийнято рішення про поголовну перепису населення Русі і зборі податків. Князі Андрій і Ярослав отримують прощення хана.
1258, зима - звістка про поголовну перепису досягає Новгорода, куди приїжджають татарські даруги-баскаки. Новгородці під начальством воєводи Олександра повстають проти них. До повсталих приєднується князь Василь. На заклик «великих бояр» в місто з військом прибуває великий князь Олександр. Він придушує повстання, страчує призвідників, накладає опалу на свого сина Василя. Той біжить в Псков від гніву батька. Олександр більше не допускає сина до управління державою.
1258, зима - четверта поїздка князя Олександра в Орду разом з князями Андрієм Ярославичем, Борисом Васильковича Ростовським, Ярославом Ярославичем Тверським з метою домогтися скасування перепису. Невдача.
1259, зима - татарські чиновники Беркай і Касачик проводять перепис в Новгороді. Великий князь Олександр з дружиною заспокоює населення, допомагає чиновникам.
1260 - великий князь Олександр залишає Новгород і залишає замість себе намісником свого малолітнього сина князя Димитрія. Сам живе у Володимирі. Литовці на чолі зі своїм князем Миндовгом повстають проти панування Лівонського ордену.
Тисяча двісті шістьдесят один - Велика Орда зі столицею Сарай-Берке повстає проти підпорядкування правителям Монгольської імперії в Каракорумі і проголошує себе самостійною державою.
Народження третього сина Олександра Невського від другого шлюбу - Данила , Майбутнього святого князя Московського, родоначальника московських великих князів.
У Сараї-Берке засновується православна єпархія на чолі з єпископом Митрофаном.
Тисяча двісті шістьдесят два - висновок в Новгороді мирного союзного договору з Литовською державою. У переговорах беруть участь великі князі Міндовг і Олександр. Союз спрямований проти агресії Лівонського ордену.
1262, осінь - російсько-литовський військовий похід проти Лівонського ордену. На чолі військ - 9-річний князь Димитрій Олександрович, князі Товтівіл, Ярослав Ярославович і ін. Взяття фортеці Дерпт і повернення в Новгород з перемогою. Як трофей привезені Магдебурзькі врата.
Народні повстання у Володимирі, Суздалі, Переяславі, Ростові, Ярославлі, Костромі, Великому Устюзі проти татарських баскаків і лихварів, надісланих на Русь великим ханом Монгольської імперії Кубілаєм. За свідченням пізніх джерел, князь Олександр розсилає по містах грамоти, в яких закликає «побивати татар».
Великий князь Олександр готує духовну грамоту, по якій роздає уділи своїм синам: Димитрію - Переяславль, Андрію - Городець, Данилу - Москву . Старший син Василь позбавлений спадку. Укладення договору про мир і торгівлі з Ригою, Лівонським орденом, Любеком, островом Готланд.
1262-1263 - п'ята поїздка великого князя Олександра до Великої Орду за викликом хана Берке, брата Бату-хана. Берке, який готує війну з монголо-іранським іль-ханом Хулагу, вимагає набору російських рекрутів в татарське військо. Великому князю вдається відмолити російський народ від біди.
Важка хвороба князя Олександра і повернення на Русь.
+1263 - вбивство литовського великого князя Міндовга .
1263, 14 листопада - смерть великого князя Олександра в Городці-на-Волзі, в Федорівському монастирі Св. Богородиці. Перед смертю приймає схиму з ім'ям Алексій.
23 листопада - поховання тіла святого великого князя Олександра в церкві Різдва Пресвятої Богородиці у Володимирі в Різдвяному монастирі. Надгробний урочиста промова митрополита Кирила і диво з духовної грамотою.

Джерело: Бігунів Ю.К. Олександр Невський: Життя і діяння святого благовірного великого князя. - М .: Мол. гвардія, 2003. - (Життя чудових людей: Серія біографій; вип. 841).

Мужність Олександра Невського. Мініатюра з Лицьового Літописного зводу . Зображені Олександр Невський і імператор Веспасіан

. Вмираючий Олександр Невський приймає чернечий чин. Рельєф південних дверей Ісаакіївського собору в СПб

Микола Черкасов в ролі Олександра Невського

вгору .

На головну сторінку .

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация