велика депресія

Велика депресія - найбільший і тривалий   спад економіки   США, що переріс у світовій   фінансова криза Велика депресія - найбільший і тривалий спад економіки США, що переріс у світовій фінансова криза . Велика депресія почалася в 1929 році, час її закінчення визначається економістами по-різному. Одні дослідники вважають, що ця чорна сторінка економічної історії Північної Америки була закрита в 1939 році, на думку інших - тільки після Другої світової війни, в 1945-му.

Певні кризові явища в економіці США спостерігалися задовго до біржового краху 1929 року.

Двадцяті роки минулого століття характеризувалися бурхливим зростанням економіки.

Національний дохід США зріс з 32 млрд. Доларів в 1913 році до 89,7 млрд. В 1927-му. Однак незважаючи на те, що економічний цикл минув стадію зростання і впритул наблизився до періоду спаду, спекулятивний «мильна бульбашка» продовжував роздуватися. Зростання ділової активності привів до того, що вартість акцій за сім років потроїлася. З 120-мільйонного населення США 30 млн осіб були залучені в біржові гри.

Напередодні краху обсяг грошової маси в цілому збільшився на більш ніж 60%. У країні спостерігався купівельний бум, а також пов'язане з ним розширення споживчого кредитування і продажів в розстрочку .

При цьому вже з 1926 року падав обсяг продажів основної продукції. Зменшувалася кількість вироблених автомобілів. Скорочувався обсяг будівництва.

Щоб стимулювати подальше зростання економіки, Федеральна резервна система поетапно знижувала процентну ставку: з 6,5% в 1921 році до 4% в 1926-м і 3,5% в 1927-му.

Лише перед самим кризою ФРС почала обмежувати вливання грошей в економіку. При цьому зростання незабезпеченої грошової маси все одно тривав - за рахунок фінансових інструментів: векселів і боргових розписок.

У тому 1929 року, вперше за кілька років стався біржовий спад. Але ситуація виправилася. 24 жовтня змінилися правила надання кредитів у більшості банкірів: позики брокерам на покупку цінних паперів стали видаватися тільки до закриття торгової сесії. В кінці торгового дня учасники ринку були змушені продавати акції за будь-яку ціну. Однак ринок вистояв.

Справжня криза вибухнула 29 жовтня 1929 року. Саме цей день був названий «чорним вівторком» і вважається офіційним початком Великої депресії. Протягом однієї торгової сесії брокери продали 16,4 млн. Акцій. Капіталізація ринку впала на 10 млрд. Доларів. У цінах того часу збиток склав близько однієї восьмої ВВП країни протягом дня.

Обвал тривав тиждень і перекинувся на інші ринки: практично до нуля впали ціни на пшеницю, бавовну та інші товари. За три тижні загальні втрати перевищили витрати США на Першу світову війну. В цілому збиток становив уже до третини ВВП, або близько 30 млрд. Доларів США.

Найсерйозніший удар був нанесений по кредитній системі . Позики, забезпечені цінними паперами та нерухомістю, відразу перетворилися на «погані» борги. Банки перестали видавати кредити, що викликало шквал банкрутств по всій країні. Почалося масове закриття самих фінансових установ, які можуть розплатитися з вкладниками.

У країні почалася дефляція . Ціни в період з 1929 по 1932 рік впали на 23%, а потім ще на 4% в 1933 році.

Велика депресія виявилася справжньою катастрофою для американців. Вже через кілька місяців після біржового краху безробіття стала приймати небачені раніше масштаби. У 1930 році без роботи залишилися понад 4 млн. Чоловік. У 1931 році ця цифра збільшилася вдвічі. У 1932 році безробітних було вже 12,5 млн. Чоловік, або 10% всього населення США. Максимального значення рівень безробіття досяг на початку 1933 року - майже п'ята частина жителів країни виявилася без засобів до існування. За деякими даними, більше половини американців страждали від недоїдання, до 5 млн. Чоловік померли від голоду. Майже вся країна опинилася за межею бідності.

В цей час президентом США був Герберт Гувер. Помилково вважати, що він не робив ніяких дій. Заходами держрегулювання стали зниження податків , Збільшення державних витрат . Дефіцит бюджету був найбільшим для мирного часу за всю попередню історію США. щоб стимулювати інвестиції в промисловість, почали діяти програми надзвичайних громадських і будівельних робіт, позик, допомоги фермерам та ін.

У 1932 році президентом США був обраний Франклін Делано Рузвельт, який оголосив про початок так званого нового курсу. Протягом 1933 року запропоновані заходи виходу з кризи були проведені через конгрес.

Зокрема, на тиждень були оголошені банківські канікули, тобто закриті всі фінансові установи країни, щоб зупинити паніку. долар пережив девальвацію . Кредитні установи отримали пакет державної допомоги - перш за все стабілізаційні позики.

Для оздоровлення виробництва була створена спеціальна Національна адміністрація відбудови промисловості, яка почала визначати квоти продукції, що випускається, розподіляють ринки збуту, встановлювати ціни, умови кредиту, тривалість робочого часу, рівень зарплати і т.д.

вивіз золота з країни був повністю заборонений, а золотий стандарт скасований.

Нове законодавство встановило мінімальний розмір заробітної плати, максимальну тривалість робочого дня. Була створена адміністрація громадських робіт, на які в період з 1933 по 1937 рік держава асигнував в цілому 12 млрд. Доларів.

Лише до 1937 року в економіці США намітилися деякі позитивні тенденції. ВВП майже досяг рівня 1929 року, почала знижуватися безробіття. Стадія гострої кризи перейшла в застій економіки, який тривав ще кілька років.

Помилково вважати, що Велика депресія проявила себе тільки в Сполучених Штатах. Вона привела до повномасштабної світової фінансової кризи, спаду промисловості і масового безробіття в таких країнах, як Канада, Великобританія, Франція. Багато аналітиків небезпідставно вважають, що прихід до влади націонал-соціалістів в Німеччині і вибухнула в подальшому Друга світова війна багато в чому пов'язані саме з Великою депресією.

Економісти розходяться в думках щодо того, що послужило причиною найстрашнішої економічної катастрофи за всю історію людства.

прихильники кейнсіанства стверджують, що основа кризи - в нестачі грошової маси, так як долар був прив'язаний до золота, якого було недостатньо. Розвиток масового виробництва, випуск нових видів продукції виявилися не забезпечені в достатній мірі засобами обміну. Політика Рузвельта ґрунтувалася на кейнсіанських принципах і була націлена на збільшення попиту за рахунок оплати громадських робіт, державного втручання і регулювання.

Принципово іншої точки зору дотримувалися прихильники монетаризму , Які вважали причиною кризи неправильні дії Федеральної резервної системи. З їх точки зору, грошова пропозиція повинна було збільшуватися при зростанні виробництва і скорочуватися при його зниженні, в той час як в кінці 1920-х років в США проводилася діаметрально протилежна політика.

Існує ряд факторів, які, безперечно, вплинули на економічну ситуацію і сприяли настанню кризи. це протекціоністські заходи , Які спочатку захищали американських виробників, а згодом викликали відповідні дії інших країн, що призвело до торгівельних воєн і зниження цін на міжнародних ринках. Тягар кризи була викликана небувалим перегрівом фондового ринку , А також діючими на ньому правилами, що дозволяли проводити маржинальні операції без покриття.

Велика депресія залишила слід у світовій історії. Її наслідки для Америки і всього світу виявилися настільки важкими, що в результаті повністю змінився підхід до економіки як до науки. основними завданнями центральних банків і їх грошово-кредитної політики стали згладжування циклічності, пом'якшення наслідків спаду і протидії «перегріву».

Крім того, в подальшому політики та економісти, говорячи про спад виробництва, відмовилися від таких слів, як «паніка», «криза», а тим більше «депресія». Сьогодні найчастіше схожі економічні явища називають більш м'яко - «Рецесією» .

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация