Виявилося, що при владі мародери

Версія для друку

Що думають мешканці України про себе і про країну? Чому провалилися реформи? Хто винен, що в в Україні така складна ситуація? Інтригуючі результати опитування, зробленого за замовленням Республіканської партії США.

Ось досить свіже дослідження, зроблене на замовлення International Republican Institute (IRI) - головного дослідного інституту Республіканської партії США. Опитування проводило агентство "Рейтинг" - одне з найбільш шанованих в Україні.

Наводжу найцікавіші питання з 87-сторінкового документа.

ПИТАННЯ. НА ВАШУ ДУМКУ, УКРАЇНА ЙДЕ В ПРАВИЛЬНОМУ НАПРЯМКУ АБО неправильно?

ВІДПОВІДІ: Погляньте на червону лінію. До євромайдан стабільно більше 64% населення України вважало, що все йде неправильно. Лише на мить - в квітні 2014 року, після перемоги Майдану - суспільство виявило сильну підтримку нової влади. Думка українців демонструє, скоріше, негативне ставлення, яке часто називається антирейтингом. Так ось, в квітні 2014 року, вперше за багато років менше половини населення виявилося незгодним з тим, що Україна йде кудись не туди.

Але вже у вересні 2014 року баланс думок знову став негативним. На той час уже був обраний президент Порошенко, Україна позбулася Криму і частини Донбасу, почали гинути наші співвітчизники в зоні АТО. У сфері економіки, стався перший виток девальвації і зубожіння. Вулиці затопило стихійне правосуддя. Повсякденне життя при новій владі виявилася гіршою, ніж при диктатора Януковича. Але все ще діяли реформаторські мантри, ретельно культивовані через ЗМІ: підтримка нового уряду експатів, рішучі реформи, "закордон нам допоможе", "Україна проти Росії".

До липня 2015 року невдоволення посилилося багаторазово. Ейфорія зникла остаточно. Українська валюта остаточно девальвувала до 25-26 гривень за долар. Сотні тисяч переселенців, втрата робочих місць і перші корупційні скандали, пов'язані з новою владою. Виявилося, що при владі мародери, які не соромляться заробляти під час війни.

ЗМІ перестали заспокоювати громадську думку, і влада вже навіть не намагалася створити нову систему національних цінностей. Швидше, для звітності в суспільство впроваджувалися ті самі тези, які ми сьогодні бачимо на бігбордах Петра Порошенко: "разом", "армія", "реформи", "патріотизм". Ще не було ідеї автокефалії, але все інше вже було.

З тих пір суспільство стійко (не менше 68%) певна, що Україна йде не туди. Незалежно від регіону або віку.

Незалежно від регіону або віку

Тобто, неможливо списати це переконання на традиційну негативність старшого покоління або важчі умови життя на Сході.

ПИТАННЯ: ЯК ЗМІНИЛАСЯ ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ ЗА ОСТАННІЙ РІК?

ВІДПОВІДІ: Зверніть увагу на стійкий тренд до погіршення.

Вас не повинно вводити в оману те, що у вересні 2014 року сильне погіршення умов життя бачили 57%, а в червні 2018 - тільки 37%. Адже, нагадую, питання стосується оцінки за останні 12 місяців. Дійсно, з середини 2017 року не відбулося девальвації, а середні зарплати і пенсії дажи приросли де на 13, а де і на 100 гривень. У порівнянні з жахом 2015 року, коли курс і доходи обвалилися втричі, погіршення справді не таке сильне.

Але куди важливіше тренд. Зверніть увагу. За всі чотири роки не було ЖОДНОГО періоду, коли умови життя покращилися. Сумарний показник голосів, відданих за "покращився", жодного разу не перевищив 10%. Тоді як показники "погіршився" і "пі @ дець як погіршився" не опускалися нижче 67%.

Перекладаю на життєвий мову. Всі місяці після євромайдан жити ставало тільки гірше. У 2/3 населення достаток все падав і падав. Хто вони - ті 10%, яким ставало жити краще? Це поле для політичний спекуляцій.

В тему: Держстат зафіксував покращення економічних настроїв українців

Але тепер зовсім не дивно, що Петро Порошенко активно тисне кнопки "разом збудувалі армію", "Автокефалія" і "євроінтеграція", а не "стали жити краще" і "разом стали заможнішімі". Володимир Гройсман, який намагається засунути тезу про загальне зростання економіки, виглядає вкрай смішно. Він йде проти банальної істини, яку жителі України мають нещастя спостерігати у своєму житті.

Гаразд би ще - у нас війна і потрібно потерпіти. Але тоді правлячі еліти повинні беднеть точно так же, як і населення. На словах все так - Порошенко увійшов в історію з розповідями, як він втратив в стані за роки війни. Але це слова. За фактом, він і його оточення, а також ділки від "Наркофронта" стійко обростають грошима і майном. Тут не потрібна статистика - зубожілій населення чітко бачить, на яких машинах їздять еліти, в яких країнах відпочивають (Мальдіви, привіт) і в яких будинках живуть.

На цьому слайді видно, як різко обвалилося добробут українських сімей з осені 2014 року. Почуття непоправної безвиході - ось що означають сіра, рожева і червона риска. У цих нічого не говорять смужках - мільйони заробітчан, одержувачі дотацій, армія чиновників і батальйони безробітних. З життєвої точки зору - особисті проблеми кожного. З соціальної - відповідальність влади.

Що радує? Суспільство не втрачає оптимізму. Українці вибираються з чумного чаду зневіри і шукають нові можливості заробляти і розвиватися. Відбуваються якісні зміни. І це не заслуга влади, а скоріше результат того, що населення кинуто напризволяще.

"This is Spartaaaa!"

ПИТАННЯ: Чи схвалюєте Ви ІНІЦІАТИВИ ПРЕЗИДЕНТА ПЕТРА ПОРОШЕНКА?

ВІДПОВІДЬ: Політична доля Порошенко нагадує політичну долю його кума - Віктора Ющенка. І того, і цього майданного президента підтримували від сили рік. Після цього ейфорія зникла і змінилася стійким розчаруванням.

Погляньте на рожеву і червону смужки. Це президентський лакмус. Погані аналізи. Символ проблем в запущеній стадії.

Символ проблем в запущеній стадії

Не дивно, що точно таке ж відношення до прем'єр-міністрам Арсенію Яценюку і Володимиру Гройсману. Соратники по "розпилу" золотого батона цілком повторили провал президента Порошенко.

Соратники по розпилу золотого батона цілком повторили провал президента Порошенко

Найбільша ж @ па - у парламенту. Нова влада в особі БПП і "Наркофронта" показала себе навіть гірше, ніж парламент часів Віктора Януковича. А той парламент зовсім не був святим.

А той парламент зовсім не був святим

Знаєте, що вразило? В цілому, екс-президент Янукович і його прем'єри влаштовували велику частину населення. Люди непогано жили при диктатора. Погано було лише елітам і, в якійсь мірі, існувала впроваджена в креативний клас мода бути незадоволеним існуючим режимом. Вже не секрет, що тригером масових заворушень восени 2013 року стало побиття студентів "Беркутом". У цьому обуренні був нуль економічних мотивів. Але була надлишкова емоційний посил, який незадоволені еліти і ще деякі люди використовували для повалення Януковича.

В цілому, Україна тільки виграла. Навіть незважаючи на жертви, був потужно надірваний шов, яким Росія втягувала Україну назад в якийсь новий формат Російської імперії. Позитивно і те, що населення затвердило за собою право на вільне вираження думки, що немислимо для сучасної Росії. Але мінусом стало воцаріння в Україні прошарку комерсантів, які цінують свій особистий інтерес вище за інтереси країни.

Величезну страшну ж @ пу в житті суспільства влада спробувала закрити фіговим листком реформ і популізму. Чи не спрацювало. Мабуть, комерсанти занадто отщіпнулі від фігового листка теж, і жахлива фактура буття продовжує випирати з усіх щілин.

ПИТАННЯ: ЩО МАЄ ЗРОБИТИ ВЛАДА, ЩОБ ЗБІЛЬШИТИ ДОВІРА НАСЕЛЕННЯ ДО НЕЇ?

ВІДПОВІДІ: Формула успіху відома ще з 2014 року, але ніхто не збирається її дотримуватися. Це принципова позиція тимчасових правителів у владі. Поки є чотири роки, потрібно встигнути відірвати і заховати своє. Все одно наступні вибори будуть програні, а шанси - втрачені. Все одно назвуть "папєрєднікамі" і "злодіями", все одно ніхто не скаже спасибі.

Ну і, звичайно, частково виконати вимоги суспільства неможливо. Закінчити війну в Донбасі не в силах української влади, тому що таким є бажання наддержав США і Росії. Тим вигідна війна з багатьох причин. Тому українська влада зі старту прийняла неминуче і почала на війні заробляти. Втім, це не завадило промивати мізки суспільству під час передвиборної кампанії, адже Порошенко був обраний на тезі, що він припинить війну. Власне, в цьому головна претензія суспільства до нинішніх елітам. Вони заробляють на крові братів, і цього не приховати.

Нездійсненно також вимога зменшити корупцію. Справа в тому, що саме це твердження є штучним, воно привнесено з боку завдяки активістам, які фінансуються за гранти зарубіжних організацій. Завдяки їх небувалою медійної активності, абсолютно помилкове твердження про те, що корупцію можна перемогти шляхом боротьби з нею, було прийнято суспільством як істина. Але це - брехня. Наукові дослідження показують, що перемогти корупцію можна тільки якщо збільшувати добробут суспільства і насаджувати законність. Не боріться з корупцією - боріться за те, щоб працював закон. Тоді корупція гине як супутнє явище бідності і беззаконня.

А боротися з нею - це те саме що "сухий закон" в США. Ми битву робить цього монстра сильніше і багатогранніше. У суспільстві навіть виникає мода бути корупціонером. Незважаючи на те, що всі говорять, як погано бути корумпованим, саме корупціонери живуть краще за інших і при цьому уникають відповідальності згідно із законом. А значить, робить висновок незміцнілий розум середньостатистичного українця, це і є шлях до успіху. Зайняти правильне місце в житті, а далі багатіти - або роздаючи хабарі, або отримуючи їх. Ну і праздовать яскравішою.

Ну і праздовать яскравішою

Це не дуже складне розуміння для нинішньої влади. Але воно завгодно колективному "захід". Тим більше, що "захід" вливає в Україну мільярди доларів на боротьбу з корупцією. А значить, будемо боротися. Тим більше, що суспільство вимагає (посмішка, завіса).

Тим більше, що суспільство вимагає (посмішка, завіса)

Що влада може? Безумовно, може створювати умови для економічного зростання. В Україну течуть мільярди і готові текти ще, якщо буде виконана така умова - зростання законності. Всі, хто аналізують стан справ в нашій країні, сходяться в одному - закони у нас нормальні, але вони не виконуються.

Влада могла б забезпечити виконання законів - але тоді виникає конфлікт. Тому що виконувати закони доведеться і самим. Але в цьому випадку доведеться розпрощатися з надприбутками, які виловлюються саме з каламутної води беззаконня. Влада комерсантів робить єдиний вибір, на який здатна їх іржава совість.

Суспільство все це розуміє. Про це свідчать дані опитування.

Про це свідчать дані опитування

Хочу звернути увагу ще на один пункт, який також в силах влади - але вона його не виконує. Це реальна реформа правосуддя. Після закінчення війни і зростання добробуту нації, це третє за силою вимога суспільства (по корупції ми вже визначилися вище).

Тут дуже проста закономірність. Законність грунтується на дотриманні закону. А коли він не дотримується, слово за судом - саме туди може звернутися громадянин або компанія, щоб відстояти свої законні права. І ось, цей механізм не працює належним чином, не дивлячись на бравурні заяви нинішньої влади.

Я вже писав про те, що судова реформа визнана найбільш провальною з усіх, що проводить чинна влада. Про це свідчить дослідження авторитетної міжнародної компанії GfK.

В тему: Чому судова реформа не змінила ставлення українців до судів

В тему:   Чому судова реформа не змінила ставлення українців до судів

Відповідальність за такий провал лежить повністю на президенті і його Адміністрації. Чому? Тому що саме вони очолили судову реформу в 2014 році і дійшли в ній до максимального підпорядкування судової влади СЕБЕ. Тобто, влада.

ПИТАННЯ: ЩО ВИ ДУМАЄТЕ ПРО ЩО ДІЮТЬ політиків і депутатів?

ВІДПОВІДІ: Ні-чо-го.

Серед людей, в тому числі створили моду на боротьбу з корупцією, немає сильних лідерів.

23% підтримки Єгора Соболєва виглядає як щось рекордна, хоча це, звичайно, смішно. Велика частина населення сприймає ставлеників Демократичної партії США як невиразних. "Важко охарактеризувати" - ось колективна думка про них усіх. Тільки Уляну Супрун - треба ж! - співвітчизники бачать як щось видатне. Так, це антирейтинг - але на тлі сірої маси - явний успіх.

Ці результати повинні ой як радувати чинного президента Петра Порошенка. Роками він душив будь-які натяки на гідного суперника, обливаючи всіх кандидатів відрами бруду. Так сталося з Міхо Саакашвілі, так було з мером Львова Андрієм Садовим.

Загальна сірість і відсутність реального лідера серед українських політиків на руку Порошенко. Ніхто не краще за нього. А значить, є можливість звести президентські і парламентські вибори не до голосування за яскраву особистість, а до одвічного вибору українців "з двох зол - менше". Тепер головне - довести, що саме ти і є менше зло.

В тему: Трепак: В Україні - повний приватно-політичний контроль на правоохороних и судової системи

У цьому сенсі, у Порошенка є всі шанси.

На допомогу йому - статистика підтримки громадських інститутів. Влада остаточно себе дискредитувала (а особливо парламент , прокуратура і суди - тобто, законотворці і гаранти їх виконання). Вдумайтеся - суспільство впевнене, що законності в Україні немає. Традиційні вертикалі влади зруйновані, і це - результат діяльності влади після євромайдан.

Традиційні вертикалі влади зруйновані, і це - результат діяльності влади після євромайдан

Але залишаються ще деякі громадські інститути, репутація яких ще не зруйнована так грунтовно, як репутація судів, президента, парламенту і Кабміну. це: армія , церква і місцева влада. А також: місцеві і національні медіа, національна гвардія і громадські об'єднання.

А також: місцеві і національні медіа, національна гвардія і громадські об'єднання

Ось вам і рецепт перемоги на виборах. Досить додати президента до цих брендам - ​​і суспільство почне голосувати не стільки за нього, скільки за армію, церква, мерів, журналістів і активістів.

Це ж і рецепт перемоги в парламентських виборах. Насуйте в список партії солдат, попів, журналістів і мерів - отримаєте прохідний компот.

-

Сергій Лямець, блогер, проект Politicus Vulgaris; опубліковано в блозі автора на Українській правді

В тему:

Чому провалилися реформи?
Хто винен, що в в Україні така складна ситуація?
НА ВАШУ ДУМКУ, УКРАЇНА ЙДЕ В ПРАВИЛЬНОМУ НАПРЯМКУ АБО неправильно?
ПИТАННЯ: ЯК ЗМІНИЛАСЯ ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ ЗА ОСТАННІЙ РІК?
Хто вони - ті 10%, яким ставало жити краще?
Що радує?
ПИТАННЯ: Чи схвалюєте Ви ІНІЦІАТИВИ ПРЕЗИДЕНТА ПЕТРА ПОРОШЕНКА?
Знаєте, що вразило?
ПИТАННЯ: ЩО МАЄ ЗРОБИТИ ВЛАДА, ЩОБ ЗБІЛЬШИТИ ДОВІРА НАСЕЛЕННЯ ДО НЕЇ?
Що влада може?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация