Велика Китайська стіна: знамените диво будови

Велика Китайська стіна вважається найбільшим архітектурним пам'ятником світу. Її сумарна протяжність близько 8852 км, а час будівництва - кілька століть. Це монументальна споруда вражає своїми масштабами і є справжнім символом історії Китаю.

Велика Китайська стіна - історія створення

Спорудження будувалося протягом декількох сотень років. Початок будівництва стіни відносять до часів імператора Цинь Шихуанді, який таким чином хотів захиститися від набігів з півночі кочівників-хунну. Крім захисної функції, стіна повинна була позначати кордону Китайської імперії і запобігти контакти цивілізованих китайців з варварами.

Спорудження стіни являло собою колосальну будівництво, в якій брало участь більше мільйона чоловік, тобто кожен п'ятий житель тодішнього Китаю. Ясна річ, що бажають взяти участь в будівництві добровільно не вистачало, і тут широко використовувалася примусова праця (зокрема, дуже довгий час вирок «на будівництво стіни» був найбільш часто зустрічається покаранням для різних порушників закону). В ті часи стіна в основному складалася з земляних валів. З плином часу стіна видовжувалася, від неї з'являлися відгалуження, будувалися паралельні основної стіни зміцнення, в результаті, за деякими даними, загальна довжина всіх побудованих ділянок, що належать до стіни, становить понад 20000 км, тобто більше половини довжини екватора Землі. Стіна сучасного вигляду, з укріпленнями і вежами з каменю і цегли, була побудована в період правління династії Мін.

Незважаючи на всю свою грандіозність, Велика Китайська стіна свого призначення в кінці кінців не виконала. За часів Чингіз-хана в XIII столітті монгольські завойовники без особливих зусиль здолали стіну і завоювали Китай. Пізніше, в 1644 році, стіну подолали і маньчжурські завойовники (правда, за що дійшли відомостями, сталося це в результаті зради). Маньчжури повністю підкорили Китай і заснували династію Цин, яка і правила в Китаї до 1911 року. За часів династії Цин стіна перестала виконувати прикордонну функцію і прийшла в занепад, камені і цегла з неї стали часто використовуватися при будівництві різних будівель і споруд, в результаті чого в багатьох місцях стіна зникла. Заборона на псування Великої стіни і розбирання її на будматеріали був випущений в Китаї тільки в 1977 році.

Велика Китайська стіна: цікаві факти

Ширина стіни дорівнює 5-8 метрам, висота доходить до 10 метрів. Стіна пролягла зі сходу на захід, проходячи через вісім китайських провінцій, від місця з назвою Шаньхайгуань до провінції Ганьсу. Найвища точка цього колосального споруди розташовується на висоті 1 534 метрів.

Існує міф про те, що Китайська стіна являє (і представляла раніше) собою безперервне спорудження, але насправді це не так - стіна складається з окремих ділянок, побудованих різними імператорами і династіями. На будівництві стіни загинула величезна кількість народу, і з цієї причини споруда має недобру славу найдовшого кладовища на планеті.

У нормальному стані до наших днів від усієї первісної стіни зберігся тільки невелику ділянку біля Пекіна під назвою Бадалин, який використовувався як «ворота» столиці. З відкриття його для відвідування туристами в 1957 році і почався туристичний бум. Залишки стіни почали реставрувати, а в 1984 році керівником Китаю Ден Сяопіном була инициализирована програма по відновленню здебільшого Великої стіни, яка діє і до цього дня. На збереження та реконструкцію цього пам'ятника архітектури щороку витрачаються величезні гроші, які обчислюються мільярдами доларів США. В результаті цього стіна стала найпопулярнішою пам'яткою сьогоднішньої КНР, і самий її відомий ділянку - Бадалин - щорічно відвідують кілька десятків мільйонів чоловік зі всього світу.

Легенди і міфи

Є легенда про те, що для приготування скріпляє камені розчину використовувався порошок з людських кісток, але насправді дослідження показали, що нічого подібного не було, розчин був виготовлений зі звичайної рисової муки. Також були твердження, що загинули під час будівництві стіни ховали прямо в ній, але і це також було спростовано.

Існує також міф, що Велику Китайську стіну можна побачити з місяця . Була проведена спеціальна перевірка цього твердження, яка показала його невірність. Щоб побачити стіну хоча б з орбіти, потрібно істотне збільшення, неозброєним оком її не видно.

Велика Китайська Стіна поповнила список Спадщини ЮНЕСКО як одна з найбільших світових пам'яток. Це сталося в 1987 році. Це один з найпопулярніших пам'яток історії на планеті - щороку його відвідують близько 50 мільйонів людей.

Багато вчених заперечують оборонне призначення стіни. Вони вказують на те, що оборонну функцію стіна не виконала і не могла виконати, тому що для реальної оборони укріплень такої протяжності не вистачило б усього населення тодішнього Китаю. На їхню думку, стіна призначалася не для оборони від зовнішніх ворогів, а для запобігання втечі на північ виснажених податками китайських селян.

Деякі вчені вважають, що Велика Китайська стіна є позначенням кордону між тодішньою Росією і Китаєм (Богдойскім ханством, як його тоді називали), і була споруджена в XVII столітті. Вони вказують на надмірність такої ширини і висоти споруди для захисту від «простих» кочівників, а ось в який настав час вогнепальної зброї подібні стіни будувалися в багатьох місцях, в тому числі і в Європі. А починати будівництво, яке закінчиться через тисячу років (якщо стіну справді почали будувати ще до нашої ери), було безглуздо.

Марія Бикова


Статті по темі

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация