Великобританія на початку XX ст. «Ллойдджорджізм»

  1. Великобританія вступає в XX століття Початок XX століття для жителів Великобританії було затьмарене...
  2. Зовнішня політика Великобританії

Великобританія вступає в XX століття

Початок XX століття для жителів Великобританії було затьмарене сумною подією - померла королева Вікторія. Закінчилася вікторіанська епоха, яка тривала з 1837 року. Міцність держави і його стійкість англійці пов'язували з її ім'ям. Після її смерті в країні починається епоха змін.

До початку XX століття Великобританія втратила лідируючі позиції США і Німеччини, але все ще залишалася найсильнішою державою з потужним флотом і безліччю колоній. Економіка країни зменшила темпи розвитку, переставши виконувати роль «фабрики світу». Причина полягала в тому, що обладнання англійських фабрик і заводів застаріло. Адже з часу його встановлення минуло півстоліття. Фінансисти воліли вкладати фінанси в економіку інших країн, так як це приносило великий прибуток. Створюються монополії, наприклад, у військовій промисловості трести Віккерса і Армстронга.

У політичній сфері остаточно оформилася двопартійна система. Дві основні партії змінили свою назву. Так, торі тепер називалися консерватора, а віги - лібералами. Кабінет міністрів і його глава стали більш значимі, ніж воля монарха. Права палати лордів також були урізані, з 1911 року нижня палата парламенту - палата громад - отримала право вирішального слова при прийнятті законів.

Права палати лордів також були урізані, з 1911 року нижня палата парламенту - палата громад - отримала право вирішального слова при прийнятті законів

Нічого не зрозуміло?

Спробуй звернутися за допомогою до викладачів

Правління Ллойджа Джорджа

Правляча на початку XX століття партія консерваторів не змогла вирішити назріле на початку XX століття питання про повернення до політики протекціонізму. На виборах 1906 року перемогли ліберали. Серед ліберальної партії також не спостерігалося єдності. Радикальне крило в партії очолив Ллойдж Джордж.

зауваження 1

Ллойдж Джордж - прем'єр-міністр Великобританії з 1916 по 1922 роки від ліберальної партії. Його ім'ям названа політика Великобританії в цей період.

Ллойдж Джордж був запрошений в уряд. З 1906 року він виконував функції міністра торгівлі, з 1909 - міністра фінансів. Будучи міністром і, пізніше, ставши главою уряду, він проводить ряд реформ, наприклад:

  • розширив виборчі права (скасував майновий ценз, надав право участі у виборах жінкам);
  • обмежив право палати лордів (тепер верхня палата парламенту не могла скасувати закон, затверджений палатою громад);
  • заклав основи робочого законодавства (пенсія по старості, виплати робітникам при хвороби, нещасний випадок і безробіття, обмежив робочий день шахтарів 8 годинами, заборонив нічна праця жінок);
  • в роки першої світової війни перевів економіку країни на військовий лад, посиливши контроль держави над економічною діяльністю (ввів податок на надприбуток і картки на товари на головні продукти харчування);
  • ввів обов'язкове безкоштовну освіту (у 1918 році обов'язковим стало отримання восьмирічного освіти, з 1921 року - дев'ятирічна освіта) з безкоштовними обідами в школі;
  • надав в 1921 році Ірландії статус домініону.

Прем'єр-міністру Ллойдж Джорджу належить заслуга перемоги в першій світовій війні і розробці Версальського договору. Він же став ініціатором інтервенції в Радянську Росію в роки громадянської війни. Пізніше, визнаючи неспроможність цих ініціатив, намагався повернути Європі порушену рівновагу. Для цього він сприяв скликанню Генуезької конференції в 1922 році.

Зовнішня політика Великобританії

Британська імперія постійно прагнула розширити свої колоніальні володіння. Захопивши Єгипет і Судан, Трансвааль і Помаранчеву, Бірму і Малайські острова, Англія перетворилася в найбільшу колоніальну державу.

зауваження 2

Площа Британської імперії становила 35 мільйонів квадратних кілометрів, на якій проживало більше 400 мільйонів чоловік.

Продовження загарбницького курсу приводило до зіткнення з іншими колоніальними державами. Головним суперником на початку XX століття стає Німеччина. Тому в пошуках союзників Великобританія звертає увага на Росію і Францію.

Нічого не зрозуміло?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация