Венера явить себе на тлі Сонця

Цієї ночі земляни отримають унікальну можливість спостерігати за 7-годинним проходом Венери по диску Сонця. Наступного разу таке повториться лише через 105 років. Особливо добре астрономічна подія століття буде видно за Уралом Цієї ночі земляни отримають унікальну можливість спостерігати за 7-годинним проходом Венери по диску Сонця

У найближчі години землянам вдасться унікальна можливість побачити проходження Венери по диску Сонця. Наступного разу подія повториться в 2117 році. Фото: АР

Венера перетинає лінію Сонце-Земля кожні 584 діб. Якби площини орбіт планет збігалися, то спостерігати маленьке чорне плямочка на тлі сонячного диска ми могли б кожні два роки. Але венерианская орбіта нахилена по відношенню до земної на 3,4 градуса, тому такі події відбуваються значно рідше.

Повний цикл транзиту Венери становить 243 року, в нього входять дві пари проходжень з інтервалом у вісім років. Перше буває грудні, друге - в червні. Першу пару циклу від другої відділяє 121,5 рік, другу і кінець циклу - ще 105,5 років. Іншими словами, наступного разу закони небесної механіки збудують планети схожим чином лише в грудні 2117 року.

Астрономи в усьому світі будуть уважно спостерігати за прийдешнім космічним явищем не тільки через його рідкості. З минулого проходження Венери 8 років тому дослідники добилися серйозних успіхів в пошуках планет, які розташовані за межами Сонячної системи і на яких теоретично може існувати життя. Цьому сприяв запуск в 2009 космічної обсерваторії "Кеплер", яка аналізувала світіння десятків тисяч зірок і фіксує зміни в їх яскравості, які можуть пояснюватися проходженням планети на тлі зірки, тобто явищем, аналогічним венеріанський транзиту.

Значно більш важливе наукове значення спостереження за проходженням Венери по сонячному диску мали в попередні століття. «Моменти початку і закінчення транзиту допомогли уточнити будову Сонячної системи і визначити параметри орбіт планет», - розповів BFM.ru Олексій Миронов, старший науковий співробітник Державного астрономічного інституту імені Штернберга при МДУ. Так, британські астрономи, що спостерігали за венеріанський транзитом, досить точно встановили відстань від Землі до Сонця. До речі, першим, хто документально зафіксував транзит Венери в 1639 році, теж був британець, священик з графства Ланкастер Єремія Хоррокс. Він стежив за проходженням планети через яскравий сонячний диск через малопотужний телескоп, спроектувавши зображення на аркуш паперу. Хоррокс тоді було 20 років. Через два роки він помер.

Взагалі, спостереження за транзитом Венери багато істориків вважають мало не першим досвідом міжнародної наукової кооперації. Дослідники обмінювалися отриманими даними (в 1761 році була організована одна з перших всесвітніх астрономічних кампаній, коли за проходженням Венери в різних куточках світу стежили понад сто вчених), а європейські уряди споряджали дослідницькі експедиції до далеких колоній, як своїм, так і чужим.

Часом ця гонитва за знаннями оберталася конфузами. У 1769 році в переддень рідкісного астрономічного явища до берегів Таїті вирушила представницька дослідницька експедиція на чолі з Джеймсом Куком. Мабуть, згадавши про те, що Венера є римської реінкарнацією давньогрецької богині кохання Афродіти, англійці замість спостережень за небосхилом вважали за краще проводити час в обіймах чуттєвих пишнотілих остров'янок. Як наслідок, астрономічна частина вояжу була зірвана - учасники експедиції привезли на батьківщину вкрай мізерні і незначні наукові свідоцтва про головну мету свого плавання, нагадує лондонська The Guardian.

Що до венеріанського транзиту цієї ночі, то він почнеться увечері 5 червня в 22.09 за Гринвічем (02.09 мск 6 червня) і завершиться в 04.49 за Гринвічем (08.49 мск) наступного дня. Окремі фази проходження планети по диску Сонця буде видно практично у всіх куточках Землі. Але найбільше пощастило жителям російських регіонів на схід від Уралу, австралійцям і китайцям: якщо не буде хмар, вони зможуть спостерігати усі фази астрономічного події століття. У деяких сибірських містах, зокрема, Новосибірську і Іркутську, для бажаючих організовані майданчики для спостереження за переміщенням Венери. Фахівці попереджають: на Сонце можна дивитися через оптичні прилади без захисного фільтра. Найкраще проектувати зображення Сонця на білий екран за окуляром, радить Олексій Миронов з астрономічного інституту імені Штернберга.

Москвичам побоюватися за зір, схоже, не варто - Росгідромет обіцяє майбутньої вночі і завтра вранці дощ, грозу і хмарність. Якщо Сонце з пропливає на його тлі Венерою і прогляне крізь просвіти в хмарах, то ненадовго.

Зате в Інтернеті спостереження за транзитом можна вести без помех- численні веб-ресурси пропонують пряму трансляцію цієї події. Цікаво при цьому, що якщо на сайті НАСА центральне місце віддано під картинку і новини про венеріанському транзит, то на головній позиції на сайті Роскосмоса красується малозмістовними прес-реліз про прибуття віце-прем'єра Рогозіна з робочим візитом в Амурську область.

Додати BFM.ru в ваші джерела новин?

Ru в ваші джерела новин?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация