Виборчої каруселі на виборах президента не буде - глава виборчкому ЄАО

Вибори. Фото: Олександр Ратніков, ІА PrimaMedia

Голова виборчої комісії ЄАО Олена Саутін заявила, що умови проведення виборів президента РФ виключають можливість незаконних виборчих "каруселей". Громадянам надається можливість голосувати на будь-якій ділянці, але це супроводжується суворим порядком обліку виборців. Про підготовку до виборчої кампанії глава облвиборчкому розповіла в інтерв'ю ІА ЕАОMedia .

Про підготовку до виборчої кампанії глава облвиборчкому розповіла в інтерв'ю   ІА ЕАОMedia

Олена Саутін. Фото: ІА ЕАОMedia

- Олена Вікторівна, сьогодні одна з головних тем - наближаються вибори президента РФ. Новели у виборчому законодавстві не відлякають виборців?

- Можливості проголосувати істотно розширилися. Відкріпних талонів на виборах президента не буде, але тепер можна буде голосувати за місцем знаходження, а не за місцем проживання. Тобто, будь-яка людина, який сьогодні з тієї чи іншої причини знаходиться поза місцем свого проживання, де він прописаний, не повинен переживати. По-перше, за 45 днів до початку виборів можна на порталі єдиних госуслу, в МФЦ, в кожній територіальній комісії подати заяву оператору про бажання проголосувати на будь-якій ділянці. А за 20 днів до виборів це можна буде зробити в будь-якій виборчій комісії, причому не обов'язково в тій, де ви збираєтеся голосувати. Оператор відразу заходить в інтернет, дивиться номер тієї ділянки, на якому ви хочете проголосувати або на якому вам буде зручніше проголосувати, видає вам відривний талон з номером тієї ділянки, до якого вас приписують. Зі списку виборців за місцем проживання вас відразу виключать. Головне - не втратити відривний талон.

- Тобто, підстав для виборчої "каруселі" немає?

- Немає. Це все і робиться для того, щоб не було ніяких повторів. Заяву можна написати тільки один раз. У нас система "Вибори" відразу ж видає всю картину по Росії. Якщо ви випадково втратили цей відривний талон, і бажаєте відновити його - така можливість є, але процедура виключає будь-яку спробу проголосувати двічі.

Встановлений порядок дає тим, хто щиро хоче взяти участь в голосуванні, можливість проголосувати в будь-якій точці Росії, де б ви не знаходилися. Головне, заздалегідь сповістити про це виборчу комісію. Якщо раптом ви заздалегідь не сповістили, буквально за два дні до виборів вас несподівано відправляють у відрядження, то ви приходите на свою ділянку, де повинні були голосувати, пишіть спеціальну заяву, вам його запечатують в конверт, пишуть на конверті "Спеціальну заяву", на конверт прикріплюються дві марки. Ви приходите з заявою на ту ділянку, куди приїхали. Там вас вносять до списків, відривають одну марку від цієї заяви, приліплюють її в ваш список, де написано: "Проголосував за спеціальною заявою". Це все номерний, це все відстежується.

- Це нова справа для виборців. А для виборчих комісій? ..

- Абсолютно нове. На муніципальних виборах у вересні 2017 роки не використовувався цей порядок. А в 20-ти регіонах, які в єдиний день голосування обирали депутатів представницьких органів або губернатора, ось у них 10 вересня це було випробувано. Зокрема, колеги з Сахаліну поділилися досвідом. Вони в цьому році новий порядок вже використовували. І сказали, що найголовніше - навчити дільничні виборчі комісії. а сама ця система, самі ці заяви - це все дуже просто. Написання заяви займає до однієї хвилини. У них явка добре показала, що ті люди, які раніше не мали можливості проголосувати, тепер прийшли на дільниці.

- А ігор між регіонами щодо забезпечення явки не буде? Наприклад, поряд з нами Хабаровськ, де навчаються і працює багато наших земляків ...

- Ми приблизно знаємо кількість мігрантів, які туди-сюди кожен місяць приїжджають і виїжджають. Якщо раптом перед виборами різко пачками до нас почне приїжджати народ, то ми будемо розуміти, що якийсь регіон скидає до нас тих, хто у них давно висить в списках, але не приходить на голосування. Ми знаємо, що ця людина вже п'ять років висить в списках, але не приходить на голосування. ЦВК попередила, що це все в прямому ефірі відстежується. Можна перевірити, чи писав цей чоловік заяву сам про те, що він хоче голосувати, припустимо в ЄАО, або просто скинули нам ці списки. Але не думаю, що у нас будуть такі випадки. Це все буде залежати від виборчих комісій. Ми один одного розуміємо. Навіщо один одного підставляти? На мій погляд, акцент треба робити на роботу на селищному рівні, щоб активізувати роботу з виборцями.

- При підготовці до виборів традиційно особлива увага приділяється списками виборців. Судячи з від відгуками членів ДВК, їх актуальність викликає великі питання ...

- У нас зараз ведеться робота зі списками, сьогодні це саме головне завдання. Ситуація обговорювалася на нараді в уряді, і в виборчої комісії області теж збирали людей на семінар. Коли починаються вибори, постійно виникають питання, звідки з'явилися люди або куди люди поділися?

Треба розуміти, що списки - це робота не тільки виборчої комісії. Це робота колективна. Існують встановлені указом президента органи і посадові особи, які зобов'язані подавати інформацію про виборців. Це у нас РАГСи, військкомати, органи УФСІН, міграційні служби, командири військових частин. Вони ці дані передають главам поселень, адміністрацій. Глави поселень всі ці списки збирають разом, передають нам. Тільки на підставі цих списків ми можемо внести або викреслити зі списку когось. Часто буває так, що людина прийшла на вибори, а його в списках немає. У такому випадку його вносять в додатковий список. Але коли ця ситуація повторюється, значить недопрацювали як раз ті, хто давав інформацію по виборцях. Вся ця біль виливається завжди в день виборів на дільничні комісії. Тому мені б хотілося якось розуміння досягти у виборців, що люди, які працюють у виборчих комісіях, в даній ситуації не винні, у них і так в цей день напружена робота. Зрозуміло обурення людини, який раз по раз стикається з тим, що його немає в списку виборців. Але, підкреслю, виборчі комісії не мають права самі вносити такі зміни в списки. Після виборів ми всі списки через місяць роздруковуємо і відправляємо по тим організаціям, які повинні привести їх у порядок.

- Сьогодні помітна політична установка на проведення чесних, законних і прозорих виборів ...

- Впевнена, вибори будуть проводитися тільки в суворій відповідності з законом. Виборчкомам необхідно забезпечити умови для вільного волевиявлення виборців, при цьому не ведеться навіть мови про утиск прав будь-якого кандидата або, навпаки, видачу преференцій.

Відеоверсію інтерв'ю можна подивитися тут .

Новели у виборчому законодавстві не відлякають виборців?
Тобто, підстав для виборчої "каруселі" немає?
А для виборчих комісій?
А ігор між регіонами щодо забезпечення явки не буде?
Навіщо один одного підставляти?
Коли починаються вибори, постійно виникають питання, звідки з'явилися люди або куди люди поділися?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация