Велес - Бог циклічного руху »Боги Слов'ян

Велес, Худ.М.Сочіліна

ВЕЛЕС - один з Старших богів слов'янського пантеону, так званий - первонароджений. Велес вважався богом Місячним. І саме Велес привів в рух наш світ, створений раніше родом і Сварогом .

РОДОВІД: У Велеса дуже складно простежити весь його життєвий шлях, оскільки приходив він у цей світ багато разів. За легендами, найстарший, а відповідно, і найголовніший Велес - Велес Родович, син роду і Небесної корови Земун . Але, мабуть, щось не склалося в той раз, і вдруге Велес був народжений від Амелфи і Ра (Велес-Рамна).

Одружений був Велес на Макошь -Мокоші, і тому одне з його імен - Мокоса (Мокошині чоловік), від цього союзу у Макоші з'явився син тур . А ще у Велеса є син Совий .

Дружиною Велеса, його любов'ю, стала Азовушка - ніжна і добра дочка Сварога і самої Матері-Сва . дивовижний острів Буян - те саме місце, де була священна обитель бога Велеса і красавишна Азовушка. (На Азовушка Велес був одружений в образі Асил).

І був період, коли одружений був Волос на Маре-Морені , І мав він від неї синів сну да Мороза, дочок Соню , Карну да Желю В один час Велес в образі річкового бога дона одружився з Асі-Ясуні Святогоровне . А коли загинув він, то Ясуні з горя-печалі обернулася страшною Бурею-Ягою.

ІНШІ ІМЕНА: Ім'я Велес в деяких облости звучало як білястого. Коровичі - ім'я Велеса, як сина небесної корови, в казках російських Велес зустрічається нам під ім'ям - Іван Биковіч. Від слова Яловичина сталося і ім'я Гвідон - теж ім'я Велесове,

ГОРОСКОП . Входить до складу гороскопу Ваш слов'янський покровитель .

СВЯТЕ ТВАРИНА. У Велеса священною твариною був бик (Тур).

ПЕРЕТВОРЕННЯ . Багатьма тваринами міг обернутися Велес. птах Гамаюн вважалася втіленням Велеса. І в разі потреби Велес міг обернуться биком - могутнім Туром. А міг і Змієм полозом Великим стати, щоб охороняти багатства земні. Любив Велес і ведмедем обернутися.

СТИХІЇ. Велес відноситься до стихії ЗЕМЛІ.

АРТЕФАКТИ Велес. Дзеркало Велеса - перетворення будь-якої дзеркальної поверхні в екран, що показує минуле і майбутнє.

ВЕЛЕСОВА КНИГА - рукописна книга слов'ян, яка захоплює різні сторони життя, побуту і вірування наших предків. Виходячи з назви, або книгу писав сам Велес, або вона йому присвячена була. Перше більш правдоподібно.

СФЕРА УПРАВЛІННЯ: Як світлий бог, входить до складу Вищої Триглава - Трояна .

СВИТА Велес. У його свиті є воїни - волкодлак - полувоіни-полуволка.

Заступництво. Велес - один з покровителів мудреців і чарівників.

*********

Свого пришестя, як син Амелфи, Велес знову зустрівся з Ясуні, що мала лик Бурі-Яги. І вони знову стали чоловіком і дружиною. Велес вмирав і народжувався багато разів, він був і Доном, сином Дану, і РАМН, сином Ра, і Тавром, а також Асом і Асил, Астером. Багато ликів було і у його дружини Азовушка. Прийшовши в нав, він зустрів берегиню Шляхи в нав Вилу Сиду. І дізнався, що все його дружини були ликами, сходження в земний світ Сіди. І Азовушка, і Золота Матір, і Ясуні Святогоровна, і Буря-Яга, і Діва Диевна, і Домна, і Ася Звездінка. Втім, це не завадило її лікам жити окремим життям і навіть ревнувати Велеса один до одного.

ІНШІ ІМЕНА: У Велеса багато імен, він має безліч іпостасей. Він був сином корови Земун. Тому його бачать Бикоглавим (слово «бик» - спосіб вимови слова «бог»). Він же Мінотавр у древніх греків, Говямард (Гайомард) в Стародавньому Ірані ( «тавр», «ялови» - значить «бик» - пор. Російські слова «тавро» (клеймо на бику), «яловичина»). На Русі його також називали Тавром Бусічем, гвідон, тобто Коровичі. Його ім'ям названа Таврида (Крим). Гвідіон його звали кельти (в валлійської пісні про Битві дерев). У билинах справи Велеса - Тавра виконує Ставр Годинович, в казках справами його зайнятий цар Гвідон. Так, спадкоємцем Велеса (Велеса) в билинах став Василь Буслаєв

Так, спадкоємцем Велеса (Велеса) в билинах став Василь Буслаєв

Велес ~ Волос на гербі міста Волосово Ленінградської області

У російській православній християнській релігії місце Велеса зайняли святий Власій - покровитель худоби, святий Василій Великий Кесарійський - покровитель музикантів, а також мученик Василь Анкірський. Вони явили собою як би три різних іпостасі Велеса. ЛЮБИМОЕ СТРАВА Велес - молоко і яєчня. Звідси інша його ім'я - Смок (або Цмол). ЗОВНІШНІЙ ОБЛІК: Як істинний владика тваринного світу, в своїй зовнішності Велес дуже органічно поєднував хутро і луску - багатства земного і водного царства.

ДІЯЛЬНІСТЬ: Велес був покровителем невійськової Русі (на противагу Перуну). Бог, якому підпорядковувалася домашня худоба і дикі звірі, бог багатства і поезії, Господар Стихій і Повелитель Духів, Бог водяних і лісовиків, банників і будинкових, потвора і Луговик, Бог волшби, покровитель відьом і чаклунів, відунів і чарівників, Великий Владика лісового царства - це все про нього, про Велесе.Ітак, Велес:

1. «Скотія бог» - господар дикої природи. Він - божество пастухів.

2. Водчій на всіх Дорогах, пан Шляхів, покровитель всіх мандрівників

3. Господар Наві, охоронець душ предків та історичної пам'яті, володар Непізнаного, Чорний бог. Вважалося, що саме Велес і є страж і хранитель Ра-ріки, річки Смородини, а також Чорного каменю.

4. Посмертний суддя і прижиттєвий випробувач.

5. Могутній чарівник і повелитель магії, перевертень.

6. Покровитель торгівлі, посередник в договорах і тлумач законів.

7. Подавець багатств.

8. Покровитель знають і шукають, вчитель мистецтвам бог мудреців і боянов, які були нашими жерцями, нашими шаманами.

СПОСОБНОСТИ: Велес здатний приводити все, що його оточує в рух, але зупинити вже запущений цикл він не в змозі. Бог може перетворюватися в різних тварин, проте вважає за краще обертатися величезним ведмедем, який приблизно в півтора рази більше звичайного звіра. Хоча все боги мали магічними здібностями, у Велеса вони були розвинені особливо, по суті, він міг створити будь-яку ілюзію, і міняти навколишній світ за своїм бажанням, однак, ці зміни трималися недовго не більше одного циклу, так як сила божества прив'язана до циклічного розвитку.

СФЕРА ВПЛИВУ: Велес відповідає за циклічний розвиток і за все, що з цим пов'язано, тому до сфер його впливу відносять і землеробство, і економіку, і тваринництво. Завдяки цьому він був одним з найпоширеніших богів другого кола у древніх слов'ян. Втім, своїм покровителем Велеса вважали також поети і вчені, називаючи його богом мудрості.

До заколоту. Ім'я бога Велеса упомінется в змовах на вдале полювання .

ВОРОГИ: Велес завжди відкрито противопоставлялся Перуну, і в історії збереглося чимало міфів і легенд про їх взаємної неприязні. Однак це не можна назвати ворожнечею в прямому сенсі цього слова, вони швидше як два брати, які учиняють один одному дрібні капості, щоб привернути до себе увагу.

Місцем вшанування: Незважаючи на велике поширення і масове вшанування цього бога, Велеса завжди відокремлювали від інших богів, його ідоли ніколи не ставилися в загальних капищах (священних місцях, в яких встановлювали зображення основних богів цієї території). Так в найбільш описаному історичну подію - об'єднання Русі князем Володимиром, в зібраному ним пантеоні було відсутнє зображення Велеса. Ідол Велеса був встановлений окремо на березі річки. Самі ж капища на відміну від інших богів влаштовували нема на вершині пагорбів, а в низинах або біля води. Підношення: В підношення богу Велесу приносили мохи, гриби і гілки вічнозелених дерев (ялина, сосна). Іноді в якості жертви використовували бика, якого перерізали горло безпосередньо на капище, тушу забирали собі, а голову залишали божеству. Згодом на капищах накопичувалось велика кількість рогатих черепів. Так само щоб задобрити Велеса йому підносили пиво, квас, шерсть, хутра та мідні монети. В сінокіс ж на полях обов'язково залишали для нього дещо не скошених класів.

Велесова ДНЕМ в народі вважалося 24 березня -   Комоєдиця Велесова ДНЕМ в народі вважалося 24 березня - Комоєдиця . Говорили, що в цей день починають ведмеді прокидатися і з барлогу виходити.

СИМВОЛ Велес: щедрий Ріг Достатку.

ЙОГО УЛЮБЛЕНІ ЖОВТНЯ: бик і ведмідь.

ІМ'Я на зоряному небі: Велес породив Волосожар і сузір'я Лося - Сузір'я Великої Ведмедиці.

В ЛІТЕРАТУРІ: «У договорі Олега з греками згадується ще про Волосі, якого ім'ям і Перунові клялися росіяни в вірності, мавши до нього особливу повагу, бо він вважався покровителем худоби, головного їх багатства». Карамзін Н.М., История государства Российского Пощастило тобі, Мішаня, в який раз вже повторюю: люблять тебе світлі боги слов'янські, а паче всіх Велес - скотий бог, що дарує достаток і благополуччя в житті. Е.Красніцкій, А путь і місце

У Оладки було на кораблі дерев'яне статуя Волоса, помічника на торгу. Новогородец витягнув кленового Бога, затвердив в низині за пагорбом, подалі від фортеці, щоб не гнівалися Перуна і воєводу, став пригощати старого Змія сирим м'ясом, печеним хлібом і цибулею ... М. Семенова, Той, кого я завжди чекаю.

Велес, Худ.С.Суворов

ВЕЛЕС НА рисунку СЕРГІЯ СУВОРОВА. Дуже своєрідне трактування Велеса - як воїна. Що це - помилка художника або нагадування про те, що у русичів будь-який чоловік - воїн, а вже якщо він бог - то й поготів.

В образотворчому мистецтві. Велес є на картинах художників А.Гусельнікова , Нонни Кукель , В. Крижанівського (Солнцеслава )

МІФ ПРО Велес І ПТИЦЮ Моголів. Одного разу могутній птах Могол допомогла Мудрому Велесу, винесла його на своїй широкій спині з глибин темного підземного царства Наві , Коли він, кинутий там названими братами своїми - Горинів , Дубина да Усиня , Залишався в бездонному колодязі, в страшному підземному царстві. Велес шукав виходу з царства, і тут побачив він, як Змій безжалісний крадеться по дереву, підбирається до пташенят беззахисним птиці Могол. І вбив тоді Велес Змія. Ну а що прилетіла незабаром після цього Могол в подяку винесла Велеса на поверхню Матінки-Землі. Велес на дорогу брав з собою їжі і воду для Могол-птиці і годував він її в шляху. Однак, в кінці дороги нічогісінько-то у нього не залишилося і Велес відрізав ікри зі своїх ніг і згодував їх Могол. Однак, коли проліт закінчився, птах Могол повернула Велесу частини ніг його, напоїла живою водою з кращих Ірійський джерел, і вирізані шматки відразу приросли на місце.

СИМВОЛІКА СИМВОЛІКА . Велес - скотий бог, і тому не дивно, що ЗНАК Велеса так схожий на бичачу голову, увінчану рогами.

ДРУКУ Велес ДРУКУ Велес.

До друку Велеса відносяться ВОВЧЕ і ВЕДМЕЖА ЛАПИ. Найголовніше візуальна відмінність цих печаток - число кігтів. У Вовчої лапі їм чотири, а в Ведмежої - п'ять. Друку Велеса дуже схожі на сліди вовка (У випадку з Ведмежої лапою - ведмедя ), Який залишає цей звір на снігу.

Друку Велеса дуже схожі на сліди   вовка   (У випадку з Ведмежої лапою -   ведмедя   ), Який залишає цей звір на снігу

зірка Велеса

ЗІРКА Велес. Існує також слов'янський оберіг ЗІРКА Велеса.

В ЛІТЕРАТУРІ. - Я не молюсь богам, а шаную їх. шаную великого Сварога , Породителя цього світу, предка всього російського народу. Шаную Велеса, Худоба бога, що приносить нам багатство і смерть, тому що без смерті не народжується життя. Олександр Прозоров, Мідний страж (Відун-9).

У центрі його височіла статуя Велеса - потемніло, обплетене сухим в'юнком, навколо стояли остови хат, похилений від нехтування зруб колодязя з тріснутим відром-діжкою. Симона Вілар, Відьма

Стаття з Пантеон СЛОВ'ЯНСЬКИХ БОГІВ, духів і героїв

(37) Добірку інформації для сайту зробила Натта

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация