Вчений-економіст Андрій Черкасов про шляхи відновлення Добасса, відродження економіки України та добробуту суспільства

  1. Орфографічна помилка в тексті:

16 жовтня 2014 року, 12:00 Переглядів: 16 жовтня 2014 року, 12:00 Переглядів:   Наша країна переживає складний час

Наша країна переживає складний час. На сході тривають бойові дії, стан економіки викликає тривогу, в суспільстві наростає напруженість. В таких умовах дуже важливо прислухатися до голосів професіоналів, знавців своєї справи. Ось чому газета дала слово доктору економічних наук, професору Андрію Черкасову. Він розповів про те, як вдається вирішувати складні соціальні питання в зоні АТО, поділився своїм баченням того, що конкретно слід зробити по відновленню Донбасу. Важливо зауважити, що Андрія Черкасова ніяк не можна назвати кабінетним ученим або теоретиком. У нього за плечима - величезний досвід практичної роботи як депутат Луганської обласної ради (Біловодський район) з 2006 року. Крім того, в його послужному списку - відповідальні і дуже непрості посади директора Луганського обласного центру зайнятості, заступника Міністра праці та соціальної політики України, голови Державної інспекції України з питань праці. Тому нашому співрозмовнику близька і добре знайома проблематика східних регіонів України.

ДОНБАСУ потрібний скоріше СВІТ

На жаль, партія війни в Україні поки що перемагає. Але все більше людей приходять до усвідомлення - немає альтернативи світу в східних регіонах. У цій війні переможців не буде, все залишаться в програші. Адже так не повинно бути, щоб школярі вже звично розповідали про те, як розривається снаряд, чим відрізняється танк від БМП.

Ще в травні, на круглому столі в Харкові, я озвучив першим особам держави пропозиції щодо врегулювання конфлікту і виявився єдиним депутатом від Луганщини, публічно який закликав прем'єр-міністра Арсенія Яценюка до проведення мирних переговорів.

Однак тоді верховна влада в особі О. Турчинова та А. Яценюка не почула голос розуму. Упевнений, що погодься вони тоді на переговори, вдалося б уникнути численних жертв. Проте, з червня по серпень особисто я направив Петру Порошенко п'ять запитів по цій тематиці. А адже в цьому напрямку, крім мене, працювали й інші депутати. І нам вдалося пройти шлях від формальних відписок ( "дякуємо за Вашу громадянську позицію"), які приходили у відповідь на запити в липні, до конструктивних зустрічей з працівниками Адміністрації Президента в липні-серпні. На цих робочих зустрічах вже обговорювалося - кому, що і як слід зробити. З упевненістю можу сказати, що в состоявшіхся5 вересня в Мінську мирних переговорах, є певна заслуга Луганської обласної ради.

У ті дні я чітко усвідомив -Багато чиновники в Києві часто не розуміють ситуацію, яка склалася в Луганській області, діють дуже повільно і непрофесійно. Звичайно, всього не передбачиш. Але якщо в країні біда, якщо гинуть люди, то працювати слід без оглядки на застарілі, не відповідають новим реаліям інструкції. Потрібно діяти за правилами, яке диктує воєнний час. Навіть якщо офіційно війну в Україні і не оголошували. Щоб виправити ситуацію, нами і запропонували просту, чітка і зрозуміла концепція відновлення та розвитку Донбасу. Звичайно, шкода, що пропозиції, зроблені в червні, почали реалізовуватися тільки зараз. Стільки дорогоцінного часу втрачено.

ВІЙНА НЕ СКАСОВУЄ СОЦІАЛЬНУ ДОПОМОГУ

Слід віддати належне багатьом депутатам різних рівнів, керівникам різних відомств, та й просто сумлінним чиновникам. Завдяки їх старанням вдається задовольняти повсякденні запити людей, не своєю волею опинилися у вогні війни або вимушено залишили вдома.

Мені теж, разом з колегами, довелося взяти на себе вирішення питань тих людей, яких війна змусила виїхати із зони бойових дій. Адже нерідко від'їзд проходив під обстрілами і люди змогли взяти з собою мінімум речей.

Рішення ми прагнули приймати системні. Такі, які торкнулися б якщо не всіх, то більшості тих, хто потребує допомоги та підтримки. В даний час вже діє спрощений порядок отримання пенсій для тих, хто проживав в зоні бойових дій, і змушений був покинути будинок. Зазначу, що в ситуації, що склалася мені у нагоді досвід роботи заступником Міністра праці та соціальної політики, розуміння того, що для багатьох переселенців пенсія - єдине джерело доходу (нерідко -для всієї родини). З великими труднощами вдалося вмовити чиновників Мінсоцполітики відмовитися від вимоги довідки про реєстрацію. Адже де її взяти людині, яка не має постійного місця проживання? Вдалося також змінити порядок переведення пенсії з традиційною, "паперової" форми на електронну. Тепер достатньо написати заяву, надати паспорт та ідентифікаційний код, повідомити місце, де буде виходити пенсія (на пошті або через банк) і на протязі 2-3 тижнів людина знову отримує потрібні йому кошти для життя.

Вдалося також вирішити питання з виплатою цілого ряду посібників. Але заспокоюватися рано. Поки що не мають можливості встати на облік в центрі зайнятості безробітні, якщо їх трудова книжка залишилася в зоні бойових дій. Є серйозні проблеми з продовженням пенсії по інвалідності внаслідок закриття МСЕК. Я тричі звертався з цими питаннями до прем'єр-міністра Яценюку. Уже є його доручення, які знаходяться на виконанні в Міністерствах соціальної політики і охорони здоров'я. Упевнений, що найближчим часом позитивне рішення буде прийнято і це полегшить життя тисяч людей.

Коли я дізнався, що колеги по Луганській обласній службі зайнятості, (якої, до слова, керував з 2007 по 2010 роки), з липня сидять без заробітної плати, довелося впритул зайнятися і цією ситуацією. Зауважу, що над пошуками виходів з труднощів ми працюємо в команді. Тут і народні депутати, і мер Луганська, і депутати обласної ради. Частина труднощів подолано, за деякими ще шукаємо рішення, долаючи не тільки технічні труднощі зі зв'язком, але і чиновницьку бюрократію. Ми направили запити до Президента України, прем'єр-міністру, провели кілька зустрічей з головою правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Разом з колегами з обласної служби зайнятості запропонували різні шляхи вирішення проблеми. Хоча на це пішло більше місяця, але підсумок радує: сотні працівників отримали належну їм заробітну плату. А за допомогою керівників обласних центрів зайнятості вдалося працевлаштувати на новому місці частина тих, хто виїхав фахівців-луганчан.

Зараз на порядку денному гостро стоїть питання про нарахування та виплату заробітної плати для всіх фахівців бюджетної сфери, які залишили зону бойових дій. На жаль, тим, хто знаходиться безпосередньо в зоні конфлікту, поки допомогти не виходить. Але я впевнений - найближчим часом разом ми впораємося і з цим завданням.

Однак спочивати на лаврах не виходить. Адже крім виплат, є ще проблеми з розміщенням виїхали, їх працевлаштуванням. Діти повинні відвідувати в дитячі сади і школи. Є у вимушених переселенців проблеми з отриманням повноцінної медичної допомоги. Тим більше, що зима вже не за горами, а інфраструктура в зоні конфлікту сильно зруйнована. Та й звичайні проблеми, які є на територіях, де, на щастя, не велися бойові дії (наприклад, в тому районі, де я депутат обласної ради) нікуди не зникли.

ДЛЯ ПОКРАЩЕННЯ ЖИТТЯ ТРЕБА ОЖИВИТИ ЕКОНОМІКУ

Хоча і держава і ряд нардепів всіх рівнів прикладають багато зусиль, щоб утримати більш-менш нормальну соціальну ситуацію як на територіях, де ведуться бойові дії, так і в середовищі тимчасових переселенців, довго так тривати не може. Пора робити конкретні кроки для поліпшення економічної ситуації.

КОНЦЕПЦІЯ РОЗВИТКУ. Розробляючи заходи з відновлення регіону, я скористався не тільки своїм особистим досвідом державного управлінця, а й привернув науковий потенціал області. В результаті з'явилася і була представлена ​​Президенту України Петру Порошенко і прем'єр-міністру Арсенію Яценюку "Концепція по відновленню і розвитку Донбасу" .Вона передбачає створення окремого центрального органу виконавчої влади - Агентства по відновленню і розвитку Донбасу. Уже найближчим часом Кабінет Міністрів України повинен прийняти рішення про створення такого органу, який негайно займеться практичною роботою. Головне, щоб керівники майбутнього Агентства не просто розуміли проблеми Донбасу, а й призначалися з вихідців з Луганської або Донецької областей або мали досвід роботи в цих регіонах. Ми, як депутати місцевих рад, відразу ж візьмемо роботу Агентства на депутатський контроль. Причому будемо не тільки контролювати, але й надавати всебічну практичну допомогу.

Причому будемо не тільки контролювати, але й надавати всебічну практичну допомогу

Для мене особисто, як для депутата облради, і як автора монографії "Інфраструктурний забезпечення соціально-економічного розвитку регіонів України" дуже важливо, щоб в програму розвитку, яку готуватиме створюване Агентство, увійшов кожен район і місто Луганщини. Особливо актуальне для наших сільських територій питання створення нових робочих місць. У нас є конкретні пропозиції в цьому напрямку. Упевнений, що ми разом зможемо їх реалізувати. Але тільки лише на створенні Агентства і розробці програми його роботи коло проблем не замикається.

ТРУДОВЕ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВО.Не потрібно бути вченим-економістом, щоб розуміти: в основі розвитку і процвітання країни лежить праця. А він неможливий без збереження існуючих та створення нових робочих місць. Ці питання, як і рішення проблеми з працевлаштуванням громадян, повинні стати і в Донбаському регіоні, і в державі пріоритетними. Причому саме в період кризи необхідно проводити реальні реформи в сфері трудових відносин.

Серйозного доопрацювання вимагає закон України "Про зайнятість населення" та є нагальна потреба в прийнятті Закону України "Про легалізацію робочих місць". Він буде сприяти виходу з "тіні" заробітних плат і посилення відповідальності за порушення трудового законодавства. Зауважу, що такі законопроекти вже підготовлені, пройшли попередню експертизу у фахівців. Їх можна відразу після виборів подати на розгляд до Верховної Ради України.

Держава зобов'язана створити умови, при яких ціна робочої сили постійно підвищується. Для цього слід прийняти Закон "Про мінімальної погодинної заробітної плати". Подібні закони діють в більшості розвинених країн. Виконані мною розрахунки свідчать - кінця 2015 р годинна мінімальна заробітна плата не повинна бути менше 18 грн на годину (2700 грн в місяць), з перспективою росту до 2019 р до 25 грн за годину (3900 грн в місяць) .В наступному році потрібно повернутися до практики постійного перегляду мінімальних заробітної плати і пенсій у бік збільшення. У 2015-2016 р.р. мінімальні заробітна плата і пенсія повинні підвищуватися не менше 2 разів на рік, з 2017 р - щоквартально, з урахуванням індексу інфляції.

СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ. Потрібно врахувати помилки, які призвели до провалу пенсійної реформи. І тут моя пропозиція досить просте - необхідно змінити принцип виходу на пенсію жінок-матерів: скорочувати вік виходу на пенсію на один рік за кожну народжену (усиновленої) дитини. Так буде справедливо. Я вносив цю пропозицію, коли готувалася пенсійна реформа , Але у її авторів була інша думка і моя пропозиція не була прийнята.

Ті ж розрахунки, про які вже згадувалося вище, показують, що вже до кінця 2015 року мінімальна пенсія повинна бути не менше 1800 грн з поступовим зростанням до 2800 гривень в 2019 році.

Нарешті, хочу нагадати, що навіть під час війни нормальну державу на дітях заощаджувало в найостаннішу чергу. А в нашій країні ситуація до справжньої війни поки не дійшла. Тому слід скасувати "зрівнялівку" в виплаті допомоги при народженні дитини. Необхідно повернути збільшені виплати при народженні другої дитини (в 2 рази), при народженні третьої і наступної дитини (в 3 рази), які існували до 01.07. 2014р.

Також слід повернути щомісячні виплати батькам на дітей до досягнення ними 3-х річного віку. Сума виплат повинна складати на кожну дитину не менше 50% прожиткового мінімуму. Переконаний, що саме таке рішення Верховної Ради України допоможе відновити соціальну справедливість.

ПОДОЛАННЯ КОРУПЦІЇ. Ні для кого не секрет, що проблема відсутності коштів на гуманітарні програми часто корениться не в погану наповнюваність бюджету або відсутності коштів, а корупції.

У цьому плані слід внести зміни в Закон України "Про засади запобігання і протидії корупції". Що слід передбачити подібними змінами? Всі народні депутати України, державні чиновники, судді, працівники прокуратури і правоохоронних органів повинні одночасно з подачею щорічної декларації про доходи подавати декларацію про витрати, що стосуються їх особисто і їх всіх близьких родичів. До призначення на посаду така декларація подається за 3 останні роки, а для міністрів, керівників центральних органів виконавчої влади, керівників обласних і районних державних адміністрацій, їх заступників - за 5 останніх років. Дані декларації повинні в обов'язковому порядку публікуватися в державних і комунальних засобах масової інформації ще до призначення, щоб люди могли оцінити - чесний претендент на державну посаду. Адже люди і без декларацій завжди знають - де живе людина, на якій машині їздить.

ПІДРОСТАЮЧЕ ПОКОЛІННЯ. Які б труднощі не переживала економіка, але потрібно дивитися вперед, піклуватися про підростаюче покоління. Вважаю, що в Законі "Про державний бюджет України на 2015 рік" повинна бути передбачені кошти на повну комп'ютеризацію всіх сільських шкіл і їх підключення до мережі Інтернет. Причому плата за Інтернет з 2015 року має входити до переліку захищених статей, нарівні з оплатою енергоносіїв. Діти, незалежно від місця проживання, повинні мати рівні можливості для навчання! Тим більше, що в країні в відчувається нестача IT-фахівців. Діти із сільської місцевості повинні отримати ще один спосіб доступу до знань. І, нарівні з міськими, мати можливість стати програмістами і айтішників, мати високооплачувану роботу, приносити користь собі і країні.

Протягом 2015 г.следует завершити забезпечення всіх сільських населених пунктів транспортом за держпрограмою "Шкільний автобус", вирішити питання з фінансування програми. Скільки може голова сільради або глава району бігати з простягнутою рукою в пошуках бензину і запчастин?

Переконаний, що на законодавчому рівні необхідно вирішити питання з безкоштовним харчуванням школярів початкових (1-4) класів сільських шкіл. Це повинно бути закріплено запровадженням відповідної статті в Закон України "Про освіту". Кошти мають бути передбачені Законом "Про державний бюджет України".

Потрібно поставити законодавчий заслін необгрунтованого відмови з боку уряду у виплаті надбавок педагогам! Потрібно вирішити питання про обов'язковість виплати надбавки в розмірі 20% посадового окладу педагогічним працівникам дошкільних, позашкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладів та, за особливі умови роботи, в розмірі до 50% окладу - працівникам бібліотек.

Всі ці заходи є цілком реальними і не вимагають величезних грошей. Джерелом коштів повинні стати олігархи, не доплачують податки в мільярди гривень.

ТАКІ НЕПРОСТІ ДОСТРОКОВІ ВИБОРИ

Зовсім небагато часу відділяє нас від дострокових виборів народних депутатів України. Виборцям належить нелегкий вибір. Адже зараз мова йде навіть не про те, чи виправдає кандидат чиїсь надії або знову будуть тільки обіцянки без конкретних справ. Майбутнім народним обранцям доведеться виводити країну з кризи, а що стосується Донбасу - то ще й долати розруху в самому прямому сенсі цього слова. Тим більше, що в умовах небувалого суспільно-економічної кризи доведеться протистояти спробам влади урізати не тільки соціальні, а й гуманітарні програми. Як же виборцям зробити правильний вибір?

Слід пам'ятати, что перший крок до обману віборців - неконкретний програма кандидата. Почінаті нужно з ВІДПОВІДІ на просте запитання: "З чим конкретно кандидат (або депутат) уходит на вибори до людей?" Аджея часто-густо в Програмі и обіцянках - только ЗАГАЛЬНІ фрази и гасла и ніякої конкретики: "Бачу своє завдання в захісті ...", "пенсії и зарплати повінні платіті ...", "Буду піклуватіся про дітей ..." І ще багато, много гарних слів. А вісь поясніті, як ВІН собирается втілюваті в життя свою програму, много НЕ могут. У чому ж причина? Та такий кандидат и не збірався Виконувати свою програму! Адже в ній немає жодного конкретного пункту, так що і причепитися ні до чого. Подібні горе-претенденти знайдуться в кожному виборчому окрузі. Абсолютно переконаний, що як в програмах кандидата в депутати сільської, районної, обласної ради, так і в програмі кандидата в народні депутати загальних фраз бути не повинно в принципі.

Потім, якщо потрібно вибирати людину, яка вже попрацював нардепом, то варто не полінуватися і подивитися - що корисного він вже зробив на своїй посаді. Наведу приклад з близької мені області. Адже роботи у соціальній сфері я віддав понад 12 років. Упевнений, жодна жінка не стане голосувати за авторів нещасливої ​​пенсійної реформи, яка збільшила вік виходу на заслужений відпочинок. Чесно кажучи, в цьому плані не слід голосувати і за всіх депутатів, обраних до Верховної Ради в 2012 році. Саме вони, побачивши провал пенсійної реформи, повинні були внести істотні корективи. Але не зробили абсолютно нічого. Саме ці люди прийняли Закон "Про запобігання фінансової катастрофи". Від нього не постраждав жоден олігарх, а ось допомоги від держави позбулися найбільш незахищені верстви населення.

Нарешті, останній скликання проявив небувалий цинізм - в порушення Закону "Про боротьбу з корупцією", багато в його складі відмовилися публікувати декларації про доходи. А тепер як колишні так і діючі нардепи знову рвуться отримати заповітний мандат. І ось такі люди знову балотуються на виборах! Правда частина все-таки завбачливо змінила округу.

Щоб не наступати в черговий раз на ті ж граблі, виборець повинен уважно вивчити попередню діяльність знову балотується нардепа.

Знаючи роботу систему зсередини, можу зазначити що просто нереально стати результативним народним депутатом парламенту, не маючи досвід депутатської роботи в місцевих радах. Причому, роботи з конкретними результатами, про які можна чесно звітувати перед виборцями. Адже основне завдання депутата у Верховній Раді - робота з першого дня. Народний обранець повинен розуміти, як і що він буде робити в стінах парламенту. Немає у нього часу на розкачку, на навчання. Тим більше - в період кризи.

На завершення своїх роздумів, хочу ще раз підкреслити - не добившись світу в Україні, ми не маємо майбутнього. Якщо буде мир, то український народ всі труднощі подолає.

Читайте найважлівіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Вчений-економіст Андрій Черкасов про шляхи відновлення Добасса, відродження економіки України та добробуту суспільства". інші Останні новини України Дивіться в блоці "Останні новини"

Если ви нашли помилки в тексті, віділіть ее Ведмедики и натісніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати ПОВІДОМЛЕННЯ про помилки автора?

Віділіть некоректно текст ведмедика

Дякуємо! ПОВІДОМЛЕННЯ Відправлено.

Адже де її взяти людині, яка не має постійного місця проживання?
Що слід передбачити подібними змінами?
Скільки може голова сільради або глава району бігати з простягнутою рукою в пошуках бензину і запчастин?
Як же виборцям зробити правильний вибір?
Почінаті нужно з ВІДПОВІДІ на просте запитання: "З чим конкретно кандидат (або депутат) уходит на вибори до людей?
У чому ж причина?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация