Великий піст: Історія, особливості, правила харчування

Сьогодні ми хочемо поговорити про святій православній традиції святкування Великого посту. Ми спробуємо розповісти не тільки про історію виникнення, але і про дієту, якої слід дотримуватися людині, свято вірує і хто вважає Господа свого. Почнемо, мабуть, з історії, яка значно більш широка і загадкова, ніж може здатися.

Історія Великого посту таїть в собі більш ніж багато різних загадок. Православні люди Росії кличуть його Святий Чотиридесятницею, однак, насправді, триває він протягом 7 тижнів і 48 днів, якщо не брати до уваги Великдень. Чому святими отцями був цей пост названий «десятиною року", яким чином слід правильно постити і чому Церква впевнена в тому, що в суботи і неділі християни не постять.

Коли в Церквах з'явився Великий піст?

Аж до III століття нашої ери в різних християнських церквах віруючі люди по-різному готувалися до того, щоб зустрічати святий День Пасхи. Один з найбільш відомих християнських апологетів Тертуліан разом зі святим Іринеєм Ліонським ще в другому столітті почали говорити про те, що слід практикувати 40-годинний пост, який починається від вечора Страсної П'ятниці аж до закінчення пасхальної літургії. Під час цієї події християни всього світу взагалі не брали ніякої їжі, задовольняючись лише водою. Пост, починаючи від Великої П'ятниці і до Великодня, був одним з наслідувань в данину поваги сорокаденний посту в ім'я Спасителя, а також найбільш буквальним розумінням фрази, яку він виголосив Христом в Євангеліє від Матвія: «І сказав їм Ісус: чи можуть гості весільні сумувати, поки з ними ще є молодий? Але прийдуть ті дні, коли заберуть молодого від них, тоді й постити будуть ». Перші християни були впевнені в тому, що час, коли Христа відняли у віруючих, почалося безпосередньо з моменту смерті на хресті і аж до Воскресіння, що й визначало ту саму тривалість поста у віруючої людини.

Починаючи з середини III століття, в деяких церквах помісного типу з'являється певний шестиденний пост, який є своєрідним нагадуванням віруючим про події Страсного тижня. При цьому частина християн вважала відповідний подвиг надмірним, а тому пост у багатьох тривав трохи більше сорока годин поспіль. Починаючи з другої половини III століття, відомий олександрійський єпископ Діонісій Великий, даючи відповідь на питання, коли слід завершувати Великі пост, ввечері у Велику суботу або вранці на Великдень після перших півнів, говорив про різних відомих людині практиках утримання: «Не всіма одно і однаково дотримуються шість днів посту. Одні проводять всі дні абсолютно без будь-якої їжі, а інші ні одного з них. Тим же, які вельми ослабіли від такого тривалого посту або майже вмирають від настав знемоги, можна пробачити також більш раніше куштування їжі. Якщо ж інші попередні дні посту постити з них ніхто не починав і вони всіляко роскошнічать, то останні два дні, п'ятниця і субота, коли вони постять безперервно, це не можна вважати чимось великим і славним ».

Починаючи з V століття, всі помісні церкви поступово приходять до початкової ідеї сорокаденного посту, як десятини року. З цього моменту тривалість Святої Чотиридесятниці в різних молебні будинках починає коливатися від 6 до 8 тижнів. Проблема полягала лише в тому, яким чином рахувати суботи та неділі, під час яких даний пост скасовується.

Яка тривалість Великого посту?

Починається Великий піст з понеділка першого тижня під час Святої Чотиридесятниці, а триває після цього неповні шість тижнів (до п'ятниці останньої). Дізнатися про це можна з піснеспіви, яке лунає у всіх церквах і храмах в цей день. Слідом з Лазаревої Суботою починаються події Страсного тижня, яка вже не є частиною Великого посту. Існує, однак, ще один спосіб, за допомогою якого 48 днів посту можна перетворити в десятину року. Як відомо, звичайний рік триває протягом 365 днів і кількох годин. Якщо ж з семи тижнів відняти всі суботи і неділі, коли пост не є активним, то можна отримати 35 днів, а також кілька годин під час пасхального таїнства.

Уже в IV - V століттях Церква вважала обов'язкової для всіх християн Великий піст, який був випробуванням на твердість кожної віри. У правилах Вселенських соборів, а також текстах, написаних святими отцями, можна виявити неодноразове згадування про те, що справжній християнин, який вирішив не дотримуватися Великий Піст, на деякий час міг відлучатися від Церкви. В одній з відомих проповідей тих давніх років, яку озвучив Іоанн Златоуст, йдеться також про те, що вже до IV століття Свята Чотиридесятниця звичний уклад життя Константинополя змінювала до невпізнання: «Сьогодні ні шуму, ні крику, ні разврезиванья мяс, ні штовханини кухарів немає . Все це припинилося і наше місто тепер походить на чесну, цнотливу і скромну дружину ».

Важливо зрозуміти, що Сорокаденна тривалість Великого посту, яку затвердила вся Церква - це типове наслідування посту Спасителя в пустелі і посту пророка Мойсея, а також стандартний тип часу поста для тих, хто хотів з якоїсь причини прийняти хрещення. У стародавній Церкві хрестили тільки на Великдень, а оголошені готувалися до цієї події 40 днів, невпинно молячись у храмі, навчаючи себе новим основам віри і дотримуючись пост. Решта ж вірні християни намагалися зробити все можливе, щоб причаститися під час Святої Чотиридесятниці.

Що ж є таке Великий піст за єдиним статутом Церкви?

Коли рекомендації церковного статуту Типікон кілька спрощуються, то пост починає сприйматися трохи інакше. Швидше, як обмеження числа прийомів їжі, а саме один раз в день, ввечері. Також вказуються параметри її якості: хліб з водою, теплі овочі без масла - сухоядение. Практикується, за бажанням, також і повна відмова від їжі і навіть води, наприклад, в понеділок і вівторок першого тижня. Тобто, якщо говорити кілька систематичніше, з понеділка по п'ятницю всіх наявних тижнів Великого посту за винятком особливих випадків віруючий повинен вживати їжу тільки один раз в день, причому повинна вона бути вкрай простий і обов'язково без наявності масла. У суботу та неділю дозволяється два прийоми їжі з рослинною олією і вином. Варто відзначити, що церковний статут дозволяє вживання не більше ніж однієї склянки, тому суботи та неділі не зважають повноцінними пісними днями.

Варто відзначити також, що в давні традиції церков якийсь час тривали запеклі суперечки на тему того, що можна вживати в дні під час Великого посту. Деякі християни перебувають у переконанні щодо того, що допустимо вживання курячих яєць, молочних продуктів, а також м'яса птиці, але в кінцевому підсумку було прийнято рішення, що ослаблення поста в суботу і неділю може полягати лише в тому, що кількість трапез і різноманітності рослинної продукції буде тільки рости. Подібні строгості були пов'язані, в основному, з ключовою ідеєю, на якій грунтується сам пост - їжа повинна бути недорогий і вкрай швидкої в приготуванні. Час, що звільнився і грошові кошти віруючий повинен використовувати для того, щоб брати участь в богослужінні і справах, спрямованих на милосердя по відношенню до всього навколишнього світу. Різниця у вартості також пропонувалася, як можлива подати для бідних верств населення.

Церква, однак, украй швидко прийшла до думки про те, що такі жорсткі правила щодо поста можуть понести далеко не всі християни, що і стало причиною того, що в церковних канонах з'явився певний мінімум поста, який необхідно було дотримуватися всім віруючим людям. Йдеться перш за все про повну відмову від м'яса, молочної продукції та яєць. Тобто даний пост стосується прихильним в питаннях харчування риби, гарячої їжі з овочів на олії. Також він відрізняється максимальним ступенем поблажливості до людських немочей.

Особливості харчування під час Великого посту: Що забороняється? Що можна?

Щоб ніколи нічого не наплутати, є певний сенс в тому, щоб користуватися календарем. У ньому по днях тижня краще розписувати, які саме продукти дозволені до вживання в той чи інший період. Якщо ж до цього людина ніколи в житті не постив, то в пост слід входити на поступової основі. Якщо ж різко відмовитися від продуктів, які в раціоні мають звичний характер, то собі можна нанести далеко не користь, а частіше навіть шкода. Лікарі дієтологи при цьому впевнені в тому, що необхідною заміною тваринного білка для тих, хто не уявляє свого життя без цієї поживної речовини, є білок мінеральний. До подібної продукції можна віднести такі широко поширені продукти, як сухофрукти, гриби, горіхи, бобові. Дотримання посту не є обов'язковим для маленьких дітей, пенсіонерів, а також хворих з хронічними захворюваннями. Також згодом церква виключила із списку вагітних жінок.

Систематизуємо ....

Давайте ж підсумково і для наочності спробуємо підвести риску. Отже.
За строгими правилами в дні посту ЗАБОРОНЕНО вживати в їжу:

· Абсолютно всю продукцію, які містить м'ясо в тому чи іншому вигляді, а також інші м'ясні інгредієнти

· Також виключені продукти, у складі яких є молоко та інші подібні інгредієнти. Не варто забувати, що до них відноситься і сухе молоко

· Будь-хто продукти, де можна виявити яйця. Не варто робити винятків і для яєчного порошку

· Риба та продукти з неї (за винятком певних днів)

· Рослинна олія (знову ж, є винятки)

· Алкогольні напої, за винятком вина в певні дні

Під час посту, як стає зрозуміло, також є певні виключення. Стосуються вони, перш за все, рослинного масла і вина. Вживати їх можна по суботах і неділях. Винятком є ​​Велика субота. Рибні страви дозволяється готувати на Благовіщення Святої Богородиці і Вхід Господній в Єрусалим (шосту неділю посту).

І наостанок. Продукти, які дозволено їсти під час посту і готувати з них пісні страви:

· Домашні квашення і соління, мариновані овочі та фрукти, варення, соки і фреші

· Заморожені фрукти та овочі

· Соєві за складом майонез, сир, молоко, сир, йогурт

· Свіжа і сушена зелень, прянощі

· Свіжі гриби, фрукти, овочі, бобові

· Хліб і різні хлібобулочні вироби. У хід йде все, крім здоби. Білу муку бажано замінити на цельнозерновую, дозволені також крупи.

Найсуворішими днями Великого посту вважаються перші чотири дні і Страсна седмиця. У перший день посту і Велику п'ятницю нічого їсти не можна зовсім. В першу п'ятницю посту віруючі їдять зварену пшеницю, яку дозволено кілька підсолодити за допомогою цукру або меду. Понеділок, середа та п'ятниця є приводом для того, щоб їсти холодні страви. У вівторок і четвер перевага віддається їжі, підданої термічній обробці.


Микола Офіцерів

Коли в Церквах з'явився Великий піст?
Яка тривалість Великого посту?
Що ж є таке Великий піст за єдиним статутом Церкви?
Особливості харчування під час Великого посту: Що забороняється?
Що можна?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация