Вибори 2018: рекорд явки і святковий настрій по всій Росії

«Сходив на вибори

«Сходив на вибори. На ділянці повно людей. # Яголосую »- тисячі схожих повідомлень з ночі заповнили соціальні мережі. Вибори Президента Росії стартували ще о 23:00 17 березня за Москві, коли на Чукотці і Камчатці було вже 8 ранку 18-го. Лише через пару годин стало зрозуміло: вибори відбудуться, а явка на них буде вище, ніж 6 років тому.

Перші регіони голосувати вже закінчили. За даними на 18:00 за місцевим часом явка перевищила показники 2012 року у всіх регіонах Далекосхідного федерального округу . На Чукотці вона стабільно висока, і утримати планку не завадили навіть 40-градусні морози - 76,34% (76% в 2012 році). А ось Камчатка, яка завжди голосувала слабо, на 18:00 поліпшила показники майже на 6% - 63,86% проти 57,04. Відразу в 10 селах Чукотки і Камчатки явка взагалі склала 100% - на вибори прийшли всі без винятку жителі цих населених пунктів. Набагато вище минулих виборів виявилася явка в суворій Магаданської області - 65,72% (було 52,92%) і на Сахаліні - 56,61% (51,52%). У Примор'ї і Хабаровському краї, Республіці Саха (Якутія), Амурської і Єврейської автономної області явка теж зросла.

Закінчується голосування і в Сибіру. Дані поки опубліковані лише на 15:00 за місцевим часом, а й вони показують зростання явки в більшості регіонів Сибірського федерального округу. Наприклад, якщо в 2012 році на 15:00 в Бурятії явка становила 45,30%, то 18 березня 2018 року - вже 56,86%. Майже на 10% явка зросла і в Тиві - 71,90% до 62,91 в 2012 році. Уже зафіксовано зростання в Забайкальському краї і Томській області.

На думку політолога Олексія Чеснакова, «те, що на Далекому Сході і в Сибіру в перші години голосування повсюдно спостерігається збільшення явки виборців у порівнянні з 2012 роком, свідчить не тільки про технологічно вдалою агітаційної кампанії з політичної мобілізації, а й про зростання довіри громадян до виборчою системою ». Зусилля ЦВК щодо інформування населення не пройшли даром , - погоджується директор Інституту політичної соціології В'ячеслав Смирнов.

Така ж тенденція - на Уралі. Навіть Свердловська область, завжди вважалася складною в електоральному плані, на 12.00 вже показувала зростання явки майже на 8% - до полудня там проголосували близько 26% виборців (у 2012 році - лише 17,88%). Аналогічне зростання - в Челябінській області, де на 12.00 явка становила 27,5% (19,97% у 2012 році). Близько 9% - зростання в Ханти-Мансійському автономному окрузі (33,14% проти 22,25%), майже 5% - в Ямало-Ненецькому (44,67% до 39,70%).

О 08:00 по Москві до голосування підключилися велика частина Приволзького округу, Північно-Західний (без Калінінграда), Південний, Північно-Кавказький і Центральний федеральні округи. І ось перші дані: зріст явки на 10:00 спостерігається в переважній більшості регіонів, в тому числі в Москві і в Санкт-Петербурзі.

В цілому по ДФО, СібФО і УрФО явка в порівнянні з попередніми виборами зросла майже на третину. «Люди активно йдуть і голосують. Явка на сьогоднішню хвилину на 28% вище, ніж була в 2012 році в Уральському федеральному окрузі, в Сибірському федеральному окрузі, в Далекосхідному федеральному окрузі », - заявив заступник голови Центрвиборчкому Микола Булаев .

З чергами на ділянці зіткнулася навіть голова ЦВК Елла Памфілова - їй довелося почекати 30 хвилин , Перш ніж отримати бюлетень. У будівлі Російської академії наук проголосував діючий Президент Росії Володимир Путін - хтось навіть підрахував, що в кабінці для голосування він пробув 34 секунди.

Багато глав регіонів на ділянках для голосування не соромилися робити Селфі і брати участь в фотоконкурсах - сьогодні вони такі ж виборці, як і всі жителі країни. А фотографування на виборах взагалі стає традицією - досить заглянути в Instagram, вКонтакте або Фейсбук.

Голосували від малого до великого, з невеликим, втім обмеженням «мала» - від 18 років. Голосуючим вперше на більшості дільниць дають пам'ятні сувеніри - щоб і дітям можна було розповісти про історичну подію, свідком якого вони стали. А ось за звання найстаршого виборця доведеться поборотися. Знаменита 90-річна мандрівниця баба Олена, яка проголосувала в Красноярську , Рекордсменкою на цей раз не стане. В Алтайському краї, наприклад, голосувати прийшла 104-річна виборець Раїса Павлівна Панкова . І Президента вибрала, і в конкурсі Селфі теж взяла участь.

Багато хто йде на вибори сім'ями. У Волгограді мало не запідозрили підвезення, коли до ділянки приїхав цілий автобус. Але в ньому були члени тільки однієї сім'ї - цілих 30 Потапових . А ось інша сім'я на виборчій дільниці тільки-тільки зародилася - в Новосибірську молода людина освідчився своїй дівчині прямо поруч з урною для голосування.

Активно голосують і зірки, незважаючи на те, що для багатьох з них неділя - це робочий день. В Артема участь у виборах прийняв Микола Цискарідзе, в Красноярську - Олег Газманов (він закликав відповісти ворогам країни 100-відсотковим голосуванням ), В Рязані - Лариса Долина .

При цьому всі відзначають абсолютно радісну атмосферу, яка панує на ділянках. Вибори дійсно стали святом: користуються попитом і всілякі активності, і нововведення, і, звичайно, традиційні пиріжки.

Чого на цих виборах майже немає - так це повідомлень про порушення. Міжнародні спостерігачі, які присутні в абсолютно різних частинах країни, відгукуються про хід голосування позитивно. Спроби представити в якості порушень відверті фейки швидко викриваються і присікаються. Так, наприклад, організація «Національний громадський моніторинг» повідомляє про 200 зверненнях з претензіями, 50 з яких вже ідентифіковані як банальна брехня .

Остаточні дані щодо явки і перші результати по розподілу голосів почнуть надходити від ЦВК після 21:00 по Москві, коли голосування закінчиться в Калінінграді. Втім, не менш важливий результат отримано вже зараз: втручання у вибори, активний тиск на Росію, залякування санкціями і кібервійнами на наших виборців якщо і надали якийсь вплив, то вже точно протилежне тому, що від них очікували. Інтерес до виборів не просто не ослаб, але виріс. Всім санкцій всупереч.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация