Вчені виявили дві планети, на яких є вода і можливе життя: Через 10-20 років людство отримає відповідь на питання про позаземні цивілізації

Пара величезних планет, залитих водою, була відкрита астрономами.

Досліджуючи сузір'я Ліри, експерти виявили там невідому зоряну систему. Загальна кількість планет в сузір'ї Ліри - п'ять, а в зоні населеності знаходяться всього дві з них. Фахівці дали їм умовні назви - Кеплер -62е і Кеплер-62f. Передбачається, що поверхня цих небесних тіл покрита водою в рідкому вигляді. Поки у вчених немає достовірної інформації щодо населеності цих екзопланет. Але, що стосується перебування там людей, якщо припустити таке - вони будуть відчувати себе не дуже комфортно. Справа в тому, що центральна зірка відкритої системи є тьмяним помаранчевим карликом, світла на планетах дуже небагато, атмосфера куди більш щільна, ніж на Землі. До того ж, це ще не всі показники, за якими екзопланети превалюють над нашою планетою. Крім того, що одна з планет більше Землі в 1,4 рази, а інша в 1,6 раз, на екзопланетах набагато глибші моря, ніж на Землі. Вчені також припускають, що тут дмуть сильні вітри, що піднімають хвилі, практично рівні цунамі, на поверхні води.


Обидві екзопланети були негайно включені до тридцятки екзопланет, найбільш схожих з Землею, складений пуерто-ріканський фахівцями.


Існування екзопланет дуже важливо для астрономії - адже мова йде про планетах, де існують перспективи виявити життя, правда, не обов'язково в звичній нам формі, але все ж. В цьому році був зроблений глобальний крок вперед у вигляді відкриття цілої системи екзопланет, схожих за розміром з нашою планетою. Система планет знаходиться в сузір'ї Водолія, обертання екзопланет відбувається навколо одиночної зірки під назвою TRAPPIST-1. Особливо придатними для життя вчені вважають три планети з семи. Так як у трьох найближчих до зірки планет занадто висока температура повітря на поверхні, а найдальша з планет надто холодна. За 14 років це відкриття стало найбільшим «проривом» для команди бельгійських вчених. До цього в астрономії було прийнято вважати, що система зірки TRAPPIST-1 включає всього три екзопланети.


Проте, ще в липні минулого року вчені з США заявляли, що в разі, якщо на екзопланетах цієї системи будуть виявлені сліди води в рідкому вигляді, то через 1-2 десятка років стане можливим визначити наявність життя на цих об'єктах.


TRAPPIST-1 знаходиться, за мірками космосу, дуже близько від Сонця - від червоного карлика до нашого світила всього 40 світлових років. Вчені планують продовжувати дослідження цієї системи зірок за допомогою телескопа Webb, який в майбутньому році змінить на цьому «посту» обсерваторію Hubble.


У квітні цього року було зроблено ще один дуже важливий відкриття. Воно належить цілій команді європейських вчених - астрономи з Німеччини, Великобританії, Італії та Швеції виявили у екзопланети земного типу, позначеної GJ 1132b, ознаки атмосфери. Обчислення складових, що входять до складу її середовища поки недоступно вченим, вони змогли лише встановити, що основними компонентами атмосфери є вода і метан. До сих пір наявність атмосфери спостерігалося тільки у великих об'єктів, які ще називають гарячими юпітерами. Маса GJ 1132b в 1,6 рази більше, ніж у Землі, а її радіус більше земного в 1,4 рази.


Кількість відкритих екзопланет перевищило в цьому році три тисячі. Їх основна маса - об'єкти великого обсягу, на зразок Юпітера і навіть більше. Але вчені мають на меті не просто знайти цікаві для них планети, а відкрити ті, на яких потенційно можлива наявність життя. Такі перспективні об'єкти виявити набагато складніше. Для цього астрономи застосовують два методи пошуку: транзитний і по доплеровскому зрушення. Перший, мабуть, більш точний - він дає можливість дізнатися характерні розміри планети і отримати відомості щодо її атмосфери. Він заснований на зниженні світності екзопланети в момент проходження її перед диском зірки. Метод доплерівського зсуву досліджує гравітацію зірки, завдяки якій вона змінює свою швидкість при обертанні, а при спостереженні із Землі можна бачити, як планета обертається повільніше, то швидше. Від цього обертання залежить положення спектральних ліній зірки.


Телескоп Hubble не дуже зручний для дослідження спектральних особливостей атмосфер «земних» екзопланет, і причина тут в його вирішенні. У зв'язку з цим перехід на обсерваторію Webb цілком обгрунтований, і на нього покладаються великі надії.

У зв'язку з цим перехід на обсерваторію Webb цілком обгрунтований, і на нього покладаються великі надії

Вчені успішно вивчили транзитну екзопланету земного типу, що знаходиться в 30 світлових роках від Землі. Вона була відкрита всього пару років назад і знаходиться в сузір'ї Вітрила. Астрономи вважають, що це небесне тіло має атмосферу, але, в будь-якому випадку, для життя вона непридатна, оскільки має надзвичайно високу температуру на поверхні. Проте атмосфера цієї планети виявилася вельми цікавою - в інфрачервоному випромінюванні вона абсолютно непрозора, що спричинено може виявитися наявність метану, води або інших речовин. Само по собі, відкриття атмосфери у червоного карлика досить важливо. Через активність червоних карликів і спалахів на їх поверхні може повністю зникати атмосфера екзопланет, і навіть якщо до цього вони були більш придатні для життя, то це якість втрачається.


Екзопланети земного типу були не так давно виявлені в жилих зонах таких червоних карликів, як Проксима Центавра і TRAPPIST-1. Зараз вчені займаються дослідженнями можливості існування на них життя.


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация