Вибори-2011. Як це було в Хабаровському краї: перемоги і поразки в перегонах за владу

Віктор Ішаєв на парламентські вибори в 2011 році прийшов разом з онуком. Фото: Алла Шпарейчук

Особливості, цифри і підсумки парламентських виборів п'ятирічної давності - в огляді ІА AmurMedia

Вибори депутатів Державної думи Федеральних зборів РФ VII скликання, що відбулися 4 грудня 2011 року, увійшли в історію не тільки збільшенням терміну повноважень вищого законодавчого органу - новообраним депутатам треба було працювати не чотири роки, як попереднім скликанням, а п'ять, а й рекордно малою кількістю партій учасниць - їх було всього сім. Чи не обійшлися вибори п'ятирічної давності і без скандалів: офіційні результати голосування викликали неоднозначні оцінки громадськості та фахівців. Все, чим відзначилися і запам'яталися парламентські вибори 2011 року - в огляді ІА AmurMedia.

Віктор Ішаєв на парламентські вибори в 2011 році прийшов разом з онуком

Агітаційний плакат. Фото: Виборча комісія Хабаровського краю

зміни

Загальні вибори 4 грудня 2011 року мають були в черговий раз визначити 450 депутатів Державної думи. Передвиборна кампанія супроводжувалася низкою змін законодавчого поля.

• Найсуттєвішим з них стало збільшення терміну повноважень Держдуми - новообраним депутатам треба було працювати не чотири роки, як попереднім скликанням, а п'ять.

• Вибори проходили за пропорційною виборчою системою - все 450 депутатів обиралися за партійними списками по єдиному федеральному округу, а потім депутатські мандати розподілялися пропорційно відсотку набраних партіями голосів. У 2016 році, наприклад, на виборах депутатів Державної думи Федеральних зборів сьомого скликання змішану систему повернули: тепер половина депутатів ГД РФ буде знову обиратися за мажоритарною системою (за одномандатними округами).

• Слід зазначити, що вимоги до партій на виборах депутатів Державної думи в 2011 році стали більш демократичними. Так, були забезпечені гарантії інтересів виборців так званих малих партій, які за результатами виборів не набрали прохідного балу. Партія, за яку проголосувало 6% виборців, але менше семи, отримувала два мандати, більше 5% - один.

• У 2011 році партії могли внести в загальнофедеральних список до десяти кандидатів, раніше - тільки "першу трійку". Причому загальна кількість кандидатів, включених до федерального списку, не повинно було перевищувати 600 осіб.

• Знизилася кількість підписів виборців, необхідних для реєстрації списку кандидатів - з 200 до 150 тисяч.

• Була скасована обов'язок збору підписів виборців на підтримку списку кандидатів на виборах депутатів Державної думи, які мають фракції в 1/3 регіональних парламентів.

• Мінімальна кількість територіальних груп, в яких потрібно висунути кандидатів, було знижено з 80 до 70.

• Ще одним нововведенням стало більш широке використання комплексів обробки виборчих бюлетенів (КОІБ). Ними було обладнано близько 5% виборчих дільниць в 76 суб'єктах РФ, в тому числі і в Хабаровському краї. Напередодні виборів 2011 року ними вперше були оснащені 42 виборчі дільниці в крайовій столиці. Велика частина - 13 штук - була розподілена на ділянках Центрального округу.

Велика частина - 13 штук - була розподілена на ділянках Центрального округу

Комплекс обробки виборчих бюлетенів (КОІБ). Фото: Виборча комісія Хабаровського краю

Комплекс обробки виборчих бюлетенів (КОІБ) являє собою сканер, який встановлюється на ящику для голосування. Виборець опускає бюлетень лицьовою стороною вниз, сканер зчитує з нього інформацію і відразу заносить в пам'ять. Результати голосування через КОІБ відомі вже через півгодини після закриття виборчих дільниць. Ще одна перевага комплексу - електронна система виключає людський фактор при підрахунку голосів.

Учасники

В якості учасників виборів депутатів Державної думи в 2011 році були зареєстровані всі офіційно зареєстровані в РФ політичні партії. Тоді їх було всього сім. Це число стала рекордно малим за все сім скликань. Наприклад, в 2007 році до участі у виборах були допущені 11 політичних партій. Рекорд же за кількістю партій-учасниць виборів в ГД РФ відбувся в 1995 році - 43.


Партії-учасниці парламентських виборів 2011 року. Фото: Дані вікіпедії

підготовка

Прогнозована явка на парламентських виборах 2011 року - не менше 68% від загальної кількості виборців. Поінформованість населення про проведення виборів склала 96%. Згідно з даними соцопитувань, 68% виборців підтвердили, що підуть на вибори з великою часткою ймовірності.

За інформацією прес-служби УМВС по Хабаровському краю, для охорони порядку на виборчих дільницях 4 грудня планували залучити понад 1,5 тисячі співробітників поліції і 100 військовослужбовців внутрішніх військ. Ще 300 омонівців і спецназівців перебували в резерві.

Стаціонарними засобами відеоспостереження в 2011 році оснастили 123 виборчі дільниці в Хабаровському краї. Всього ж в регіоні голосування проходило на 223-х ділянках. Там, де не було звичайних камер спостереження, поліцейським в день виборів видавали побутові відеокамери або фотоапарати. Крім того, напередодні виборів відразу на трьох виборчих дільницях Хабаровська відбулися навчання на випадок масових заворушень.

Крім того, напередодні виборів відразу на трьох виборчих дільницях Хабаровська відбулися навчання на випадок масових заворушень

Виборча дільниця. Фото: Прес-служба Законодавчих Зборів Приморського краю

Фото: Прес-служба Законодавчих Зборів Приморського краю

Відеоспостереження. Фото: Баграновская Наталя, EAOmedia

- Наші люди координували дії з представниками виборчкому на випадок виявлення підроблених бюлетенів. Фахівці шукали фальшивки, а поліцейські в рамках навчань вживали заходів, щоб підробки не потрапляли на ділянки, - прокоментував підготовку до виборів-2011 екс-начальник управління з охорони громадського порядку УМВС по Хабаровському краю Ігор Будник.

Попередження перед виборами отримали також хабаровські радикальні угруповання. З усіма активними членами і лідерами радикальних і інших неформальних молодіжних об'єднань правоохоронці провели профілактичні бесіди. Поліцейські винесли 33 попередження про недопущення здійснення екстремістської діяльності, заявили в крайовому УМВС.

Слід зазначити, що правоохоронцям в день голосування доводилося забезпечувати порядок не тільки на виборах, а й відразу на трьох хокейних матчах. У неділю, 4 грудня 2011 року, "Амур" приймав на своєму полі "Сибір". Матч в цей день провела також молодіжна команда "Тигри Амура". А на відкритому льоду "СКА-Нафтовик" приймав столичне "Динамо". За порядком на всіх хокейних матчах стежили понад 300 силовиків, в їх числі солдати внутрішніх військ. На обслуговування масових заходів крайове УМВС виділило окремі сили, які не задіяні на виборах.

голосування

Свої двері для голосування в день виборів в Хабаровському краї відкрили 813 виборчих дільниць. За повідомленням крайізбіркома, з 8 до 20 годин тут чекали понад 1 млн виборців. Достроково на виборах проголосували 1,68 тисячі чоловік. Крім виборів в Державну думу РФ в Хабаровському краї також пройшли голосування в рамках 18 виборчих кампаній до місцевих органів самоврядування.


Спеціальна виборча дільниця для особливої ​​категорії громадян. Фото: Алла Шпарейчук

Комплекси обробки виборчих бюлетенів (КОІБ) в цей день встановили в Залізничному районі Хабаровська - на виборчих дільницях в школах № 76, № 80, в Індустріальному районі - в школах № 19, № 11, в Кіровському районі - в школах № 16, № 51 , в Червонофлотському районі - в Тихоокеанському державному університеті, Хабаровському державному університеті економіки і права (Академії економіки і права), машинобудівному технікумі, банківській школі. У Центральному районі - в інституті перепідготовки та підвищення кваліфікації, в Хабаровському філії Сибірського держуніверситету, Далекосхідному держуніверситеті, гімназії № 5.


КОІБ. Фото: Виборча комісія Хабаровського краю

У день голосування, 4 грудня, поліцейські взяли під цілодобову охорону 4 766 виборчих дільниць. Для забезпечення безпеки і правопорядку органи внутрішніх справ Далекого Сходу задіяли в цей день всі наявні ресурси.

На 10 годину в Хабаровському краї проголосувало 5% від зареєстрованого числа виборців. Аяно-Травневий район став лідером за відсотками виборців, що проголосували. Тут до цього часу проголосували понад 42% виборців, що в десятки разів вище, ніж в інших районах і містах краю. Друге місце в списку лідерів належить Комсомольському району - 13% тих, хто проголосував.

Друге місце в списку лідерів належить Комсомольському району - 13% тих, хто проголосував

Явка виборців. Фото: Крайовий виборчком

За даними крайізбіркома, до полудня лідерство за відсотком явки на виборчі дільниці в Хабаровському краї залишилося як і раніше за Аяно-Травневого районом - 56,5% тих, хто проголосував. За ним з великим відставанням слідував Комсомольський район - 36,19%, третім в трійці лідерів опинився район імені Поліни Осипенко - 22% тих, хто проголосував.

особливі виборці

Дострокове голосування провели в Східному військовому окрузі. У числі достроково проголосував - моряки Тихоокеанського флоту, що проходять службу в Аденській затоці і обслуговуючі маяки і віддалені станції, а також військові льотчики, убутні в службові відрядження. Ще близько 800 військовослужбовців округу отримали відкріпні посвідчення, щоб реалізувати своє виборче право далеко від фактичного проживання і місця постійної реєстрації. Всього в Східному військовому окрузі планувалося розгорнути 31 виборчу дільницю, в 24-х з яких військовослужбовці та члени їх сімей складуть більше 50% електорату.


Вибори-2011. Фото: Алла Шпарейчук

Городяни, з волі випадку відлітають в день виборів з Хабаровська, могли проголосувати прямо в аеропорту крайової столиці. Для пасажирів, що мають відкріпні посвідчення, на другому поверсі аеровокзального комплексу в лівому крилі був відкрита виборча дільниця № 361. Для зручності пасажирів в будівлі аеровокзалу встановили покажчики, а в день виборів про можливість проголосувати в стінах повітряного порту, диктор оголошував по гучномовному зв'язку.


Виборчий бюлетень на виборах в Держдуму РФ. Фото: РИА Новости

Особи без реєстрації і місця проживання в Хабаровську в день виборів могли проголосувати на спеціальній виборчій дільниці № 410, який розташовувався в школі № 55. Щоб проголосувати, хабаровським бомжам довелося простоювати в чергах по 10-20 хвилин. Така ситуація склалася через те, що в місті працював всього один виборчу дільницю, де могла проголосувати ця група населення. За словами спостерігачів, ситуація з великим напливом виборців склалася з самого ранку. Її пік припав на 11 годину, але і пізніше кількість бажаючих проголосувати не зменшувалася. До 15-ї години проголосувало 840 виборців.

Хабаровські бомжі шикуються в чергу, щоб проголосувати. Фото: Алла Шпарейчук

Фото: Алла Шпарейчук

Виборча дільниця для осіб без певного місця проживання. Фото: Алла Шпарейчук

Фото: Алла Шпарейчук

Єдиний в місті виборчу дільницю для бомжів. Фото: Алла Шпарейчук

Стовідсоткову явку на вибори показали підслідні з усіх трьох корпусів слідчого ізолятора в Хабаровську. У СІЗО в день голосування працював пересувний виборчком. Його члени переходили з корпусу в корпус і переносили з собою розбірні кабінки і опечатані урни. Арештантів виводили з камер в коридор, де вони і голосували. Всього у виборах 2011 року в хабаровському слідчому ізоляторі № 1 взяли участь близько 700 осіб.

перші особи

Вибори депутатів Державної думи, природно, не обійшлися без участі перших осіб міста і краю. Одним з перших проголосував губернатор Хабаровського краю В'ячеслав Шпорт. Глава регіону опустити свій бюлетень в електронну урну для голосування на виборчій дільниці № 210. За словами В'ячеслава Шпорта, виборний процес визначає подальший вектор розвитку країни, Хабаровського краю.

Губернатор Хабаровського краю взяв участь у виборах депутатів Державної думи. Фото: Прес-центр уряду Хабаровського краю

Фото: Прес-центр уряду Хабаровського краю

Губернатор В'ячеслав Шпорт на виборах 2011 року. Фото: Прес-центр уряду Хабаровського краю

Мер Олександр Соколов свій громадянський обов'язок виконав на виборчій дільниці № 218 в Будинку ветеранів. Голосування градоначальника пройшло в лічені хвилини, вибір був зроблений без найменших вагань.

Мер Хабаровська Олександр Соколов взяв участь у виборах депутатів Державної думи. Фото: Алла Шпарейчук

Фото: Алла Шпарейчук

Олександр Соколов на виборах в Держдуму в 2011 році. Фото: Алла Шпарейчук

Свій бюлетень Олександр Соколов опустив в урну з електронним лічильником голосів. За словами глави міста, від правильного вибору хабаровчан залежить майбутнє не тільки міста і краю, а й усієї Російської Федерації.

Екс-повпред президента в ДФО Віктор Ішаєв відвідав свою виборчу дільницю № 217 не один, а разом з дружиною і онуком.

Екс-повпред президента в ДФО Віктор Ішаєв відвідав свою виборчу дільницю № 217 не один, а разом з дружиною і онуком

Опустити бюлетень в урну Віктору Ішаєв допоміг онук. Фото: Алла Шпарейчук

Фото: Алла Шпарейчук

Віктор Ішаєв на виборчій дільниці. Фото: Алла Шпарейчук

На відміну від інших VIP-виборців, які віддали свої голоси урні з електронним лічильником голосів (КОІБ), екс-повпред опустив свій бюлетень в звичайну в урну для голосування. У цьому йому успішно допоміг маленький онук.

Майже одночасно на виборчу дільницю прийшли депутати Державної думи Борис Резник і Олександр Шишкін.

Майже одночасно на виборчу дільницю прийшли депутати Державної думи Борис Резник і Олександр Шишкін

Борис Резник на прес-конференції в Хабаровську. Фото: До Вікторія, ІА AmurMedia

За словами Бориса Рєзніка, Держдума наступного скликання повинна зробити все, щоб підняти рівень життя, насамперед, незахищених категорій громадян, поліпшити якість життя всіх людей.

порушення

За даними виборчої комісії, число виборчих бюлетенів, визнаних в Хабаровському краї недійсними склало 9 617. Безпосередньо в далекосхідної столиці нарахували 3 202 зіпсованих бюлетенів, третина з них - 1 090 - припала на Індустріальний район.

Депутати фракції КПРФ мало не влаштували демарш на засіданні Законодавчої Думи Хабаровського краю. Комуністи мали намір демонстративно покинути зал засідань, таким чином, висловивши незгоду з підсумками минулих парламентських виборів. Раніше голова крайкому КПРФ Анатолій Дронченко заявляв, що на засіданні ЗакДуми повинні неодмінно бути присутнім правоохоронці.

- Ми запросимо на засідання крайової думи керівників силових структур, нехай звітують про хід роботи на виборах, - заявив лідер комуністів Хабаровського краю.

Учасники групи "Хабаровськ проти виборів 2011" соціальної мережі "ВКонтакте" мали намір визнати нелегітимність минулих парламентських виборів. Активісти збирали однодумців, щоб організувати мітинг протест.

підсумки

Явка виборців в Хабаровському краї на вибори депутатів Державної думи Федеральних зборів РФ VII скликання склала 53,17%. Лідером за кількістю тих, хто проголосував громадян традиційно стала Чукотка, за нею - Амурська область, замикає трійку Хабаровський край.

Лідером за кількістю тих, хто проголосував громадян традиційно стала Чукотка, за нею - Амурська область, замикає трійку Хабаровський край

Підрахунок голосів (інфографіка). Фото: ЦВК РФ

Хабаровський політолог Леонід Бляхер оцінив явку на вибори-2011 в межах 50-55% як "майже природну". При цьому експерт зазначив, що у високій явці виборців не була зацікавлена ​​"Єдина Росія", але на неї сподівалися опозиційні партії.


Губернатор Хабаровського краю позитивно оцінив нові виборчі технології. Фото: Прес-центр уряду Хабаровського краю

Губернатор Хабаровського краю В'ячеслав Шпорт під час прес-конференції за попередніми підсумками та ходу виборів з колишнім спікером крайового парламенту Сергієм Хохловим, назвав парламентські вибори 2011 року чесними. "Це відзначили і іноземні спостерігачі", - підкреслив глава регіону.

Остаточні підсумки виборів депутатів Державної думи Федеральних зборів РФ VII скликання розклад парламентських сил змінили не набагато: свої позиції як і раніше зберегли чотири партії: "Єдина Росія", КПРФ, "Справедлива Росія" і ЛДПР. Проміжні бар'єри в 6% і 5% не змогла подолати жодна з трьох, що залишилися партій. Тільки "Яблуко" досягло показника 3,4%, який дозволяв йому розраховувати на державне фінансування, пропорційне отриманим голосам (більш 40 млн рублів), і безкоштовне час для виступу в ЗМІ. В аутсайдерах опинилися дві партії: "Патріоти Росії" набрали 1%, а "Правое дело" - лише 0,6%.

В аутсайдерах опинилися дві партії: Патріоти Росії набрали 1%, а Правое дело - лише 0,6%

Підсумки голосування. Фото: Виборча комісія Хабаровського краю

За інформацією крайізбіркома, на території Хабаровського краю вибори протікали спокійно і організовано. Показник явки досяг позначки 53,17%, а картина в цілому відображала загальноросійську. За результатами виборів Хабаровський край в Держдумі представили шість депутатів: Алла Кузьміна від "Справедливої ​​Росії", Сергій Фургала від ЛДПР, Сергій Штогрин від КПРФ і три представники партії "Єдина Росія" - Михайло Моїсеєв, Борис Резник і Олександр Шишкін.

Результатами минулих виборів залишилися задоволені не тільки незмінні лідери - "Єдина Росія", але і Хабаровський справороси. Лідер регіонального відділення Сергій Ящук вважає, що партія "Справедлива Росія" значно зміцнила свої позиції в регіоні.

Лідер регіонального відділення Сергій Ящук вважає, що партія Справедлива Росія значно зміцнила свої позиції в регіоні

Прес-конференція з виборів 2011 року. Фото: Алла Шпарейчук

- Підсумок виборів для нас можна назвати хорошими, тому він майже в два рази перевершив результат минулих парламентських виборів. У 2007 році ми не змогли подолати семивідсотковий бар'єр, а зараз пройшли в російський парламент з 14,10% голосів, - зазначив справоросів.

Результатами минулих парламентських виборів залишився задоволений і лідер регіонального списку ЛДПР, депутат Держдуми п'ятого скликання Сергій Фургала. На його думку, голосування в 2011 році вийшло "більш-менш чесним".

- Результат виборів депутатів до Держдуми в Хабаровському краї вийшов саме такий, яким він повинен бути. Жодна партія на виборах не може набирати більше 40%, тому що всі люди різні, з різними політичними поглядами та переконаннями. І більшості однієї політичної сили в 60-70% голосів в принципі бути не може, такий розклад можливий тільки при диктатурі. Як тільки людям дали нормально проголосувати, вийшов об'єктивний результат. І якби Коіба було більше, то і результат для "Єдиної Росії" був би значно "веселіше", - зазначив Сергій Фургала.

15.08.2016

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация