Великобританія в епоху революцій і національного об'єднання »storinka.click


Які основні пріоритети політичному і громадському житті Великобританії в ранній Новий час?

1. Парламентські реформи 1832 і 1867 рр.

Політичний устрій Великобританії базувався на конституційному «Білль про права», прийнятому ще в кінці XVII ст. Згідно з цим актом лише парламент мав право приймати або скасовувати закони, вводити нові податки і розподіляти державний бюджет.

Дж. Гейтер. Засідання палати громад. Фрагмент. 1833 р

Парламент, уповноважений сформувати уряд, складався з двох палат. У верхню палату - палату лордів - входили представники найбільш знатних родин країни. Титул лорда, який передавався у спадок, могли привласнити лише король або королева. Нижня палата - палата громад - обиралася шляхом голосування.

Виборча система країни не відповідала ні демократичним принципам, ні загальноєвропейським віянням, ні потребам країни. Суспільство поступово усвідомлювало необхідність проведення парламентської реформи.

Вади виборчої системи були очевидні: британські вибори не були ні представницькими, ні справедливими. Право голосу залежало від статі (жінки не брали участь у виборах), місця проживання, суми виплачених податків, доходу і т. Д. Робочі також не допускалися до виборів. Наприклад, великі промислові міста Бірмінгем і Манчестер не мали своїх депутатів в парламенті, тоді як маловідомий містечко, в якому були два-три будинки і не більше десяти виборців, мав в парламенті двох депутатів. Були і «кишенькові» містечка, що належали великим землевласникам і також обирали депутата до парламенту. Оскільки таємного голосування британська виборча система на той час не передбачала, то заможна «покровитель» (фактично - власник) такого містечка міг легко підкупити або залякати виборців і направити в парламент потрібного йому депутата.

Торі і віги - дві партії країни, конкурували ще з часів їх освіти (кінець XVII ст.), По-різному ставилися до системи обрання депутатів до парламенту. Уряд торі (партії, що перебувала тоді у влади) ситуація влаштовувала, і воно виступало проти парламентської реформи. Однак в середовищі самої партії росла підтримка ідеї внесення певних змін до виборчого законодавства в інтересах середнього класу.

В кінці 1830 року уряд був відправлений у відставку, і до влади прийшли віги - прихильники реформи. За країні проводилися громадські акції на підтримку нового виборчого закону. З третьої спроби віги домоглися позитивного голосування за реформу в парламенті, і в 1832 р король підписав закон про парламентську реформу, або «закон про великий реформу». Це була перша виборча реформа в країні. Вона полягала в перерозподілі місць в палаті громад парламенту і збільшенні числа виборців.

Парламентська реформа - парламентський акт, згідно з яким були внесені зміни до виборчої системи Великобританії.


Прогресивні нововведення і половинчатість парламентської реформи 1832

прогресивні нововведення

ознаки половинчастості

• Не мають представництва понад 50 містечок, які мали по два депутата, і більше 30 «кишенькових» містечок;

• отримали право обирати депутатів парламенту понад 40 міст;

• створені понад 20 нових виборчих округів (переважно в індустріальних районах);

• надано виборче право фермерам і орендарям, сплачували орендну плату в розмірі 10 фунтів стерлінгів на рік.

• Виборче право не отримали жінки;

• деякі малонаселені містечка і селища зберегли за собою привілей обирати своїх депутатів;

• зберігся високий майновий ценз, що унеможливлювало обрання представників середнього класу і робітників у парламент і позбавляло їх можливості впливати на політику;

• більшість депутатів як і раніше обиралися від сільських округів (хоча більше половини населення проживало в містах).

Парламентська реформа, незважаючи на її половинчастість, мала велике значення. Вона показала, що під тиском громадськості в країні можливі політичні зміни. Кількість виборців зросла з 366 до 650 тис. (Майже 18% дорослого чоловічого населення Англії та Уельсу). Значно посилився вплив палати громад, адже відтепер уряд формувався з представників парламентської більшості. Реформа започаткувала поділу в партійному середовищі на лібералів (реформістів) і консерваторів, що згодом призвело до створення двопартійної системи, тривалий час визначала політику Великобританії.

Друга парламентська реформа була проведена в 1867 р Її прийняття проходило в значно більш спокійній атмосфері суспільства. Друга парламентська реформа надала право голосу дрібним власникам і кваліфікованим робітникам, зберігши при цьому майновий ценз у вигляді власного житла. В результаті реформи кількість виборців чоловічої статі досягло 50%, однак жінки як і раніше позбавлялися виборчих прав. Збережені обмеження не давали підстав вважати, що в країні був реалізований принцип загального виборчого права.

2. Чартизм (чартистское рух)

Перша парламентська реформа не тільки не погасила хвилю політичної активності, а й збільшила кількість людей, які виступали за подальше реформування політичного устрою країни. В умовах важкої праці, низьку зарплату і високих цін особливо активізувалося масове політичне робітничий рух - чартизму, що виникло в 1836 р, найбільш активну в період 1838-1848 рр.

Чартизм (від англ. Charter - хартія, петиція) - перше політично оформлене робоче рух в Англії. Назва походить від поданої в парламент петиції, так званої «Народної хартії» (1838), в якій були викладені політичні вимоги чартистів.

Підтримка чартизма досягла піку за часів економічного спаду і голоду. У великих містах відбувалися масові заворушення і страйки через безробіття, проти скорочення заробітної плати.

У 1845-1849 рр. в Ірландії виник великий картопляний голод, викликаний загибеллю врожаю через фітофторозу. Оскільки картопля була основним продуктом харчування населення, то в результаті чверть жителів Ірландії (понад 2 млн осіб) або померли від голоду, або були змушені емігрувати в сусідні країни. Ірландці, які прибували в Англію, розповідали про трагічну долю своїх співвітчизників, що також посилювало соціальну напругу в британському суспільстві. Чартисти неодноразово заявляли, що вони не схвалюють насильницьких форм протесту, однак противники руху побоювалися, що це лише відмовка, а в дійсності чартисти хочуть революційних змін в суспільстві.

Чартисти подали в парламент три хартії - в 1839 р (1,25 млн підписів), в 1842 р (понад 3 млн підписів) і в 1848 р (майже 6 млн підписів), але всі вони були відхилені. Кожен раз, коли парламент відмовлявся задовольнити викладені в хартіях вимоги, відбувалися заворушення, які уряд або втихомирювати обіцянками, або пригнічувало силою. У 1848 р чартисти планували подати в парламент більшу петицію чартиста після масового мирного мітингу в Лондоні. Уряд відправив кілька тисяч солдатів, але в холодний дощовий день на мітинг зібралося лише 20 тис. Чартистів.

Хартія - назва деяких документів публічно-правового характеру, в яких викладені політичні вимоги соціальних груп і класів.

Відхилення парламентом і цієї (як виявилося, останній) хартії стало початком згортання чартистського руху, що зіграв важливу історичну роль: на початку ХХ ст. п'ять з шести (крім щорічного проведення парламентських виборів) вимог чартистів були законодавчо врегульовані.

3. Перехід до політики вільної торгівлі. Англія - ​​«майстерня світу»

Протягом XIV-XVI ст. в Європі сформувалися великі монархічні держави (зокрема, Великобританія), які потребували значних коштів на утримання апарату чиновників і армії. Пошуки джерел доходів стали причиною появи протекціонізму, т. Е. Політики захисту власних виробників від іноземних конкурентів.

На рубежі XVI-XVII ст. ситуація змінилась. Відтепер протекціонізм був пов'язаний з промисловим виробництвом і світовою торгівлею. Оскільки індустріальна революція почалася саме в Англії і найважливіші винаходи були зроблені англійцями, то Англія мала значні переваги в порівнянні з іншими країнами Європи. У XVIII ст. вона досягла піку могутності, перетворившись в світову імперію. У цій ситуації протекціонізм, який панував в Європі, тільки перешкоджав збуту англійських товарів.


Протягом XIX ст. в Англії тривала запекла боротьба між прихильниками і противниками протекціонізму. Яскравим проявом протекціонізму були «хлібні закони», прийняті в перші роки XIX ст. Землевласники, чисельно переважаючі в парламенті, прагнули захистити свої прибутки шляхом введення мита на імпорт хліба. За часів наполеонівських воєн, коли ввезення хліба в Британії припинилося, це сприяло розвитку землеробства і встановленню високих цін на хліб. Фермери, які побоювалися, що відновлення імпорту хліба після закінчення війни призведе до зниження цін, намагалися побільше заробити, поки була така можливість.

Дійсно, ціна на хліб суттєво впала. Британські землевласники вимагали від членів палати громад прийняти закони для захисту прибутків фермерів, які регулювали б ввезення-вивезення зерна та інших сільгосппродуктів. Завдяки голосам депутатів від сільських районів парламент прийняв закон, що дозволяв безмитне ввезення в країну пшениці лише тоді, коли істотно зросла внутрішня ціна на хліб. Захищаючи великих землевласників (лендлордів) і частково фермерів, парламент не турбувався про долю тих, хто купував продукти за завищеними цінами, перш за все про робітників, жителів промислових міст. Обурення суспільства було настільки велике, що під час розгляду законопроекту в парламенті його будинок було оточено військовими, щоб захистити депутатів від розлюченого натовпу.

«Хлібні закони» дещо пожвавили фермерське господарство, але виграли від них в основному лендлорди. Всі доходи фермерів від підвищення цін на продукти «з'їдалися» подорожчала рентою. Представники середнього класу (промисловці, фінансисти, власники магазинів, торговці, люди незалежних професій) були переконані, що парламент діє виключно в інтересах великих землевласників.

Після наполеонівських воєн Англію в 1816 р збагнув неврожай, що призвело до голодних бунтів і стрімкого зростання цін на хліб. У містах серед робітників почалися заворушення; люди вимагали підвищення заробітної плати кожного разу, коли росли ціни на продовольство. По всій Англії набирала обертів агітаційна кампанія проти «хлібних законів». Була навіть заснована Ліга проти «хлібних законів», домагалася зниження цін і прийняття парламентом в 1846 р рішення про припинення дії цих законів на три роки. Остаточно вони були скасовані в кінці 1860-х років. Це стало першим

кроком на шляху до вільної торгівлі, або фритредерству. Перехід до фритредерству став перемогою промислової буржуазії над лендлордами.

У 1820 р купці великих британських торгових міст - Лондона, Манчестера і Глазго - подали в палату громад клопотання про скасування всіх мит, т. Е. Про перехід до вільної торгівлі.

Майже через три десятиліття парламент скасував Навігаційний акт - закон середини XVII ст., Який зашкодив світової морської торгівлі. Затвердження вільної торгівлі давало Англії право вимагати аналогічних дій від інших країн, тим самим розширюючи ринки збуту своїх товарів. Британські ж товари, виготовлені на найсучаснішому обладнанні, були більш якісними та дешевими іноземних, завдяки чому користувалися підвищеним попитом як в Англії, так і за її межами. Отже, політика фритредерства допомогла зберегти панівні позиції Британії на світовому ринку.

В середині ХІХ ст. спостерігається значний підйом британської економіки, забезпечив Англії неформальний статус «майстерні світу». Країна займала провідні позиції за обсягом торгівлі, їй належало до 40% всього торгового флоту, а зарубіжні капіталовкладення перевищили показники Франції та Німеччини разом узяті. Англійський фунт стерлінгів залишався основною світовою валютою; а Лондон - торговим і фінансовим центром світу. Символом досягнень Британії стала Велика виставка промислових товарів всіх народів, що відбулася в 1851 р в Лондоні, яку, зважаючи на велику кількість країн-учасниць, згодом назвали «всесвітньої». На ній були представлені промислові товари, ремісничі вироби, машини, передове виробниче обладнання. Виставка викликала величезний інтерес - її відвідали майже 6 млн осіб.



4. Зовнішня і колоніальна політика

Після закінчення наполеонівських воєн Великобританія здійснювала постійний контроль за рівновагою сил на Європейському континенті, щоб ні Франція, ні Пруссія, ні Австрія, ні Росія не зміцніли настільки, що зміг

• Розгляньте ілюстрації і поміркуйте, за що агітували автори і розповсюджувачі цих листівок - за протекціонізм або вільну торгівлю. На підставі яких деталей на малюнках Ви прийшли до такого висновку?

Фритредерство (від англ. Free trade - вільна торгівля) - відкрита зовнішньоторговельна політика, яка передбачає вільний рух товарів і послуг між країнами без торгових бар'єрів, а також невтручання держави в справи приватного бізнесу у власній країні.

Чи б його порушити. Уникаючи підписання ризикованих міжнародних угод і союзів, які могли б обмежити їй свободу дій або втягнути у війну, Британія відчувала себе в безпеці.

В середині XIX ст. тривало формування Британської колоніальної імперії. Британія закріпила за собою право контролю над Індією, Канадою, Австралією і Новою Зеландією. Також почалося активне проникнення британців в Південну Африку, Китай і Японію.

� Чи варто, на Вашу думку, сприймати наведене висловлювання лорда Солсбері як істину? Чиї інтереси відображало цю заяву?

«Там, де встановлюються влада англійців і англійське вплив, відновлюється мир і порядок, панує процвітання і багатство, тому перспектива встановлення британського правління вітається представниками кожної раси і кожної віри».

Солсбері, англійський лорд (Uzoigwe YN Britain and the Conquest of Africa 1862-1902. - Ann Arbor: University of Michigan press, 1974. - P. 56)

У 1839-1842 рр. сталася перша англо-китайська «опіумна» війна, викликана конфіскацією китайською владою опіуму, який англійці нелегально ввозили в країну. Великобританія в ході війни захопила о. Сянган (Гонконг) і в кінцевому підсумку здобула перемогу. Згідно з мирним договором, Китай був змушений відкрити кілька своїх портів для торгівлі з іноземцями. Прибутки від експлуатації колоній і наявність потужного торгового флоту забезпечували Великобританії можливість активного вивозу «вільних» грошей за кордон.

1832 г. - перша парламентська реформа в Великобританії. 1836-1848 рр. - чартистское рух.

1867 г. - друга парламентська реформа.

1. Дайте визначення поняття «парламентська реформа». Наскільки нагальним, на Вашу думку, було реформування виборчої системи в Великобританії? Які соціальні верстви були незадоволені існуючою системою виборів до парламенту? Чи вважаєте Ви їх вимоги обґрунтованими? Аргументуйте Вашу точку зору.

2. Коли в 1834 р в будівлі англійського парламенту сталася пожежа, принцеса Аделаїда заявила, що це, мовляв, кара Божа за прийняття «закону про великий реформу». Які положення реформи, на Вашу думку, могли викликати невдоволення представниці королівської династії в парламентську реформу 1832 р? Чи мав король повноваження заборонити реформу?

Колоніальна імперія - імперія, заснована на експлуатації захоплених нею територій - колоній.

3. Охарактеризуйте переваги і недоліки першої та другої парламентських реформ в Великобританії.

4. Поясніть поняття «чартизм» і «хартія». Як Ви оцінюєте роль чартистського руху в становленні парламентської демократії в Британії?

5. Поясніть поняття «фрітредерство». Наскільки, на Вашу думку, є закономірним перехід від протекціонізму до політики вільної торгівлі? У чому полягали переваги для Великобританії політики вільної торгівлі?

6. «Англія -" майстерня світу "» - це, на Вашу думку, красива фраза чи влучна характеристика місця і ролі Великобританії в світі в середині XIX ст.? Аргументуйте Вашу точку зору.

7. Назвіть основні напрямки зовнішньої і колоніальної політики Великобританії в середині XIX в.

Це матеріал підручника Всесвітня історія 9 клас Полянський


Які основні пріоритети політичному і громадському житті Великобританії в ранній Новий час?
На підставі яких деталей на малюнках Ви прийшли до такого висновку?
? Чи варто, на Вашу думку, сприймати наведене висловлювання лорда Солсбері як істину?
Чиї інтереси відображало цю заяву?
Наскільки нагальним, на Вашу думку, було реформування виборчої системи в Великобританії?
Які соціальні верстви були незадоволені існуючою системою виборів до парламенту?
Чи вважаєте Ви їх вимоги обґрунтованими?
Які положення реформи, на Вашу думку, могли викликати невдоволення представниці королівської династії в парламентську реформу 1832 р?
Чи мав король повноваження заборонити реформу?
Як Ви оцінюєте роль чартистського руху в становленні парламентської демократії в Британії?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация