Вибори в Киргизстані: Застосування адмінресурсу та підкуп залишаться безкарними

  1. У правозахисників зв'язані руки
  2. чорний піар
  3. Домкоми, форма № 2 і несправна техніка
  4. джентльменську угоду

У порівнянні з минулими виборами Жогорку Кенеша у парламентських партій зараз є адміністративний ресурс, хоча і не такий потужний, як у правлячих партій режимів Аскара Акаєва і Курманбека Бакієва.

Можливість застосувати тиск через держоргани є майже у всіх представлених в парламенті партій - однак найбільше її у Соціал-демократичної партії Киргизстану, лідером якої є президент Алмазбек Атамбаєв.

У правозахисників зв'язані руки

На анонімній основі щотижня десятки державних службовців - вчителі, лікарі та інші бюджетники повідомляють партіям, громадським організаціям і ЗМІ про порушення правил передвиборної агітації і тиску на виборців з боку партій. Однак, громадські організації скаржаться, що люди бояться офіційно заявляти про порушення в ЦВК і міліцію, і погоджуються говорити тільки анонімно.

«Ми зараз працюємо над збором кейсів про порушення з боку партій і держорганів. Але стикаємося зі страхом людей, які відмовляються називати конкретні імена і посади, і писати заяви в ЦВК », - зазначила в інтерв'ю президент громадського об'єднання« Коаліція за демократію і громадянське суспільство »Динара Ошурахунова.

У порівнянні з минулими виборами Жогорку Кенеша у парламентських партій зараз є адміністративний ресурс, хоча і не такий потужний, як у правлячих партій режимів Аскара Акаєва і Курманбека Бакієва

Бішкек. Vladimir Varfolomeev / Flickr. Деякі права защіщени.Ранее на презентації звіту «Коаліції за демократію і громадянське суспільство» вона заявляла, що партії возять виборців з одного села в інше, що створює перешкоду для роботи Державної реєстраційної служби при складанні списків.

Вона додала, що надходять сигнали, правда, поки не підтверджені, про використання окремими партіями адміністративного ресурсу.

«Є відомості, що студентів без прописки вивозять на додаткові ділянки і змушують там реєструватися, а викладачі в вузах агітують за окремі політичні організації», - сказала Динара Ошурахунова.

Координатор проекту по довгостроковому спостереження, юрист вищеназваного НВО Медер Талканчіев розповів, що є факти підтасовувань між представниками різних партій на масових заходах в Ошській і Таласської областях.

«Є випадки, коли у виборців просять копії паспортів та дають їм гроші», додав він. У той же час, в бесіді він підкреслив, що довести ці факти вкрай складно, знову-таки через небажання людей говорити про це офіційно.

Виконавчий директор Асоціації «Таза Шайлоо» Айнур Усупбекова повідомила, що спостерігачі її організації зафіксували численні випадки застосування адміністративного ресурсу.

«Адміністративний ресурс і підкуп виборця здійснюється щосили! Через будкомів, директорів шкіл та головних лікарів лікарень. Але ми не можемо заявляти про це в ЦВК, посилаючись лише на слова людей, які не хочуть самі писати скаргу або називати імена », - нарікає Усупбекова.

Анонімні визнання про підкуп з боку партій також нерідко зустрічаються. Домком одного зі східних мікрорайонів зізналася, що "Бір бол" проводить побілку, фарбування і дрібний ремонт під'їзду натомість її обіцянки забезпечити голоси жителів. Місцевим це подобається, і вони готові віддати свої голоси благодійникам.

«У мене знайомі працюють в штабі партії" Бір бол ", і якось мимохідь один раз зустрілися, розговорилися, і я поцікавилася, чи можуть вони допомогти нам відремонтувати наш під'їзд, так як давно не можемо об'єднатися з жителями, зібрати гроші. Він пообіцяв поговорити, подумати, а я - обійти своїх жителів і взяти з них обіцянку проголосувати за Бір бол. Жителі були раді, більшість - погодилися, і вони зробили ремонт - побілили, пофарбували, бордюрчики встановили. Чим решта партій по телевізору і на зборах будуть даремно чесати язиком, краще голосувати за тих, хто реально на ділі допоміг чимось. Ремонт в під'їзді краще всяких обіцянок. »

«Я взагалі збиралася піти на вибори і проголосувати" проти всіх ", тому що всі говорять одне і те ж, ніяких справ не роблять. І про Бір бол теж не чула, не знаю, що це за партія. Але недавно будком постукала, розповіла, що ось, така-то партія зробить ремонт, якщо ми проголосуємо. Я погодилася. А що тут такого? Це ж добре, якщо вони нам ось так допомогли. За ремонт в під'їзді мені голосу за партію не шкода », - поділився один з мешканців будинку.

У штабі самої партії все заперечують і звинувачують в наклепі з боку суперників. «Ми нікому не допомагаємо зараз. Це вже не перший раз, коли нас голослівно в чомусь звинувачують », - прокоментував Досалі Есеналіев.

Втім, будь-яка партія реагує на повідомлення про порушення саме такими словами. Благо, страх виборців і держслужбовців говорити відкрито дає їм таку можливість - звинувачувати суперників в брудних інсинуації. Саме тому громадським організаціям доводиться важко.

«З конкретними випадками складно. Напередодні виборів ми намагаємося все оскаржити в ЦВК, а потім дати результати. Поки конкретний випадок підкупу є тільки у партії «Ата-Журт», він розглядається Центрвиборчкомі. Використання адміністративного ресурсу детально не підтвердилося, але ми бачимо, що майже всі кандидати використовують свої можливості », - поділилася результатами роботи Асоціації« Таза Шайлоо »Усупбекова.

чорний піар

Найчастіше анонімні і недоведені звинувачення партій виявляються лише непідтвердженими чутками або чорним піаром.

Під час передвиборної агітації головний редактор газети «Республіка» Замира Сидикова розповсюдила в мережі фото бланка, згідно з яким начальник центру освіти Свердловського району Бішкека Жиргал Абдижапарова спустила опитувальник для фіксації, скільки вчителів і їх родичів проголосує за СДПК.

На бланку вказані імена, паспортні дані, місце роботи та партійні уподобання директора школи №1 Валентини Кириченко і всіх її найближчих родичів. Сидикова в бесіді запевняла, що бланк принесли їй до редакції. Якщо документ насправді існував, то це доводило б, що на вчителів столичних шкіл управління освіти мерії надає, по крайней мере, психологічний тиск, а також порушує таємницю голосування.

Якщо документ насправді існував, то це доводило б, що на вчителів столичних шкіл управління освіти мерії надає, по крайней мере, психологічний тиск, а також порушує таємницю голосування

Околиця Бішкека. zsoolt / Flickr. Деякі права защіщени.Однако, за словами самої Кириченко, крім її імені та посади вся інформація про неї вказана неправильно. «На бланку вони вказали племінника і брата, яких у мене просто немає. Мій чоловік не працює водієм маршрутки, як зазначено в цьому папері, а я не живу в будинку №15. Його, до речі, в мікрорайоні Аламедин-1 взагалі немає. Номер паспорта теж вказали від ліхтаря », - розповіла вона.

За її словами, вся агітаційна робота в школах зводиться до запрошеннями вчителям взяти участі на партійних зустрічах. У дворі сусідньої 38-ї школи соціал-демократи неодноразово провели зустріч з виборцями, але потім уряд КР заборонило використовувати шкільну територію для цих цілей. Тепер всім партіям доводиться відмовляти в наданні шкільних спортмайданчиків для проведення агітмеропріятій.

Начальник центру освіти Свердловського району Бішкека Жиргал Абдижапарова визнала, що пошта на бланку дійсно вказана її, але категорично заявляє, що ставлення до бланку не має, і інформацію з шкіл про політичні пристрасті вчителів не збирає. Вчителі та батьки п'яти шкіл, в тому числі і №1, теж заперечують будь-який тиск на них, так само як і в ще чотирьох школах з інших районів. Як з'ясувалося, співробітникам установ пропонували за гроші зайнятися агітацією замість уроків - деякі погоджувалися. Але ніхто нікого не змушував. З огляду на, що журналістка навідріз відмовляється розповісти, хто приніс їй бланк, його справжність і висновки Сидикова залишаються під сумнівом.

В інтернеті також трапляються анонімні звинувачення правлячої партії в тому, що вона примушує привести кожного вчителя від 2 до 4 осіб і проголосувати за неї. Одна з таких анонімок прийшла від нібито вчителя школи № 38 і опублікована в веб-виданні газети «Вечірній Бішкек». На перевірці виявилося, що вчителі вперше про таке чують. Так чи дійсно на бюджетників тиснуть держоргани на догоду певних партій чи це інсинуації суперників?

Лідер же парламентської фракції соціал-демократів Чинибай Турсунбека з цього приводу була короткою. "Це провокація. Такого у нас немає і не повинно бути », - прокоментував він.

Домкоми, форма № 2 і несправна техніка

Найбільш активні в гонці партії фіксують порушення один одного акуратно. Починаючи від заборонених банерів з чорним піаром закінчуючи зняттям плакатів адміністраціями аил ​​окмоту. Майже у кожної партії є, що сказати.

Юрист «Ата-Мекена» Таалайгуль Токтакунова розповіла, як партія СДПК використовує підвезення пачок Форм № 2 - реєстраційну форму, яку людина зобов'язана принести особисто з копією паспорта, щоб потрапити в додатковий список виборців.

«Представники« Ата Мекена »бачили, як приносять близько 200 Форм № 2 і запитують голови дільничної виборчої комісії. Вони кажуть - ось це голоси за певну партію », - пояснила Токтакунова.

Вони кажуть - ось це голоси за певну партію », - пояснила Токтакунова

Август 2015: Глядачі турніру відкритого чемпіонату з кок-бору на кубок президента Киргизії на іподромі Ак-Кула в Бішкеку. (c) Володимир Пирогов / VisualRIAN. Вона зазначила, що на півдні цілими селами людей забирають на іншу ділянку - там, де позиція певної партії слабка, і реєструють там.

Є і ще одна поширена втручання - виборцям просто не дають стати частиною додаткового списку, який формується, якщо людина хоче голосувати там, де він не прописаний. У місцях махінацій з Формою № 2 стоїть довга черга з місцевих жителів, які насправді там проживають. Їх не реєструють під приводом того, що потрібні якісь докази їх проживання в даному окрузі, ганяють по інстанціях, змушуючи принести документи на будинки та інші папери, які згідно із законом не потрібні », - повідомила Токтакунова. За її словами, по інстанціях ганяли на додаткових ділянках все в тих же 1 і 38 школах.

Юрист партії «Бутун Киргизстан Емгек» Махабат Жумагулова розповіла, що на дополнBтельном ділянці в школі № 2 для реєстрації виборців, прописаних в інших округах, в останній день прийняття даних раптово зламалися всі комп'ютери. Близько 250 людей не змогли зареєструватися і не потрапили в додаткові списки. Така ж неприємність з технікою трапилася і на ділянці 1260 - в Політехнічному університеті. «Натовп людей стояла біля дверей 18 вересня, і її не пропускали. Така ж ситуація була на ділянках 1068, 1061 ... насправді, сумлінно не працювала жодна додаткова дільнична комісія », - уклала вона.

На її думку, комісії робили це спеціально, щоб не дати зареєструватися виборцям, щоб їх місце зайняв хтось інший.

Діють партії також через будкомів: так, за даними «Ата Мекена», працівники адміністрацій, вчителі, голови квартальних комітетів та домкоми приходять до кожного виборця, який здав біометричні дані і переконують голосувати за «Республіку». Відзначимо, інформація, хто здав або не здав біометрику, повинна бути засекречена. Доступ до неї фізично можуть отримати тільки певні чиновники ГРС. А значить, це теж можна розглядати як адміністративне втручання.

Токтакунова також розповіла, як в Логвіненском і Ново-павловськом аил окмоту за рішенням адміністрацій без підстав зняли агітаційні матеріали партії «Ата Мекен» зі стовпів. Як з'ясувалося, глава Ново-павловского аил окмоту Нурмухаммадом Баяхунов - № 46 в списку кандидатів від СДПК.

джентльменську угоду

При цьому партії не поспішають писати заяви в ЦВК і скаржитися один на одного. Виявляється, між партіями укладений так званий етичний кодекс - ніяких наклепів в ЦВК і міліцію, за винятком випадків чорного піару або безпосереднього перешкоди проведення агітації з боку колег.

«Заявляти кудись офіційно ми не збираємося. Будемо реагувати безпосередньо в день голосування. Стежити за тими порушеннями, які ми фіксуємо, повинна Територіальна виборча комісія. Це не наше завдання », - пояснила юрист« Бутун Киргизстан Емгек ».

Токтакунова теж відзначила, що спостерігачі «Ата Мекена» не ставили перед собою мету писати заяви на суперників. «У нас між партіями укладено етичний кодекс, тому ми просто збираємо і аналізуємо дані про порушення за допомогою наших довгострокових спостерігачів. Але ми знаємо, що у нас є свій електорат, який зробить свій вільний вибір незважаючи ні на який тиск », - впевнена співробітник партії.

У партії «Бір Бол» теж підтвердили про певної домовленості, згідно з якою партії закривають очі на порушення один одного.

Таким чином, навіть самі уважні до чужих порушень партії ніяк не намагаються вплинути на усунення підкупу та адміністративного ресурсу. Мабуть, неправомірні дії одних розв'язують руки іншим.

ЦВК, який зобов'язаний приймати всі заяви, грубо кажучи, нудьгує без діла. Як повідомив член Центральної виборчої комісії Рашид Бекбасаров, який очолює спеціальну робочу групу з прийому скарг про порушення під час виборів, заяв приходить «не густо», а по застосуванню адмінресурсу та підкупу - і зовсім немає. Таким чином, партії залишаться безкарними, а вибори визнають чесними і прозорими.

Дана стаття була підготовлена за підтримки Бюро журналістських розслідувань IWPR . Автор статті - учасниця тренінгу з журналістських розслідувань, проведений представництвом IWPR в КР.

А що тут такого?
Так чи дійсно на бюджетників тиснуть держоргани на догоду певних партій чи це інсинуації суперників?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация