ВЕБ-ЕНДОКРИНОЛОГІЯ: ВІТЧИЗНЯНІ ГАЛУЗЕВІ ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ

  1. бібліографічна посилання

1 Решетова О.Н. 1

1 Приватне установа освітня організація вищої освіти «Медичний університет" РЕАВІЗ "»

Мета дослідження: виявлення, аналіз і відбір спеціалізованих ресурсів Інтернету ендокринологічної спрямованості, які можуть бути корисні в науковій, практичній і освітньої діяльності як лікарям ендокринологів, так і лікарям інших спеціальностей, що зіштовхуються з ендокринною патологією. Матеріали і методи: аналітичний огляд російськомовних медичних сайтів по ендокринології. Обговорення. Стаття присвячена аналізу російськомовних галузевих ресурсів Інтернету по ендокринології, які можуть бути використані в практичній і самообразовательной діяльності як лікарями ендокринологами, так і лікарями інших спеціальностей, що зіштовхуються з ендокринною патологією. Представлені веб-ресурси найбільших наукових центрів і професійних товариств, спеціалізовані сайти по окремих ендокринних захворювань, онлайнові галузеві журнали. Кожен інформаційний ресурс супроводжується короткою характеристикою. Висновки. Проведений аналіз і відбір спеціалізованих ресурсів Інтернету ендокринологічної спрямованості може бути корисний в науковій, практичній і освітньої діяльності як лікарям ендокринологів, так і лікарям інших спеціальностей, що зіштовхуються з ендокринною патологією. Даний огляд допоможе зорієнтуватися в різноманітті медичних ресурсів і використовувати їх у своїй професійній діяльності.

інформаційні ресурси

Рунет

Інтернет

ендокринологія

1. Бузіашвілі І. І. Всесвітня комп'ютерна мережа Інтернет на допомогу ендокринологів і пацієнтам із захворюваннями ендокринних залоз [Текст] / І. І. Бузіашвілі, В. В. Фадєєв, Г. А. Мельниченко // Проблеми ендокринології. - 2002. - Т. 48, № 1. - С. 37-40.

2. Гельман В. Я. Інтернет в медицині [Текст] / В. Я. Гельман, О. А. Шульга, Д. В. Бузанов. - [2-ге вид., Испр.]. - М .: Медичне інформаційне агентство (МІА), 2005. - 287 с.

3. Медичні ресурси Інтернету [Текст]: вебліогр. посібник / СОУНБ, МІАЦ, СамГМУ; сост. І. Л. Сабельникова, О. В. Кузьміна. - Самара, 2010. - 228 с.

4. Сабельникова І. Л. Медичні ресурси Інтернету та інформаційна підтримка фахівців охорони здоров'я [Текст] / І. Л. Сабельникова, О. В. Кузьміна // Управління якістю медичної допомоги. - 2010. - № 1. - С. 44-55.

5. Старостіна Є.Г. Дистанційне медичне інтернет-консультування і навчання лікарів та хворих на цукровий діабет і ожиріння [Текст]: (дворічної. Досвід роботи) / Е. Г. Старостіна, А. В. Древаль // Цукровий діабет. - 2002. - № 3. - С. 52-58.

Інтернет ресурси

6. Асоціація Ендокринологів Санкт-Петербурга [Електронний ресурс] / Ассоц. Ендокринологів Санкт-Петербурга. - Електрон. дан. - Санкт-Петербург: [б. і., б. м]. - Режим доступу: http://endocrinolog.spb.ru. - Загл. з екрану.

7. Діабет.ru [Електронний ресурс]: все, що необхідно знати / гл. ред. сайту А. В. Древаль. - Електрон. журн. - Москва: [б. в.], cop. 2013. - Режим доступу: http://www.diabet.ru. - Загл. з екрану.

8. Діабет-Net [Електронний ресурс]. - Електрон. дан. - [Москва]: ФДМ ендокринної. науч. центр Росмедтехнологий, cop. 2007-2009. - Режим доступу: http://www.dia-enc.ru. - Загл. з екрану.

9. Діа-Клуб [Електронний ресурс]. - Електрон. дан. - [Москва: б. в.], cop. 2003-2008. - Режим доступу: http://www.dia-club.ru. - Загл. з екрану. - Інше загл .: Цукровий діабет і його лікування. Сайт взаємодопомоги.

10. Загальноросійська громадська організація інвалідів «Російська Діабетична Асоціація» [Електронний ресурс]. - Електрон. дан. - [Москва]: ОООІ РДА, 2007. - Режим доступу: http://rda.org.ru. - Загл. з екрану.

11. Тіронет - все про щитовидній залозі [Електронний ресурс]. - Електрон. дан. - [Москва]: Nycomed, cop. 2002. - Режим доступу: http://thyronet.rusmedserv.com. - Загл. з екрану.

12. Федеральний медичний дослідний центр імені В. А. Алмазова [Електронний ресурс]. - Електрон. дан. - Санкт-Петербург: [б. і., б. м]. - Режим доступу: http://www.almazovcentre.ru. - Загл. з екрану.

13. Центр «Діабет» [Електронний ресурс]. - Електрон. дан. - [Самара: б. і., б. м]. - Режим доступу: http://www.centerdiabet.ru. - Загл. з екрану.

14. Щитовидна залоза [Електронний ресурс] / адміністратор сайту А. В. Древаль. - Електрон. дан. - [Москва: б. і., б. м]. - Режим доступу: http://www.thyroid.ru. - Загл. з екрану.

15. Ендокринологічний науковий центр [Електронний ресурс]. - Електрон. дан. - [Москва: б. в.], cop. 2007. - Режим доступу: http://www.endocrincentr.ru. - Загл. з екрану.

16. Diabetology.ru [Електронний ресурс]: про діабет для професіоналів / сайт розробок. і підтримується за участю компанії «Берлін-Хемі / Менаріні». - Електрон. дан. - [Москва: б. і., б. м]. - Режим доступу: http://www.diabetology.ru. - Загл. з екрану.

17. RUSENDO.com [Електронний ресурс]. - [Б. м.: б. і., б. м]. - Режим доступу: http://rusendo.com. - Загл. з екрану. - Інше загл .: Портал ендокринологічних заходів Росії.

Інтернет є одним з ефективних способів підвищення професійного рівня. Ендокринологія, як і інші медичні спеціальності, вимагає серйозної теоретичної підготовки та постійного оновлення знань, причому постдипломна підготовка з даної дисципліни необхідна лікарям багатьох спеціальностей, лікарям загальної практики. На сучасному етапі діяльність лікаря визначається його вмінням орієнтуватися у великій кількості професійної інформації та ефективно використовувати сучасні інформаційно-комунікаційні технології, в тому числі Інтернет [1].

Інтернет оптимізує способи діагностики і лікування, принципи взаємодії лікарів з пацієнтами і один з одним, значно допомагає поліпшити проведення медичних досліджень і якість лікування. В даний час основними напрямками використання Інтернету в медицині, в тому числі в галузі ендокринології, є придбання лікарями актуальною медичної інформації; обмін практичним досвідом, думками та останніми досягненнями між лікарями; підвищення професійного рівня медичних працівників, а також медична та психологічна підтримка пацієнтів з різними захворюваннями [5].

Актуальність. Стрімко зростаючі обсяги медичного Інтернету викликають зростаючу необхідність полегшити фахівцям пошук і відбір авторитетних веб-ресурсів, що містять достовірну професійну інформацію [2]. Вирішити цю задачу самостійно фахівці не мають можливості як з-за величезної кількості і різноманіття медичних ресурсів Інтернету, так і з-за відсутності у значної частини лікарів навичок, знань і умінь для раціонального використання глобальних мереж [4]. Крім того, динамічний характер медичних інтернет-ресурсів вимагає їх постійного моніторингу, аналізу та актуалізації даних.

Об'єктом дослідження є вітчизняні галузеві інтернет-ресурси по ендокринології, що представляють інтерес для лікарів усіх спеціальностей, які в своїй практиці стикаються з ендокринною патологією.

Новизна. Дана тема представлена ​​лише поодинокими публікаціями. У цій ситуації багато ендокринологічні ресурси Інтернету залишаються поза увагою навіть лікарів ендокринологів, які інтенсивно відвідують тільки сайти, створені провідними галузевими науковими установами та центрами. Лікарі інших спеціальностей, що зіштовхуються з ендокринною патологією, і лікарі загальної практики, як правило, зовсім не знайомі з веб-ресурсами по ендокринології, хоча для більшості з них це найбільш доступне джерело отримання та необхідної професійної інформації, і оперативної консультаційної підтримки.

Обговорення

Свої галузеві веб-ресурси є у будь-якої нозології, і ендокринологія не є винятком [3]. Безумовно, чимало корисних відомостей з питань ендокринології можна знайти, звернувшись до універсальних медичних ресурсів, адресованим лікарям усіх спеціальностей. Однак спеціалізовані ресурси мають найбільшою концентрацією профільної інформації, як новинний, так і наукової. Галузеві ресурси можуть розглядати всі проблеми ендокринології в комплексі, а можуть бути присвячені окремим проблеми, захворювання або напрямку, наприклад, цукрового діабету, тиреодології, хірургічної ендокринології, дитячої ендокринології, репродуктивної ендокринології, ендокринної гінекології, андрології, остеопорозу і т.д.

Огляд галузевих ресурсів раціональніше всього почати з сайтів медичних науково-дослідних інститутів ендокринологічного профілю.

Чимало цінної довідкової, бібліографічної та повнотекстової інформації містить сайт ФГУ «Ендокринологічний науковий центр» (http://www.endocrincentr.ru/). У розділі сайту «Наука» доступні повнотекстові статті та автореферати дисертацій з проблем ендокринології, а також каталог дисертацій, каталог авторефератів, каталог книг і каталог методичних рекомендацій і посібників.

Окремий розділ сайту присвячений професійним товариствам і асоціаціям ендокринологів. На сайті є окремий блок інформації для пацієнтів, що включає інтернет-консультації [15].

Інститут ендокринології Федерального медичного дослідницького Центру ім. В. А. Алмазова, який є одним з провідних в Росії науковим, лікувальним і педагогічним установою ендокринологічного профілю, добре відомий лікарям цієї спеціальності. Слід мати на увазі, що на сайті Інституту (http://www.almazovcentre.ru/) в розділі «Освіта» дається детальна інформація про циклах підвищення кваліфікації і професійної перепідготовки, умовах цільового і договірного навчання, стажувань. Розділ «Наука» знайомить з новими медичними технологіями Центру, основними напрямками клінічних досліджень. Крім того, в підрозділі «Дисертаційна рада» можна ознайомитися з повними текстами авторефератів дисертацій, захищених в Центрі з 2006 року; подивитися онлайн трансляції засідань вченої ради. У підрозділі «Видання» в форматі pdf доступні всі випуски газети «Новини Центру Алмазова» і «Бюлетеня Федерального Центру серця, крові та ендокринології ім. В. А. Алмазова »(з 2010 р) [12].

Асоціація Ендокринологів Санкт-Петербурга має власний сайт [6]. Всім фахівцям, які займаються ендокринною патологією, буде корисний блок сайту «Лікарям». У цьому блоці можна переглянути відеолекції, ознайомитися з календарем проведення ендокринологічних заходів. Блок сайту для пацієнтів містить популярну інформацію, присвячену основам ендокринології та «школам хворих» деякими ендокринологічні захворювання [6].

Професіоналам безсумнівно буде цікавий портал ендокринологічних науково-практичних заходів Росії «RUSENDO.com». Це спільний ресурс ФГБУ «Ендокринологічний науковий центр» МОЗ Росії і ТОВ «Російська асоціація ендокринологів». Тут можна ознайомитися з архівом вже пройшли конференцій та конгресів, анонсами майбутніх, а також отримати детальну інформацію про поточні заходи [17].

Одним з перших спеціалізованих в галузі ендокринології та найбільш відвідуваних по праву вважається сервер «Діабет.ru» призначений як для лікарів, так і для хворих на цукровий діабет. Сайт складається з двох блоків, один з яких адресований пацієнтам, а інший - фахівцям (лікарям, медичним сестрам та студентам медичних вузів). Кожен з блоків містить повнотекстові статті про методи лікування і профілактики діабету, адресовані певному колу користувачів [7].

Спеціалізований сервер з проблем щитовидної залози «Тіронет - все про щитовидній залозі» адресований професіоналам охорони здоров'я, однак, є блок інформації, призначеної пацієнтам. На сторінках сайту фахівець може знайти найактуальнішу інформацію по тиреодології, ознайомитися з новими клінічними рекомендаціями і публікаціями російськомовного варіанту міжнародного журналу «Thyroid international», взяти участь в дискусії. Публікації журналу «Thyroid international» носять проблемний характер, тому журнал буде цікавий перш за все ендокринологів. Крім того, на сайті є розділи: Конференція «Тіронет» для лікарів; Довідник тіроідолога; Клінічні рекомендації; Захворювання щитовидної залози у схемах; У світі доказової медицини; Галерея Тіронет (у якій можна побачити фотографії і малюнки щитовидної залози з різними патологіями); Бібліотека Тіронет. Пацієнт може отримати на сайті консультацію лікаря і вибрати лікувальний заклад, в якому буде отримувати медичну допомогу [11].

Ще один ресурс, адресований як професіоналам охорони здоров'я, так і пацієнтам - «Diabetology.ru» Сайт розроблено і підтримується за участю компанії «Берлін-Хемі / Менаріні». Блок інформації для фахівців містить новини, наукові статті, клінічні рекомендації, довідник діабетології, схеми по діабетології, посилання на інтернет-ресурси і медичний форум. Крім того, є архів публікацій з журналу «Цукровий діабет». Блок інформація для пацієнтів дозволяє провести експрес-тест на діабет, містить «Пам'ятки пацієнтам», Щоденник самоконтролю, відомості про медичних центрах і розділ «Питання-відповідь», що дозволяє як задати своє питання, так і переглянути відповіді на типові запитання [16] .

На сайті Загальноросійської громадської організації інвалідів «Російська Діабетична Асоціація» можна знайти звіти про конференціях, школах та інших заходах, що проводяться Російської Діабетичної Асоціацією. У розділі «Документи» є повні тексти нормативно-правових документів та архів в форматі pdf газети «Вісник Російської Діабетичної Асоціації» [10].

Матеріали, представлені на сайті «Діабет-Net» відображають сучасні уявлення про лікування цукрового діабету. Сайт адресований самому широкому колу користувачів від лікарів, психологів та медичних сестер до хворих, що страждають на цукровий діабет, і їх родичів. На сайті є наукові та популярні статті, нормативні акти, національні стандарти лікування, онлайнові консультації як для лікарів, так і для пацієнтів, а також різні форуми [8].

Безумовного уваги заслуговує сайт «Щитовидна залоза», адміністратором якого є доктор медичних наук, головний ендокринолог Московської області, професор А. В. Древаль. Це високопрофесійний ресурс і для лікарів, і для пацієнтів. На сайті є повнотекстові методичні посібники, статті, тіроідов-галерея фотознімків. Проводяться консультації онлайн [14].

На сайті взаємодопомоги «Діа-Клуб», присвяченому цукрового діабету і його лікування, особлива увага приділяється питанню інсулінотерапії. Є докладний опис і онлайн-варіант комп'ютерної програми Diabet2000 (розділ «Розрахунок в мережі»), що дозволяє діабетикові розрахувати точні компенсаційні дози інсуліну. База знань «Діа-Клубу» включає розділи: «Діабет в питаннях і відповідях», «Словник діабетичних термінів»; "Корисні посилання". На сайті є можливість спілкування в прямому ефірі [9].

Значний інтерес для пацієнтів можуть мати сайти регіональних лікувальних установ, які висвітлюють їх діяльність, і що надаються населенню послуги. Прикладом може служити сайт Самарського медичного Центру «Діабет». На сайті Центру «Діабет» представлена ​​довідкова інформація про симптоми діабету, його діагностиці, лікуванні, також захворюваннях щитовидної залози (гіпотиреоз, тиреотоксикоз, вузловий зоб). Також користувачі знайдуть інформацію про Школу Діабету, інсулінових помпах і моніторування глюкози [13].

Висновок. Проведений аналіз і відбір спеціалізованих ресурсів Інтернету ендокринологічної спрямованості може бути корисний в науковій, практичній і освітньої діяльності як лікарям ендокринологів, так і лікарям інших спеціальностей, що зіштовхуються з ендокринною патологією. Даний огляд допоможе зорієнтуватися в різноманітті медичних ресурсів і використовувати їх у своїй професійній діяльності.

рецензенти:

Поляруш Н.Ф., д.м.н., доцент, завідувач кафедри клінічної медицини післядипломної освіти Медичного університету «РЕАВІЗ», м Самара;

Качковський М.А., д.м.н., доцент, завідувач кафедри клінічної медицини Медичного університету «РЕАВІЗ», м Самара.

бібліографічна посилання

Решетова О.Н. ВЕБ-ЕНДОКРИНОЛОГІЯ: ВІТЧИЗНЯНІ ГАЛУЗЕВІ ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ // Сучасні проблеми науки та освіти. - 2015. - № 3 .;
URL: http://www.science-education.ru/ru/article/view?id=19699 (дата звернення: 28.06.2019).

Пропонуємо вашій увазі журнали, що видаються у видавництві «Академія природознавства»

(Високий імпакт-фактор РИНЦ, тематика журналів охоплює всі наукові напрямки)

Ru/ru/article/view?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация