Вибір імен для киргизьких дітей

  1. забобони
  2. Не довго думаючи
  3. Історичні події та герої
  4. релігійний аспект
  5. Політики, улюблені персонажі
  6. А як зараз

Історія імені кожної людини унікальна, навіть якщо ім'я це найпоширеніше. У кожній родині згадають особливу історію, чому дитину вирішили назвати саме цим ім'ям. Kaktus.media спробував зрозуміти, як вибирали імена дітям в киргизьких сім'ях.

забобони

Киргизи вірили, що ім'я визначає долю людини, і тому намагалися "запрограмувати" життя новонародженого тим чи іншим ім'ям. У таких випадках дитині давали ім'я з конкретним значенням. Наприклад, Кубаничбек (радість), Саламат (здоров'я), Кайрат (хоробрість), Максат (мета), Шайир (веселощі), Умут (надія), Акжол (добру путь).

Довгоочікувану дитину називали Кудайберген (даний Богом).

Не обходилося і без забобонів. За старих часів, коли в деяких сім'ях замість довгоочікуваного спадкоємця весь час народжувалися дівчинки, то батьки давали новонародженої дочки таке ім'я, після якого, як вони сподівалися, мав з'явитися хлопчик. Дочок називали Бурул (поворот), Уулболсун (нехай буде син).

"У нашій родині шість дівчаток і чотири хлопчики. У батьків народилися п'ять дочок поспіль. Я третя за рахунком, і вони назвали мене Бурул: хотіли, щоб доля повернулася в інший бік і таким народився хлопчик. Але це не спрацювало, після мене були дві дівчинки. Ім'я своє люблю, воно мене не бентежить, у мене було багато ровесниць з іменами Бурул, Уулкан.

Ім'я своє люблю, воно мене не бентежить, у мене було багато ровесниць з іменами Бурул, Уулкан

Якщо попередні діти вмирали, то новонародженому давали ім'я зі значенням стійкості - Турар, Токтосун, Турсунбек і ін.

Якщо малюк народжувався слабким і був ризик для його життя, то батьки давали йому два імені. Одне благозвучне, але таємне, а друге негарне, яке знали всі. Існувало повір'я, що смерть пройде повз дитини з негарним ім'ям. Справжнє ім'я повинно було зберігатися в таємниці, про нього могли знати тільки найближчі люди.

Також при нарікань немовляти звертали увагу і на фізіологічні особливості. Наприклад, якщо у дівчинки була велика родима пляма, то називали її Калію (кал - родимка).

Не довго думаючи

Бували випадки, коли ім'ям ставало назва предмета або місцевості, які були поблизу в момент пологів. Так, в Лейлекском районі проживає чоловік з ім'ям Пардабай (фіранка). У Караколі живе чоловік на ім'я Заставбек, який, мабуть, народився біля застави.

Нерідко пологи доводилося приймати в машині, не доїжджаючи до лікарні, і тоді батьки називали дитини маркою машини. За даними Центрвиборчкому, в Жумгальском районі проживає жінка на ім'я Москвичка.

Іноді малюків називали в день тижня, коли вони народилися. Так, можна зустріти Дуйшона (понеділок), Жумабеков і Жумагулов (Жума - п'ятниця).

Історичні події та герої

Помітний вплив на моду киргизьких імен надав радянський період. Переконані в мощі і справедливості радянської влади люди називали своїх дітей на честь важливих історичних подій або особистостей, додаючи закінчення "бек" ( "міцний", популярне закінчення чоловічих імен) і "гуль" ( "квітка", популярне закінчення жіночих імен). Так, серед народжених в 40-50-і роки можна зустріти багато людей з іменами Союзбек, Советбек і ін.

Журналіста Ільічбека Кулназарова батьки назвали на честь Володимира Ілліча Леніна. Ім'я йому не зовсім подобалося, і в молодості він навіть подумував змінити його.

"Я хотів поміняти його на Ільясбек. Якийсь час близькі мене навіть так і називали. Але я вже почав працювати журналістом, і мене вже все дізнавалися як Ільічбека, тому вирішив залишити своє перше ім'я, до того ж звик до нього", - розповів він.

Зустрічаються і "святкові" імена. Народженим 12 квітня давали ім'я Космосбек, 9 травня - Женіш, Женішгуль, що народилися в знаменний день з'їзду КПРС називали просто С'ездбекамі. Дітей, народжених в будь-який інший свято, могли запросто назвати Майрамбеком або Майрамгуль, що народилися в місяць посту частіше чого нарікали Орозбеком або Орозгуль.

релігійний аспект

У зв'язку з поширенням арабської культури і збільшенням числа віруючих Киргизи все частіше своїх дітей стали називати на честь персонажів Корану або просто красивими арабськими іменами. За даними Держреєстру , В 2017 році найпопулярнішим чоловічим ім'ям стало Умар, а дівчаток найчастіше називали Раяна, Аміна, Айлін.

Політики, улюблені персонажі

Називали дітей і на честь героїв епосів "Манас", "Семетей" і "Сейтек" і знаменитих творів.

Наприклад, в 70-80-ті роки особливо популярними були імена з творів Чингіза Айтматова - Джаміля, Данияр, Ільяс, Асель і інші.

Наприклад, в 70-80-ті роки особливо популярними були імена з творів Чингіза Айтматова - Джаміля, Данияр, Ільяс, Асель і інші

І якщо 30-40 років тому дітей називали на честь видатних радянських діячів, то кілька років тому дітям стали давати імена на честь політиків, які на той момент перебували на піку своєї слави. Але діти з іменами Омурбек, Фелікс, Меліс навряд чи пам'ятають своїх знаменитих тезок.

Після виходу серіалу "Чудовий вік" популярним стало ім'я однієї з героїнь - Айбійке.

А як зараз

У 2000-і в моду стали повертатися старовинні киргизькі забуті імена: Арууке, Атай, Айдай, Даткайим. В останні роки в тренді європейські імена, і дівчатка з іменами Адель, Анаель, Едіта, Діана, хлопчики на ім'я Марсель, Даніель, Артур вже не рідкість для Киргизстану.

У сучасних сім'ях батьки намагаються підкреслити індивідуальність малюка і тому придумують такі незвичайні імена, як Айсаната, Косміра.

А як вибрали ваше ім'я?

А як вибрали ваше ім'я?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация