Вибори в Україні: Київ - Росії: Крим ваш, в'язниці наші - Вільна Преса - Україна. Новини України сьогодні. Рейтинг кандидатів у президенти України, останні новини.

18 жовтня Верховна рада України прийняла закон № 7017, що передбачає кримінальну відповідальність для громадян Росії за незаконний перетин кордону країни. Це означає, що тепер потенційно будь-який росіянин, який в'їхав не тільки в Донбас, а й в Крим не з території України через офіційний контрольно-пропускний пункт може потрапити за грати на строк від одного до трьох років та від трьох до п'яти в разі повторного або групового порушення. Адже Україна вважає і кордон між Росією і невизнаними республіками, і кордони півострова своєю територією.

Ініціатива посилення покарання за незаконне перетинання кордону в українському парламенті обговорювалася давно, але навіть головне юридичне управління Ради піддав її критиці. На думку юристів, таке суворе покарання порушує права людини і є надмірним. Адже в кримінальному кодексі України та так є стаття 332-2 за незаконний перетин кордону. Але вона передбачає лише штраф і / або арешт на 15 діб.

Тепер же, як то кажуть в законі, кримінальну відповідальність будуть нести особи, «які мають громадянство« країни-агресора », які перетинають кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але без документів або з фальшивими документами. Уваги заслуговує саме останній пункт. Теоретично будь-яка пенсіонерка або мама з дитиною, яка відпочила в Криму, приїхавши туди з Росії, а потім вирушила до родичів на Україну, може загриміти в тюрму на пристойний термін.

Читайте по темі

Більш того, посадити можуть взагалі будь-якої людини, з'їзд в Крим або Донбас з території РФ, адже в законі йдеться не тільки про громадян «країни-агресора», а й про «любих особах, що діють в інтересах-країни агресора, які суперечать національним інтересам України". Під цим можна розуміти буквально, що завгодно. І тепер європейські депутати, які відвідували Крим, теж можуть відсидіти до трьох років в «неньки». Звичайно, на це Київ навряд чи піде, а ось що чекає звичайних громадян, уявити страшно.

Поки невідомо, як закон буде застосовуватися на практиці. У найкращому разі, мова буде йти про випадки на кшталт затримання влітку 2017 року двох співробітників прикордонної служби ФСБ, які, за офіційною версією російського відомства збилися з маршруту під час навчань і порушили кордон на Сході України. Але теоретично буква закону дозволяє трактувати його більш широко, про що вже було сказано. І якщо у влади виникне таке бажання, вони можуть використовувати документ на свій розсуд.

Ймовірно, закон загрожує не стільки пересічним громадянам, перебування яких в Криму довести досить важко, якщо вони самі про це не повідомлять українським прикордонникам, скільки публічним персонам. Раніше акторам і співакам просто забороняли в'їзд на Україну або скасовували гастролі за виступи в Криму, тепер же їх можуть в країну пустити, а потім затримати і посадити на кілька років. Аналогічна загроза нависла над правозахисниками, політиками, політологами та іншими публічними особами. Але і звичайним громадянам, які викладають Селфі з Криму, може бути непереливки.

Більш того, історія з моряками судна «Норд» тепер може повторюватися не тільки з кримськими судами. Україна, наприклад, в одноосібному порядку повідомила про зміну кордону в Азовському морі і Керченській протоці. Так що тепер російських моряків, які перетнуть цю «кордон», теж може чекати затримання і кримінальна відповідальність. А якщо врахувати, що більшість «нордовцев» до сих пір не можуть покинути територію України, а капітан перебуває під вартою, розраховувати на те, що наша влада зможе добитися їх швидкого звільнення дипломатичними або іншими методами не доводиться.

Скандальний закон ще має підписати президент, але він навряд чи стане його ветувати. Навпаки, на тлі виборчої кампанії, що такий крок може бути представлений їм, як триваюча боротьба з «агресором». А кілька показово гучних посадок стануть черговим «тріумфом» над Росією.

Старший викладач кафедри зарубіжної регионоведения і зовнішньої політики РДГУ Вадим Трухачов хоч і називає закон передвиборчим ходом, радить громадянам Російської Федерації без особливої потреби на Україну не їздити.

- Думаю, це передвиборний крок Петра Порошенко і багатьох інших політиків, які сидять в Раді. Перед виборами президента їм потрібно показати, які вони патріоти, як трясуться за незалежність України, стійкість її рубежів і покарають всіх, хто зазіхне на її межі.

Але об'єктивно кажучи, це просто смішно. Крім того, що це відлякає потенційних туристів і людей, які приїздили на Україну і витрачають там свої гроші, користі від закону ніякого не буде. Він не принесе нічого, крім чергової дірки в українському бюджеті.

«СП»: - Проти кого спрямований цей закон?

- Так проти всіх підряд. Просто українські прикордонники отримають додаткову можливість брати хабарі. Всі ці норми прекрасно можна буде обійти, давши на лапу. На Україні і раніше все продавалося і купувалося, а тепер і поготів.

«СП»: - А якщо українська влада вирішать показово покарати «порушників»?

- Це цілком можливо. Тому російські громадяни повинні знати, що коли вони їдуть на Україну, вони потрапляють на територію Гуляй-поля, де ніякі закони не працюють взагалі. Не дай Бог комусь із них не пощастить потрапити під гарячу руку і опинитися там же, де екіпаж судна «Норд», який на свою біду плавав, де зазвичай, забувши про те, що поруч територія беззаконня та піратства.

«СП»: - Як російській владі реагувати на цю ситуацію, захистити інтереси своїх громадян?

- Треба по всіх каналах оголосити про цей закон. Виступити керівнику як мінімум Федеральної прикордонної служби та роз'яснити громадянам, куди вони їдуть і з ким мають справу. Подорож на Україну в таких умовах є подорожжю на свій страх і ризик.

«СП»: - Виходить, без крайньої необхідності росіянам на Україну краще не їздити?

- На превеликий жаль, це так. Краще туди не їздити, тому що ми не знаємо, в який момент у кого-то заклинить в голові, і він вирішить показати, як виконує свої посадові обов'язки, або почне вимагати хабар. Краще не гадати і не ризикувати.

Директор Інституту миротворчих ініціатив і конфліктології Денис Денисов також переконаний, що це не просто черговий папірець від української влади, а закон, який може представляти реальну загрозу для російських громадян.

- Сам закон дуже простий, він займає лише півсторінки і передбачає кримінальну відповідальність для всіх, хто перетинає її кордони поза пунктами пропуску. Україна прийняла черговий нормативно-правовий акт, спрямований на подальше поглиблення і розрив відносин з Росією.

В першу чергу, це стосується звичайних громадян Російської Федерації, які просто їздять відпочивати в Республіку Крим, а статистика з кожним років збільшується. Тепер їм офіційно заборонений в'їзд на Україну, тому що їм загрожує вже не адміністративна, а справжнісінька кримінальна відповідальність. В рамках загальної стратегії по відриву України від Росії це дуже витончений хід з боку Києва. За фактом будь-яка людина, що побував в Криму і приїхав туди по повітрю або новому мосту, є порушником закону України.

Це велика проблема, яка в найближчому майбутньому може стати дуже актуальною. Я дуже сподіваюся, що в української сторони не буде доступу до російських баз, тому навряд чи вони реально зможуть відстежити, хто там перебував. Хіба що по соціальним мережам і сторінкам в інтернеті.

Читайте по темі

18 жовтня Верховна рада України прийняла   закон   № 7017, що передбачає кримінальну відповідальність для громадян Росії за незаконний перетин кордону країни Київ в істериці: США пригрозили зняти санкції з Росії

Представник Держдепу Волкер насилу втримав Порошенко від війни з Донбасом

«СП»: - А як бути публічним людям, які їздили в Крим? Їх можуть посадити, якщо вони виявляться на території України?

- Київ цілком може піти на подібного роду провокації, і думаю, обов'язково піде, щоб показати, що цей закон працює.

«СП»: - Що робити російським громадянам в цій ситуації?

- Як я вже сказав, з одного боку, Україна не має можливість відстежувати переміщення російських громадян, якщо вони самі не демонструють своє перебування в Криму. Але повторю, це дуже і дуже недобре розвитку подій для росіян. При бажанні будь-Селфі можна інтерпретувати, як речовий доказ. Особливо це стосується тих осіб, затримання яких викличе резонанс.

Цілком зрозуміло, яку мету переслідує Київ - максимально обмежити спілкування між народами Росії і України. І це досить серйозна в цьому відношенні страшилка, яка повинна впливати на поїздки російських громадян на територію України до родичів, друзів.

Новини України: Кияни вимагають, щоб Кличко повернув їм гарячу воду або пішов

«СП»: - Проти кого спрямований цей закон?
«СП»: - А якщо українська влада вирішать показово покарати «порушників»?
«СП»: - Як російській владі реагувати на цю ситуацію, захистити інтереси своїх громадян?
«СП»: - Виходить, без крайньої необхідності росіянам на Україну краще не їздити?
Їх можуть посадити, якщо вони виявляться на території України?
«СП»: - Що робити російським громадянам в цій ситуації?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация