Василь Великий - Бесіди на псалми »Електронні книги купити або читати онлайн

Василь Великий

БЕСІДИ НА ПСАЛМИ

Бесіда на першу частину першого псалма

Всяко Писання натхненне Богом і корисне є (2 Тим. 3, 16), для того написано воно Духом Святим, щоб в ньому, як у загальній врачебніце душ, всі ми, люди, знаходили лік - кожен з власного недуги. Бо сказано: Ізцеленіе вгамує гріхи великі (Екл. 10, 4). Але іншого вчать Пророки, іншому побутописці; в одному наставляє закон, а в іншому - запропоноване у вигляді припливного потіхи, бо коротко книга ж псалмів обіймає в собі корисне з усіх книг. Вона пророкує про майбутнє, призводить на пам'ять події, дає закони для життя, пропонує правила для діяльності. Коротше сказати, вона є загальна скарбниця добрих навчань і ретельно відшукує, що кожному на користь. Вона лікує і застарілі рани душі, і нещодавно вражене подає швидке зцілення, і хворобливе випростовує, і неушкоджене підтримує; взагалі ж, скільки можна, винищує пристрасті, які в житті людської під різними видами панують над душами. І при цьому виробляє вона в людині якесь тихе втіха і задоволення, яке робить розум цнотливим.

Дух Святий знав, що важко вести рід людський до чесноти і що, по схильності до задоволення, ми не раді про правом шляху. Отже, що ж Він робить? До навчань домішують приємність сладкопенія, щоб разом з усладітельним і милозвучною для слуху приймали ми непримітним чином і те, що є корисного в слові. Так і мудрі лікарі, даючи пити гіркі ліки мають до нього огиду, нерідко обмазують чашу медом. На сей-то випадок і винайдені для нас ці стрункі піснеспіви псалмів, щоб і діти віком або взагалі не возмужавшие вдачами по видимому тільки співали їх, а насправді навчали свої душі. Навряд чи хтось із простолюдинів, особливо недбайливих, піде звідси, зручно утримавши в пам'яті апостольську і пророчу заповідь, а вірші з псалмів і в будинках співають, і на торжищах виголошують. І якби хто, як звір, розлютився від гніву, - як скоро потішать слух його псалмом, піде геть, негайно приборкавши в собі лють душі сладкопением.

Псалом - тиша душ, раздаятель світу; він заспокоює бунтівні і рухливі помисли; він пом'якшує дратівливість душі і уцеломудрівает нестримливі. Псалом - посередник дружби, єднання між далекими, примирення ворогуючих. Бо хто може почитати ще ворогом того, з ким підносив єдиний голос до Бога? Тому псалмоспів доставляє нам одне з найбільших благ - любов, - винайшовши сукупне спів замість вузла до єднання і зводячи людей в один приголосний лик.

Псалом - притулок від демонів, вступ під захист ангелів, зброя в нічних страхованиях, упокоєння від денної праці, безпеку для немовлят, прикраса в квітучому віці, розраду старцям, найпристойніше оздоблення для дружин.

Псалом населяє пустелі, уцеломудрівает торжища. Для тим, що вступають це початки науки, для процвітаючих - приріст ведення, для досконалих - твердження; це глас Церкви. Він робить святкування світлими, він виробляє печаль, яже по Бозе. Бо псалом і з кам'яного серця змушує сльози. Псалом - заняття ангелів, небесне співжиття, духовний фіміам. Це - мудре винахід Вчителя, який влаштував, щоб ми співали і разом навчалися корисного. Від цього і уроки краще напечатлеваются в душах. Бо з примусом вивчається не залишається в нас надовго, а що з задоволенням і приємністю прийнято, то в душах вкорінюється твердіше.

Чому ж не навчишся з псалмів? Чи не пізнаєш звідси велич мужності, строгість справедливості, чесність цнотливості, досконалість розсудливості, образ покаяння, міру терпіння і всяке з благ, яке НЕ назвеш? Тут є досконале богослов'я, які провіщали про пришестя Христове у плоті, загроза судом, надія воскресіння, страх покарання, обітниці слави, одкровення Таїнств. Все, як би у великій і загальної скарбниці, зібрано в книзі псалмів, які з багатьох музичних знарядь Пророк пристосував до так званого Псалтиря, даючи тим, як здається мені, розуміти, що в ньому видає голоси благодать, що подається понад - від Духа, тому що в цьому одному з музичних інструментів джерело звуків знаходиться вгорі. У цитрі і в литаври внизу звучить мідь під смичком, а псалтир джерело гармонійних ладів має вгорі, щоб і ми дбали шукати Горішнього, приємністю співу не захоплювалися в плотські пристрасті. Притому пророче слово, як думаю, глибокодумно і вчинив, самим пристроєм цього знаряддя показало нам, що люди з прекрасною і благонастроенною душею зручно можуть сходити до Гірського.

Після цього розглянемо і початок псалмів.

(1) Блажен муж, іже НЕ иде на раду нечестивих. Будівельники будинків, зводячи в висоту величезні будівлі, і небезпідставно вважають пропорційно висоті. І кораблебудівники, готуючи корабель до підняття великих вантажів, зміцнюють підводну частину, порівнюючи з вагою навантажуються товарів. І при народженні тварин серце, яке природно утворюється перш за все, отримує від природи пристрій, пристойне майбутньому тварині, чому тілесна тканина утворюється навколо серця пропорційно власним початків, і звідси походять відмінності у величині тварин.

Але чого варті підставу в будинку, підводна частина в кораблі і серце в тілі тварини, таку ж силу, здається мені, має і це короткий передмову в ставленні до цілого складу псалмів. Оскільки псалмопевец, з продовженням слова, має намір умовляти багато до чого такого, що важко і виконано незліченних подвигів і зусиль, то він подвижникам благочестя попередньо вказує на блаженний кінець, щоб ми в сподіванні приготовлені нам благ безжурно переносили скорботи справжнього життя. Так і для мандрівників, що йдуть по негладку і неудобопроходімому шляху, полегшується праця очікуваним ними зручним притулком, і купців відважно пускатися в море змушує бажання придбати товари, і для хліборобів робить непримітними праці надія родючості. Тому і загальний Наставник в житті, Великий Учитель, Дух Істини мудро і бездоганними запропонував наперед нагороди, щоб ми, простягаючи погляд далі тих праць, які під руками, поспішили думкою насолодитися вічними благами.

Блажен муж, іже НЕ иде на раду нечестивих. Отже, є справжнє благо, яке в своєму і первісному сенсі має назвати блаженним; і це є Бог. Чому і Павло, маючи намір згадати про Христа, каже: По благовістя слави блаженного Бога (1 Тим. 1, 11); Що чекають блаженної надії та з'явлення слави великого Бога і Спаса нашого Ісуса Христа (Отит. 2, 13). Бо справді блаженно це несамовитий Добро, до Якого все звернено, Якого все бажає, це незмінне єство, це могутнім Гідність, ця безтурботна Життя, це безжурне Стан, в Якому немає змін, Якого не стосуються мінливості, цей невисихаюча Джерело, ця невичерпної Благодать, це невичерпне Скарб.

Але неосвічені люди і миролюбца, не знаючи природи самого добра, часто називають блаженним то, що не має ніякої ціни: багатство, здоров'я, блискучу життя - все, що по природі своїй не є добро, тому що не тільки зручно змінюється на протилежний, але і володарів своїх не може зробити добрими. Бо кого зробило справедливим багатство або цнотливим здоров'я! Навпаки того, кожен з цих дарів зловживають їм часто сприяє до гріха. Тому блаженний, хто придбав гідне більшої ціни, хто став причетним благ невід'ємних. Але по сьому пізнаємо про нього це? Це той, іже НЕ иде на раду нечестивих.

І перш ніж скажу, що означає не йти на раду нечестивих, має намір я вирішити для вас питання, тут представляється. Запитайте: для чого Пророк бере одного чоловіка і його називає блаженним? Невже з числа блаженних виключив він дружин? Ні, одна чеснота для чоловіка і дружини, як і творіння обох равночестность, а тому і нагорода обом однакова. Слухай, що сказано в книзі Буття: І сотвори Бог людини, за образом Божим сотвори його: чоловіка і дружину сотвори їх (Бут. 1, 27). Але в кого природа одна, у тих і діяння ті ж, а чиї справи рівні, для тих і нагорода та ж. Отже, чому ж псалмопевец, згадавши про чоловіка, промовчав про дружину? Тому що при єдності єства почитав достатнім для позначення цілого вказати на переважне в роді.

Тому Блажен муж, іже НЕ иде на раду нечестивих. Дивись, яка точність в словах і скількох кожне вислів виконано думок. Не сказав: Ти не ходить на раду нечестивих, але: Іже НЕ иде. Хто ще в живих, того не можна назвати блаженним, по невідомості закінчення його життя, але хто виконав покладені на нього обов'язки і уклав життя бездоганним кінцем, того безпечно вже можна назвати блаженним. Чому ж Блаженні ... ходячи в законі Господні (Пс. 118, 1)? Тут Письмо називає блаженними НЕ ходили, але ще ходять в законі. Це тому, що роблять добро за саму справу гідні схвалення, а уникають зла заслуговують похвалу не тоді, як вони раз або два ухилятися від гріха, але тоді, як зможуть назавжди уникнути спокуси у злі.

Кінець ознайомчого уривка

СПОДОБАЛАСЯ КНИГА?

Василь Великий   БЕСІДИ НА ПСАЛМИ   Бесіда на першу частину першого псалма   Всяко Писання натхненне Богом і корисне є (2 Тим
Ця книга коштує менше ніж чашка кави!
ДІЗНАТИСЬ ЦІНУ

Отже, що ж Він робить?
Бо хто може почитати ще ворогом того, з ким підносив єдиний голос до Бога?
Чому ж не навчишся з псалмів?
Чи не пізнаєш звідси велич мужності, строгість справедливості, чесність цнотливості, досконалість розсудливості, образ покаяння, міру терпіння і всяке з благ, яке НЕ назвеш?
Але по сьому пізнаємо про нього це?
Запитайте: для чого Пророк бере одного чоловіка і його називає блаженним?
Невже з числа блаженних виключив він дружин?
Отже, чому ж псалмопевец, згадавши про чоловіка, промовчав про дружину?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация