Вибори-2016: криза б'є по партії влади

Якби вибори президента Росії відбулися найближчим часом, 74% росіян підтримали б кандидатуру Володимира Путіна. такі дані призводить ВЦИОМ з посиланням на свій новий опитування. Це максимальний показник електоральної підтримки президента за останні чотири роки. У жовтні 2012 опитування центру говорили про 40% росіян, готових підтримати Володимира Путіна на виборах. У підсумку ж він набрав 63,6% голосів при явці в 65,3%.

Втім, президентські вибори тільки через два роки, а ось парламентські відбудуться вже в цьому вересні. І одне з головних питань, що цікавлять політологів, в тому, чи пошириться високий президентський рейтинг і на правлячу партію. На тлі кризових явищ в економіці підтримка ЕР помітно знижується. Якщо в січні 2015 року соціологи "Левада-Центру» давала їм 66%, то рівно через рік цифри підтримки впали до 39%. Правда, у інших центрів показники істотно вище. Фонд «Громадська думка» в середині лютого повідомив про 49% виборців, готових підтримати «єдиноросів» на виборах.

На тлі падіння рейтингу правлячої партії, трохи підросли показники інших парламентських сил - КПРФ, ЛДПР і «Справедливої ​​Росії». Всі вони можуть використовувати соціальну або навіть популістську риторику, яка на тлі кризи буде знаходити більше відгуку серед виборців. Не виключено, що невдоволення діями уряду і падаючий рейтинг «Єдиної Росії» приведуть до того, що політичний спектр в Держдумі після виборів помітно розшириться.

Читайте також

Доля Батьківщини в руках народу Доля Батьківщини в руках народу!

Звернення Геннадія Зюганова до всіх виборців Росії

Списки кандидатів без збору підписів виборців на виборах можуть виставити 14 партій. Але інтрига виборів в тому, що вони вперше за десять з гаком років будуть проводитися за змішаною системою. Половина депутатів пройде за списками, а половина - за одномандатними округами. Це дає шанс «малим» і опозиційним партіям провести своїх представників до головного законодавчого органу країни

Про те, як економічна криза вплине на електоральні переваги росіян, і чи варто чекати від виборів несподіванок, «СП» розповів керівник «Політичної експертної групи» Костянтин Калачов.

- На мій погляд, нічого критичного з рейтингом «Єдиної Росії» не відбувається. Нещодавно наша група провела опитування у Волгоградській області, депресивному, по суті, регіоні, де є серйозні проблеми з сільським господарством та промисловістю. Все містоутворюючі підприємства переживають серйозні труднощі, а деякі вже припинили своє існування, як це сталося з «Хімпромом» або Волгоградським алюмінієвим заводом. Але при цьому рейтинг «Єдиної Росії» по Волгоградській області, згідно з нашим дослідженням, склав 52%.

Тому, гадаю, більш коректні цифри, які наближають рейтинг ЕР до 50%. Зауважу, що криза змушує людей гуртуватися і, як не дивно, підштовхує їх до влади. У всякому разі, на цьому етапі обвального рейтингу ЕР не відбулося. Крім того, не можна забувати, що рейтинг «Єдиної Росії» - це частина рейтингу президента. Зрозуміло, що деякі прихильники Володимира Путіна можуть проголосувати за інші партії, але велика частина електорату, що підтримує президента, проголосує за «Єдину Росію».

Звичайно, падіння рейтингу буде, і багато що залежить від того, як ЕР буде реагувати на актуальну народну порядку, що зможе запропонувати виборцям. Частково це питання вирішується за допомогою інституту внутрішньопартійних виборів. Висування кандидатів через праймеріз дозволяє говорити про те, що люди самі вибрали цих представників, тепер залишилося за них тільки проголосувати.

Крім того, очевидно, що навіть якщо рейтинг правлячої партії впаде до 40%, у представників ЕР буде вирішальну перевагу в одномандатних округах, і вона зможе добрати своє до більшості.

«СП»: - Які партії зможуть скористатися зниженням рейтингу «єдиноросів»?

- Як показують наші багаторічні дослідження, падіння рейтингу «Єдиної Росії» не означає автоматичного зростання рейтингу інших партій. Причина в тому, що вони не дуже привабливі для виборця. Немає нових осіб, нових ідей, нового порядку, яка б зачепила людей. Хоча зрозуміло, що в умовах кризи ті, хто експлуатує «ліві» теми соціальної справедливості, матимуть певні бонуси. Комуністи і частково «справороси» можуть отримати додаткові голоси в силу того, що при зростанні цін і падіння доходів їх риторика буде сприйматися з великим ентузіазмом.

Вони зачіпають теми соціальної справедливості, захисту прав трудящих, боротьби зі свавіллям у сфері ЖКГ. До речі, зараз комуністи і «есери» борються один з одним за перехоплення теми скасування платежів за капітальний ремонт. Але «єдинороси» теж не відмовчуються і пропонують таке рішення, як розширення числа пільговиків. Так що ліві партії частково можуть скористатися кризою, але не варто переоцінювати їх придбання.

Гіпотетично на темі кризи можуть заробити і інші партії. Наприклад, «Правое дело» Бориса Титова, звичайно, за умови, що вони зможуть бути привабливими і правильно сформулюють свої «месиджі». Якщо мова йде про стагнацію, падінні виробництва і кризу в економіці, хтось повинен пропонувати альтернативні моделі зростання. Не випадково програма Титова так і називається - «Економіка зростання». Але чи зможуть вони достукатися до своєї аудиторії - велике питання. Мало мати хороші ідеї, треба ще й вміти працювати з цільовою аудиторією, в даному випадку, з середнім класом, малим і середнім бізнесом.

Звичайно, кризою спробує скористатися і ліберальна опозиція в особі «Яблука» і ПАРНАС, але у них є важливий обмежувач. Громадяни мають різні думки про те, що відбувається всередині країни, але у більшості все ж загальний погляд з приводу зовнішньополітичного порядку. Для «Яблука» тема Криму стала серйозним обмежувачем. Відверте західництво зараз не в моді. Хоча при наявності більш привабливих лідерів у цих партій було б більше шансів. В цілому ж проблема в тому, що нікому об'єднати ліберальні і патріотичні ідеї. На цьому полі можна було б щось отримати.

«СП»: - В результаті у кого найвищі шанси потрапити до Держдуми?

- Думаю, в Думі буде як мінімум чотири партії - «Єдина Росія», КПРФ, ЛДПР і «Справедлива Росія». Важливим є питання, чи зможе потрапити в парламент п'ята партія. Мені здається, що гіпотетично це можливо, і особисто мені б цього дуже хотілося. Попадання п'ятій партії в Держдуму зняло б питання з приводу чесності виборів, щоб люди не говорили, що все вирішили заздалегідь. Елемент новизни необхідний.

«СП»: - Яка сила може претендувати на те, щоб стати такою «п'ятої партією»?

- Політика у нас персоніфікована, і дуже багато чого буде визначати перша трійка у виборчих списках. Поки що з цим є певні труднощі. Припустимо, хто у тій же «Батьківщини» вміє дебатувати, крім Микити Ісаєва? Або візьмемо «Патріотів Росії». Чудова назва, але хто знає Семигин? Якщо говорити про «Яблуко», до Явлінському, навпаки, ставлення вже сформовано, і поміняти його дуже складно. Якби він був не першим в списку, а дав дорогу жінкам, наприклад, Шіршіной або Слабуновой, це могло б підняти їх рейтинг. Партія Бориса Титова на самому початку шляху. Їх перспективи можна буде оцінювати тільки після другого з'їзду, який призначений на 26 березня. Сам Титов не так розкручена фігура, щоб бути локомотивом.

Поки впевнено в майбутнє можуть дивитися тільки чотири парламентські партії. Що стосується п'ятої, за це місце може поборотися «другий ешелон»: «Батьківщина», партія Титова, «Яблуко», «Патріоти Росії». Але поки що жодна з них не демонструє ефективної роботи з цільовими групами. Не видно зусиль щодо поліпшення іміджевого і програмного позиціонування, по використанню нових виборчих технологій.

Що стосується Парнас, це вже навіть не другий ешелон. Хоча остаточно скидати їх з рахунків не варто. Проблема в тому, що якщо ПАРНАС знайде привід, він може взагалі відмовитися від участі у виборах, пославшись на те, що вони нечесні. У суспільстві є запит на опозицію, альтернативу і нові обличчя. Але Касьянов таким не є. Як лідери опозиції будуть вирішувати проблему своїх дикою антирейтингів, незрозуміло.

«СП»: - А вибори по одномандатних округах можуть внести корективи в розстановку сил?

- Малі партії не мають шансів отримати 5%, хоча якщо наберуть 3% - це вже буде великим успіхом, так як вони отримають держфінансування. При цьому та ж «Батьківщина» або партія Титова можуть знайти сильних кандидатів на 3-7 одномандатних округів, які мають шанси перемогти. Поява представників малих партій в Думі дуже ймовірно саме через одномандатні округи. Той же Ісаєв цілком може перемогти в окрузі, як і колишній мер Волгограда Євгеній Іщенко, який став лідером «Правого дела» у Волгоградській області. Освіта маленьких неформальних груп в новій Думі цілком можливо.

Директор Науково-дослідного інституту політичної соціології В'ячеслав Смирнов вважає, що головним бенефіціаром антикризової риторики стане Комуністична партія.

- Поки прогнози такі, що якщо криза буде посилюватися, а так воно, швидше за все, і буде, станеться перетікання голосів від «Єдиної Росії» до КПРФ. Це нормальне явище, яке відбувається завжди в залежності від обставин. Крим приєднали - голоси комуністів пішли до партії влади. Якщо почнуться затримки з пенсіями або пізня індексація, ті ж самі голоси, плюс частина електорату «Єдиної Росії», потечуть в бік комуністів. Але не в бік ліберальної опозиції.

«СП»: - Чому?

- Тому що всіх цих людей об'єднує те, що вони за стабільне і сильну державу. Вони, в першу чергу, не за демократію, а за державні гарантії. На цьому тлі частина голосів може дістатися або, навпаки, бути втраченою іншими парламентськими партіями - ЛДПР і «Справедливої ​​Росією». Але в їхньому випадку дуже багато залежить від того, скільки ефіру буде у ЛДПР і які конкуренти вийдуть на партійний ринок і будуть брати участь у виборах. Та ж «Батьківщина», трохи відкушуючи голосу у ЕР, сильно заходить на електорат ЛДПР.

«СП»: - Тобто цієї партії є шанси подолати 5-відсотковий бар'єр?

- Все залежить від того, хто очолить список. Якщо там не буде знакових фігур на кшталт Дмитра Рогозіна і Сергія Глазьєва, то перспектив у партії немає. Якщо будуть, вони зможуть поборотися за 3%, а, може, і більше. Те ж саме, до речі, стосується і інших непарламентських партій. Дуже багато залежить від того, хто очолить партійні списки і з ким буде перетинатися електорат. Гіпотетично, якщо ту ж «Батьківщину» завтра очолить Сергій Шойгу, все дуже сильно зміниться.

Взагалі якихось несподіванок на цих виборах не передбачається. Швидше за все, за списками пройдуть всі ті ж. Можливо, ЛДПР або «Справедлива Росія» опиняться на межі вильоту. Можливо також, що якась партія буде на межі проходження в парламент, добереться до 4%, але для потрапляння до Держдуми цього не вистачить. Цікаво, що буде відбуватися в одномандатних округах, як там спрацює той самий партія Бориса Титова «Правое дело», чи зможе він консолідувати кандидатів-одномандатників.

«СП»: - Чи зможуть депутати, що пройшли по одномандатних округах, сформувати незалежні групи в Держдумі?

- Напевно, варто говорити по-іншому - від яких сил прохідні депутати-одномандатники вирішать висуватися і на базі якої партії вони потім будуть формувати фракцію в Держдумі. У нас якщо у людини є фінанси і рейтинг і він знає, що проходить по якогось регіону, він сам вибирає, до яких партій можна приєднатися. У випадку з «Єдиною Росією» потрібно буде ще й брати участь в праймеріз, і це не гарантія потрапляння в списки. Тому такі люди, що мають вагу, будуть вибирати нейтральні партії. А вибір у них невеликий - це «Громадянська платформа» Шайхутдинова, партія Бориса Титова «Правое дело», можливо, Партія пенсіонерів. Це ті партії, які можуть їх висунути без збору підписів. Далі все буде залежати тільки від них. Але пройшовши в Державну Думу, ще не факт, що вони залишаться в партії, яка їх провела.

Читайте також

Міцний рубль і дешеві кредити

Наскільки дієві пропозиції Сергія Глазьєва

«СП»: - Чи є шанси потрапити в парламент у представників ліберальних сил?

- Є, але, швидше за все, вони як зазвичай їх втратять. Якби «Яблуко» і ПАРНАС об'єднали зусилля і йшли єдиним списком, у них були б шанси подолати 5-відсотковий бар'єр. Але демократи і ліберали ніколи не можуть об'єднатися, хоча б в силу того, що між ними є розбіжності. «Яблуко» більш ліволіберальними, а ось ПАРНАС зайняв незрозумілу антипрезидентську, популістську позицію. Незважаючи на те, що вони начебто борються за праву економічну платформу, вони, скоріше, виступають проти режиму. А це не дуже популярні у більшості населення гасла. І враховуючи, що Михайло Касьянов сприймається як чиновник у відставці, а не як «інкарнація» Єльцина, їм буде дуже складно.

«СП»: - Які партії зможуть скористатися зниженням рейтингу «єдиноросів»?
«СП»: - В результаті у кого найвищі шанси потрапити до Держдуми?
«СП»: - Яка сила може претендувати на те, щоб стати такою «п'ятої партією»?
«СП»: - А вибори по одномандатних округах можуть внести корективи в розстановку сил?
«СП»: - Чому?
«СП»: - Тобто цієї партії є шанси подолати 5-відсотковий бар'єр?
«СП»: - Чи зможуть депутати, що пройшли по одномандатних округах, сформувати незалежні групи в Держдумі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация