Ваучер. Національне надбання

Ми продовжуємо наш цикл матеріалів до ювілею ваучера - 14 листопад 2012 роки йому виповнюється 20 років.

Чекові аукціони по акціях « Газпрому »Почалися майже на вильоті« народної »приватизації. Керівництво найбільшого на той момент російського підприємства (його статутний капітал становив 236,7 млрд рублів), підтримуване тодішнім прем'єром Віктором Черномирдіним, довго опирався загальним принципам приватизації, які передбачали рівні можливості для всіх жителів країни. В результаті 33,9% акцій компанії були виставлені на закриті чекові аукціони в 62 з 89 російських регіонах, в яких розташовувалося майно «Газпрому». Розподілялися акції пропорційно вартості майна в кожному з суб'єктів федерації. А брати участь в аукціонах могли тільки фізичні особи, прописані в регіоні, де він проводився.

Порівнюючи кількість акцій і жителів, нескладно було заздалегідь визначити найбільш «привабливі» регіони. До таких, крім головного центру видобутку газу Ямало-Ненецького округу, можна було віднести не тільки Тюменську область, в якій проводився окремий аукціон, хоча суб'єкт цей був складені. Потенційними лідерами представлялися, наприклад, Вологодська, Пермська і Свердловська області, а також Удмуртія і Марі-Ел. А от мешканцям Москви і Петербурга явно нічого не світило.

Всього в Росії виявилося 747 119 охочих отримати собі частку «національного надбання», як він сам себе зараз називає. Початкові розрахунки справдилися досить точно. Кожен из 31 369 москвичів отримав в середньому по 50 акцій на чек, середній з 22 587 петербуржців - 65. Причому, принесли вони на аукціон по 3 і 4 чека відповідно. А ось в Тюменській області, де в той час жив я, громадяни виявилися куди більш заможними. Середня заявка становила 15 чеків. І якби я приєднався до 51 674 (більше, ніж в двох столицях разом узятих) жителям області та Ханти-Мансійського округу, то отримав би за чек 2100 акцій і $ 32 823 на піку цін. Причому, саме в цьому регіоні і була відзначена максимальна активність громадян, що трохи знизило курс. А в лідерах за кількістю акцій на ваучер виявилися Пермська область (6000) і Марі-Ел (5900). Тільки «пощастило» там куди меншій кількості росіян - 10 982 і 3835, відповідно.

Сьогодні, коли лібералізація ринку акцій «Газпрому» давно пройшла, і про так званих «сірих» схемах володіння майже не згадують, можна говорити про те, що саме в Тюменській області основними інвесторами виступали не тільки місцеві жителі, але і цілий ряд фінансових компаній. Схеми були складні і акції ще довго передавалися за допомогою дарування, внесення до статутного капіталу і багатьох інших прийомів. Втім, спочатку все розуміли, що простих шляхів не буде. Ось як писав про це «Комерсант»: «Оцінити інвестиційну привабливість акцій РАО« Газпром »досить складно. Потенційно вона дуже висока. Реально ж вкладення в акції можуть виявитися рентабельними, тільки якщо «Газпром» не буде перешкоджати організації вторинного ринку своїх акцій: в цьому випадку великі інвестори напевно зроблять скупку акцій у фізичних осіб, що може принести дрібним інвесторам непогані доходи ».

В середньому по Росії на ваучер довелося 1900 акцій «Газпрому», і це, мабуть, була єдина можливість перевиконати мрію Чубайса і за допомогою ваучера перетворити «Волгу» в іномарку абсолютно безкоштовно. Втім, не тільки іномарку - на аукціони в Тюмені, Сургуті і Салехарді приносили і по 500 і навіть по 1000 ваучерів. Опитування ВЦВГД за підсумками приватизації показали, що хтось, як і я, залишив цю цінний папір собі на пам'ять, 10% росіян подарували своє право на держвласність близьким родичам, лише небагато чим більше громадян (12%) купили акції будь-яких підприємств. Абсолютна більшість (29%) свої чеки перетворили в невеликий, але кеш. А ось доля більше п'ятої частини (21%) є дивною. Їх наші співгромадяни обміняли на акції чекових інвестиційних фондів (ЧІФов). Втім, доля цих цінних паперів виявилася зовсім вже незавидною. Особливо в порівнянні з прибутком, яку принесли вкладення в «Газпром». Скільки отримали інвестори в різних регіонах Росії, ви можете побачити на інтерактивній карті.

Скільки заробили жителі різних регіонів, які вклали ваучери в «Газпром»

Далі буде

Анатолій Ходоровський Заступник генерального директора ІК «Регіон»
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация