Великий піст - час, яким потрібно нескінченно дорожити

  1. Напередодні Великого посту ми попросили Митрополита Саратовського і Вольського Лонгіна відповісти на...
  2. - Богослужіння поста ставить людину перед іншою реальністю [Митрополит Саратовський і Вольський Лонгін]
  3. - Пост дан нам для того, щоб перемогти себе [Митрополит Саратовський і Вольський Лонгін]

Великий піст - час, яким потрібно нескінченно дорожити

Напередодні Великого посту ми попросили Митрополита Саратовського і Вольського Лонгіна відповісти на питання про Святу Чотиридесятниці. З яким настроєм треба приступати до посту і як постити? Чи допустимі в пост відпочинок, задоволення і заняття спортом? Чи допоможе пост побачити свої гріхи і повернути живе почуття до Бога?

- Владико, зовсім скоро починається Великий піст - особливий час для кожної віруючої людини - Владико, зовсім скоро починається Великий піст - особливий час для кожної віруючої людини. Перш за все, хотілося б запитати: як правильно до нього підготуватися, з яким настроєм слід приступати до посту?

- Так, дійсно, ми знову підходимо до цього дивовижного, найулюбленішого для віруючої душі пори року - Великому посту. У богослужбових книгах нашої Церкви він називається «навесні покаяння». Не тільки тому, що в цей час настає весна в природі навколо нас, а й тому, що сама справжня весна приходить в серце людини, який правильно розуміє і проводить Великий піст. Покаяння очищає людську душу, дає їй, образно кажучи, крила, на яких вона може злетіти до Творця. Тому піст - час, яким потрібно нескінченно дорожити. Це не той період, який зустрічають з сумом, зі скорботою: «Знову не можна то, не можна це» ... Це час, коли людина має можливість відкласти все непотрібне, все суєтне для того, щоб якомога більше місця в його серце і життя займав Господь.

- Владико, наш читач Андрій задає Вам особисте питання: «Який Великий піст запам'ятався Вам найбільше?».

- Напевно, найбільш пам'ятний в моєму житті Великий піст був в армії, на останньому році служби. Я дослужував в штабі дивізії, жив в комендантської роти, і у мене була можливість виїжджати в місто. Штаб розташовувався в селищі недалеко від Чити. Вийшовши з КПП, можна було сісти в автобус і доїхати прямо до міського храму. Чита тоді була «солдатською столицею» Сибіру, ​​і в єдиному діючому храмі міста було досить багато солдатів. Я навіть часто там читав на службі, причому в формі, і при цьому мене ніхто не чіпав. Я вирішив поститися по-справжньому. У солдатській їдальні я їв кашу або макарони, іноді в магазині купував собі банку болгарської квасолі. Бувало, солдати смажили собі картоплю - це вважалося в армії справжнім бенкетом. Я дуже хотів постити, і я зміг це робити.

Цей Великий піст так запам'ятався мені тому, що я зрозумів головне: якщо людина дуже хоче щось зробити, то ніякі зовнішні перешкоди йому не завадять. Ну, а якщо людині не хочеться, він обов'язково знайде виправдання і відмовки.

- Владико, як завжди, ми відібрали для нашої бесіди питання наших читачів, які, як нам здається, є актуальними для багатьох - Владико, як завжди, ми відібрали для нашої бесіди питання наших читачів, які, як нам здається, є актуальними для багатьох. Лист від Лідії: «Я не можу витримати пост монастирським статутом, воюю з собою, але нічого доброго не виходить. Я зриваюся, мучуся почуттям провини або впадаю в ремствування і протест. На всіх сайтах, у всіх книгах говориться саме про монастирському статуті поста. На жаль, не змогла отримати чіткої відповіді на питання про міру посту від парафіяльного священика. Мова не про те, що я шукаю для себе послаблення. Мені потрібна допомога радою, як вчинити, щоб, воюючи зі своїм черевом, не упустити все інше ».

- Так, дійсно, це велика проблема. Той строгий статут про піст, який існує в нашій Церкві, - це статут древніх палестинських монастирів. Він наказує тривалі періоди сухоядением, харчування їжею без олії. Ці вимоги статуту можна виконати, але лише невеликій кількості людей і, швидше за все, в молодості, поки здоров'я дозволяє. З віком і множенням хвороб це стає все важче, і у людини виникає проблема: чи порушувати піст, або якимось чином послаблювати його. Суворе дотримання статуту дійсно може привести до того, що людина буде більше думати про їжу, ніж про внутрішнє наповнення посту, а це неправильно. Обмеження в їжі в пісне час існує для того, щоб людина з більшою свободою міг займатися іншими речами - духовним вдосконаленням, боротьбою зі своїми пристрастями, придбанням чеснот. «Дамо голодним хліб, і ніщія бескровния введемо в доми», - ось до чого закликається людина під час Великого посту, а не тільки до того, щоб строго відціджуєте то, що знаходиться у нього на столі.

Це проблема, і її треба вирішувати. Думаю, ця тема повинна обговорюватися Міжсоборною присутністю. Поки вона вирішується індивідуально, тобто кожна людина обговорює зі священиком, який його знає, якої міри посту йому треба дотримуватися. Але в той же час треба визнати: ця проблема стає все гостріше, тому що люди стали слабшими в своєму воля. Справа не тільки в слабкому здоров'ї. Мій священицький стаж - трохи більше тридцяти років, і я пам'ятаю: раніше з початком посту до мене підходили люди, причому в основному люди похилого, які брали благословення на те, щоб постити за статутом, не дивлячись на немочі. А останні років десять-п'ятнадцять я таких вже не зустрічаю. Тепер люди підходять і кажуть: «Благословіть мене не постити», «Благословіть постити з молочком» і так далі. Хоча постити сьогодні набагато легше, ніж, скажімо, в 1970-і роки, коли крім картоплі, квашеної капусти і солоних огірків пісної їжі практично не було. А зараз цілком можна постити, навіть маючи невеликі доходи. Але произволения стало дещо менше.

- Сьогодні під час Великого посту дуже часто можна почути відомий вислів (його приписують преподобного Серафима Саровського): їжте що завгодно, тільки не їжте один одного, не їжте людей. На жаль, часто саме цим висловом виправдовують недотримання поста ...

- Коли ми чуємо якісь святоотеческие слова, вислови духовно досвідчених людей, потрібно завжди пам'ятати, що ці слова були сказані конкретній людині з певного приводу. І далеко не кожній людині обов'язково потрібно дотримуватися цих порад. Наприклад, поради лікаря: одна порада з приводу харчування доктор дасть діабетикові і зовсім інший - хворому на туберкульоз. Тому тут треба бути дуже акуратними.

Звичайно, якщо людина під час посту стає жовчним, злісним, зривається на інших (таке часто трапляється, це абсолютно проста психологічна реакція), йому можна так сказати: «Якщо на тебе пост так діє, краще з'їж що-небудь і будь спокійніше, що не ображай інших ». Але це, звичайно, не може служити виправданням для відмови від посади, якщо людина вважає себе віруючим християнином.

- Нещодавно на сайт «Православ'я і сучасність» прийшов питання від Олександра: «Будучи воцерковленою людиною, я завжди розумів важливість відвідування храму і богослужінь, особливо Літургії - Нещодавно на сайт «Православ'я і сучасність» прийшов питання від Олександра: «Будучи воцерковленою людиною, я завжди розумів важливість відвідування храму і богослужінь, особливо Літургії. Але робоча зайнятість не завжди дозволяє відвідувати храм, в тому числі і під час Великого посту. Моє питання звучить так: чи може мирянин звершувати богослужіння будинку мирянським чином, наприклад, Велике повечір'я з читанням канону Андрія Критського? ».

- Може, і це дуже добре. Для цього сьогодні є маса книг, богослужбових послідовностей, в тому числі і в Інтернеті. Але важливо все-таки не забувати при цьому: Церква - це те місце, про яке сказано Спасителем: «Там, де двоє або троє зібрані в моє ім'я, там Я серед них». Тому подібного роду молитва виправдана тоді, коли дійсно немає ніякої можливості відвідати храм. А якщо можливість є, але людина вирішує: «Та яка різниця, я сам буду молитися», - це вже буде неправильно.

- Маргарита задає таке питання: «В цьому році моя відпустка припав на період Великого посту. Як бути? Чи припустимо запланувати якусь поїздку, щоб відпочити? Знаю, що в пост потрібно утримуватися від розваг. Але припустимо, скажімо, милування красою природи, заняття спортом, які приносять задоволення (басейн, велосипед)? Чи можливо послаблення в пості як для подорожуючих в такому випадку? »

- Сьогодні дійсно такий час, що часто від людини не залежить, коли йому дадуть відпустку. Тому гріха в тому, щоб під час посту з'їздити відпочити, особисто я не бачу. Більш того, взагалі немає гріха в тому, щоб в будь-який час насолоджуватися красою природи, займатися спортом і взагалі отримувати від життя задоволення неукорного характеру. І пост тут не перешкода. Але якщо людина під час своєї відпустки взагалі не буде дотримуватися посту і молитися - це погано. Думаю, тут треба, навпаки, поставитися до посту є більш серйозно, розуміючи, що послаблення самому собі вже дано в самому відпускний времяпрепровождении. Повторю, сьогодні насправді дотримуватися посту досить просто. Завжди можна знайти якусь пісну їжу. Але, звичайно ж, по можливості потрібно намагатися час посту провести вдома, відвідуючи храм.

- Ми вже говорили з Вами про те, що Великий піст - це час, коли віруюча людина намагається бути більш уважним до себе, частіше вдаватися до таїнств - Ми вже говорили з Вами про те, що Великий піст - це час, коли віруюча людина намагається бути більш уважним до себе, частіше вдаватися до таїнств. У зв'язку з цим мені здається доречним розібрати таке питання з нашої пошти: «Владико, у своїх відповідях Ви часто наводите святоотеческое вираз: здоров'я душі в тому, щоб бачити свої гріхи, незліченні, як морський пісок. Я вже багато років сповідаюся досить часто, приблизно раз на два тижні. Бачу свої гріхи, коли дратуюся і трапляється сказати різке слово. Але в основному я намагаюся стримуватися, і такі випадки бувають все рідше. Розумію, що, може бути, я не бачу інших своїх гріхів. Як цьому навчитися? Петро »

- Є таке святоотеческое правило: потрібно в першу чергу боротися з тими гріхами, які лежать на поверхні, заважають людині жити, наблизитися до Бога і які очевидні для нього самого і оточуючих.

Є така закономірність: коли людина бореться з якоюсь пристрастю, то всі сили його душі повинні бути спрямовані на цю боротьбу. Коли ж він від цієї пристрасті позбавляється, Господь покаже, з чим йому треба боротися далі.

- Ще питання про внутрішнє життя: «На жаль, я став помічати, що моя віра починає як би« остигати ». Читаю молитви вдома, стою на службі в храмі дуже неуважно. Іноді навіть приходять думки, що, може, все це дарма, і Бога немає? В душі немає спокою. Що зі мною відбувається і що робити? Вадим ». Багато людей час від часу переживають подібні сумніви ...

- Періоди охолодження бувають у кожної людини. Святитель Феофан Затворник на подібне питання якось відповів: Як ви подивіться за вікно, там то дощ іде, то сніг, то знову сонечко засяє. Так і в людському серці. Навіть коли нас переповнює звичайна людська радість, часто приходять «хмаринки», які її затінюють. Охолодження в вірі - такий стан душі, з яким обов'язково треба боротися. Потрібно пам'ятати чудові слова Святого Письма: «Царство Небесне здобувається силою, і ті, хто вживає зусилля, хапають його».

- Богослужіння поста ставить людину перед іншою реальністю [Митрополит Саратовський і Вольський Лонгін]
- Залишитися наодинці з Богом - подвиг [Митрополит Саратовський і Вольський Лонгін]
- Пост дан нам для того, щоб перемогти себе [Митрополит Саратовський і Вольський Лонгін]

ВІДЕО

Газета «Православна віра» № 04 (576)

З яким настроєм треба приступати до посту і як постити?
Чи допустимі в пост відпочинок, задоволення і заняття спортом?
Чи допоможе пост побачити свої гріхи і повернути живе почуття до Бога?
Перш за все, хотілося б запитати: як правильно до нього підготуватися, з яким настроєм слід приступати до посту?
Владико, наш читач Андрій задає Вам особисте питання: «Який Великий піст запам'ятався Вам найбільше?
Моє питання звучить так: чи може мирянин звершувати богослужіння будинку мирянським чином, наприклад, Велике повечір'я з читанням канону Андрія Критського?
Як бути?
Чи припустимо запланувати якусь поїздку, щоб відпочити?
Але припустимо, скажімо, милування красою природи, заняття спортом, які приносять задоволення (басейн, велосипед)?
Чи можливо послаблення в пості як для подорожуючих в такому випадку?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация