ВЕЛИКА КИТАЙСЬКА СТІНА

велика китайська стіна

Велика китайська стіна є символом старокитайської цивілізації, втіленням мудрості древніх китайців. У давнину китайська стіна була комплексною системою оборони, а в даний час вона стала визначною пам'яткою, яка залучає мільйони туристів щорічно.

У вересні 2008 роки мені і моїм друзям Сергію Вишнякова і Полу Коху довелося побувати і підкорити Велику китайську стіну. Брати стіну ми вирішили в 70 км на північ від Пекіна, а саме в районі гірського хребта Бадалин. Китайської її ще можна назвати через те, що там буває дуже багато туристів, багато «як китайців».

Велика китайська стіна як гігантський дракон петляє в північних регіонах Китаю, її загальна протяжність 5660 км зі сходу на захід. Стіну добре видно з літака при підльоті до Пекіну, якщо, звичайно, не буде туману.

Перші ділянки майбутньої Вікою китайської стіни (земляні вали) почали будувати в період Воюючих царств, тобто в VII столітті до нашої ери для захисту від нападів північних кочових племен. Володарі невеликих царств Чу, Ци, Янь, Цинь, Чжао, Вей, Хань і інших почали будувати укріплення навколо своїх територій, в основному у вигляді земляних валів з патрульної стежкою нагорі і сторожових веж. В цілому будівництво Великої китайської стіни тривало близько 2000 років.

Об'єднувач Китаю, «перший імператор» Цинь Ши Хуанді наказав в 221 році до нашої ери з'єднати звернені до гуна степах ділянки оборонних споруд колишніх царств Циня, Янь і Чжао в єдину лінію. Так з'явилася Велика китайська стіна завдовжки близько 5000 км. Багато династії після «першого імператора» продовжували будівництво Стіни для оборони. Особливо широкий розмах будівництва Великої китайської стіни відбувався за часів династій Цинь (221-206 роки до н.е.) і Мін (1368 - 1644) до часів династії Цинь довжина стіни складала більше десяти тисяч лі (чи = 500 м.).

Велика китайська стіна, яку ми можемо бачити зараз, в основному є спорудою династії Мін. Стіна епохи Мін на сході починалася з гір Хушань в Ляодун і закінчувалася в Цзяюйгуане провінції Ганьсу, проходячи через 9 провінцій, автономних районів і міст центрального підпорядкування таких як Ляонін, Хебей, Тяньцзінь, Пекін, Шаньсі, Внутрішня Монголія, Шеньсі, Нінся і Ганьсу.

Проте, Велика китайська стіна свого головного призначення не виконала. Загарбники з півночі її неодноразово долали. Армія Чингісхана це зробила в 1215 році, а в 1644 році генрал У Саньго в районі переходу Шаньхайгуань відкрив ворота і війська маньчжурів захопили Стіну. Однак Велика китайська стіна пам'ятає і кілька випадків своїй неприступності. Так в 1554 році на ділянці Цзіньшаньлін були відбиті атаки монгольських військ, які налічують кілька десятків тисяч чоловік. Була відбита атака монголів і 1561 року правда це вже сталося у Бадалин, саме в тому місці, де побував ваш покірний слуга і співтовариші.

Після 1644 року Велика китайська стіна повністю була «поглинена» імперією і виявилася на території країни і припинила своє існування як межа.

У структурі і дизайні Великої китайської стіни відбивається мудрість китайських стратегів і будівельників. Форти і фортеці при перевалах охороняли основні дороги, що ведуть до Піднебесної. При будівництві Великої китайської стіни максимально використовувалися місцеві ресурси та особливості рельєфу. Тому в міру зміни рельєфу висота і ширина Стіни теж змінюється. Ланцюг сторожових веж служила для спостереження за прикордонними територіями. Кожна вежа мала, як правило, два рівня, верхній служив спостережної майданчиком, а на першому поверсі відпочивали змінилися з поста воїни. Завдяки системі сигнальних веж, на вершині яких розпалювалися багаття, сигнал тривоги проходив швидко. Маніпулюючи димом, або прикриваючи в темний час доби полум'я ганчіркою, «телеграфісти» сигнальних веж були здатні передавати прості сигнали, що повідомляють напрямок і величину загрози.

Насправді єдиної Великої китайської стіни не існує, а сама Стіна складається з багатьох ділянок, які були побудовані в різний час. Міф про Великій китайській стіні як про єдину структуру виник в Європі в XVI столітті і головним чином через те, що мандрівники і дослідники не перевірили належним чином факти. А найважливіше, що і самі китайці повірили в це.

Існує й інший міф, відповідно до якого, передбачалося, що Велика китайська стіна крім оборонного призначення була і величезним кладовищем. Легенда, а швидше за все не легенда, а САРАФАНОВА поголоска говорить, що тіла робочих, які померли під час будівництва замуровували в стіну. Насправді китайці не дурні, вони прекрасно знали, що замуровані тіло згодом розкладеться і на його місці утворюється порожнеча, яка і послабить структуру споруди. Відомостей про будівельників Великої китайської стіни, особливо перших її ділянок, збереглося вкрай мало. Відомо лише, що при династії Мін стіну зводили, а вірніше латали і зміцнювали, солдати і ремісники.

Сьогодні Велика китайська стіна є монументом, побудованим самим китайським народом. Стіна своє історичне завдання виконала і сьогодні є цінним свідком історії.

Китайці кажуть, що якщо хто не піднявся на Велику китайську стіну, той не молодець.

Оренда автомобіля з водієм для поїздки на Велику китайську стіну обійдеться вам близько 100 доларів США. Причому водій заїде за вами в готель в Пекіні, доставить до Стіни, а це близько 70 км. від Пекіна, і буде чекати вашого повернення після прогулянки по Стіні. Вартість проїзду на фунікулері 50 китайських юанів, квитки на стіну близько 30 юанів. При підкоренні Великої китайської стіни, на одній з веж вам буде вручений сертифікат про підкорення Великої китайської стіни, а також «золота» медаль. Правда за все це вам доведеться ще заплатити близько 250 юанів. Але це того варте!

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация