Велика вітчизняна війна 1941-1945

  1. Спроби знищення німецької раси
  2. Ставлення Прапор Перемоги на даху Рейхстагу
  3. Фото-фільм про Велику вітчизняну війну 1941-1945
  4. Електронний банк документів «Подвиг народу у Великій Вітчизняній Війні 1941-1945 рр.»

Головна / біографії / тезки / ВВВ 1941-1945 / Імена / по батькові / Ім'я по батькові / Гороскопи / тести / події

Велика Вітчизняна війна 1941-1945 років ( Great Patriotic War ) - визвольна війна радянського народу проти фашистської Німеччини та її союзників (Угорщина, Італія , Румунія, Фінляндія); найважливіша частина 2-й світової війни eng .

Безпосередню підготовку до нападу на СРСР [En] Німеччина почала в 1940 (план « Барбаросса »). Разом з європейськими союзниками Німеччина зосередила для нападу на СРСР 191,5 дивізій; сили противника налічували 5,5 млн. чоловік, близько 4,3 тис. танків і штурмових гармат, 47,2 тис. гармат і мінометів, близько 5 тис. бойових літаків, 192 корабля. Німеччина планувала проти СРСР «блискавичну війну» ( «бліцкриг»).

Зусилля СРСР в 30-і роки по створенню системи колективної безпеки не увінчалися успіхом. Пакт про ненапад з Німеччиною ( Серпень 1939) дозволив відтягнути початок війни. Однак підписані при цьому, а також при укладанні у вересні 1939 договору про дружбу і кордон з Німеччиною секретні протоколи були несумісні з нормами міжнародного права, підривали престиж країни. Обороноздатність країни була підірвана проводилася тоталітарним режимом соціально-економічною політикою, масовими репресіями, що охопили і військові кадри, а також великими прорахунками у військовому будівництві, у визначенні вірогідних термінів початку війни, головна вина в чому лягає на І. В. Сталіна і його найближче оточення. До червня 1941 Червона Армія мала 187 дивізій; в її складі було ок. 3 млн. Чоловік, більше 38 тис. Гармат і мінометів, 13,1 тис. Танків, 8,7 тис. Бойових літаків; в Північному, Балтійському і Чорноморському флотах нараховувалося 182 корабля і 1,4 тис. бойових літаків. Радянські війська не були повністю укомплектовані особовим складом, танками, літаками, зенітними засобами, автомобілями, інженерною технікою; війська і командний склад мали низький рівень підготовки.

22 червня 1941 фашистська Німеччина віроломно напала на СРСР. Створивши на напрямку ударів велику перевагу, агресор прорвав оборону радянських військ, захопив стратегічну ініціативу і панування в повітрі. Прикордонні битви і початковий період війни (до середини липня) в цілому призвели до поразки Червоної Армії. Вона втратила убитими і пораненими 850 тис. Чоловік, 9,5 тис. Знарядь, св. 6 тис. Танків, бл. 3,5 тис. Літаків; в полон потрапило близько. 1 млн. Чоловік. Ворог окупував значну частину країни, просунувся вглиб до 300-600 км, втративши при цьому 100 тис. Чоловік убитими, майже 40% танків і 950 літаків.

23 червня була створена Ставка Головного Командування (з 8 серпня - Ставка Верховного Головнокомандування). Вся повнота влади була зосереджена в створеному 30 червня Державному Комітеті Оборони (ДКО). З 8 серпня І. В. Сталін став Верховним Головнокомандувачем. Основними військовими подіями літньо-осінньої кампанії тисяча дев'ятсот сорок один були Смоленська битва, оборона Ленінграда і початок його блокади, військова катастрофа радянських військ на Україна [En] , Оборона Одеси, початок оборони Севастополя, втрата Донбасу, оборонний період Московської битви. Червона Армія відступила на 850-1200 км, однак ворог був зупинений на основних напрямках під Ленінградом, Москвою і Ростовом і перейшов до оборони.

Зимова кампанія 1941-1942 почалася контрнаступом радянських військ на західному стратегічному напрямку. В ході її здійснені контрнаступ під Москвою, Любанського, Ржевско-Вяземская, Барвінківсько-Лозівська і десантна Керченсько-Феодосійська операції. Радянські війська зняли загрозу Москві і Північному Кавказу, полегшили становище Ленінграда, повністю або частково звільнили територію 10 областей, а також св. 60 міст. Стратегія «бліцкригу» звалилася. Було розгромлено ок. 50 ворожих дивізій.

Виступ Молотова по радіо 23 червня 1941 р .

В літньо Осінь кампанії 1942 радянські війська мали нереальну задачу: повністю розгромити противника і звільнити всю територію країни. Основні військові події розгорнулися на південно-західному напрямку: поразка Кримського фронту, військова катастрофа радянських військ в Харківській операції, Воронезько-Ворошиловградська, Донбаська, Сталінградська оборонні операції, бій на Сівши. Кавказі. На північно-західному напрямку Червона Армія провела Димінського і Ржевско-Сичевський наступальні операції. Противник просунувся на 500-650 км, вийшов до Волги, захопив частину перевалів Головного Кавказького хребта. Була окупована територія, де до війни проживало 42% населення, вироблялося 1/3 валової продукції, знаходилося більше 45% посівних площ. Економіка переводилася на військові рейки. У східні райони країни було перебазовано велика кількість підприємств (тільки в 2-му півріччі 1941 - 2593, в т. Ч. Тисячі п'ятсот двадцять три великих), вивезено 2,3 млн. Голів худоби. У 1-му півріччі 1942 було випущено 10 тис. Літаків, 11 тис. Танків, бл. 54 тис. Знарядь. У 2-му півріччі їх випуск збільшився більш ніж в 1,5 рази. Радянсько-англійське угоду від 12 липня 1941 року, Московська конференція представників СРСР, США і Великобританії ( 29 вересня - 1 жовтня 1941), Декларація 26 держав від 1 січня 1942 про військовий союз країн, що боролися проти фашизму, радянсько-американська угода від 11 червня 1942 оформили ядро ​​антигітлерівської коаліції.

22 липня 1941 року, рівно через місяць після початку війни, німецька авіація здійснила перший наліт на Москву. З цього дня подібні атаки стали регулярними. Зруйнувати столицю бомбардувальної авіації Третього Рейху не вдалося. Система ППО Москви виявилася ефективною і звела ефективність німецьких авіаударів до мінімуму. Німці, прориваючись до міста, несли дуже великі втрати.

Текст наказу Сталіна «Ні кроку назад!» .

В зимової кампанії 1942-1943 основними військовими подіями були Сталінградська і Північно-Кавказька наступальні операції, прорив блокади Ленінграда. Червона Армія просунулася на захід на 600-700 км, звільнивши територію понад 480 км 2, розгромила 100 дивізій (40% сил ворога на радянсько-німецькому фронті). Були створені сприятливі умови для завершення наступу союзників в Північній Африці, Сицилії та Південної Італії.

У літньо осінньої кампанії +1943 вирішальною подією була Курська битва. Важливу роль зіграли партизани (операція «Рейкова війна»). В ході битви за Дніпро було звільнено 38 тис. Населених пунктів, в т. Ч. 160 міст; із захопленням стратегічних плацдармів на Дніпрі створені умови для наступу в Білорусії. У битві за Дніпро партизани провели операцію «Концерт» по руйнуванню комунікацій ворога. На ін. Напрямках здійснені Смоленська і Брянська наступальні операції. Червона Армія пройшла з боями до 500-1300 км, розгромила 218 дивізій. Важливим етапом у розвитку міжнародних і межсоюзнических відносин стала Тегеранська конференція ( 28 листопада - 1 грудня 1943).

У зимову кампанію 1943-1944 Червона Армія провела наступ на Україну (10 одночасних і послідовних фронтових операцій, об'єднаних загальним задумом), завершила розгром групи армій «Південь», вийшла на кордон з Румунією і перенесла бойові дії на її територію. Майже одночасно розгорнулася Ленінградської-Новгородська наступальна операція; Ленінград був остаточно деблокований. В результаті Кримської операції звільнено Крим. Радянські війська просунулися на захід на 250-450 км, звільнили близько 300 тис. Км 2 території, вийшли на державну кордон з Чехословаччиною.

У червні 1944 союзники відкрили 2-й фронт у Франції , Що погіршило військово-політичне становище Німеччини. У літньо-осінню кампанію 1944 року радянські війська провели Білоруську, Львівсько-Сандомирську, Східно-Карпатську, Яссько-Кишинівської, Прибалтійську, Дебреценського, Східно-Карпатську, Бєлградську, частково Будапештської і Петсамо-Кіркенесской наступальні операції. Було завершено звільнення Білорусії, України і Прибалтики (крім деяких районів Латвії), частково Чехословаччини, примушені до капітуляції і вступили у війну проти Німеччини Румунія і Угорщина, звільнені від окупантів Радянське Заполяр'я і північні області Норвегії.

23 липня 1944 року радянські війська звільнили концтабір Майданек.

23 липня 1944 року війська 3-го Прибалтійського фронту (генерал-полковник І.І. Масленников) звільнили м Псков від німецько-фашистських загарбників.

28 липня 1944 року в ході Люблін-Брестської операції місто Брест був звільнений військами 1-го Білоруського фронту. На честь цієї події названа одна з вулиць міста (вул. 28 Липня). Також 28 липня відзначається День міста.

4 - 11 лютого 1945 Ялті відбулася Кримська конференція керівників СРСР, Великобританії і США.

25 квітня 1945 року поблизу міста Торгау на Ельбі війська 1-го Українського фронту маршала І.С. Конєва зустрілися з військами американської 1-ї армії США генерала Кортні Ходжес. Територія Німеччини і залишки вермахту виявилися розсічені - в результаті зустрічі військ союзників залишки збройних сил Німеччини були розколоті на дві частини - північну і південну.

Кампанія 1945 року у Європі включала Східно-прусську, Вісло-Одерську, завершення Будапештської, Східно-Померанський, Нижньосілезького, Верхнесилезськой, Західно-Карпатську, Віденську і Берлінську операції, які завершилися беззастережною капітуляцією фашистської Німеччини. Після Берлінської операції радянські війська спільно з 2-ю армією Війська Польського, 1-й і 4-й румунськими арміями і 1-м чехословацьким корпусом провели Празьку операцію. 24 червня в Москві відбувся Парад Перемоги. На що сталася в липні - серпні Берлінської конференції керівників трьох великих держав була досягнута домовленість з питань післявоєнного устрою світу в Європі.

Прийнявши капітуляцію, Радянський Союз не підписав мир з Німеччиною, тобто залишився з Німеччиною в стані війни. Війна з Німеччиною була закінчена 21 січня 1955 р прийняттям Президією Верховної Ради СРСР відповідного рішення. Проте, Днем Перемоги вважається 9 травня - день підписання Акту про беззастережну капітуляцію Німеччини.

9 серпня Тисячі дев'ятсот сорок п'ять СРСР, виконуючи союзницькі зобов'язання, почав військові дії проти Японії. В ході Маньчжурської операції радянські війська розгромили Квантунську армію, звільнили Південний Сахалін і Курильські острови. 2 вересня Тисячі дев'ятсот сорок п'ять Японія підписала Акт про беззастережну капітуляцію.

На радянсько-німецькому фронті були розгромлені і у полоні 607 дивізій супротивника, знищено 75% його військової техніки. За різними даними, втрати вермахту склали від 6 млн. До 13,7 млн. Чоловік. СРСР втратив бл. 27 млн. Чоловік, в т. Ч. 11,3 млн. Чоловік на фронті, 4-5 млн. Партизан, багато людей загинуло на окупованій території і в тилу країни. У фашистському полоні опинилося близько. 6 млн. Чоловік. Матеріальний збиток склав 679 млрд. Руб. У важкій кровопролитній війні радянський народ вніс вирішальний внесок у звільнення народів Європи від фашистського ярма. День Перемоги ( 9 травня ) Відзначається щорічно як всенародне свято і день пам'яті за загиблими. (Енциклопедія Кирило і Мефодій)

У Великій Вітчизняній війні до складу радянських військ входила 28-я резервна армія, в якій тягловою силою для гармат були верблюди. Вона була сформована в Астрахані під час боїв під Сталінградом: брак машин і коней змусила виловити в околицях диких верблюдів і приручити їх. Більшість з 350 тварин загинуло на полі бою в різних боях, а тих, що вижили поступово переводили в господарські частини і «демобілізуватись» в зоопарки. Двоє верблюдів на ім'я Яшка і Машка дійшли з солдатами до Берліна.

Спроби знищення німецької раси

У 1944 році президент США Франклін Делано Рузвельт сказав міністру фінансів Генрі Моргентау (останній зафіксував це в щоденнику):

"Нам треба або каструвати все німецьке населення, або звертатися з ними таким чином, щоб вони більше були не в змозі виробляти на світ людей, здатних продовжувати творити ті ж справи".

У 1940 і 1941 роках журналіст з газети Jewish Chronicle Т.К. Кауфман (знайомий одного з ближніх радників Рузвельта, С. Роузмана) двома виданнями випустив книгу "Німеччина повинна загинути!". У ній він пропонував розділити територію Німеччини між п'ятьма країнами і провести стерилізацію німецьких чоловіків і жінок - по 25 осіб на одного лікаря [En] в день; за 3 місяці все німці повинні були бути стерилізовані, а через 60 років німецька нація повинна була зникнути.

Були й інші пропозиції, зокрема про зміну спадковості і, відповідно, ідентичності німців. Так, в самому початку 1943 року антрополог з Гарварда, професор Ернест Хутон, запропонував змінити спадковість німців шляхом примусової метисации німецьких чоловіків і жінок. Його схема була проста: захоплених в полон німецьких солдатів і офіцерів (10-12 млн) вивозять з країни і поміщають в табори, а що залишилися в Німеччині німкень примушують до шлюбу з солдатами окупаційних військ і з завезеними спеціально для цього іммігрантами .

У 1944 році на 2-й Квебекський конференції Рузвельт, Черчилль і Моргентау обговорили запропонований останнім план. Згідно з планом, Німеччина повинна була піддатися насильницької аграризации, а її населення скорочено до 25 млн осіб, причому значна частина його повинна була бути фізично знищена. Якимось чином інформація про план Моргентау просочилася назовні, німці підняли шум і англо-американцям довелося офіційно відмовитися від плану.

Ставлення Прапор Перемоги на даху Рейхстагу

В ніч з 30 квітня на 1 травня 1945 року на даху Рейхстагу в Берліні радянські солдати-розвідники 150-й ордена Кутузова II ступеня Ідрицької стрілецької дивізії поставили Прапор Перемоги. Славу перших прапороносців отримали Михайло Єгоров і Мелітон Кантарія. Пробите кулями, обагрене кров'ю , Червоний прапор стало священною реліквією.

А в московській газеті «Правда» 3 травня 1945 року опубліковані фотографії палаючого Рейхстагу з майорить над його куполом прапором Перемоги. Але в Берліні ще йшли бої, в самому Рейхстазі засіли і стріляли окремі групи фашистів, а знімки вже стали історичними.

Ідею ж відрізати червоний стяг над столицею поваленої Німеччини висловив Сталін на урочистому засіданні 6 листопада 1944 року. Цю ідею підтримав і Військова рада армії. По загальній думці прапор над Рейхстагом символізував остаточне крах нацизму. Тоді ж за зразком державного прапора СРСР було в терміновому порядку виготовлено дев'ять стягів - стільки було дивізій, що входили до складу 3-ї ударної армії.

прапор № 5 , Що став Прапором Перемоги, несла група з трьох бійців, очолювана старшим сержантом Івановим. Іванов отримав смертельне поранення при прориві до верхніх поверхів будівлі. Але сержант Єгоров і молодший сержант Кантарія, яких прикривали їх однополчани, змогли поставити прапор. Пізно ввечері 30 квітня 1945 роки над дахом Рейхстагу затріпотів червоний прапор, а слідом за цим було піднято ще два.

У червні 1945 року головний символ Перемоги був доставлений до Москви, а 22 червня перейшов на зберігання в музей. Це звичайний штурмовий прапор, на якому спочатку було тільки зображення серпа і молота. Згідно з указом президента РФ від 15 квітня 1996 року, Прапор Перемоги, поставлений над Рейхстагом в травні 1945 року, поряд з Державним прапором РФ, виноситься в День Перемоги, при покладанні вінків до могили Невідомого солдата, проведенні урочистих засідань, парадів військ і маніфестацій ветеранів Великої Вітчизняної війни на Червоної площі в Москві .

Фото-фільм про Велику вітчизняну війну 1941-1945

Пісні, присвячені війні

Зведення інформбюро, диктор Юрій Левітан

«Почалася Велика Вітчизняна Війна»«Зведення інформбюро 30 жовтня 1942 »«Про прорив блокади Ленінграда 18 січня 1943 »«Про перемогу під Сталінградом 2 лютого 1943 »«Про звільнення Дніпропетровська »«Москва салютує Севастополю »«Від радянського інформбюро, 15 березня Тисячі дев'ятсот сорок п'ять »«Про взяття Берліна 2 травня Тисячі дев'ятсот сорок п'ять »«Про капітуляції Німеччини »«Хвилина мовчання, згадаємо »

Електронний банк документів «Подвиг народу у Великій Вітчизняній Війні 1941-1945 рр.»

Міністерство оборони Російської Федерації представило унікальний інформаційний ресурс відкритого доступу, що наповнюється усіма наявними у військових архівах документами про хід і підсумки основних бойових операцій, подвиги і нагороди всіх воїнів Великої Вітчизняної. Основними цілями проекту є увічнення пам'яті всіх героїв Перемоги, незалежно від звання, масштабів подвигу, статусу нагороди, військово-патріотичне виховання молоді на прикладі військових подвигів батьків, а також створення фактографічної основи для протидії спробам фальсифікації історії Війни. Створення найбільш повного електронного банку документів по ключовому періоду сучасної історії цивілізації не має аналогів за обсягом, історичної та соціальної значущості, і є вічним пам'ятником великому Подвигу Народу.

набираєте ім'я , прізвище , батькові предка або родича, і отримуєте нагородний лист з описом його подвигу. При пошуку зверніть увагу на посилання "Розширений пошук" - відкриваються додаткові поля для зазначення тих даних, що Вам відомі.

Головна /   біографії /   тезки /   ВВВ 1941-1945   / Імена /   по батькові /   Ім'я по батькові /   Гороскопи /   тести /   події   Велика Вітчизняна війна 1941-1945 років (   Great Patriotic War   ) - визвольна війна радянського народу проти фашистської Німеччини та її союзників (Угорщина,   Італія   , Румунія, Фінляндія);  найважливіша частина   2-й світової війни   eng

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация