Великі географічні відкриття - пам'ятник ідеалам людства

відкрити в   повному розмірі

відкрити в повному розмірі .

Щирий запал в освоєнні чогось нового, тяга до відкриттів і невгамовне бажання рухатися вперед - це відмінні риси Людини, саме вони роблять нас людьми. Історія відкриттів і освоєння Землі становлять особливий пласт людської культури. І окремо в цій категорії стоять Великі географічні відкриття.

Протягом всього Середньовіччя європейці намагалися проникнути на далекий і таємничий Схід - подорожували, воювали, відправляли дипломатів і торговців. Шлях по суші був важкий і небезпечний, багато держав хотіли знайти більш швидку, дешеву і доступну дорогу до багатих східних ринків - так почалася епоха Великих географічних відкриттів.

Серед безлічі мореплавців, сміливо йшли по хвилях безмежного Світового океану, в історіографії людства стали дійсно відомими лише кілька. Ім'я Христофора Колумба стало прозивним і Великі географічні відкриття без фігури цього цікавого генуезця неможливо навіть уявити. І цілком справедливо! Біографія Колумба цікава, рясніє безліччю нюансів, які відкривають величезний простір для фантазій: а якби експедицію моряка спорядив англійський монарх Генріх VII, а не іспанська королева Ізабелла ?! Таких деталей в історії Колумба і його відкриття безліч.

Не поступається за частиною інтересу Колумбу його португальська колега - Васко да Гама. Цей португалець з честю увійшов в зал слави Великих географічних відкриттів, слідом за великими співвітчизниками Бартоломеу Діаш і Генріхом мореплавцем. Саме да Гама відкрив жаданий морський шлях до Індії, настільки багату і привабливу для тодішніх європейців. Історія його життя, як і личить справжньому авантюристу, сповнена несподіваних поворотів і загадок.

Окремо стоїть Магеллан. Епоха Великих географічних відкриттів запам'яталася, перш за все, одним з найграндіозніших доказів в історії людства - Земля має форму кулі! І дякувати за це варто саме Фернана Магеллана. Незвичайна стійкість португальського моряка і членів його команди принесли свої плоди - в 1522 році Європа побачила перших героїв, які вчинили кругосветку. Особливості цієї подорожі додає той факт, що його пережила тільки 85-тонна каракка "Вікторія". Ось вже дійсно - "Як корабель ви назвете ..."

Історія колонізації Америки дуже драматична, але від цього не менш цікава. Величезні простори стали доступні європейцям і передові держави світу негайно взялися за розширення своїх кордонів. Пілігрими на абсолютно не океанських вітрильниках робили великі плавання через всю Атлантику. А деякі з цих кораблів взагалі стали національними символами - як "Мейфлауер" і "Сюзан Констант".

В історичній науці прийнято вважати, що епоха Великих географічних відкриттів закінчилася в 17 столітті. Але не варто думати, що пізніше значних відкриттів не було. Ні в якому разі! Капітан Джеймс Кук, наприклад - грамотний і сміливий моряк, справжній британець. Відмінно зарекомендував себе на службі Кука призначили главою наукової астрономічної експедиції. На кораблі "Енедевор" він відправився в першу навколосвітню подорож. Воно було вдалим і британське Адміралтейство відправило Кука на друге плавання. Після нього було третє - закінчилося трагічно для Джеймса: його вбили тубільці під час сутички на одному з островів. Флагман Кука в тому плаванні - корабель "Резолюшн" повернувся до Великобританії без капітана і гідного сина своєї нації.

Однак небезпека в плаваннях виходила не тільки від зовнішнього світу. Бунти на кораблях були частим явищем, не на жарт загрожувала життю капітана. Кращим прикладом буде історія англійського вітрильника "Баунті". Незважаючи на те, що командував ним Вільям Блай - обдарований капітан, добре зарекомендував себе на службі і знайомий з Нельсоном і Куком, бунтівники зуміли захопити корабель. Блай з вірними людьми зумів дістатися до суша на шлюпці, а ось більшість залишилися на "Баунті" моряків свій тропічний рай так і не знайшли ...

Перше російське кругосвітнє плавання відбулося пізніше - в 1803-1806 рр. Грамотні моряки - Крузенштерн і Лисянський успішно обійшли земну кулю на двох шлюпах, виконуючи в першу чергу функцію першопрохідців, показуючи, що Росія - справжня морська держава. Та й про наукових дослідженнях під час плавання не забували, так що російську експедицію можна впевнено записати в актив світового мореплавства.

Біографія Колумба цікава, рясніє безліччю нюансів, які відкривають величезний простір для фантазій: а якби експедицію моряка спорядив англійський монарх Генріх VII, а не іспанська королева Ізабелла ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация