Вашингтон пообіцяв Баку Майдан

Американський посол в Азербайджані Річард Морнінгстар пообіцяв Баку Майдан, якщо влада не перестануть "мучити громадян". Заява була розцінена як неприйнятне і названо втручанням у внутрішні справи Азербайджану. За що Вашингтон так образив вірного союзника на Кавказі? Ільхам Алієв багато обіцяє, але мало робить? Або Алієв знайшов спільну мову з Путіним?

До сих пір Вашингтон не помічав в Азербайджані улюбленої своєї теми про порушення прав людини, хоча близько 40 осіб вважаються в цій республіці політв'язнями. Так, директор Інституту миру і демократії Лейла Юнус в інтерв'ю "Російській планеті" розповіла, що заслуженого журналіста Азербайджану, головного оглядача найбільшою російськомовної газети Азербайджану "Дзеркало" Рауфа Міркадирова судять по дуже жорсткою статтею - "Зрада батьківщині". Зрада нібито полягає в шпигунстві на користь Вірменії.

Співробітника газети "Бизим Йол" Парвіза Гашімлі засудили на 8,5 років за спробу організувати продаж зброї з Ірану. Статті для придушення інакомислення використовують найрізноманітніші: від розпалювання національної ворожнечі і закликів до масових безладів до зберігання наркотиків, шахрайства та хуліганства, сказала Лейла Юнус.

Читайте спеціальний сюжет США готують Баку повний майдан

І тут з'являється скандальне інтерв'ю посла Річарда Морнінгстара для спонсорується держдепом США радіо "Свобода", яке змушує поміркувати про причини "прозріння" Вашингтона. "Ми пильно стежимо за останніми подіями в Азербайджані. Особливо за арештами і тиском на політичних активістів, - сказав Річард Морнінгстар. - Я намагаюся виходити з логіки азербайджанського уряду і зрозуміти їхню позицію. Вони стверджують, що змушені робити такі кроки в ім'я стабільності в країні. Кажуть, що Азербайджан розташований в дуже небезпечному регіоні. Це дійсно так. Але у нас інша позиція, ми вважаємо, що чим більш відкритим буде громадянське суспільство, тим міцніше буде стабільність. Це в інтересах ак самого суспільства, так і уряду країни ".

Далі Морнінгстар переходить до прямих погроз. "Якщо уряд буде проводити більш жорстку лінію, не даватиме дихати громадянському суспільству, то події на Майдані можуть повторитися в Баку. Якщо навіть не зараз, то через 5-10 років". Якби це говорив не посол, а американський конгресмен, то можна було б списати цей "політичний стриптиз" на "рожеві окуляри", які носить практично кожен американський публічний політик, щиро впевнений в ідеалах своєї демократії. Є й інший тип американських політиків, які лише роблять вигляд, що у них погано із зором.

Читайте також: Олександр Скаков: США використовують метод батога і пряника у відносинах з Азербайджаном

"Морнінгстар дуже обережний дипломат, він 20 років знає нинішнього президента, - сказав Pravda.Ru Аваз Гасанов, директор Товариства гуманітарних досліджень, азербайджанський правозахисник і політолог. - Він просто попереджає владу, дає їм порада - трошки більш коректно працювати з представниками громадянського суспільства, тому що він розуміє, що громадянське суспільство перебуває зараз під тиском окремо взятих чиновників і офіційних структур ". Приводом для "попередження", на думку експерта, послужили кілька гучних справ щодо "окремих осіб" (деякі з них згадані вище).

Дозволимо собі не погодитися з аваз Гасанова. Морнінгстар не так обережний, скільки професійний дипломат. Він не міг не розуміти, що цим інтерв'ю він або підставляє свій уряд, або виконує його волю, оскільки, відповідно до Віденської конвенції, посол має право публічно висловлювати тільки позицію представленого ним держави. Вашингтон публічно не порозумівся, значить, це позиція Вашингтона.

Зауважимо також, що мандат Морнінгстара закінчується цього літа і йому, по суті, нема чого втрачати. Цікаво в цьому сенсі ще один вислів посла: уряд Азербайджану »не монолітно", в ньому є сили, які прагнуть зіпсувати азербайджано-американські відносини і створюють проблеми для роботи західних організацій, сказав дипломат. Причому самого Алієва до ворожої США частини уряду він не зарахував. Мимоволі він розкриває і причину лояльності Вашингтона до Баку щодо прав людини. "Ми не збираємося купувати у Азербайджану нафту і газ. Ми просто хочемо за допомогою Азербайджану послабити монополію Росії на газовому ринку Європи", - сказав Морнінгстар.

Нагадаємо, що напередодні саміту "Східного партнерства" у Вільнюсі Алієв приїхав в гості до Януковича, багато азербайджанські журналісти з посиланням на "компетентні джерела" кваліфікували цей візит як "таємний". "Алієв виступив в Києві в ролі гаранта енергетичної безпеки України, як і всієї Європи, обіцяв кредити, щоб вплинути на остаточне рішення українського президента", - писали українські ЗМІ. Звідси на підозрі перший привід у американців бути сердитими на Алієва - його відмова від ролі цього гаранта. Однак президент підписав нещодавно контракт з ЄС на будівництво "Південного газового коридору", який є альтернативою "Південного потоку" і націлений на розробку каспійських родовищ Азербайджану.

Читайте також: Аваз Гасанов: США невигідно влаштовувати Майдан в Азербайджані

"Вони досить щільно працюють з Азербайджаном за всіма енергетичними проектами, і ці проекти часто називають антиросійськими, але насправді це просто проекти з транспортування азербайджанського газу до Європи, - сказав Pravda.Ru Євген Бахревский, старший науковий співробітник Російського інституту стратегічних досліджень, сектор кавказьких досліджень. - Азербайджан має право продавати газ, куди хоче, але насправді обсяги азербайджанського газу в порівнянні з російськими просто нікчемні, вони займуть в будь-якому випадку 1-1,5 відсотка обсягу на європейському ринку. Тобто політично це якась диверсифікація Європи, а економічно це нічого не означає ".

Але Захід може бути незадоволений Алієвим і з іншої причини, а саме по зміні ставлення до подій в Туреччині, де він від прихильника "провідника політики Заходу" Ґюлена став раптом "братом" прем'єр-міністра Реджепа Ердогана, який зараз вже бореться зі своїм Майданом. Нещодавно Алієвим був відсторонений від посади "прогюленовец", завідувач відділом політичного аналізу та інформаційного забезпечення своєї адміністрації Ельнур Асланов. Потім в ЗМІ була розгорнута кампанія проти прихильників Ґюлена.

А ось витяг з промови Алієва на прес-конференції після зустрічі з Ердоганом в травні. "Ми союзники, ми друзі, ми брати. Немає такого питання, який би ми не обговорювали щиро, як друзі і брати. Ми не приймаємо, не допускаємо і не допустимо будь-якого кроку, який може нанести нашим зв'язкам навіть найменший збиток. Ми - друзі і брати, керівники - брати, народи - брати. Для нашого майбутнього успішного розвитку і зміцнення наших позицій в світі турецько-азербайджанське єдність буде і надалі продовжуватися, має тривати. Це замовлення, народжений волею народу, переконання керівництва Туреччини і Азербайджану. Ми завжди поруч ін уг з одним, будемо захищати один одного, ми завжди повинні бути разом - як в хороші, так і в не дуже хороші дні. Брати повинні бути такими, і ми - такі брати ", - сказав Ільхам Алієв. Тричі повторений рефрен "ми брати" і посилання на "загальні труднощі" красномовні, чи не так? А що, якщо Азербайджан піде далі і стане налагоджувати відносини з Іраном, що, до речі, недавно зробив і Ердоган?

На цьому можна було б і зупинитися в пошуках причин невдоволення Вашингтона, якби не викриття від екс-глави спецслужб Вірменії Давида Шахназарян. "Росія вже представила Азербайджану свої пропозиції: відмовитися від тісного політичного і енергетичної співпраці з Заходом, повернутися в простір російського політичного та економічного контролю, погодитися на російську військову присутність в Азербайджані, а в обмін на це Москва готова передати Баку Нагірний Карабах і все території навколо НК ", - заявив в інтерв'ю вірменським ЗМІ Давид Шахназарян. Звичайно, треба враховувати, що він вважається в Вірменії "прозахідним" опозиціонером і називає тих, хто виступає за збереження земель Карабаху, "російськими агентами".

Читайте також: Євген Бахревский: Ставлячи нові цілі, США повинні розуміти, що і у них може бути революція

Проте Азербайджан - це ключовий стратегічний союзник в регіоні, якого Кремль, звичайно, буде якось намагатися залучити на свою сторону. Найпростіше це зробити, врегулювавши Карабахський конфлікт. Алієв висловився за Криму дуже обережно. Не називаючи України, він підкреслив, що "територіальна цілісність країн не може бути змінена без їх згоди", цим і обмежився, хоча має у себе аналог Криму - Карабах. Можливо, що Ердоган, який потрапив до Заходу в немилість, запропонував Алієву прийняти "новий зовнішньополітичний курс", в якому фігурує не Захід, а Росія.

"Геополітичний баланс в регіоні істотно змінився на шкоду нам (Вірменії), особливо після 3 вересня, коли офіційний Єреван за один день зробив поворот від європейської інтеграції в сторону російського Митного союзу і фактично передав Кремлю питання зовнішньої політики і безпеки Вірменії", - зазначає Шахназарян . І це вірно.

Вірменія є членом ОДКБ і знаходиться під захистом армії РФ. Алієв не може не враховувати цей момент, йому теж треба шукати вихід в переговорах з РФ, яка має вплив на керівництво Вірменії. Не випадково в минулому місяці Алієв розпорядився виключити з офіційних ЗМІ антиросійські висловлювання. Про це заявив керівник Центру стратегічних досліджень "Схід-Захід" Арастун Оруджлу в своєму недавньому інтерв'ю Axar.az: "Згідно надходять до нас повідомленнями, деяким газетам, які перебувають під контролем певних груп, заборонено писати антиросійські матеріали". Оруджлу натякає на "п'яту колону" або тих, про кого говорив Морнінгстар, як про деяких осіб в "немонолітні уряді". Що ж, по всій видимості, ця "колона" міцніє в Азербайджані, і це для Росії перспективно.

І все ж, якщо є такі загрози від Морнінгстара, то на чому можна зробити Майдан в Азербайджані? "Це бачиться тільки в двох випадках, - сказав Pravda.Ru Олександр Скаков, координатор робочої групи Центру вивчення країн Центральної Азії та Кавказу Інституту Сходознавства РАН. - Перше - в разі падіння попиту на енергоресурси або кардинального скорочення видобутку, скорочення надходження валюти до бюджету Азербайджану . Другий варіант, якщо Алієв піде на якусь серйозну авантюру, типу початок війни в Нагірному Карабасі. якщо примудритися кардинально посваритися з Росією і Іраном, то можливе загострення міжнаціональних суперечностей в азерб йджане. Оскільки в Азербайджані є два основних меншини, найбільш активних зараз. В принципі, в них може зараз міститися якась загроза для майбутнього Азербайджану "

Як ми бачимо, Алієв розумний політик і він робить будь-які превентивні заходи проти виникнення Майдану у власній країні.

За що Вашингтон так образив вірного союзника на Кавказі?
Ільхам Алієв багато обіцяє, але мало робить?
Або Алієв знайшов спільну мову з Путіним?
Тричі повторений рефрен "ми брати" і посилання на "загальні труднощі" красномовні, чи не так?
А що, якщо Азербайджан піде далі і стане налагоджувати відносини з Іраном, що, до речі, недавно зробив і Ердоган?
І все ж, якщо є такі загрози від Морнінгстара, то на чому можна зробити Майдан в Азербайджані?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация