Вчені знайшли жінку єврейського Бога

Фігурка дружини Бога Ашери. фото wikipedia.org

У вівторок телеканал BBC покаже чергову серію науково-популярної передачі "Поховані секрети Біблії", яку вона веде. У ній Франческа збирається розповісти про дружину єврейського бога.

"Євреї, мусульмани та християни подібні щодо одного - Бог єдиний. Творець самотній, він не перший з багатьох. Але в результаті тривалих досліджень в галузі історії та релігії Ізраїлю, я прийшла до цікавого і, мабуть, не самому приємному висновку - у нього була дружина ", - заявляє вчений. Вона називає й ім'я супутниці того, чиє ім'я євреї не вимовляють - Ашера.

Доктор Ставрокопулу зазначає, що саме так звали могутню богиню родючості древньої угарітськой культури, яка перебувала на території сучасної Сирії. Ще одне свідчення - знайдена на Синаї глиняна табличка, в якій згадуються "Всевишній і його Ашера". Автор передачі заявляє, що і в самому Старому завіті, незважаючи на редакторські "чистки", також збереглися згадки про жіноче божество.

Слід зазначити, що табличка, про яку говорить Ставрокопулу, була виявлена ​​ізраїльськими археологами в Синайському містечку Кунтілет Аджруд ще в 1975 році. Ще один подібний пам'ятник вчені знайшли в околицях Хеврона. А глиняні фігурки, що зображують богиню родючості, знаходять на всьому східному узбережжі Середземного моря.

Більшість вчених згодні в тому, що боротьба монотеїзму з пережитками язичництва серед колін Ізраїлю була процесом тривалим. Протягом декількох століть поряд з культом Всевишнього існувало поклоніння місцевим божествам, серед яких була і Ашера. Іудаїзм отримав остаточну перемогу тільки до VI століття до нашої ери. Не дивно, що навіть слово "Елоім", яким називають Всевишнього на івриті, має закінчення множини.

Першим версію про те, що стародавні іудеї поклонялися подружжю, висловив ізраїльський вчений Рафаель Патай в книзі "Єврейська богиня", яка вийшла ще в 1967 році. У наступні десятиліття з'явилися такі наукові праці як "Коли Бог був жінкою" Мерилін Стоун і "Чи була у Бога дружина?" Вільяма Девера. Їх автори поставили перед собою завдання відновити народні уявлення про релігію, що існували три тисячоліття тому.

На думку Патая, євреї просто не могли обійтися без могутнього жіночого божества, які існували у їхніх околицях народів. З цим божеством, перш за все, пов'язаний культ родючості. У період кодифікації Священного писання жерці-чоловіки, редагувати текст, знищили більшість згадок про жіноче божество.

Але кілька свідчень колишньої могутності жінки-богині все-таки залишилося в Біблії. Особливо примітним дослідникам здаються фігури херувимів, які охороняють Ковчег Завіту. Згідно з біблійними описами, переконані вони, херувими чітко висловлюють жіноче сексуальне начало.

Навіть через сорок років після публікації книги Патая, у його теорії більше противників, ніж прихильників. Так, доктор Шамір Йона, який очолює кафедру вивчення Біблії університету імені Бен-Гуріона в Негеві, переконаний, що виявлених на даний момент свідчень недостатньо, щоб робити будь-які однозначні висновки.

"Тридцять п'ять років тому в Синаї дійсно була виявлена ​​табличка з написом" Всевишній і його Ашера ". Тому багато дослідників вирішили, що у Господа була дружина. Але їхні опоненти висунули гіпотезу, згідно з якою" Ашера »- не богиня, а якесь особливе місце в Храмі. Інша версія стверджує, що так називали священне дерево. Слово "Ашера" зустрічається і в Біблії, але не в значенні подружжя Всевишнього ", - розповів він в інтерв'ю.

Ще одна археологічна знахідка, яка може розглядатися, як підтвердження теорії Патая, знаходиться недалеко від міста Арад на півдні Ізраїлю. Тут вчені виявили древнє іудейське святилище, яке є зменшеною копією Єрусалимського храму. У Святая святих арадского храму знаходяться дві скрижалі - побільше і поменше.

Прихильники "подружньої гіпотези" переконані, що це - ідоли Всевишнього і Астарти. Вони вважають арадскій храм єдиним збереженим і незаперечним свідченням древнього іудейського культу жіночого божества. Людству пощастило, кажуть вони, в той час як всі інші храми були знищені іудейськими царями, що прагнули перенести весь культ в Єрусалим , Це святилище було просто засипано.

Доктор Шамір Йона не поділяє цієї впевненості. "У Тель-Араді дійсно є дві скрижалі, але немає однозначних доказів того, що тут поклонялися богам-подружжю. Так що в суперечці ставити крапку поки рано. І мова не про те, що віруючі відкидають висновки вчених - самі дослідники не прийшли до остаточного висновку. Щоб поставити крапку в цій суперечці, будуть потрібні якісь революційні знахідки. Але поки їх немає ", - заявив він.

На думку віруючих, головна проблема дослідників полягає в тому, що вони сприймають Священне писання буквально, в той час як Біблія - ​​це світ образів. До того ж в іудаїзмі часто немає "канонічної" трактування тієї чи іншої проблеми - є рабини, які вважають щось одне, а є рабини, які вважають інакше.

Про різних інтерпретаціях жіночого божественного начала кореспонденту NEWSru.co.il розповів один з найавторитетніших лідерів консервативної громади Ізраїлю рабин Міхаель Грец, який був заступником головного редактора енциклопедії "Юдаїка". Наш співрозмовник зазначив, що в Писанні Всевишній нерідко метафорично описується як жінка. Так, в книзі пророка Ісаї створення світу порівнюється з пологами, а Господь - з породіллею.

"Про чоловічої та жіночої складових божественної суті йдеться, в основному, в Мідраші. Як пишуть мудреці, Адам, створений за образом і подобою Господа, спочатку містив в собі і чоловіка, і жінку - адже Єву від нього відокремили. З цього дослідники можуть зробити висновок, що саме такий Адам подібний Господу, то і Всевишній містить в собі обидва почала ", - сказав рабин Грец.

На думку нашого співрозмовника, можна сказати, що Бог дійсно був одружений - з народом Ізраїлю. Мудреці описують єврейський народ як наречену Всевишнього, а обдарування Тори - як весілля, тобто божественна суть як би "сполучаються" зі своїм народом.

"Вершина цього - каббалістичні тексти, в яких відбувається персоніфікація жіночої складової божественного, що отримала ім'я" Шхіна ". Каббалисти приділяли багато уваги цьому питанню. Але варто пам'ятати, що власного Господі кабалісти не говорять, для них він" Ейн Соф "- нескінченність. вони займаються різними проявами його непознаваемой божественної суті, які відкриваються перед людьми ", - розповів рабин.

"Так що в релігійних текстах можна знайти свідоцтва жіночої складової Всевишнього, але стверджувати, що він був одружений - все ж перебільшення. Навіть на зорі іудейського культу справжньою дружини у нього не було. Він одружений на Ізраїлі. Завіт - це шлюбний договір. Навіть якщо заходить мова про жіночі якості Бога, в Біблії не згадується його окрема, жіноча особистість ", - підвів підсумок рабин Грец.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Джерело: NEWSru.co.il

У наступні десятиліття з'явилися такі наукові праці як "Коли Бог був жінкою" Мерилін Стоун і "Чи була у Бога дружина?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация