великий вибух

Астрономія для любителів життя Всесвіту Великий вибух Астрономія для любителів   →   життя Всесвіту   → Великий вибух   Багато хто чув що наша   Всесвіт   сталася в результаті великого вибуху

Багато хто чув що наша Всесвіт сталася в результаті великого вибуху. Так це чи ні стверджувати впевнено досить складно, однак, всі існуючі астрономічні спостереження підтверджують теорію великого вибуху. У цій статті ми, спираючись на сучасні наукові теорії, спробуємо в найзагальніших рисах описати життя Всесвіту в перші миті свого існування.

Отже, ми знаємо, що вік Всесвіту близько 13 мільярдів років, і ще ми знаємо, що весь цей час Всесвіт розширювався. Уявімо собі той віддалений момент, коли Всесвіт був якусь сингулярність з температурою 10 в 32 ступені градусів, і щільність 10 в 96 ступені кілограмів на метр кубічний. (Слово сингулярність означає що це щось незрозуміле науці.) Деякий об'єкт, в якому не працюють наші звичні уявлення про світ. Можна лише сказати, що він був дуже маленький (можливо порядку атомного ядра), дуже гарячий і мав дуже велику щільність.

За ще не з'ясованих причин стався великий вибух. Цей незрозумілий за своїми властивостями об'єкт став з величезною швидкістю розширюватися. Сталося народження нашого Всесвіту. У процесі розширення Всесвіт остигала, щільність Всесвіту зменшувалася, вона змінювала свої фізичні властивості. Розглянемо більш детально перші миті після великого вибуху.





Коли вік Всесвіту був менший 10-37 секунди в ній переважала квантова гравітація Коли вік Всесвіту був менший 10-37 секунди в ній переважала квантова гравітація. А якщо точніше, всі існуючі зараз взаємодії діяли як одне загальне взаємодія. Це єдине взаємодія, по всій видимості, підпорядковувалося законам квантової гравітації. На жаль квантова гравітація ще майже не вивчена, тому про цю ранню епоху ми сказати нічого не можемо.

Приблизно у віці 10-37 секунд, коли температура опустилася до 1026K єдине взаємодія розпалося на 4 види взаємодії. Гравітаційна взаємодія стало менш значним ніж інші види взаємодії. З цього моменту світ вже можна було описувати законами класичної, чи не квантової гравітації.

Ще трохи пізніше у віці 10-6 секунд, коли температура впала до 1013K з'явилися електрони і кварки. Речовина в такому стані називається кварк-глюонної плазмою. Примітно, що зараз в центрі Європи, в Женеві запущений в експлуатацію прискорювач елементарних частинок. За допомогою цього приладу ми плануємо отримати цю саму кварк-глюонну плазму, і за допомогою неї краще дослідити перші миті життя Всесвіту.

Повернемося до розширення Всесвіту. Всього через хвилину після великого вибуху утворилися протони і нейтрони і поступово стало утворюватися ядра гелію і дейтерію. Ці ядра ще не можна було назвати атомами, так як існували на той момент електрони перебували у вільному стані. Енергія речовини була настільки велика, що всі електрони безперервно випромінювали і поглинали фотони. Всесвіт в той час була не прозора. Ми легко можемо уявити собі таку Всесвіт, якщо подивимося в топку печі, в той момент, коли дрова горять так жарко, що видно одне тільки полум'я.

Вид Всесвіту кардинально змінився через 400 000 років. У цей момент енергія зменшилася настільки, що утворилися атоми. Випромінювання перестало взаємодіяти з речовиною і Всесвіт стала прозора. Час, що залишився випромінювання досі наповнює Всесвіт - зараз воно називається реліктове або фонове випромінювання.

Відповідно до думки вчених, такі процеси, як поділ єдиного взаємодії на 4 види, освіту кварк-глюонної плазми, поява протонів і нейтронів, і деякі інші відбувалися не поступово, а майже миттєво. Такі перетворення називаються фазовими переходами, аналогічним чином, наприклад, відбувається перетворення пара в воду при охолодженні. Завдяки тому, що фазові переходи відбувалися дуже швидко вони залишали після себе деякі сліди, такі як фонове випромінювання після утворення атомів. Саме тому нам вдається виявити докази, що підтверджують теорію великого вибуху.

З того самого часу Всесвіт була схожа на ту, що ми бачимо зараз. Згодом утворилися зірки , планети , В тому числі і наша Земля.

Автор статті: Михайло Карневскій


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация