Вибори 2014: Парад аграрних обіцянок!

  1. ПЕРЕДВИБОРНІ ПРОГРАМИ
  2. Детальний план НІ В КОГО НЕМАЄ
  3. ЗАВДАННЯ РАДІ: ЗЕМЛЯ, ПОДАТКИ І БОРОТЬБА З КОРУПЦІЄЮ
  4. ЧИ БУДЕ СИЛЬНА ЛОБІ?

19 жовтня 2014 року, 9:08 19 жовтня 2014 року, 9:08   Вибори 2014: Парад аграрних обіцянок   Рівно через тиждень, 26 жовтня 2014 року, українці мають проголосувати за новий склад парламенту

Вибори 2014: Парад аграрних обіцянок

Рівно через тиждень, 26 жовтня 2014 року, українці мають проголосувати за новий склад парламенту. Кого оберуть до Верховної Ради України? І чого від неї чекати? Для більшості від цього залежить можливість зміни життя на краще. З надією очікує виборів і агросектор. Які шанси сформувати в парламенті дієздатна аграрне лобі? Національний агропортал Latifundist.com намагався розібратися в ситуації, вивчаючи передвиборні програми основних політичних сил, яким пророкують місця в Раді.

Проаналізувавши три дослідження (соціологічної групи «Рейтинг»; фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» спільно з Київським міжнародним інститутом соціології; Київського м

\ Іжнародний інституту соціології), можна виділити трійку лідерів: «Блок Петра Порошенка», «Радикальна Партія Олега Ляшка» і ВО «Батьківщина». Правда, в самому свіжому дослідженні (від компанії «Рейтинг») третє місце дісталося «Народному фронту» Арсенія Яценюка. Четверте і п'яте місце зі змінним успіхом соціологи приписують уже згаданого «Народному фронту», ВО «Свобода», «Громадянської позиції» Анатолія Гриценка, «Сильної України». За даними «Рейтингу», в парламент також проходять «Самопоміч» мера Львова Андрія Садового та «Опозиційний блок».

ПЕРЕДВИБОРНІ ПРОГРАМИ

Отже, лідером парламентських перегонів 2014 року беззастережно називають «Блок Петра Порошенка».

Передвиборна програма його політичної сили як дві краплі води схожа на президентську і називається «Жити по-новому». Окремої аграрного розділу в ній немає. Єдине пряму згадку про АПК звучить так: «Аграрна галузь може стати конкурентною перевагою української економіки». Далі - загальні положення, які можуть вплинути на стан агросектора (боротьба з корупцією, децентралізація на місцях, повноцінне членство України в ЄС і так далі). Крім того, пропрезидентська партія вважає за доцільне (як втім, і інші) створити систему спрощеного оподаткування для малого і середнього бізнесу. А держава повинна забезпечити доступ української продукції на світові ринки.

Скажімо так, тези не нові. На думку генерального директора «Українського клубу аграрного бізнесу» (УКАБ) Володимира Лапи, незважаючи на відсутність у партії чітких програмних аграрних тез, це не означає, що її представники не знають, як бути з АПК.

«Президент задекларував амбітну програму економічних реформ до 2020 р Поки що це декларація на рівні індикаторів, яких потрібно досягти. Але робота над формуванням конкретної програми вже ведеться. І її запропонують, швидше за все, після виборів », - зазначає Лапа.

Але чи зможуть її запровадити? Які шанси, що саме на базі «Блоку Петра Порошенка» з'явиться аграрне лобі в новому парламенті?

«Він родом з Вінниччини -« Цукрового Донбасу », - говорить про нинішнього главу держави колишній радник Президента України з питань АПК Віктор Слаута . Крім цього, у Президента, за його словами, є хороші аграрні кадри, наприклад, Григорій Заболотний. «Він дуже врівноважений і професійна людина. Якби навколо нього в Раді сформувалася група хороших аграріїв, то було б здорово », - продовжує розповідати Слаута про перспективи формування аграрного лобі в лавах пропрезидентської сили. Він упевнений, що сам Гарант пройшов хорошу агарної школу і розуміє суть агробізнесу. «Але зараз, навіть якщо у тебе сім п'ядей у ​​чолі, з нинішньою ситуацією в країні зробити щось радикальне в АПК складно, на це банально часу не вистачає - йде війна», - додає експерт /

Другий до парламентської фінішу, за оцінками експертів, швидше за все, прийде «Радикальна партія Олега Ляшка».

Другий до парламентської фінішу, за оцінками експертів, швидше за все, прийде «Радикальна партія Олега Ляшка»

«План Ляшко. Перемога України »- назва його передвиборної програми. Партія обіцяє виборцям «стати основним захисником інтересів села в парламенті». Як саме - розписано в двох розділах. Перший називається «Без села - не буде України», де описані конкретні кроки в агросекторі: заборона продажу землі, ліквідація нелегального земельного ринку, оренда під жорстким контролем держави, табу для іноземців на розпорядження чорноземами, прозорий земельний кадастр. Другий розділ «Економіка - для простих людей», і в ньому обіцянки: відновити національне виробництво, створити повний виробничий цикл, дати кредити на розвиток під 5% на 10 років, зменшити податки на зарплату і збільшити на сировинну продукцію олігархів, зближуватися з ЄС.

Наскільки сумісна радикальна доктрина Ляшко з реальними інтересами українського села? Опитані експерти стверджують, що село дуже консервативно. Це не тільки економіка, але ще і певна соціально-культурне середовище. Однак останнім часом радикальні настрої виникають навіть там.

«Чи спрацює гасло радикалів в селі чи ні? Все може бути. Адже положення партії не дуже радикальні, а багато - обгрунтовані і очевидні », - припускає Володимир Лапа.

На його думку, питання тільки в тому, наскільки послідовно радикальна партія буде працювати для досягнення інтересів села в парламенті. При цьому експерт також відзначає, що не всі запропоновані в програмі ідеї раціональні. Зокрема, на думку Лапи, не все так однозначно з сировинними товарами. «США - лідер світового експорту зерна. Точно так же Росія. І цього вони не соромляться, а навпаки, отримують користь ... », - говорить він.

«Так, треба викорінювати корупцію. Ніхто не сперечається. Що стосується іноземців, вони і зараз не розпоряджаються землею, тому що у них немає права її купувати. І навіть коли писали закон про ринок землі, то не розглядалося питання про надання їм такого права. Так що все це - набір політичних гасел », - коментує« Аграрну програму »партії Віктор Слаута.

Замкне парламентську трійку, на думку більшості соціологів, ВО «Батьківщина» Юлії Тимошенко.

У передвиборчій програмі «Україна переможе» в розділі «Вільне підприємництво» пропонується: залишити сільськогосподарську землю в державній власності і відновити безкоштовну видачу земельних актів; виключити надмірну концентрацію земель в одних руках, щоб уникнути «закріпачення» селян. «Батьківщина» також виступає з тезою про те, що громадяни зможуть продавати свої паї державі за вигідною ціною. На відміну від інших політичних сил, ця виступає за «негайне введення в дію Угоди про асоціацію з ЄС без відстрочок і переносів».

Чи справді такого результату земельної реформи чекає село? На думку генерального директора УКАБ, схоже, що мова йде про збереження певного статусу-кво в питанні впровадження земельного ринку, тоді як для сектора сьогодні актуально зовсім інше. Експерт каже, що врегулювання питань орендних відносин (реєстрація прав на землю та на оренду) - це завдання номер один.

«Якщо це вирішити, то з'являться умови для розвитку агропідприємств. Зараз середній термін оренди - 4,5 року, а потрібно хоча б 5-7 років », - каже він.

Теза з приводу швидкого виходу на європейський ринок експерт не підтримує: «З точки зору геополітики відстрочка зони вільної торгівлі з ЄС - це мінус, а з точки зору економіки - плюс. Ми отримали доступ до європейського ринку, але при цьому тримаємо закритим свій ринок для європейських товарів. Загалом, період для переходу на європейські правила повинен бути тривалим. Адже мова йде про адаптацію українського законодавства, що створить більш сприятливі умови і бізнес-клімат в самій Україні », - зазначає Лапа.

Віктор Слаута називає аграрні пункти «Батьківщини» «популістськими заявами».

Програма політичної партії «Народний фронт» - «Відновлення України» - нічим конкретним в питанні АПК не порадувала.

Програма політичної партії «Народний фронт» - «Відновлення України» - нічим конкретним в питанні АПК не порадувала

«Вважаємо, що Україні під силу стати лідером на світовому ринку сільськогосподарської продукції, вийти на світовий рівень в інших галузях», - сказано в ній. Але як збирається будувати аграрну європейську Україну молода команда Яценюка - конкретного плану немає.

«На відміну від попередніх партій« Народний фронт »міг би показати, що конкретно може зробити для АПК», - каже Слаута. «Хотєлки» пишуть всі красиві. Але ті в перспективі йдуть до влади, а ці могли б вже і показати, що зробили »- каже він. Експерт натякає на лідера партії - прем'єра, в руках якого багато важелів, щоб допомогти сектору. «Що зробили? Найкраще запитати у аграріїв, які вже тричі збирали форум », - дипломатично говорить він.

Політична сила Анатолія Гриценка в передвиборній доктрині не виділяє окремо АПК.

Але в програмі його партії, як і у інших, йдеться про рух до ЄС, боротьбі з корупцією, спрощення адміністративних послуг. Правда, в ній сказано про необхідність захисту врожаю фермерів і право громадян на якісні продукти харчування.

Сергій Тігіпко представив в передвиборній доктрині «Сильної України» ряд економічних кроків. Але окремої концепції розвитку АПК у нього теж немає. Цікавим виглядає теза про переговори з міжнародними партнерами про відкриття для українських підприємств ринків ЄС, США та інших країн, щоб компенсувати втрату російського ринку. Є згадки про створення експортного агентства, компенсації ставок за кредитами експортерів і забезпеченні держзамовленням підприємств агропромисловості.

Лапа схвалює тезу «Сильної України» про пошук заміни російському ринку.

«Зараз США і ЄС ведуть діалог про створення своєї трансатлантичної зони вільної торгівлі. Якщо ми збільшимо присутність на європейському ринку, то таким чином в середньостроковій перспективі зможемо вийти на американський ринок. Непогана пропозиція по експортному кредитуванню. У світі є досвід німецького агентства «Гермес», американського «Ексімбанку». В Україні була спроба прийняти такий законопроект, але він не пройшов. А він необхідний. Адже зараз навіть великі компанії відчувають проблеми, особливо коли виходять на ринки третіх країн. Не всі покупці можуть зробити передоплату. Тому створення системи експортних гарантій дозволить нарощувати експорт », - пояснив експерт.


У програмі «Свободи» АПК визнаний одним з головних напрямків економіки. Пропонується заборонити торгівлю землями сільськогосподарського призначення і надавати їх тільки в довгострокове користування громадянам України з правом родинного успадкування. Нагадаємо, що зараз посаду міністра АПК - за «свободівцем» Ігорем Швайкою .

Цікава точка зору на розвиток АПК в програмі об'єднання «Самопоміч». Зокрема, пропонується визнати село одним з основних джерел ідентичності. Також йдеться про розвиток екологічного землеробства, тваринництва та поглиблення переробки. Крім того, наголошено на експорті продуктів харчування, а не тільки агросировини, і становленні України як світового стандарту якості в цій сфері.

«Опозиційний блок» блиснув тільки одним пунктом, побічно належать до АПК. «Зменшити негативні наслідки ратифікації Угоди про асоціацію з ЄС через затвердження Державної програми підтримки національних виробників», - сказано в його програмі. Деталей - ніяких.

Детальний план НІ В КОГО НЕМАЄ

Що ж, окремі пропозиції для реформування АПК в програмах є. Але детального плану розвитку сектора - немає ні у кого! Винятком серед усіх зареєстрованих на вибори партій є «Лопата». Але шанси цієї команди на проходження в Раду - мінімальні.


«Практично всі до єдиної політичні сили не вважають за потрібне вивчати агросектор, в їх програмах лише загальні фрази. У окремих депутатів є пропозиції, що і як треба змінити. Але якраз у основних політичних партій я не бачу ніяких конкретних дій, щоб допомогти сектору. Навпаки - тільки прибрати податкові пільги, створити цілий ряд дозвільних механізмів і бар'єрів, щоб інвестиції не йшли в Україну. Тому я не думаю, що вони збираються виконувати свої програми. Звідси і їх наповнення », - каже перший заступник голови парламентського комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Сергій Лабазюк .

ЗАВДАННЯ РАДІ: ЗЕМЛЯ, ПОДАТКИ І БОРОТЬБА З КОРУПЦІЄЮ

Між тим сектор очікує рішення ряду важливих питань. На думку Віктора Слаути, для початку треба розібратися з питанням землі (корупцією, переоформленням земельних ділянок).

«Або йдемо до цивілізованого ринку землі, або повертаємося до системи" колгосп-сільгосп-держзамовлення ". Зараз у нас найбільш безглузда ситуація: ми немов в болоті застрягли, як кінь із возом, ні туди, ні сюди. Це дуже погано », - зазначає він.

Володимир Лапа наполягає на необхідності розібратися з оподаткуванням галузі.

«Хаотичні пропозиції в цьому плані не дають стимулів для збереження припливу інвестицій в галузь», - говорить він.

Крім того, необхідно запустити кредитування сектора. Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко вважає, що залучити гроші в АПК допоможе перетворення землі в товар.

«Потрібно, щоб землю можна було купувати, здавати в довгострокову оренду або використовувати як заставу при банківському кредитуванні. Якщо новий парламент "дозріє" і зніме мораторій на продаж, тоді з'явиться шанс отримувати кредити банків під заставу землі », - говорить він. За його словами, на сьогоднішній день загальна сума виданих банками кредитів АПК невелика - 53 млрд грн, тобто 7% з 783 млрд грн виданих усім юрособам. Якщо ринок землі запрацює, то ця цифра може зрости щонайменше в 5 разів, до 250 млрд грн », - пояснює він.

На думку директора компанії «Софія» Олександра Поліводського , Необхідна реальна, а не уявна боротьба з корупцією, зокрема, потрібно усунути корупційні умови шляхом дерегуляції бізнесу, проведення судової реформи. Далі - рішення проблеми з реєстрацією оренди земель сільгосппризначення і стимулювання диверсифікації експорту, здійснюваного виробниками. Якщо парламент з цим не впорається, то існує ризик негативних економічних наслідків. «Тоді проблем не уникнути: відтік інвестицій або зменшення їх припливу, зниження обсягів виробництва і зменшення зайнятості в цьому секторі».

«Тоді проблем не уникнути: відтік інвестицій або зменшення їх припливу, зниження обсягів виробництва і зменшення зайнятості в цьому секторі»

«Я дуже хочу, щоб новий парламент був здатний провести болючі, але необхідні сектору реформи - земельну і оподаткування. Це зачепить комерційні інтереси багатьох, але підхід до села треба міняти. Інакше ми втратимо і галузь, і село », - підкреслює перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань аграрної політики та земельних відносин Тарас Кутовий .

ЧИ БУДЕ СИЛЬНА ЛОБІ?

Щоб питання вирішувалися, потрібно сильне лобі в парламенті. На думку Володимира Лапи, незважаючи на політичний дисонанс, який можна очікувати за підсумками виборів, в економічній площині більшість партій будуть працювати на благо економіки, приймаючи потрібні рішення.

«На хвилі революції в парламент балотується дуже багато (особливо за списками партій) представників військових батальйонів, журналістів, депутатів, яких АПК не цікавить. Тому аграрне лобі в парламенті нового скликання навряд чи збільшиться. Воно залишиться на нинішньому рівні: мінімум 25-30 чоловік », - прогнозує Лабазюк.

Політолог, голова правління центру політичного аналізу «Пента» Володимир Фесенко вважає, що шанси на сильне аграрне лобі є.

«Воно буде складатися з представників різних політичних сил. До нього увійдуть люди, пов'язані з агарного бізнесом, що представляють окремі округи. Будуть такі люди і в блоці Петра Порошенка. І справа навіть не в тому, що він добре розуміє і знає аграрну галузь. У нього дуже хороші зв'язки з представниками агробізнесу », - пояснює політолог. Однак вплив парламентських лобістів буде поки слабким. В першу чергу, відстоювати інтереси АПК будуть через президентську команду. Хто буде новим агарної міністром, теж сказати складно. «Це предмет домовленостей політичних сил, які формують коаліцію. Цілком можливо, що це буде людина президентської команди або той, кого вона порекомендує », - запевняє політолог.

Незважаючи на всі прогнози, аграрії вірять в свою силу.

Незважаючи на всі прогнози, аграрії вірять в свою силу

«Вже все заборгували агропромисловому комплексу. Ця конячка мовчки тягне економічний віз. Але терпіння на межі. В АПК знесилений все: від малого до великого. Жодна держпрограма не діє, слово «дотації» взагалі випало з лексикону. Виживає той, хто працює сам, а середнячки з останніх сил йдуть. Тому ми приречені розглянути проблеми АПК навесні. Побачите, збереться ще один форум », - підсумовує Віктор Слаута.

Ірина Наталенко, Національний агропортал Latifundist.com

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook , Каналі в Telegram , Завантажуйте додаток в AppStore , Підписуйтесь на нас в Instagram або на нашу розсилку .

Кого оберуть до Верховної Ради України?
І чого від неї чекати?
Які шанси сформувати в парламенті дієздатна аграрне лобі?
Але чи зможуть її запровадити?
Які шанси, що саме на базі «Блоку Петра Порошенка» з'явиться аграрне лобі в новому парламенті?
Наскільки сумісна радикальна доктрина Ляшко з реальними інтересами українського села?
«Чи спрацює гасло радикалів в селі чи ні?
Чи справді такого результату земельної реформи чекає село?
«Що зробили?
ЧИ БУДЕ СИЛЬНА ЛОБІ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация